Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Góralski maraton rowerowy przez podhalańskie wioski, termy i sanktuaria

Region Małopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 62 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Rowerem po Tatrach – opis trasy

Autor trasy

Daniel Bartkowicz

Trasy rowerowe w górach zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. Mimo to od wiosny aż do późnej jesieni można spotkać sporo kolarzy, przemieszczających się rowerem po Tatrach. Dlaczego ten region jest tak popularny do tej formy rekreacji? Powodem są m.in. atrakcje turystyczne Zakopanego, Nowego Targu czy innych położonych na południu Polski miejscowości, ale i zachwycające widoki, które można podziwiać podczas jazdy po tych terenach.

Widoki na trasie po PodhaluWidoki na trasie po Podhalu potrafią zachwycić.

Majestatyczne, piękne, ale i niebezpieczne – góry od zawsze przyciągały do siebie miłośników aktywnego wypoczynku, w tym także kolarzy. Część z nich uwielbia poruszać się po wyjątkowo wymagających szlakach dla fanów ekstremalnych wrażeń, wytyczonych poza ubitymi drogami. Inni chętnie wyruszają w trasy rowerowe takie, jak ta, czyli biegnące przez miejscowości pełne atrakcji, jak chociażby Zakopane czy Nowy Targ. 

Nowy TargNowy Targ to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Warto pamiętać, że nawet kolarze należący do tej drugiej grupy, poruszający się głównie po utwardzanych traktach, muszą być przygotowani na spory wysiłek fizyczny. Liczącą około 62 km pętlę – wytyczoną w 80% po asfalcie, a w 20 % po drogach szutrowych – można przejechać w 4-5 godzin. Mimo że nie jest to wielogodzinny maraton rowerowy, to opisywana trasa po Podhalu jest zdecydowanie propozycją dla doświadczonych kolarzy, którym niestraszne są długie podjazdy i strome zjazdy. 

Czy wiesz, że...

Trasa jako całość nie nadaje się na wycieczkę rowerową z dziećmi, z uwagi na ukształtowanie terenu i sumę przewyższeń. Mogą one jednak bez większych problemów poradzić sobie z odcinkiem łączącym Zakopane z Nowy Targiem, dlatego na rodzinnych wyprawach warto rozważyć takie skrócenie dystansu. 

Początek trasy wyznaczono w okolicach dworca PKP w Zakopanem. Pierwszy etap wycieczki po Podhalu prowadzi na północ – do Nowego Targu. Blisko 25-kilometrowy odcinek to doskonała rozgrzewka, ponieważ właściwie na całej jego długości jedzie się „z górki”. Do Nowego Targu można dojechać drogą nr 47, jednak ponieważ nie ma na niej wyznaczonego pasa dla rowerzystów, dużo bezpieczniejszą i bardziej komfortową opcją dla kolarzy jest jazda ulicami o mniejszym natężeniu ruchu, biegnącymi właściwie równolegle do Zakopianki.

Trasa rowerowa z Zakopanego do Nowego Targu przebiega przez Poronin, Biały Dunajec i Szaflary. W ostatniej z tych miejscowości szlak prowadzi ścieżką rowerową przez las. Dalej znajduje się jeszcze rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Na drodze do centrum miasta, tuż za mostem na Białym Dunajcu, znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna, czyli figura owcy rowerzysty.

Gmina KościeliskoGmina Kościelisko na trasie. 

Z Nowego Targu trasa prowadzi drogą nr 957 na południowy zachód do Ludźmierza. W połowie drogi z tej miejscowości do Maruszyny zaczyna się „jazda pod górkę”. Mniej i bardziej strome podjazdy, pętle i liczne zakręty towarzyszyć będą rowerzyście mijającemu Czerwienne, Ząb, Gubałówkę i Kościelisko, aż do Zakopanego, w którym poniższa wycieczka rowerowa się kończy.

Przez jakie miejscowości biegnie trasa?

Zakopane – Poronin – Biały Dunajec - Szaflary – Nowy Targ – Ludźmierz – Maruszyna – Czerwienne – Ząb – Gubałówka – Kościelisko – Zakopane

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Choć początek opisywanej trasy rowerowej po Podhalu wyznaczono w Zakopanem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć ją w Nowym Targu. Oba miasteczka to wyjątkowo popularne miejscowości turystyczne, do których można dojechać, korzystając z usług PKP, PKS, lub licznych przewoźników prywatnych.

Atrakcje na trasie

Słynące z pięknych widoków Podhale zachwyca nawet te osoby, które przejechały już niejedną trasę rowerową w górach. Klimatyczne budynki, termy, urokliwe drewniane kościółki, sanktuaria, zabytki kultury, historii, natury… atrakcje turystyczne zlokalizowane są niemal na każdym kroku – zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Oto niektóre z nich:

  • Rynek w Nowym Targu – w centralnym punkcie sporego, odnowionego rynku stoi budynek ratusza. Obszar ten otoczony jest przez urokliwe kamienice, które można podziwiać, odpoczywając np. na ławce niedaleko fontanny lub w cukierni, jedząc ulubiony deser.

