Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Pętla wokół Jeziora Solina

Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 19,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 74%, Bruk 26%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Tomasz Kodyrko

Malownicza trasa prowadzi do zatoki, gdzie rozciąga się przepiękne jezioro Solina. Tutaj, w otoczeniu niezwykłej przyrody, można znaleźć prawdziwy raj dla miłośników odpoczynku na plaży. To miejsce, w którym wygrzejesz się na słońcu, delektując się widokiem na taflę jeziora i majestatyczną tamę, która wyłania się w oddali. Wybierz się w niezapomnianą podróż przez urokliwe tereny Soliny, gdzie natura ukazuje swoje piękno.

Widok na jezioro solinskieTa krótka trasa jest niezwykle malownicza.

Ta niedługa — bo licząca tylko 19,4 kilometra — pętla skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które będzie można stopniowo odkrywać. Szacowany czas jazdy to 1 godz. 30 minut, więc można spokojnie wyskoczyć na nią po południu, nie martwiąc się tym, że zabraknie czasu.

Mapa i ślad GPX

Trasa w większości przebiega po ulicach asfaltowych, jedynie 26% to nawierzchnia brukowana. Pętla prowadzi po drogach publicznych, na których odbywa się ruch samochodowy. Da się ją przejechać na różnych typach rowerów - trekkingowych, gravelach, crossach, czy MTB, warto jednak mieć na uwadze to, że pod koniec trzeba pokonać długi i stromy podjazd.

Pętla rozpoczyna się w miejscowości Sakowczyk i prowadzi aż do wsi Werlas. Czeka tam lekki zjazd — choć to niekoniecznie powód do radości, ponieważ to, co było z górki, trzeba będzie później podjechać. Po drodze warto zwrócić uwagę na charakterystycznego Stara 25, który stoi po prawej stronie i jest pomalowany na jaskrawe kolory. To miejsce to Zagroda Żbyr, prawdziwa perełka muzyki i bluesowego klimatu.

Zagroda ŻbyrZagroda Żbyr jest niezwykle klimatycznym miejscem.

Można też zajrzeć do retorty — pieca służącego do wypalania węgla drzewnego — dobrze znanego miłośnikom Watahy, serialu, którego akcja toczyła się właśnie w Bieszczadach.

Trasa prowadzi do końca zatoki, gdzie można zrelaksować się nad brzegiem jeziora. Warto tu trochę powylegiwać się na plaży, korzystając z ładnej pogody, i podziwiać tamę w oddali. W drodze powrotnej należy kierować się do miejscowości Zawóz, w której będzie można odwiedzić „cypelek”, ale możliwe jest też ominięcie tej części trasy. W trakcie powrotu będzie kilka miejsc, gdzie można zatrzymać się i podziwiać panoramę jeziora.

Widok na panoramę jeziora SolińskiegoNa trasie znajduje się wiele ciekawych punktów widokowych.

Ostatnie cztery kilometry to podjazd. Będzie także stromy zjazd po szutrowej drodze — warto zastanowić się, czy zjechać z niego, czy sprowadzić rower, ponieważ występują koleiny, które mogą sprawiać trudności mniej zaprawionym kolarzom.

Dojazd do trasy

Można dojechać PKS-em, ale zdecydowanie najwygodniej będzie samochodem, który zostawisz na dużym „dzikim” parkingu zaraz przy trasie wycieczki.

Atrakcje na trasie

Punkt widokowy na Jezioro Solińskie — tutaj będziesz podziwiać rozległą taflę jeziora, które jest otoczone malowniczymi górami Bieszczadów. Widok jest szczególnie zachwycający o wschodzie słońca, kiedy odcienie nieba i jeziora przybierają niesamowite barwy. To idealny punkt na odpoczynek i chwilę relaksu.

bus w zagrodzie żbyrZagroda Żbyr oddaje bieszczadzki klimat.

Zagroda Żbyr — jeżeli chcesz poznać prawdziwy klimat Bieszczad, koniecznie musisz odwiedzić tę Zagrodę. Nikt nie zaprzeczy, że to miejsce z „duszą”. Odwiedzając Żbyr nastaw się na dobrą muzykę i pyszne jedzenie w przystępnych cenach. Przy odrobinie szczęścia poznasz niezwykłą historię baru i nasiąkniesz jego autentycznym klimatem.

Zatoka Michała "Giera" Giercuszkiewicza — skrywa historię i dziedzictwo legendarnego perkusisty zespołu Dżem. Warto na chwilę zatrzymać się, zostawić rower i zejść na dół, nad brzeg jeziora. Tam będzie okazja zobaczyć tratwę, na której mieszkał sam „Giero”. 

kamień upamiętniający Michała GieraKamień upamiętniający Michała Giercuszkiewicza.

Panorama na tamę w Solinie — malowniczy punkt z nowo wybudowaną wieżą widokową, na którą można wejść, wspinając się po drewnianych schodach. Z wieży rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Solińskie.

Przystań Marina Zawóz — doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu nad wodą oraz do eksplorowania uroków Bieszczad. Jej położenie nad Jeziorem Solińskim i szeroka oferta atrakcji czynią ją popularnym punktem zarówno dla turystów poszukujących aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy pragną delektować się spokojem przyrody.

Noclegi lub miejsca postojowe

Po drodze z łatwością znajdziesz lokalizację, w której odpoczniesz i zregenerujesz siły. Z racji dystansu planowanie noclegu nie jest konieczne. Chyba że ma to być część wypoczynku nad jeziorem. Wówczas warto skorzystać z oferty licznych hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Widok na SolinęW okolicy bez trudu znajdziesz miejsce noclegowe.

Gdzie zjeść

Wspomniany wcześniej Star 25 i Zagroda Żbyr to idealne miejsce na postój i próbowanie lokalnych potraw w przystępnych cenach. Do tego można tam kupić produkty rzemieślnicze. Nadal czuć tam ducha Michała "Giera" Giercuszkiewicza, członka zespołu Dżem.

Dobrze wiedzieć

Z uwagi na podjazdy trasa polecana jest osobom o dobrej kondycji i nie jest odpowiednia dla dzieci. Nie tylko ze względu na przewyższenia, ale także na ruch samochodowy. Należy również zwracać uwagę na znaki „Uwaga niedźwiedź”. Trasa styka się z Małą Pętlą Bieszczadzką.

Praktyczne wskazówki

Wybierając tę trasę, na pewno warto wziąć ze sobą lampki i kask. To poprawi widoczność i bezpieczeństwo na szlaku. Do tego należy zabrać multitool i łatki, w razie, gdyby przydarzyła się jakaś awaria. Z uwagi na przebieg pętli może być ciężko znaleźć serwis rowerowy, więc trzeba pomyśleć o podstawowych narzędziach, jak skuwacz i spinka do łańcucha.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem w Bieszczady przez Rezerwat Krywe
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 33 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 75%, Szuter 10%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Wielki maraton ze Szczecina do Rudnej Wielkiej
Region Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Lubuskie, Opolskie, Podkarpacie, Śląsk, Świętokrzyskie
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 9 dni
Dystans 1050 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Raz w górę, raz w dół – podkarpackie przygody
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 93,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 84%, Szuter 16%
Co oznaczają parametry trasy?