Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Na rowerze przez serce Moraw – odkrywanie Hostyńskich Wierchów

Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 111 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 81%, Piach 9%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz, znany pod pseudonimem Roweromaniak


Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: 
roweromaniakk.blogspot.com

Chcesz wybrać się w trasę rowerową po Czechach? Morawy, a w szczególności przepiękne okolice Hostyńskich Wierchów, to doskonała propozycja dla każdego miłośnika górskich szaleństw na dwóch kółkach. Region ten obfituje z resztą nie tylko w zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale i klimatyczne miasteczka pełne zabytków, w tym zamków, pałaców i obiektów sakralnych.

Zapierające dech widoki czekają na trasie w okolicach Hostyńskich WierchówZapierające dech widoki czekają na trasie w okolicach Hostyńskich Wierchów 
(fot. Roweromaniakk)

Trasy rowerowe w Czechach nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników kolarstwa. Dobrą reputację zawdzięczają one przede wszystkim znakomitej infrastrukturze, z której można skorzystać także, pokonując opisaną pętlę wyznaczoną na dystansie ok. 111 km.

Na objechanie tego fragmentu Moraw potrzeba około 9 godzin. Choć spora jej część przebiega ścieżkami rowerowymi lub drogami z wyznaczonym pasem ruchu, to ze względu na górskie odcinki oraz spory dystans do przejechania, trasa dedykowana jest osobom, które mają doświadczenie w górskiej turystyce rowerowej. Zdecydowanie nie jest ona odpowiednia dla dzieci.

Początek trasy rowerowej biegnącej na terytorium Czech, zlokalizowany jest w miasteczku Hranice. Stamtąd szeroka, asfaltowa droga (bez wydzielonego pasa ruchu dla rowerów) prowadzi na południe, w stronę Teplic nad Bečvou. W połowie tego odcinka znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna – studnia krasowa z najgłębszą podwodną jaskinią na świecie. Kolejnym punktem na biegnącej między malowniczymi polami drodze jest miasto Bystřice pod Hostýnem. Po odwiedzeniu znajdującego się tam zamku czas przygotować się na podjazdy.

Nieco bardziej wymagający górzysty fragment trasy rowerowej po Morawach prowadzi do popularnego wśród Czechów miejsca pielgrzymek, czyli miejscowości Svatý Hostýn. W pobliżu zlokalizowanej tu barokowej świątyni znajduje się wieża widokowa. Po zjeździe z Hostýnu należy kierować się na „szlak żółty”, w stronę drogi prowadzącej na przełęcz. To z niej rozpoczyna się wjazd na najwyższy szczyt Gór Hostyńskich, czyli Kelčský Javorník. Biegnący przez las „żółty szlak” nie zawsze prowadzi utwardzonymi drogami, a nawet wymaga podprowadzania roweru na wielu odcinkach. Wysiłek włożony w zdobycie szczytu Javornika zostaje jednak nagrodzony. Na miłośników górskiej turystyki rowerowej czeka tu przepiękny krajobraz, który można podziwiać z 35-metrowej wieży widokowej.

Droga do miejscowości RajnochoviceDroga do miejscowości Rajnochovice. (fot. Roweromaniakk)

Po podjazdach czas na jazdę „z górki” do miejscowości Rajnochovice i dalej przez Kunovice do miasta Valašské Meziříčí. Po zjechaniu ze wzniesień czekają już doskonałej jakości ścieżki rowerowe. Trasa po czeskich Morawach prowadzi początkowo na wschód, a od Valašské Meziříčí na północ przez miejscowości Lešná, Palačov, aż do Starojická Lhota, gdzie należy skręcić na zachód. Następnym punktem na trasie jest wzgórze Blahutovice z kolejną interesującą wieżą widokową. Stamtąd należy udać się na zachód, do Hranic, kończy się już trasa rowerowa przez Hostyńskie Wierchy.

Osoby, które chciałyby skrócić nieco dystans do pokonania, mogą ruszyć do Hranic bezpośrednio z Valašské Meziříčí. Warto podążyć w takim przypadku malowniczą, niemal płaską, a przez to bardzo popularną drogą wzdłuż rzeki Beczwa. Jest ona doskonale przystosowana do potrzeb cyklistów, na których czeka m.in. rewelacyjnie prezentujący się most przez rzekę, budka z piwem i punkt, w którym można coś przekąsić.

