Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowa Małopolska: Z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie

Region Małopolska
Typ roweru Cross, Szosa, Trekking, Gravel
Czas 1 dzień
Dystans 97 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Pysz

Piękna, różnorodna i bogata w zabytki – nie bez powodu każdego roku Małopolska odwiedzana jest przez niezliczoną rzeszę turystów. Niektórych podróżników przyciągają zamki, a inni pielgrzymują do sanktuariów. Duża grupa osób przyjeżdża w te okolice, aby aktywnie spędzać czas na małopolskich trasach rowerowych. Jeden ze szlaków prowadzi z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie – warto opowiedzieć o nim szerzej.

Małopolska trasa rowerowa z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie ma długość ok. 97 kilometrów i w większości (aż 90%) prowadzi po drogach asfaltowych. Rowerzysta, który wyruszy w drogę według opisanych niżej wskazówek, poruszać się będzie głównie jezdnią o średnim natężeniu ruchu, ale bez pasa specjalnie wytyczonego dla dwóch kółek. Z tego powodu propozycja nie jest skierowana do rodzin z dziećmi. Brak stromych podjazdów lub wyjątkowo trudnych warunków do jazdy na odcinku Tarnów-Jezioro Dobczyckie sprawia jednak, że powyższa trasa rowerowa po Małopolsce jest dość łatwa. Nie powinna ona stanowić wyzwania nawet dla początkujących cyklistów, posiadających rower trekkingowy lub szosowy i niewielkie doświadczenie w turystyce z perspektywy siodełka. Na pokonanie blisko 100-kilometrowego dystansu należy zarezerwować około 8 godzin.

Kościół Wszystkich Świętych i MB Różańcowej w SobolowieKościół Wszystkich Świętych i MB Różańcowej w Sobolowie wyróżnia wspaniała drewniana konstrukcja otoczona zielenią. (foto. Wojciech Pysz)

Start trasy zaplanowano w Tarnowie. Początkowo prowadzi ona do położonego nieopodal Lasu Sośnina. Następnie szlak podąża na południowy zachód drogą krajową 94, z której należy zjechać po przecięciu Dunajca, kierując się w stronę Łukanowic i dalej do Wojnicza.

Na dalszym odcinku trasa rowerowa z Tarnowa biegnie na południe, podobnie jak prawy dopływ Wisły. Dunajec towarzyszyć będzie cykliście przez znaczną część pokonywanej drogi. Za Wielką Wsią rowerzysta powinien wjechać na drogę nr 975, z której w Olszynach należy skręcić w prawo na drogę o numerze 980 (na rondzie zlokalizowanym niedaleko stacji benzynowej). Dalej trasa prowadzi na wschód przez Melszyn, Domosławice, aż do Biskupic Melsztyńskich. W ostatniej z tych miejscowości małopolska trasa rowerowa odbija na północny zachód. W miejscu tym rowerzysta „żegna się” z Dunajcem, który płynie dalej na południe. Na kolejnych odcinkach szlak prowadzi przez niewielkie wsie, takie jak Biesiadki, Uszew, Stary Wiśnicz, aż do Nowego Wiśnicza. Podążając dalej na zachód, rowerzysta będzie pokonywał w większości płaskie tereny województwa mazowieckiego. Jedyny nieco bardziej stromy podjazd na trasie rowerowej z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie znajduje się w pobliżu miejscowości Kamyk.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do Tarnowa, czyli punktu początkowego małopolskiej trasy rowerowej, można dojechać samochodem. Ze względu na to, że nie jest ona wytyczona w formie pętli, najwygodniejszą opcją dojazdu może być jednak skorzystanie z usług PKP. Planując powrót do domu z Dobrzyc warto wziąć pod uwagę rozkłady PKS oraz busów, kursujących z tej miejscowości do Krakowa, Myślenic i Gdowa.

Atrakcje na trasie

Małopolska to wyjątkowy, niebywale różnorodny region, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Piękne górskie szczyty w Zakopanem, historyczne zabytki Krakowa, park rozrywki w Zatorze stworzony z myślą o miłośnikach rozrywki na pełnych obrotach, kopalnia soli w Wieliczce, charakterystyczne skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej… małopolskie atrakcje turystyczne można wymieniać bez końca. Które z nich znajdują się na trasie rowerowej z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie?

