Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa na Skrzyczne rowerem

Region Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 22,7 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 60%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Bartłomiej Zębala

Autor vloga "Niezwykłe miejsca w Polsce"

Przebywając w rejonie Beskidu Śląskiego, możemy przebierać w ciekawych miejscach. Tamtejsze tereny obfitują w trasy dla wszystkich rodzajów kolarstwa. Szosowcy znajdą tam gładkie asfalty i kultowe podjazdy (Przełęcz Salmopolska!), a gravelowcy malownicze szlaki (dookoła Baraniej Góry!). 

Co z rowerzystami MTB? Dla nich jest to prawdziwy raj. A jedną z najciekawszych propozycji stanowi możliwość zdobycia Skrzycznego, czyli jednego ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski.

Skrzyczne szczytWidok z góry.

 

Rowerem na Skrzyczne – opis trasy

Cel wyprawy jest prosty – dojechać rowerem na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli na Skrzyczne możliwie przyjazną trasą, a następnie zjechać ze szczytu inną drogą. Nie jest to wymagająca pod względem dystansu wyprawa, mierzy „tylko” 23 kilometry, jednak na połowie trasy mamy do pokonania aż 735 m przewyższenia (z maksymalnym nachyleniem 15%), dlatego należy liczyć się z tym, że całość zajmie około dwie godziny jazdy nawet rowerzystom w niezłej formie.

Startujemy z Lipowej, a konkretnej z Doliny Zimnika, ponieważ znajduje się tutaj dosyć spory, ogólnodostępny i – co najważniejsze – darmowy parking, dlatego to świetne miejsce na zostawienie auta. Prowadzący stamtąd szlak na Skrzyczne nie jest oznakowany, dlatego warto posiłkować się nawigacją.

Ścieżka oczywiście od początku prowadzi w górę. Najpierw jest to dobrej jakości asfaltowa droga przez kraniec miejscowości, następnie las (najpierw ul. Słoneczna, potem Jaski), dopiero po paru kilometrach zmienia się ona w stary, popękany asfalt, a wreszcie w szuter. Trasa głównie wiedzie przez gęsty las, jednak im wyżej będziemy wjeżdżać, tym będzie on rzadszy, dlatego od czasu do czasu trafi się okazja na podziwianie ładnych górskich krajobrazów.

Po około 10 kilometrach z góry wyłoni się wieża radiowo-telewizyjna, a to oznacza, że szczyt jest bardzo blisko. Po dotarciu na czubek Skrzycznego po lewej stronie dostrzeżemy schronisko PTTK, do którego warto udać się na chwilę zasłużonego odpoczynku po pokonaniu 735 m przewyższeń. 

Z atrakcji na miejscu warto podjechać także do wspomnianej wieży telewizyjnej, a także wejść na taras widokowy przy kolejce liniowej. 

Wieża widokowa.Wieża widokowa przy kolejce.

 

Pora na powrót. Co prawda, jest on o tyle przyjemniejszy, że cały czas prowadzi w dół, to z uwagi na kamienistą nawierzchnię okazuje się on dosyć trudny, a także wymagający skupienia. Nie ma co liczyć na to, że będzie to gładki i bardzo szybki przejazd.

Ze Schroniska na Skrzycznym wracamy innym szlakiem, dlatego zjeżdżamy polaną w dół. Najpierw musimy dojechać w okolice Małego Skrzycznego, potem Kopy Skrzyczeńskiej, aż wreszcie dotrzemy w pobliże Malinowskiej Skały. Szlak jest na tym odcinku oznaczony, dlatego nie powinno być problemu z nawigowaniem.  

Od Malinowskiej Skały odbijamy na wschód, aby zjechać do Doliny Zimnika, tam znowu przejedziemy obok Źródełka Zimnik, a dalej tą samą trasą, co w pierwszą stronę, aż do parkingu, skąd wystartowaliśmy.  


Trudności na trasie

  • Zła nawierzchnia po deszczu
  • Duży ruch pieszych na trasie
  • Złe oznakowanie trasy
  • Zwężenia uniemożliwiające przejazd z przyczepką rowerową

Dojazd do trasy

Do Lipowej najłatwiej dojechać samochodem, dlatego za początek trasy przyjęto parking, gdzie można za darmo zostawić auto. Alternatywne sposoby dojazdu to pociąg do Bielska-Białej, a stamtąd bus, autobus lub taksówka. Do Lipowej można komunikacją dojechać bezpośrednio z Bielska-Białej, Żywca lub ze Szczyrku.

Z przystanku Ostre Rondo odjeżdżają busy do Żywca oraz Bielska Białej. Jednak przewóz roweru komunikacją zbiorową może okazać się problematyczny, warto przedtem skontaktować się z przewoźnikiem i dopytać o taką możliwość.

panorama Skrzyczne.Panorama.

Atrakcje na trasie

Czego nie można przegapić przy okazji zdobywania rowerem jednego szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski?

  • Schronisko Skrzyczne – położone na szczycie górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (Beskid Śląski). Można tam usiąść na tarasie i w środku. To świetnie miejsce na wypicie kawy, herbaty lub piwa (0%) i zrobienie przerwy na obiad lub deser.
  • Szczyt Skrzycznego – wiadomo, po to tam wjeżdżamy.
  • Wieża radiowo-telewizyjna – teren budynku jest ogrodzony, ale wysoka na 87 metrów wieża na szczycie góry robi piorunujące wrażenie.
  • Źródełko Zimnik – źródełko u szczytu góry. Woda jest krystalicznie czysta, dlatego śmiało można zaczerpnąć jej do bidonu.
  • Dolina Zimnika – ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Jest zamknięta dla ruchu samochodowego!
  • Malinowa Skała – trochę poza szlakiem, ale warty zboczenia z traktu. Szczyt zwrotnikowy z ciekawą formacją skalną.

Noclegi lub miejsca postojowe

Miejscem zdecydowanie wartym dłuższego postoju jest Schronisko Skrzyczne. Warto tam nie tylko odpocząć, ale także dobrze zjeść i wypić. Można nawet zanocować, jednak raczej poza sezonem, ponieważ w szczycie (ferie i wakacje) znalezienie wolnego pokoju to zazwyczaj niemożliwe zadanie.

Drugi godny polecenia adres to Zimnik Luksus Natury w Lipowej. Jest to ładny, cichy i spokojny hotel u podnóża góry.

Gdzie zjeść

Najlepiej w schronisku, ponieważ to bardzo klimatyczne miejsce. W samej Lipowej także można znaleźć kilka lokali z dobrymi opiniami.

Dobrze wiedzieć

Rowerem warto tam się wybrać w okresie od maja do września. Od października aż do kwietnia na szlaku może zalegać śnieg. Należy zabrać kurtkę przeciwdeszczową oraz sprawdzić prognozę pogody. Skrzyczne jest położone na wysokości 1257 m, dlatego aura wyraźnie różni się od tej na poziomie morza.

Praktyczne wskazówki

750 metrów przewyższeń po szutrowych/kamienistych drogach na trasie mierzącej około 10 kilometrów to naprawdę duży wysiłek, dlatego przed startem należy dobrze ocenić swoje możliwości, a także zjeść porządny posiłek. 

Podczas zjazdu łatwo o uszkodzenie sprzętu, dlatego lepiej zabrać ze sobą podstawowe narzędzia i kilka dętek, jeżeli jeszcze nie jeździmy na tubeless. 

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasy dla szukających wrażeń – Szczyrk Enduro Trails by TREK
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 13 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim
Region Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa wokół Jeziora Paprocańskiego
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 h
Dystans 7,7 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?