Rynek w Nowym TarguZdjęcie z rynku w Nowym Targu.

  • Muzeum Jana Kasprowicza – opisywana trasa między Zakopanem i Nowym Targiem przebiega obok Willi Kasprowicza na Harendzie. W dawnym domu polskiego poety można obejrzeć pamiątki po nim oraz jego rodzinie. Wnętrze budynku wygląda tak, jak za życia właściciela. Wśród licznych eksponatów znajdują się przedmioty codziennego użytku, ale także książki, fotografie i obrazy, w tym również portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

  • Owca rowerzysta – ciekawa, zabawna figura, obok której warto zrobić sobie zdjęcie. Znajduje się w sąsiedztwie kładki pieszo-rowerowej nad Białym Dunajcem.

Figura Figura "Owcy rowerzysty".

  • Termy Podhalańskie w Szaflarach – miejsce to stworzono z myślą o osobach, które uwielbiają podziwiać Tatry i kochają aktywny wypoczynek. Kąpiel w gorących wodach wypełniających baseny termalne w kompleksach zlokalizowanych na Podhalu to doskonały sposób na regenerację po górskim maratonie rowerowym. 

  • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu – to chętnie odwiedzane przez turystów miejsce kultu zostało w 2001 roku podniesione do godności bazyliki mniejszej. Znajduje się w nim figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej. Tzw. „Gaździna Podhala” miała szczególne miejsce w sercu Karola Wojtyły – jej kopia znajdowała się w prywatnych pokojach papieża. Zresztą jedna z kaplic świątyni dedykowana jest Janowi Pawłowi II – znajdują się tam jego relikwie.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w LudźmierzuSanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

  • Bór na Czerwonem – doskonale utrzymany rezerwat torfowiskowy to wyjątkowe miejsce. Turyści znajdą tu mnóstwo rzadkich gatunków roślin, opisanych na tablicach informacyjnych ustawionych w ramach ścieżki edukacyjnej. Warto dodać, że dzięki drewnianym pomostom po terenie Boru na Czerwonem można wygodnie poruszać się nawet na rowerze.

  • Dom Kamila Stocha – pokonując trasę rowerową z Nowego Targu do Zakopanego, nie sposób nie zwrócić uwagi na góralski pałac wybudowany w miejscowości Ząb. Piękny, potężny gmach należy do Kamila Stocha, czyli jednego z najbardziej utytułowanych sportowców w historii Polski.

Góralski dom Kamila StochaGóralski dom Kamila Stocha.

  • Gubałówka – najpopularniejszy wśród turystów, a zarazem najbliższy centrum Zakopanego szczyt Tatr. Na Gubałówkę prowadzi kilka szlaków turystycznych, ale można też wjechać na nią kolejką linowo-terenową. Z góry roztacza się piękny widok m.in. na Giewont, Kasprowy Wierch i Świnicę. Na szczycie znajduje się mnóstwo atrakcji np. zjeżdżalnia grawitacyjna. Turyści mogą tutaj skorzystać także z oferty licznych lokali usługowych – restauracji, sklepów z pamiątkami, czy też wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Taras widokowy na GubałówceTaras widokowy na Gubałówce.

  • Zakopane – to miasteczko pełne atrakcji turystycznych. Osoby, które postanowią spędzić w nim nieco więcej czasu, mogą wybrać się np. do Term Zakopiańskich, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Tatrzańskiego, Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego lub papugarni.

  • ZAKOPANE” – po dotarciu do mety trasy rowerowej po Podhalu, warto zrobić sobie jeszcze pamiątkowe zdjęcie przy świecącym napisie, który znajduje się przy ul. Chramcówki 35 w stolicy polskich Tatr.
Słynny napis Słynny napis "Zakopane".

Czy wiesz, że...

Opisywana trasa rowerowa pokrywa się częściowo ze Szlakiem Wokół Tatr. Ponad 250-kilometrową ścieżkę wytyczono po polskiej i słowackiej stronie gór z myślą o rowerzystach, narciarzach i biegaczach. Podążając nią, można odkryć różnorodne atrakcje turystyczne tego regionu, w tym m.in. ślady dawnych osad i szlaków handlowych, zabytkowe drewniane kościółki i miejsca, w których kultywowane są tradycje góralskiego folkloru i sztuki ludowej.

Szlak Wokół Tatr biegnie w okolicy skałek, przez doliny górskich rzek, łąki, lasy i torfowiska (Bór na Czerwonem). Podążając tą trasą, można podziwiać malownicze, górskie krajobrazy, korzystając przy tym z licznych, wytyczonych przy szlaku punktów widokowych. Dodatkowo odcinek powyższej trasy rowerowej z sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu przez Ząb na Gubałówkę stanowi Szlak rowerowy im. Jana Pawła II.

Noclegi lub miejsca postojowe

W oparciu o opisywaną trasę rowerową można z powodzeniem zaplanować jednodniową wycieczkę w góry. Dlatego też nie ma potrzeby rezerwowania noclegu. Warto jednak oczywiście skorzystać z wyjątkowo bogatej bazy noclegowej miejscowości turystycznych położonych u podnóża Tatr, aby móc odkryć w pełni atrakcje Zakopanego i innych miasteczek zlokalizowanych na Podhalu.

