Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowa Krajna – wycieczka z Więcborka do Sępólna Krajeńskiego

Region Kujawy
Typ roweru Gravel
Czas 4 h
Dystans 21,7 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 71%, Szuter 29%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Marcin Wasilewski

Jeden z założycieli strony wirtualneszlaki.pl, stworzonej z myślą o podróżach rowerowych. 

Krajna to region leżący pomiędzy Wielkopolską, a tucholskimi lasami – otoczony przez rzekę Noteć, wyznaczającą naturalną granicę tego obszaru. Dzięki umiejscowieniu i wpływom historycznym, jest ona niezwykle zróżnicowaną krainą, o czym będą mogli przekonać się wszyscy goście czerwonego szlaku rowerowego powiatu sępoleńskiego. Trasa liczy 20 kilometrów w otoczeniu bujnych lasów liściastych, a jej pokonanie powinno zająć około 4 godzin. Droga nie jest wymagająca i sprawdzi się idealnie jako weekendowa wyprawa dla rodziny.

Widok na jezioro więcborskie.Widok na jezioro więcborskie.

Wycieczka zaczyna się w Więcborku, a dokładnie na plaży miejskiej nad malowniczym Jeziorem Więcborskim. Pierwsze kilkaset metrów pokonuje się w otoczeniu kojącej wody, okalającej ścieżkę z obu stron, następnie asfaltową drogą stopniowo wjeżdża się w gęsty zagajnik, a niebieskie widoki ustępują miejsca strzelistym bukom. Bory w okresie wiosenno-letnim mienią się na zielono, za to jesienią przybierają odcienie żółci i czerwieni – oferując piękne widoki, niezależnie od miesiąca pokonywania trasy.

Po chwili teren zaczyna się wypiętrzać, co oznacza wjazd na Wzgórze Świętej Katarzyny, jednak dosłownie po kilku minutach nawierzchnia znowu się wyrównuje. Wówczas na horyzoncie malują się pierwsze zabudowania miejskie ulicy Bractwa Kurkowego. Gdzieś pomiędzy drzewami po prawej stronie, wyłaniają się stare nagrobki cmentarza wielowyznaniowego oraz budynek kaplicy cmentarnej.

Z każdym kolejnym metrem trasa przybliża się do centrum miasta. Warto z niej zboczyć i zrobić sobie przerwę nad promenadą ciągnącą się wzdłuż brzegu jeziora. Zaraz obok znajduje się też rynek, a nad nim góruje piękny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Wracając na szlak wytyczony przez ślad GPS, wjeżdża się w środek urokliwych kamieniczek, a następnie na ścieżkę rowerową ukrytą pomiędzy działkami. Prowadzi ona na północny-zachód do kierunku kolejnego punktu wycieczki.

Mostek w okolicach Więcborku.Mostek w okolicach Więcborku.

Następna na trasie jest sąsiadująca z Więcborkiem miejscowość Witunia. Dookoła rozciąga się malowniczy krajobraz rozległych terenów rolniczych, przeplatanych widokiem turbin wiatrowych.

Jadąc ulicą Złotowską, należy skręcić w Wincentego Witosa. Po prawej stronie mija się plac zabaw, przy którym droga odbija w bok. W miejscu, gdzie ulica Zakrzewska przechodzi w Łąkową, asfalt zamienia się w szuter. Po mniej więcej dwóch kilometrach powraca utwardzona jezdnia.

W ciągu kilku minut dociera się do Nowego Dworu, gdzie witają przydrożne domostwa, łąki i dedykowany rowerzystom chodnik. Następny odcinek trasy stanowi największe wyzwanie – znajdują się na nim największe wypiętrzenia, a pod kołami roweru znowu pojawia się tłuczeń. Gdy ten fragment skończy się, zaraz za nim pojawi się wieś Kawle.

Stamtąd już tylko kilka kilometrów dzieli od mety. Ostatnie minuty jazdy upływają w otoczeniu kolejnych sielskich pól. Podróż kończy się nad wodami Jeziora Sępoleńskiego, skąd warto udać się na zwiedzanie lokalnych atrakcji Sępólna Krajeńskiego.

Po zakończeniu trasy poleca się obejrzeć resztę Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, a w szczególności Czarną Górę schowaną w drzewach. Czym jest  i gdzie leży Czarna Góra? Stanowi najwyższe wzniesienie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a znajduje się zaraz obok Dąbrówki. Należy mieć jednak na względzie, że nie mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Sępólna Krajeńskiego, a dojazd do jej podnóża zajmuje około godziny rowerem – należy obrać kierunek północno-wschodni.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do Więcborka można dojechać autobusem PKS, który łączy miejscowość z okolicznymi aglomeracjami. Osoby zmotoryzowane mogą również pojawić się na starcie z własnym autem, a to pozostawić w centrum miasta np. na parkingu koło kościoła.

Atrakcje na trasie

Proponowana trasa leży na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu można spodziewać się przyjemnych doznań wizualnych w postaci urokliwych lasów i łąk. Czasami do uszu docierają również odgłosy dzikich zwierząt. Poniżej kilka informacji o tym pięknym terenie oraz parę wiadomości o innych okolicznych miejscach, które warto zobaczyć w czasie wycieczki.

