Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa z Nieszawy do Włocławka i z powrotem – wzdłuż Wisły

Region Kujawy
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 63 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 10%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

sportlove.eu

Trasa rowerowa wzdłuż Wisły to propozycja dla cyklistów w każdym wieku. Zachwyca wspaniałymi krajobrazami oraz ciekawymi zabytkami. Podczas wycieczki zobaczysz m.in.: piękne nadrzeczne łąki i lasy, ruiny zamku w Bobrownikach, imponujące zakłady przemysłowe, wielką tamę we Włocławku, a także Muzeum Etnograficzne z ciekawymi eksponatami dotyczącymi historii Kujaw. Malownicza pętla z Nieszawy do Włocławka to doskonała propozycja na aktywne zwiedzanie. Jeżeli marzy Ci się jednodniowa wyprawa szlakiem najdłuższej z polskich rzek, to na pewno się nie zawiedziesz! 

Punktem startowym trasy jest Nieszawa. Rozpoczynam przygodę w pobliżu przeprawy promowej przez Wisłę (przy ul. Mickiewicza), gdzie przepływam na drugi brzeg rzeki. Podróż trwa kilka minut. To czas, żeby podziwiać panoramę miasteczka.

przeprawa promowaPrzeprawa promowa

Po drugiej stronie brzegu niewielki odcinek wiedzie na wprost. Następnie skręcam w prawo na Wiślaną Trasę Rowerową, czyli słynną drogę łączącą Beskidy z Bałtykiem. Przejeżdżam przez las, a następnie docieram do wiosek Mniszek, Stare Rybitwy i Bobrowniki. Warto nieco zboczyć ze szlaku i skręcić w prawo do ruin zamku w Bobrownikach. Historyczne pozostałości widać już z pewnej odległości. Obejrzenie ruin zajmie nie więcej niż kilkanaście minut. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie pikniku, ponieważ roztacza się tu malowniczy widok na rzekę.

ruiny zamku w BobrownikachRuiny zamku w Bobrownikach

Wracam na główną trasę. Mijam miejscowości o zabawnych nazwach: Stary Bógpomóż i Nowy Bógpomóż. Za nimi szlak ponownie zagłębia się w nadwiślańskie lasy, dzięki czemu w upalny dzień znajdziesz trochę ochłody między drzewami. Fragmentami droga jest piaszczysta. Jeżeli masz ochotę, to możemy skręcić w jedną z licznych dróżek w prawo, by odpocząć bezpośrednio nad brzegiem Wisły. Na wysokości wioski Winduga należy przygotować się na stromy podjazd. Następne odcinki przemierzam asfaltem, który będzie towarzyszył do samego Włocławka.

droga leśnaDroga leśna do Włocławka

W wiosce Grodzkie mijam po prawej stronie charakterystyczny punkt – most im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Nie przejeżdżam przez przeprawę, lecz kontynuuję podróż prawym brzegiem Wisły, ul. Lipnowską. Przejeżdżam obok punktu widokowego (po lewej stronie) i docieram do skrzyżowania z ul. Dobrzyńską (przy kapliczce). Kieruję się w prawo, w kierunku zapory we Włocławku.

Na skrzyżowaniu z drogą krajową, opuszczam chwilowo Wiślaną Trasę Rowerową, skręcamy w prawo w DK67. Już wkrótce wjeżdżam na wielką tamę. To miejsce znane z dramatycznych wydarzeń z 1984 roku, czyli męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Bezpośrednio z szosy widać krzyż upamiętniający tragedię. Miejsce jest ciekawe nie tylko ze względów historycznych. Widok ciągnącego się po horyzont Jeziora Włocławskiego jest imponujący. Kolejnym charakterystycznym punktem, który mijam jest elektrownia wodna, zlokalizowana przy wjeździe do miasta. Na pierwszym rondzie skręcam w prawo, w ul. Płocką.

Włocławek to interesujące miasto z wieloma zabytkowymi budynkami i niezłą infrastrukturą dedykowaną rowerzystom. Centrum bez problemu objedziemy na dwóch kółkach. Trasa wycieczki prowadzi mnie nadwiślańską promenadą. Mijamy kilka dobrych miejsc na piknik, obiad w lokalnej knajpce lub dłuższy odpoczynek. Na tym odcinku możesz zwiedzić m.in. Stary Rynek, budynek Kurii Diecezjalnej oraz Muzeum Etnograficzne.

