Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Ponad 96% win produkowanych w Czechach pochodzi z Moraw Południowych, a dodatkowo jest to obszar bardzo popularny wśród turystów rowerowych, co przekłada się na dobrze utrzymaną infrastrukturę rowerową. Wyśmienite wino, piękne widoki i ciekawe zabytki to przepis na udany wyjazd.
Przejazd liczy ponad 113 kilometrów i prowadzi po licznych polach winorośli i łąkach, nie jest to pętla, więc kierunek jazdy jest dowolny. Prezentowany fragment jest jedynie wycinkiem Morawskiego Szlaku Wina, który rozciąga się na terenie Czech, Słowacji oraz Austrii i obejmuje wiele lokalnych, rodzinnych winnic.
Trasa wiedzie głównie po asfalcie, po drogach publicznych, jednak często są to polne drogi między małymi wsiami, więc ruch jest niewielki. Jedynie 30% trasy odbywa się na dedykowanych ścieżkach rowerowych, więc nie uważa się ją za odpowiednią dla dzieci.
Szlak zaczyna się w Veselí nad Moravou i prowadzi na północ w kierunku Kostelany nad Moravou, do miasteczka wjeżdża się przez nitowany most, który po zmroku zostaje oryginalnie podświetlony. Dalej jedziemy przy rzece Morawie, przez Nedakonice, Polešovice i Ořechov. Na tym odcinku zaczyna się pierwszy większy podjazd, który ma 4,2 kilometra i wynosi 157 metrów.
Następnie kierujemy się na zachód przez mniejsze miejscowości, warto zwrócić uwagę na największy podjazd na trasie – 211 m. Zaczyna się zaraz za Kyjovem i ciągnie się przez 5 kilometrów. Kolejne małe wsie Strážovice, Stavěšice, Nenkovice, Želetice, Násedlovice, Karlín łączy taki sam krajobraz. Wokół szlaku widać pola uprawne z winoroślami a wzniesienia i łączki tworzą widoki znane z pocztówek.
Około półtora kilometra przed Šardicami przy drodze został ustawiony taras widokowy w kształcie beczki, warto się przy nim zatrzymać i obejrzeć najbliższą okolicę. Za miasteczkiem Mistřín czeka ostatni na trasie podjazd, a na wzniesieniu znajduje się kapliczka, bardzo często uwieczniana na zdjęciach, obok miejsce idealne dla pasjonatów fotografii, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok w okolicy.
W Mistřínie można pojechać na skróty i zamiast na północ pojechać od razu na południe do Dubňan. Stamtąd ostatnie 6 kilometrów prowadzi po ścieżce rowerowej przy drodze do Hodonína, gdzie kończy się wyznaczona trasa.
Podróż samochodem z Polski do Veselí trwa około 6 godzin i jest najwygodniejszym środkiem transportu, zwłaszcza jeśli planuje się kolejne wycieczki. Należy pamiętać, aby wykupić winietę, która uprawnia do jazdy po Czeskich autostradach (około 100 PLN na 30 dni).
Stacje kolejowe znajdują się w Veselí nad Moravou oraz Hodonínie, a pociągi są przystosowane do przewozu rowerów, jednak ze względu na popularność tego regionu trzeba zadbać o wykupienie biletu na osoborower z odpowiednim wyprzedzeniem.
Noclegi w okolicy są dostępne w cenach między 120 a 90 zł za osobę, w przypadku dokonania rezerwacji na popularnych portalach.
Nawet w mniejszych miasteczkach są dostępne kawiarnie i restauracje. Morawy Południowe są bardzo popularne wśród turystów rowerowych, więc niemal wszędzie dostępne są wyznaczone miejsca do postoju rowerów.
W większych miastach popularne dyskonty są otwarte również w niedzielę.
Wiosna i lato gwarantują najlepszą pogodę oraz wyjątkowe widoki, zwłaszcza na górzystym terenie, wczesną jesienią (wrzesień) rozpoczyna się sezon zbioru winogron.
W Ostrožská Nová Ves można wypocząć nad jeziorem, natomiast w Hodonínie latem jest czynny odkryty basen.
W podróż warto zabrać niezbędne narzędzia i przybory do drobnych napraw. Większe usterki nie muszą oznaczać wykluczenia z dalszej jazdy, ponieważ dostępność sklepów rowerowych, wypożyczalni czy serwisów jest w tym regionie bardzo duża (nie zawsze są otwarte w niedziele).
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.