Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Pałuki – łatwa trasa rodzinna

Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 1 h
Dystans 17,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

W wycieczce rowerowej nie zawsze chodzi o wyciśnięcie z uczestników siódmych potów i zwiedzenie ogromu atrakcji. Czasami chodzi o to, aby wraz z najbliższymi osobami posnuć się po mniej znanych rejonach. Taką familijno-rekreacyjną trasą jest właśnie pętla między Żninem, Pniewami i Wenecją. Będziemy poruszać się w obrębie Pałuk, czyli krajobrazu charakterystycznego dla północno-zachodniej Polski. Nie zabraknie przede wszystkim jezior, pól i łąk, dlatego możemy liczyć na bliski kontakt z przyrodą! Mamy tutaj do czynienia z dystansem około 17 kilometrów, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Jednym zajmie to godzinę, innym 2 lub 3 z przerwą na odpoczynek nad jeziorem – nie ma to znaczenia, liczą się miło spędzone chwile na łonie natury.  

Oznakowanie na trasie rowerowej przez Pałuki.Rolnicze pejzaże.

Mapa i ślad GPX


Jakim rowerem najlepiej się wybrać?

Trasa jest łatwa i raczej krótka, dlatego do jej przejechania wystarczy każdy w miarę sprawny rower. Świetnym wyborem będzie trekking, MTB lub gravel. Fragmenty szutrowe nie powinny stanowić wyzwania także dla zdecydowanej większości dziecięcych czy młodzieżowych jednośladów.

Rodzinna wyprawa – łatwa – opis trasy

Trasę zacznijmy od Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie, który znajduje się na południowym wyjeździe z miasta, więc jest nam bardzo po drodze. Stamtąd jedziemy ulicą Gnieździeńską w kierunku Wenecji. Po przebyciu około 1,5 kilometra dotrzemy do Podgórzyna. Z tej miejscowości jedyne cztery kilometry dzielą nas od Wenecji. Droga prowadzi gładką, asfaltową szosą. Wizytując tę wieś, warto odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej, ponieważ jest to miejsce zdecydowanie godne uwagi nie tylko dla fanów kolejnictwa.

Wenecja nieodłącznie kojarzy się z wodą, dotyczy to także jej polskiej wersji. Co prawda nie mamy tu co liczyć na gondole, jednak samo muzeum wąskotorówki jest położone między trzema jeziorami. Przy sprzyjającej pogodzie można tutaj spędzić kilka miłych chwil przy jednym z pobliskich kąpielisk. Nasza familijna marszruta dalej również podąży tropem wodnym – kolejnymi przystankami będą Pniewy i pobliski Folusz, czyli także miejscowości położone nad akwenami. Aby tam dotrzeć z Wenecji, kierujemy się na wschód i spokojną, asfaltową drogą jedziemy przez miejscowość Probostwo, aż do Pniew (6 kilometrów).

Jakich krajobrazów możemy się spodziewać? Przede wszystkim typowej dla północnej polski wsi wesołej, wsi spokojnej, czyli łąk, pól i lasów. Doskonale wpisują się w tę charakterystykę Pniewy, czyli kolejny przystanek podczas podróży. Wieś położona jest nad Jeziorem Pniewskim, na którego środku znajduje się malutka wysepka. Znad jeziora ruszamy na północ, tak jak prowadzi droga. Szosą dojeżdżamy do skrzyżowania, po prawej mamy trasę do Ostrówca, po lewej do Żnina. My wybieramy tę drugą opcję i jedziemy prowadzącą przez las dróżką. To bardzo urokliwy fragment trasy, ponieważ dobrej jakości nawierzchnia zachęca do kręcenia, a ruch drogowy jest niewielki. Co więcej, droga prowadzi właściwie w linii prostej i cały czas wiedzie przez gęsty las.

Trasa rowerowa przez Pałuki wiedzie pośród wspaniałych jezior. Jedno z wielu jezior.

Mamy szczęście, ponieważ ten szlak doprowadzi nas do samego Żnina. Po kilku kilometrach las się najpierw przerzedzi, a potem przekształci w tereny rolnicze. W samym miasteczku szosa zamieni się w ulicę Leśną, a następnie spotka się z ulicą Gnieździeńską. Tym samym nasza trasa zatoczy pętlę i się zakończy.

Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o samym Żninie. Znajdziemy w nim kilka interesujących atrakcji, a z racji tego, że szlak zaczyna i kończy się w tym miejscu, możemy z nich skorzystać przed startem, albo tuż po finiszu. Do dyspozycji mamy dwa jeziora, rzekę, kolej wąskotorową (działającą w okresie od 1 maja do 30 sierpnia), budynki sakralne oraz gotycką wieżę ratuszową. Żnin to także stolica Pałuk, dlatego dobrym pomysłem może okazać się wizyta w Muzeum Ziemi Pałuckiej.  

Dojazd do trasy

Żnin znajduje się poza siecią głównych połączeń kolejowych. Najbliższe stacje, do których łatwo dotrzeć z różnych części kraju to Gniezno, Inowrocław lub Bydgoszcz.

Dobrym rozwiązaniem może być także dojechanie na miejsce samochodem. W Żninie łatwo znaleźć miejsce parkingowe, a trasa tworząca pętlę sprzyja takiemu rozwiązaniu.

Kolejne Pałuckie widoki.

Atrakcje na trasie

Poruszając się po Pałukach natrafimy na wiele atrakcji naturalnych – rzek, jezior i lasów. W kwestii interesujących miejsc, polecamy zwrócić uwagę i ewentualnie zwiedzić:

  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
  • Kościół św. Floriana w Żninie
  • Dwór arcybiskupów Gnieźnieńskich w Żninie
  • Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
  • Kościół pw. NMP Królowej Polski w Żninie
  • Ruiny zamku Diabla Weneckiego
  • kościół Narodzenia NMP
  • grób Walentego Szwajcera na przykościelnym cmentarzu w Wenecji

Noclegi lub miejsca postojowe

Miejsca postoju najlepiej zaplanować w okolicach jezior. Może być to zarówno Wenecja, jak i Pniewy. W obu tych lokacjach nie zabraknie punktów świetnie nadających się do krótkiej regeneracji sił.

Praktyczne wskazówki

Trasa nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań. Przyda się wyposażenie, takie jak: kask, okulary, bidon, oświetlenie, ubrania rowerowe oraz GPS lub mapa, podstawowe narzędzia (np. multitool i pompka). Ewentualne przekąski spokojnie dokupimy na trasie.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wyrusz z nami w trasę rowerową z Barcina do Gołąbek!
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 33,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna przygoda w Pałukach
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 31,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 5%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?