Powrót do Nieszawy wiedzie lewym brzegiem Wisły. Poruszamy się ul. Toruńską. Droga jest ruchliwa, jednak spokojnie podróżuję ścieżką rowerową. Za salonem samochodowym Volkswagena skręcam w prawo, w ul. Krzywa Góra (drogę wskazują również tabliczki WTR). Jadę przez tereny przemysłowe. Wrażenie robi wielki obiekt Anwilu — ciągnie się aż przez trzy kilometry!

Później krajobraz zmienia się diametralnie. Kominy, bocznice kolejowe i rurociągi ustępują miejsca nadrzecznym łąkom. Ładnie widać Wisłę, będzie też okazja (tuż przed wsią Kucerz), żeby odbić od trasy i odpocząć nad jej brzegiem.

Mijam kolejne wioski. Na skrzyżowaniu we Włoszczycy Lubańskiej skręcamy w prawo (kierunek wskazuje drogowskaz na Nieszawę). Kolejne rozdroże w miejscowości Wólne — ponownie wybieram drogę w prawo. Ostatni odcinek wycieczki prowadzi dobrze utrzymaną gruntówką. Miejscami szlak wiedzie urokliwym szpalerem wierzb. Do Nieszawy wjeżdżam od południa, możesz rzucić okiem na zabytkowy zespół klasztorny Franciszkanów (mieszkali w nim przez pewien czas o. Maksymilian Kolbe oraz o. Czesław Klimuszko).


Dojazd do trasy

Proponowana trasa to pętla, której start i meta znajdują się w Nieszawie, w okolicy promu przez Wisłę. Do miejscowości najłatwiej dojechać własnym samochodem. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z połączeń autobusowych. Warto jednak przed zaplanowaniem podróży sprawdzić, czy regulamin wybranego przez nas przewoźnika umożliwia przewóz rowerów. Wielu kolarzy decyduje się na dojazd koleją. Stacja oddalona jest niespełna 5 km od Nieszawy (Nieszawa Waganiec) — pociągi kursują m.in. do Torunia i Włocławka.

Alternatywnym rozwiązaniem może być rozpoczęcie oraz zakończenie wyprawy w dużo większym Włocławku. Prowadzą do niego trzy węzły autostradowe. Do miasta bez trudu można dotrzeć zarówno autobusami, jak i i koleją (trasa o znaczeniu wojewódzkim).

Atrakcje na trasie

Kujawy to jedna z ciekawszych krain etnograficznych w województwie kujawsko-pomorskim. Na trasie wiodącej z Nieszawy do Włocławka warto zatrzymać się, aby poznać kulturę regionu, ale także odpocząć przy ciekawej architekturze. Za jedne z najciekawszych atrakcji na szlaku uznaje się:

  • Prom Nieszawa — przeprawa przez Wisłę działa od maja do listopada (każdego dnia z wyjątkiem poniedziałku). Za bilet zapłacisz 3 zł za osobę (pieszy/rowerzysta). Statek wyrusza z lewego brzegu o każdej pełnej godzinie, z prawego brzegu kwadrans po pełnej godzinie.
  • Ruiny Zamku w Bobrownikach nad Wisłą — malowniczo położone pozostałości po twierdzy wzniesionej najpewniej przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. Niegdyś budowla strzegła pogranicza z Zakonem Krzyżackim (w lochach trzymano krzyżackich jeńców). Śladami po dawnej świetności budowli są resztki murów i baszty. Ruiny nie są zabezpieczone, przy ich oglądaniu należy zachować ostrożność.
  • Stary Bógpomóż i Nowy Bógpomóż okazja do zrobienia zdjęć tablicy z zabawnymi nazwami wsi.
  • Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) — jedna z najbardziej znanych tras rowerowych w kraju, łącząca Śląsk (Wisła Uzdrowisko) z Bałtykiem (Wyspa Sobieszewska). Szlak rowerowy wzdłuż Wisły nadal jest w budowie. W 2022 roku gotowe były odcinki WTR: śląski, kujawsko-pomorski oraz większość małopolskiego,
  • Jezioro Włocławskie — największy sztuczny zbiornik w Polsce o długości 58 km i średniej szerokości ok. 1,2 km, który ciągnie się od Włocławka do Płocka. Powstał pod koniec lat 60-tych. Na zaporze działa Elektrownia Wodna Włocławek. Miejsce zasłynęło z tragicznych wydarzeń z 1984 roku, kiedy funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa porwali i zabili ks. Jerzego Popiełuszkę. O tragicznej śmierci przypomina kilkunastometrowy krzyż obok tamy.
  • Most we Włocławku im. Edwarda Śmigłego-Rydza — przedwojenna przeprawa o długości ponad 600 metrów. Patrona upamiętnia tablica zamontowana na moście od strony Katedry.
  • Włocławskie śródmieście —  jedno z najstarszych miast w Polsce z licznymi zabytkowymi budynkami. Warto zobaczyć Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (z m.in.: najstarszymi kościelnymi witrażami w kraju oraz nagrobkiem dłuta Wita Stwosza), kościół Świętego Witalisa (najstarszy zabytek tej miejscowości) wybudowane z czerwonej cegły budynki Wyższego Seminarium Duchownego oraz urokliwe kamienice w Śródmieściu.
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku — jedna z najstarszych placówek tego typu w kraju. Warto odwiedzić szczególnie Muzeum Etnograficzne we Włocławku, które pielęgnuje tradycję regionu. Za bilet zapłacimy: 7 zł (normalny), 5 zł (ulgowy) lub 20 zł (rodzinny). Korzystnie odwiedzić to miejsce w piątki, ponieważ wstęp jest bezpłatny. W poniedziałki muzeum nieczynne.
  • Fabryka Anwil Włocławek — jedna z największych fabryk produkujących chemikalia. Część grupy Orlen, drugi, co do wielkości producent nawozów azotowych w Polsce. Rozmiary zakładu zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach architektury przemysłowej.

Noclegi lub miejsca postojowe

Pokonanie dystansu zajmie wprawionemu rowerzyście kilka godzin, więc nie ma konieczności poszukiwania miejsc noclegowych. Osoby, które chcą połączyć jazdę z dokładnym zwiedzaniem, mogą zdecydować się na pozostanie we Włocławku na dłużej. W mieście i jego okolicach znajdują się hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.

Warto nadmienić, że z Nieszawy możemy wybrać się Wiślaną Trasą Rowerową do Ciechocinka (ok. 10 km) i dalej do Torunia (ok. 35 km). Dla wielu aktywnych kolarzy dobrym pomysłem będzie więc przedłużenie wyjazdu i znalezienie dodatkowych miejsc noclegowych w okolicy właśnie tej miejscowości.

Gdzie zjeść

Na trasie nie powinno być problemów ze znalezieniem sklepów spożywczych, ponieważ przebiega ona przez wiele miejscowości. Obiad warto zjeść we Włocławku, gdzie jest duży wybór kawiarni, restauracji i barów, a na brzegu Wisły (wzdłuż promenady) przygotowane są miejsca do grillowania.

Dobrze wiedzieć

Przed wyjazdem w trasę trzeba sprawdzić, czy poziom wody w Wiśle umożliwia kursowanie promu w Nieszawie. 

Praktyczne wskazówki

Trasa z Nieszawy do Włocławka wynosi około 60 km. Warto więc przygotować się na ewentualną zmianę pogody i zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Zalecamy jazdę w kasku na głowie. Ze względu na długość wyprawy, dobrze zabrać ze sobą nawigację lub smartfona z dostępem do map, żeby nie zgubić drogi. Naładowany powerbank pozwoli na szybie uzupełnienie poziomu baterii w urządzeniach. We Włocławku i Nieszawie działają warsztaty rowerowe, niemniej dobrze mieć przy sobie łatki, zapasową dętkę i podstawowe narzędzia.

Najlepsza pora na przejechanie trasy to wiosna i lato (oraz łagodna jesień), jednak dla doświadczonych kolarzy i profesjonalistów trasa wzdłuż Wisły może być atrakcyjna przez cały rok.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Bydgoszcz – Koronowo
Region Kujawy
Typ roweru Trekking, Gravel, Cross, MTB
Czas 1 h
Dystans 17,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 13%, Szuter 67%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wyrusz z nami w trasę rowerową z Barcina do Gołąbek!
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 33,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?