Opisywana trasa rowerowa przebiega przez obszary, na których można znaleźć wiele wygodnych, dobrze wyposażonych punktów postojowych dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jednym z nich jest Miejsce Obsługi Rowerzystów „Tewikiel”, położone w okolicy wjazdu na leśną ścieżkę na odcinku Szarafy-Nowy Targ. Na jego terenie znajduje się zadaszona wiata, w której można odpocząć, schronić się przed deszczem, zapoznać z mapą lub skorzystać ze stanowiska naprawczego z narzędziami.

Miejscem, w którym powinien zatrzymać się każdy turysta, który podróżuje rowerem po Tatrach, jest bez wątpienia punkt widokowy na Gubałówce. Ze wzniesienia można podziwiać zachwycający, górski krajobraz. Na jego szczyt wjeżdża kolej linowo-terenowa. Fakt ten sprawia, że wzgórze jest jednym z najchętniej odwiedzanych atrakcji Zakopanego.

Gdzie zjeść

W pobliżu trasy rowerowej z Zakopanego do Nowego Targu znajduje się mnóstwo restauracji. Można w nich skosztować zarówno regionalnych potraw, jak i dań kuchni pochodzących z różnych zakątków świata. Najwięcej lokali gastronomicznych zlokalizowanych jest w większych miejscowościach, takich jak Poronin, Biały Dunajec, Nowy Targ, Ząb i Zakopane. Warto pamiętać, że najpopularniejsze miejsca na Podhalu, np. Krupówki, bywają bardzo zatłoczone. Dlatego, aby zaoszczędzić czas, a często i pieniądze, dobrze jest zaplanować przerwę na posiłek w mniejszych miejscowościach lub w restauracjach położonych nieco dalej od głównych dróg.

Dobrze wiedzieć

Trasy rowerowe w górach biegną coraz częściej głównie drogami asfaltowymi. Nie inaczej jest w przypadku powyższego szlaku, wytyczonego na odcinku Zakopane – Nowy Targ. Należy jednak pamiętać, że nawet utwardzone trakty w tego typu regionach mogą być okresowo nieprzejezdne. Sytuacja taka zdarza się zwłaszcza od jesieni do wiosny, kiedy to na południu Polski często występują obfite opady śniegu.

Z tego właśnie powodu najlepszą porą roku na góralski maraton rowerowy, jest bez wątpienia lato. Warto wybrać się na wycieczkę po Podhalu w pogodny, suchy dzień. Warunki takie nie tylko pozwalają na podziwianie zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów, ale też sprawiają, że jazda rowerem po Tatrach jest maksymalnie przyjemna i możliwie bezpieczna.

Praktyczne wskazówki

W góry warto wybrać się na dobrym rowerze crossowym, gravelowym lub trekkingowym. Ponieważ trasa wytyczona między Zakopanem i Nowym Targiem biegnie głównie po drogach asfaltowych, można pokonać ją komfortowo także korzystając z modelu szosowego.

Trasy rowerowe przecinające Podhale wystawiają na próbę kondycję i umiejętności wyruszającego w nie kolarza. Pokonywanie licznych podjazdów, stromych zjazdów i ostrych zakrętów podczas jazdy to spory wysiłek fizyczny. Warto dobrze się do niego przygotować. Podstawą jest oczywiście spory zapas płynów, prowiant i odpowiedni strój. Profesjonalny, oddychający t-shirt kolarski, funkcjonalna bluza na rower z podręcznymi kieszeniami, w których zmieszczą się m.in. przekąski energetyczne i niezbędne drobiazgi, bielizna termoaktywna, chroniąca przed chłodem, ale i odprowadzająca wilgoć, czy wreszcie wygodne siodełko rowerowe i solidny kask – to najbardziej elementarne elementy wyposażania, o które należy się zatroszczyć przed wyruszeniem na rowerową wyprawę w góry. Nawet jeśli prognoza pogody zapowiada słoneczny dzień, należy mieć także w zapasie kurtkę przeciwdeszczową. Na komfort jazdy wpływ mogą mieć także akcesoria, takie jak czapka kolarska i okulary przeciwsłoneczne.

Wyjazd w góry warto poprzedzić dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego roweru. Usterka na trasie może być bowiem bardzo kłopotliwa. Aby sobie z nią poradzić, dobrze jest mieć w sakwach lub pojemnych torbach na rower zestaw naprawczy z kluczami, łatkami i pompką. W razie potrzeby można skorzystać z serwisów zlokalizowanych w Zakopanem, Białym Dunajcu i w Nowym Targu.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerowy szlak Doliny Karpia
Region Małopolska
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 86 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 91%, Szuter 6%, Bruk 3%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa Małopolska: Z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie
Region Małopolska
Typ roweru Cross, Szosa, Trekking, Gravel
Czas 1 dzień
Dystans 97 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej – uroki Beskidu Sądeckiego
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 38,6 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?