Most nad rzeką BeczwaMost nad rzeką Beczwa. (fot. Roweromaniakk)

Przez jakie miejscowości biegnie trasa? 

Hranice – Teplice nad Bečvou – Bystřice pod Hostýnem – Svatý Hostýn – Kelčský Javorník – Rajnochovice – Kunovice – Branky – Valašské Meziříčí – Blahutovice – Hranice 

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Przez miasto Hranice przebiega trasa kolejowa. Na położonej dwa kilometry od jego centrum stacji Hranice na Moravě zatrzymują się m.in. pociągi międzynarodowe z Krakowa do Pragi i z Gdyni do Wiednia. Oczywiście najwygodniejszym sposobem dotarcia do punktu początkowego trasy rowerowej po Czechach, jest własny samochód.

Atrakcje na trasie

Wycieczka do Czech, a zwłaszcza na Morawy to doskonała okazja do tego, aby odkryć różnorodne atrakcje regionu. Zanim ruszy się na poszukiwanie zabytków kultury i sztuki, dobrze jest w pierwszej kolejności poświęcić chwilę na to, aby zachwycić się pięknem tamtejszego krajobrazu. Na ten składają się zarówno bezkresne pola i łąki, jak i majestatyczne góry Hostyńsko-Wsetyńskie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zlokalizowany między miejscowościami Hranice i Teplice nad Bečvou obszar Narodowego Rezerwatu Przyrody Hůrka u Hranic. Na jego terenie, wśród licznych skałek wapiennych znaleźć można Przepaść Hranicką (Hranická propast), czyli studnię krasową z najgłębszą na świecie podwodną jaskinią. Jej głębokość szacuje się aż na 404 m.

Morawskie zamki i pałace

Czechy słyną z licznych zamków i pałaców. Dawnymi fortyfikacjami, na które warto zwrócić uwagę, przemierzając te tereny, są m.in.:

  • Zámek Bystřice pod Hostýnem – w pięknie odrestaurowanej szlacheckiej rezydencji z pierwszej połowy XV wieku mieści się Miejskie Muzeum. Można w nim oglądać interesujące ekspozycje, np. wystawę powstających w tej okolicy zabytkowych, giętych mebli. W zamku znajduje się także piękna sala koncertowa.

     
  • Pałac Kińskich w Valašské Meziříčí – w XIX-wiecznej budowli w stylu empire udostępniono turystom stałą wystawę pt. „Człowiek w krajobrazie, krajobraz w ludziach”.

Pałac Kińskich w Valašské MeziříčíPałac Kińskich w Valašské Meziříčí (fot. Roweromaniakk)

  • Zamek Žerotín w Valašské Meziříčí – piękny gmach budowli, w której mieszkali historyczni włodarze miasta.

     
  • Pałac Lešná w pobliżu Valašské Meziříčí – na szczególną uwagę w XVI-wiecznym gmachu zasługują nietuzinkowe malowane stropy, oryginalna barokowa podłoga i przepiękne meble pochodzące z majątku panów Kinskich. Wokół pałacu rozciąga się park w stylu angielskim z rzadkimi gatunkami roślin.

Svatý Hostýn

Trasy rowerowe w Czechach, wytyczone przez tereny wiejskie i mniejsze miejscowości, biegną często obok niewielkich, urokliwych obiektów sakralnych, jak chociażby klimatyczny kościół pw. Świętej Trójcy w Valašské Meziříčí. Jednak największą turystyczną atrakcję Moraw dla osób, które chętnie odwiedzają świątynie, stanowi z pewnością Svatý Hostýn, czyli popularne miejsce pielgrzymkowe.

Klimatyczny kościółek ps. Świętej Trójcy w  Valašské Meziříčí.Klimatyczny kościółek ps. Świętej Trójcy w  Valašské Meziříčí. (fot. Roweromaniakk)

Historia tutejszej bazyliki związana jest z legendą, według której Maria Panna stanęła w obronie chroniących się w niej przed Tatarami wiernych, ściągając na agresorów burzę z piorunami. Wydarzenie to zostało przedstawione na misternie wykonanej mozaice, znajdującej się w potężnej, barokowej świątynia pw. Wniebowzięcia NMP. Imponujące dzieło przedstawiające Madonnę Hostyńską składa się z około 260 tys. kolorowych szkiełek.