Zamek w Wiśniczu góruje nad lasem.Zamek w Wiśniczu góruje nad całą okolicą. Ta XIV-wieczna warownia ma wczesnobarokowy korpus i renesansowe elementy, a także przepiękną kaplicę i kryptę, które warto zwiedzić. (foto. Wojciech Pysz)

Zamki Małopolski nad Dunajcem

Spora część powyższej trasy rowerowej po Małopolsce wytyczona została w pobliżu koryta prawego dopływu Wisły. Na terenach tych w dawnych czasach przebiegał dunajecki szlak handlowy na Węgry. Średniowieczne trakty nie należały do najbezpieczniejszych, dlatego też często budowano wzdłuż nich fortyfikacje. Nie inaczej było w tym przypadku. Na terenach otaczających Dunajec wzniesiono kilkanaście warowni. Wiele z nich zachowało się choćby we fragmentach do czasów dzisiejszych. Podczas pokonywania trasy rowerowej z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie można odwiedzić niektóre z nich:

  • pozostałości XIV-wiecznego zamku Trzewlin – można je znaleźć na szczycie Panieńskiej Góry na terenie Wielkiej Wsi. Gęsta roślinność kryje tam fragmenty suchej fosy i murów.
  • ruiny zamku w Melsztynie – zabytkowa budowla została wzniesiona w XIV wieku. W 2018 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, dzięki którym odrestaurowana została wieża zamku. 
  • zamek w Wiśniczu – świetnie utrzymany, odbudowany gród wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku na wzgórzu w Starym Wiśniczu. Turyści przebywający na terenie fortyfikacji mogą zwiedzić m.in. kryptę, kaplicę i potężną salę balową – plafonową, z pozłacanym sufitem i akustyczną. Wyjątkowo oryginalną atrakcją tego miejsca jest możliwość wybrania się w podróż po wiśnickim zamku w wirtualnej rzeczywistości. Specjalne gogle nie tylko przenoszą odwiedzających do wiernie odzwierciedlonych podziemi, korytarzy i komnat zamku, ale też pozwalają zobaczyć fortecę z lotu ptaka.
Zewnętrzne umocnienia zamku w Wiśniczu.Z zamkiem w Wiśniczu związana jest legenda o muzułmańskich jeńcach zatrudnionych przy budowie umocnień. Podobno mieli skonstruować prowizoryczne skrzydła, aby wylecieć ze wzniesionej wysoko góry zamkowej. Miejsca upadku uciekinierów oznaczono kolumnami, które do dzisiaj można zwiedzać w okolicy. (foto. Wojciech Pysz)

Zabytki na trasie z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie

Opisywana trasa biegnie w większości przez wsie i niewielkie miasteczka, które obfitują w warte uwagi atrakcje turystyczne. Są wśród nich zabytki sakralne, takie jak liczne kapliczki, ale i świątynie, np. Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie, Kościół Nawiedzenia NMP w Domosławicach, Kościół Wszystkich Świętych i MB Różańcowej w Sobolowie, czy też Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Wiśniczu.

Podążając z Tarnowa w stronę Jeziora Dobczyckiego, warto zwrócić uwagę nie tylko na świątynie. W wielu wsiach, przez które przebiega małopolska trasa rowerowa, wciąż można zobaczyć piękne, drewniane domy o oryginalnej architekturze. Ich gmachy wyglądają tak, jak gdyby czas się dla nich zatrzymał. Zabudowania tego typu znajduje się np. we wsi Biesiadki. Jadąc dalej na wschód, warto zrobić postój w miejscowościach Stary i Nowy Wiśnicz. Atrakcje, które tu znajdziemy to nie tylko zamek, ale także m.in.:

  • Muzeum Ziemi Wiśnickiej – w obiekcie można oglądać prace artystów związanych z tym regionem.
  • Dwór "Koryznówka" – XIX-wieczny drewniany dom, w którym mieści się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

Punktem końcowym powyższej trasy rowerowej jest znajdujące się nad jeziorem miasto Dobczyce. Miejscowość ta ma sporo do zaoferowania turystom. Największą atrakcją jest średniowieczny zamek, w którym mieści się Muzeum Regionalne PTTK. Obok niego znajduje się kolejny ciekawy obiekt, czyli Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, na który składają się: kuźnia, karczma, dom mieszkalny oraz budynek z wystawą o rolnictwie i hodowli. Skansen jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

We wsi Biesiadki znajduje się mnóstwo malowniczych domów. (foto. Wojciech Pysz)

Trasa rowerowa z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie prowadzi nieopodal dwóch rzek: Dunajca i Raby. W czasie wycieczki po Małopolsce dobrze jest zarezerwować sobie nieco czasu na to, aby wypocząć w ich pobliżu. O ile pierwszą z nich lepiej podziwiać z daleka, bo bywa rwąca, o tyle w drugiej można odświeżyć się po długiej podróży. Warto przespacerować się także na zaporę na jeziorze w Dobczycach, gdzie można obserwować zarówno rozległą toń, jak i elektrownię.

Noclegi lub miejsca postojowe

Opisywaną trasę rowerową po Małopolsce można pokonać w czasie jednego dnia, dlatego raczej nie ma potrzeby planowania noclegu. Podczas jazdy z Tarnowa nad Jezioro w Dobczycach mija się wiele miejsc, w których można zrobić przerwę na krótszy lub dłuższy odpoczynek. Jednym z nich jest park 400-lecia, położony u podnóża zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Oprócz ławeczek znajdują się w nim także ciekawe atrakcje, m.in. ścieżka edukacyjna i makiety zamków.

