Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa do Exploseum — Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Region Kujawy
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 12,62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

NeoDante

Celem dzisiejszej trasy jest Exploseum. To niezwykłe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasie do okresu II Wojny Światowej. Podziemne muzeum, zlokalizowane na terenie dawnej niemieckiej fabryki broni i amunicji, dzisiaj stanowi prawdziwy hołd dla tych, którzy walczyli podczas Wielkiego Konfliktu. To niezwykła podróż przez czas i przestrzeń, odkrywająca zarówno dramatyczne wydarzenia z historii, jak i piękno sztuki – które razem tworzą niezapomniane doświadczenie kulturalne.

Jeden z budynków na terenie ExploseumWyjątkowy charakter tego miejsca widać szczególnie wieczorem.

Trasa, będąca pętlą, liczy 12 kilometrów i przeznaczona jest dla wszystkich entuzjastów kolarstwa, w tym także dla młodszych miłośników dwóch kółek. Przez większość część prowadzi ona po ścieżkach dla rowerów, jedynie krótkie fragmenty przebiegają po drogach publicznych, jednak ruch na nich jest znikomy. Nawierzchnia to asfalt, są też fragmenty z wielkiej płyty.

Mapa i ślad GPX

Trasa rozpoczyna się na ulicy Białogardzkiej i prowadzi do ul. Glinki, która później przechodzi w ul. Bydgoskich Przemysłowców. Tutaj nawierzchnia na chwilę zmienia się w nieutwardzoną. Tą drogą dojeżdżamy do ronda, na którym skręcamy w ul. Władysława Paciorkiewicza, a na rozwidleniu trzeba odbić w ul. Józefa Milcherta, żeby zaraz później wjechać na ul. Franza Blumwego, która kończy się skrzyżowaniem. Na nim należy skręcić w prawo, w ul. Mariana Dziadkiewicza. Na rondzie trzeba zjechać drugim zjazdem, trzymając się dalej ul. Dziadkiewicza.

Na wysokości zbiornika retencyjnego, trzeba przeciąć ul. Bydgoskich Przemysłowców i jechać dalej ul. Edmunda Matuszewskiego, aby następnie skręcić w lewo, w ul. Eugeniusza Smolińskiego. Ta droga doprowadzi do ul. Alfreda Nobla i tam będzie główny cel trasy, czyli Exploseum.

Trasa do Exploseum - znakiDroga do Exploseum jest dobrze oznakowana.

W drodze powrotnej należy z ul. Alfreda Nobla skręcić w prawo, ponownie w ul. Eugeniusza Smolińskiego i nią dojechać do ul. Ernsta Petersona. Tam nawierzchnia zmieni się w nieutwardzoną, ale po skręcie w lewo, w ul. Trzecią (Zachem) znowu będzie asfaltowa. Z ul. Trzeciej, na skrzyżowaniu należy pojechać prosto, w ul. Hermana Frankego, która doprowadzi do znanego już ronda i ul. Bydgoskich Przemysłowców. To oznacza, że podróż się kończy i ostatnim punktem jest ul. Białogardzka.

Dojazd do trasy

Do trasy można bez problemu dojechać komunikacją miejską, wysiadając na przystanku Glinki. Można też dojechać samochodem, który najlepiej zostawić na Parku Przemysłowym i zacząć trasę od ulicy Edmunda Matuszewskiego. Jako że trasa jest pętlą, to bez większego znaczenia, gdzie się ją rozpocznie.

Atrakcje na trasie

Exploseum — znane również jako Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, to dawna tajna fabryka zbrojeniowa z okresu nazistowskiego, która obecnie stanowi fascynującą atrakcję turystyczną w Bydgoszczy. Wchodząc do tego niezwykłego kompleksu, przenosimy się do zupełnie innego świata. Mimo że obiekt ten został „rozmontowany” przez Armię Czerwoną w 1945 roku, zachował się w doskonałym stanie. Grube ściany z żelbetonu sprawiają wrażenie, jakby zostały właśnie postawione, a liczne zakamarki i monumentalne hale produkcyjne przyprawiają o zdumienie.

Znak informujący o poligonie w okolicy ExploseumW okolicy Exploseum znajduje się także Poligon.

Poligon Exploseum ASG — firma oferuje specjalnie przygotowany na terenie Exploseum DAG Fabrik Bromberg poligon dla szkół, firm i mieszkańców Bydgoszczy.

Noclegi lub miejsca postojowe

Z uwagi na przebieg i długość trasy planowanie noclegu nie jest konieczne. Wzdłuż drogi są sklepy, w których na bieżąco uzupełnisz zapasy jedzenia oraz picia, a postój można zaplanować w każdy momencie trasy.

Gdzie zjeść

Postój na obiad warto zaplanować w Barze na Rogu, przy ulicy Bydgoskich Przemysłowców 29, zaraz przy ulicy Ernsta Petersona, gdzie można zjeść pizzę i zapiekanki.

Dobrze wiedzieć

Na zwiedzanie Exploseum najlepiej wybrać się w okresie wiosenno-letnim, ale można też wczesną jesienią. Dla osób jeżdżących cały rok, trasa nie powinna stanowić problemu także zimą. Poprowadzona jest tak, że każdy rodzaj roweru będzie odpowiedni, szczególnie że w większości obejmuje drogi asfaltowe.

Praktyczne wskazówki

Na wypad warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw kluczy, łatki i dętkę. Mimo że trasa nie oddala się od miasta, to jednak dojście do niego i znalezienie serwisu rowerowego może zająć trochę czasu. Warto też wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Oczywiście picie i jedzenie, a także należy pamiętać o kaskach, zwłaszcza jeśli planujemy wypad z dziećmi.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Bydgoszcz – Koronowo
Region Kujawy
Typ roweru Trekking, Gravel, Cross, MTB
Czas 1 h
Dystans 17,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 13%, Szuter 67%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Bydgoszcz – Kamieniołom Piechcin
Region Kujawy
Typ roweru Szosa, Trekking, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 107 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Chełmna przez sady i winnice
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 84 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z Nieszawy do Włocławka i z powrotem – wzdłuż Wisły
Region Kujawy
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 63 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 10%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?