Widok na Svatý Hostýn. (fot. Roweromaniakk)

W sąsiedztwie monumentalnej świątyni znajduje się również wyjątkowa droga krzyżowa. Autorem tworzących ją trzynastu kapliczek jest słowacki architekt Dušan Samo Jurkovič. Na wzgórzu, oprócz zabytków sakralnych znajdują się jeszcze dwa interesujące obiekty – elektrownia wiatrowa i 15-metrowa wieża widokowa.

Unikalna droga krzyżowa autorstwa Dušan Jurkoviča. Unikalna droga krzyżowa autorstwa Dušan Jurkoviča. (fot. Roweromaniakk)

Spojrzenie na Morawy z perspektywy wież widokowych

Turyści pokonujący trasy rowerowe w pięknym, górzystym regionie Czech chętnie korzystają z wież widokowych. Dzięki nim mogą odbyć swoisty spacer w chmurach i zobaczyć Morawy z zupełnie innej perspektywy. Jedną z nich jest taras obserwacyjny na wzgórzu Svatý Hostýn.

Pozostałe obiekty tego typu, które warto zobaczyć podczas wycieczki rowerowej po Morawach to wieże widokowe:

  • w Blahutovicach – bezpłatna, dostępna przez cały rok, niezwykle oryginalna konstrukcja powstała w 2021 roku. Została ona ustawiona na wznoszącym się na wysokość 331 m n.p.m. wzgórzu o tej samej nazwie. 27,5-metrowa wieża widokowa ma kształt stożka. W jej centralnym punkcie znajdują się stalowe schody otoczone 8 drewnianymi, płaskimi filarami. Z położonego na wysokości 15 metrów tarasu można podziwiać m.in. Beskidy, w tym Łysą Górę, Góry Hostyńskie i Odrzańskie oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Poodří.

Wieża widokowa w BlahutovicachWieża widokowa w Blahutovicach. (fot. Roweromaniakk)
  • na wzgórzu Kelčský Javorník – 35-metrowa wieża widokowa to kolejna ciekawa konstrukcja dla każdego, kto kocha piękne, górskie krajobrazy. Stalowa kolumna ze spiralnymi schodami pozwala na obserwację najbliższej okolicy, ale to nie wszystko. Dzięki niemalże płaskiemu ukształtowaniu terenu pomiędzy oboma pasmami górskimi, przy dobrych warunkach atmosferycznych z jej szczytu można zobaczyć nawet Alpy!

widok z wieży na wzgórzu Kelčský JavorníkWidok z wieży na wzgórzu Kelčský Javorník. (fot. Roweromaniakk)

Valašské Meziříčí – wołoskie Ateny

Dwa pałace w historycznym centrum, kościół Świętej Trójcy z XVI wieku, niewielka renesansowa świątynia św. Jakuba, wybrukowany rynek otoczony urokliwymi kamieniczkami – to tylko niektóre godne uwagi atrakcje Valašské Meziříčí. Warto odwiedzić to miasteczko choćby po to, aby nacieszyć oczy klimatyczną, lokalną architekturą.

Unikalna architektura wołoskich AtenUnikalna architektura "wołoskich Aten". (fot. Roweromaniakk) 

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa rowerowa po Morawach została zaplanowana w taki sposób, aby doświadczony kolarz był w stanie pokonać ją w ciągu jednego dnia. Możliwe jest jednak rozbicie sporego dystansu np. na dwa etapy. Z racji wielkości miasteczka, ale i dlatego, że znajduje się ono na trasie już po jej górzystej części, noclegu w tym rejonie warto szukać w Valašské Meziříčí.

W czasie jazdy po czeskich Morawach rowerzysta jest często otoczony polami i łąkami, wśród których próżno szukać miejsc postojowych dedykowanych fanom jednośladów. Pragnienie można jednak ugasić w znajdujących się gdzieniegdzie źródełkach. Jedno z nich zlokalizowane jest w miejscowości Rajnochovice.