Miejsce noclegowe w lesie - namiot z zaparkowanym rowerem.Całą trasę z Tarnowa do Dobczyc można zrobić w jeden dzień. Jeśli jednak chcesz dłużej pokręcić się po okolicy, zabierz ze sobą namiot lub poszukaj wygodnych kwater (foto. Wojciech Pysz)

Gdzie zjeść

Na całej trasie można znaleźć wiele różnorodnych knajpek. Osoby, które lubią próbować regionalnych dań, serwowanych w wyjątkowo klimatycznych wnętrzach, zdecydowanie powinny wybrać się do restauracji Figatella na zamku w Nowym Wiśniczu. W pięknie urządzonym miejscu można skosztować potraw inspirowanych przepisami z „Compendium ferculorum” – książki kucharskiej z 1682 roku. W menu widnieją np. przegrzebki z rokitnikiem, sznycel wiedeński oraz wołowe brazelle z rusztu opalanego drewnem.

Dobrze wiedzieć

Stosunkowo łatwa i przyjemna trasa rowerowa Tarnów-Jezioro Dobczyckie to propozycja na całodniową wycieczkę właściwie dla każdego rowerzysty. Droga przebiega w znacznej większości po asfalcie, dlatego można ją swobodnie pokonywać od wczesnej wiosny po późną jesień, i to dowolnym rowerem, np. crossem, gravelem, trekkingiem lub MTB.

Asfaltowa droga przez polskie miasteczko Dobczyce. Dużą część drogi pokonasz asfaltem, dlatego najlepszy będzie rower trekkingowy, crossowy czy gravel, a nawet szosówka. (foto. Wojciech Pysz)

Jezioro Dobczyce znajdujące się na mecie trasy to źródło wody pitnej dla pobliskich miejscowości, a więc obowiązuje w nim całkowity zakaz kąpieli. Aby dowiedzieć się więcej np. na temat okolicznych atrakcji i szlaków rowerowych małopolski, warto odwiedzić Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7) lub Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Wiśniczu (Zamkowa 13).

Praktyczne wskazówki

Niezależnie od niezbyt wysokiego stopnia trudności powyższej trasy, planując pokonanie około 100-kilometrowego dystansu, warto wyposażyć się w kilka przydatnych rzeczy. Kurtka przeciwdeszczowa na wypadek załamania się pogody, profesjonalny strój na rower ułatwiający utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, kask oraz sprawne oświetlenie to „must have” każdego miłośnika turystyki rowerowej. W sakwach i torbach rowerowych powinny znaleźć się też przedmioty przydatne podczas awarii i wypadków. Do kategorii tej należy zarówno apteczka pierwszej pomocy z opatrunkami, środkami do dezynfekcji oraz lekami przeciwbólowymi, jak i zestaw naprawczy z multitoolem, kluczami, łatkami do dętek, pompką czy klejem.

Rzeka Dunajec widziana z mostu za Tarnowem.Zaraz za Tarnowem znajduje się most nad Dunajcem (na zdjęciu), z kolei na mecie możesz podziwiać Jezioro Dobczyckie. (foto. Wojciech Pysz)

Aby pokonywanie małopolskich tras rowerowych było jak najprzyjemniejsze, należy pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie, ale i o komforcie jazdy. Wygodę zapewnić powinno odpowiednie siodełko rowerowe i optymalne ustawienie sztycy oraz kierownicy. Nie bez znaczenia jest także prowiant. W drogę warto zabrać odpowiednią ilość płynów i smaczne, sycące przekąski. Osoby, które chcą uzupełnić zapasy w trakcie jazdy, powinny mieć przy sobie gotówkę, ponieważ jest to jedyny środek płatniczy przyjmowany w niektórych sklepach w mniejszych miejscowościach.

Pakując sakwy rowerowe, warto wyposażyć się w aparat fotograficzny lub przynajmniej mieć ze sobą dobry smartfon. Odpowiedni sprzęt pozwoli uwiecznić przepiękne widoki i zabytki czekające na turystów w pobliżu małopolskich tras rowerowych. W szczególności należy zwrócić uwagę na zamki Małopolski zlokalizowane na terenach pomiędzy Tarnowem a Jeziorem Dobczyckim.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerowy szlak Doliny Karpia
Region Małopolska
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 86 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 91%, Szuter 6%, Bruk 3%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie małopolskim
Region Małopolska
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 136 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Piach 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Jaworzno — Pustynia Błędowska, czyli niezwykłości przyrody w jeden dzień
Region Śląsk, Małopolska
Typ roweru MTB, Szosa
Czas 5 h
Dystans 92 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Polsko-słowacka przygoda szlakiem rowerowym doliny Popradu
Region Małopolska
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 95 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?