  • Krajeński Park Krajobrazowy – leży na ziemiach trzech powiatów i stanowi największy tego typu obszar ochrony w województwie kujawsko-pomorskim. Swój status zawdzięcza między innym wielu malowniczym dolinom rzecznym. Ważnym walorem tego miejsca są jeziora rynnowe, mające na tyle czystą wodę, że zadomowiły się nich raki! Piękne akweny wodne znajdują się pomiędzy borami pełnymi sosen, buczyn czy grądów oraz wielu innych drzew liściastych. Obok nich rosną też chronione gatunki rzadkich roślin runa leśnego m.in. lilia złotogłów. Na lokalnych bagnach można spotkać także żurawinę błotną. Ciekawa zieleń przyciąga wiele gatunków zwierząt, między innymi żurawie, które uznano za symbol parku. Pisząc o tym terenie, warto wspomnieć o tym, co to sukcesja wtórna. To zjawisko polega na samoczynnym zamienianiu się terenów uprawnych z powrotem w mokradła i inne pierwotne formy ekosystemu. Dzieje się to między innymi na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Warto jechać i na własne oczy zobaczyć te wszystkie cuda natury!

  • Więcbork – to najwyżej usytuowane miasto w województwie, a na jego terenie położona jest jedna z wyższych gór Krajny zwana Górą Świętej Katarzyny. Z całą pewnością miasto to można nazwać terenem rekreacyjnym gminy Więcbork, gdyż rozciąga się nad przepięknymi tworami natury. Co w takim razie powinno się znaleźć na liście „Więcbork – atrakcje”? Przede wszystkim jezioro Więcborskie, które jest rajem dla pływaków oraz rybaków. Na miłośników sportów wodnych czekają tam natomiast rowerki wodne, które są dostępne w ciepłych miesiącach roku. Nie brakuje również miejsca dla spacerowiczów. Mogą oni skorzystać z drewnianego molo położonego zaraz w pobliżu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, czy też wybrać się nad Most Zakochanych położony w okolicy plaży miejskiej. Urokliwy pejzaż jeziornego nadbrzeża urozmaicają również dwie interaktywne fontanny działające w centrum miasta. Kiedyś panoramę Więcborka wzbogacał także zamek Zebrzydowskich i Potulickich, jednak nie przetrwał do czasów współczesnych. Osoby spragnione zobaczyć wiekowe posiadłości mogą zaś wybrać się do oddalonego o kilka minut Runowa, aby odnaleźć ruiny dawnego pałacu.

Drewniane molo w Więcborku.Drewniane molo w Więcborku.
  • Sępólno Krajeńskie – to miejsce o długiej tradycji, którego nazwa wywodzi się z prasłowiańskiego słowa sąpolje czy też supolje. Do dzisiejszych czasów nie przetrwały żadne z budynków pamiętające początki tego miasta. O leciwym wieku przypomina jednak dużo młodszy, choć zabytkowy cmentarz. Dawne dzieje symbolizuje też kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła wybudowany pod koniec baroku. Do nieco nowocześniejszych atrakcji należy natomiast pomorskie okręgowe muzeum PRL. Dużym zainteresowaniem cieszy się również jezioro Sępoleńskie, nad którym latem często dryfują żaglówki z lokalnej przystani. Nad brzegiem tego akwenu można również znaleźć małe tężnie, czy przejść się po promenadzie niedaleko ujścia rzeki Sępolenki. To doskonały cel podróży dla tych, którzy pragną się wyciszyć!

Noclegi lub miejsca postojowe

Na chwilę relaksu można zatrzymać się w wielu zacisznych zakątkach przyrody lub zrobić pauzę na terenach dedykowanych dłuższym postojom, na przykład odpocząć na plaży miejskiej w Więcborku oraz Sępólnie Krajeńskim. Wycieczka nie wymaga rezerwowania noclegu, ale chętne osoby mają możliwość zostać w okolicy na dłużej. Wszystko dzięki interesującej bazie noclegowej gminy Więcbork, która oferuje zarówno pokoje hotelowe, jak i łóżka w prywatnych kwaterach czy też miejsca na polu biwakowym.

Dobrze wiedzieć

Trasa przebiega przede wszystkim przez tereny silnie zalesione i nieznacznie zaludnione, więc wszelkie problemy w czasie wycieczki będzie trzeba rozwiązać samemu. Z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia roweru o nierówności w drodze, zaleca się zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi do naprawy, pompkę oraz zapasową dętkę.

Praktyczne wskazówki

Z uwagi na zmienną nawierzchnię, warto pokonywać trasę na rowerze typu gravel. Będzie to najlepszy wybór na szutrowe fragmenty drogi. Ponadto najlepiej zaopatrzyć się w prowiant w Wituni, gdyż po wyjeździe z tej wsi, kolejny sklep można znaleźć dopiero w Sępólnie Krajeńskim.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Bydgoszcz – Koronowo
Region Kujawy
Typ roweru Trekking, Gravel, Cross, MTB
Czas 1 h
Dystans 17,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 13%, Szuter 67%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Wyrusz z nami w trasę rowerową z Barcina do Gołąbek!
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 33,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna przygoda w Pałukach
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 31,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 5%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Pałuki – łatwa trasa rodzinna
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 1 h
Dystans 17,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?