Gdzie zjeść

Nawet miłośnik aktywnego wypoczynku, który trasę rowerową przez Czechy zamierza pokonać „na raz”, powinien zarezerwować sobie czas na dłuższy postój i regenerację energii. Zachwycające pięknym krajobrazem Morawy zachęcają do tego, aby odpocząć na łonie natury, jednak na tym terenie, zwłaszcza w większych miasteczkach znajduje się także wiele knajpek serwujących jedzenie lokalne lub kontynentalne, w tym znane i lubiane potrawy. Lokalem takim jest np. La Padella w Valašské Meziříčí (Smetanova 807) oferująca dania kuchni włoskiej.

Dobrze wiedzieć

Na wyprawę wokół Hostyńskich Wierchów dobrze jest wybrać się latem lub wczesną jesienią. W okresie tym panują najlepsze warunki atmosferyczne do jazdy po górach, ale i prowadzenia obserwacji z wież widokowych rozsianych po terenie Moraw.

Rowerzyści, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat turystycznych atrakcji Czech i Moraw powinni odwiedzić centrum informacyjne w zamku Bystřice pod Hostýnem lub w miasteczku Valašské Meziříčí.

Praktyczne wskazówki

Trasa wiedzie przez różnorodne tereny – zarówno równinne, jak i górzyste, np. podjazdy na Kelčský Javorník. Dlatego też na tę wycieczkę należy wyruszyć na dobrze wyposażonym rowerze MTB lub Enduro. Sprawdzone opony i wygodne siodełko to podstawa, aby podczas jazdy móc zapomnieć o niedogodnościach oraz skupić się na odkrywaniu nowych miejsc czy zwiedzaniu.

Duże znaczenie dla komfortu jazdy ma również odzież oraz akcesoria, które wybierze miłośnik turystyki rowerowej. Pokonywanie licznych podjazdów zlokalizowanych w tym rejonie Moraw potrafi zmęczyć nawet doświadczonych kolarzy. Aby uniknąć przegrzania w upalne dni lub wychłodzenia organizmu podczas zjazdów, warto postawić na profesjonalną odzież na rower. Oddychający t-shirt sportowy, ciepła bluza kolarska, bielizna termiczna oraz przeciwdeszczowa kurtka to elementy stroju, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego, kto planuje jazdę górskimi trasami rowerowymi Czech.

Wygoda to jedno, ale przygotowując wyprawę w teren, należy pamiętać także o bezpieczeństwie. Przedmiotami, które zwiększają jego poziom podczas pokonywania górskiej trasy, są m.in. kask, sprawne światła i odzież z elementami odblaskowymi, naładowany telefon komórkowy i mapy lub nawigacja rowerowa. W lekkich torbach lub sakwach na rower powinny znaleźć się także krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne. Z racji, że opisywana trasa przebiega głównie przez tereny polne i górzyste, a serwisy rowerowe znaleźć można tu wyłącznie w większych ośrodkach miejskich, warto zabrać ze sobą dobrze wyposażony zestaw naprawczy. Powinien on zawierać pompkę, zapasową dętkę, łatki, klucze, wkrętaki i imbusy lub uniwersalny multitool.

W niełatwą, ale piękną górską trasę rowerową przecinającą Czechy należy zabrać także sporą porcję napojów i prowiant. O tym, jak każdy dodatkowy kilogram ciąży podczas podjazdów nie trzeba przekonywać żadnego doświadczonego kolarza. Dlatego też osoby, które planują jazdę po górach, sięgają często po przekąski stworzone z myślą o sportowcach, takie jak batony i żele energetyczne.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Przez Beskid Śląski i Żywiecki – czerwona trasa rowerowa na Słowację
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 63 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 91%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa wyprawa z Nowego Targu przez Pogórze na Słowację
Region Europa rowerem, Małopolska
Typ roweru MTB
Czas 2 dni
Dystans 94 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 5%, Kamienie 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Z terminalu portowego przez Nättraby, Brömsebro, i Lyckeby z powrotem na prom – rowerowe atrakcje w Szwecji
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 126,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa – Czeskie Zamki Moraw
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 113,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 12%
Co oznaczają parametry trasy?