Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Morawska Toskania – rowerowy szlak wzdłuż winnic

Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 113,4 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

KBR Kórnik

Ponad 96% win produkowanych w Czechach pochodzi z Moraw Południowych, a dodatkowo jest to obszar bardzo popularny wśród turystów rowerowych, co przekłada się na dobrze utrzymaną infrastrukturę rowerową. Wyśmienite wino, piękne widoki i ciekawe zabytki to przepis na udany wyjazd.

Przejazd liczy ponad 113 kilometrów i prowadzi po licznych polach winorośli i łąkach, nie jest to pętla, więc kierunek jazdy jest dowolny. Prezentowany fragment jest jedynie wycinkiem Morawskiego Szlaku Wina, który rozciąga się na terenie Czech, Słowacji oraz Austrii i obejmuje wiele lokalnych, rodzinnych winnic.

Trasa wiedzie głównie po asfalcie, po drogach publicznych, jednak często są to polne drogi między małymi wsiami, więc ruch jest niewielki. Jedynie 30% trasy odbywa się na dedykowanych ścieżkach rowerowych, więc nie uważa się ją za odpowiednią dla dzieci.

Zamek w Uherský OstrohZamek w Uherský Ostroh

Szlak zaczyna się w Veselí nad Moravou i prowadzi na północ w kierunku Kostelany nad Moravou, do miasteczka wjeżdża się przez nitowany most, który po zmroku zostaje oryginalnie podświetlony. Dalej jedziemy przy rzece Morawie, przez Nedakonice, Polešovice i Ořechov. Na tym odcinku zaczyna się pierwszy większy podjazd, który ma 4,2 kilometra i wynosi 157 metrów. 

widok na winniceWidok na winnice

Następnie kierujemy się na zachód przez mniejsze miejscowości, warto zwrócić uwagę na największy podjazd na trasie – 211 m. Zaczyna się zaraz za Kyjovem i ciągnie się przez 5 kilometrów. Kolejne małe wsie Strážovice, Stavěšice, Nenkovice, Želetice, Násedlovice, Karlín łączy taki sam krajobraz. Wokół szlaku widać pola uprawne z winoroślami a wzniesienia i łączki tworzą widoki znane z pocztówek. 

Około półtora kilometra przed Šardicami przy drodze został ustawiony taras widokowy w kształcie beczki, warto się przy nim zatrzymać i obejrzeć najbliższą okolicę. Za miasteczkiem Mistřín czeka ostatni na trasie podjazd, a na wzniesieniu znajduje się kapliczka, bardzo często uwieczniana na zdjęciach, obok miejsce idealne dla pasjonatów fotografii, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok w okolicy. 


szlak rowerowy w kierunku Morawskiej ToskaniiSzlak rowerowy w kierunku Morawskiej Toskanii


W Mistřínie można pojechać na skróty i zamiast na północ pojechać od razu na południe do Dubňan. Stamtąd ostatnie 6 kilometrów prowadzi po ścieżce rowerowej przy drodze do Hodonína, gdzie kończy się wyznaczona trasa.

Dojazd do trasy

Podróż samochodem z Polski do Veselí trwa około 6 godzin i jest najwygodniejszym środkiem transportu, zwłaszcza jeśli planuje się kolejne wycieczki. Należy pamiętać, aby wykupić winietę, która uprawnia do jazdy po Czeskich autostradach (około 100 PLN na 30 dni).

Stacje kolejowe znajdują się w Veselí nad Moravou oraz Hodonínie, a pociągi są przystosowane do przewozu rowerów, jednak ze względu na popularność tego regionu trzeba zadbać o wykupienie biletu na osoborower z odpowiednim wyprzedzeniem.

Atrakcje na trasie

  • Zamek w Uherský Ostroh — zbudowany w XVI wieku na miejscu zamku obronnego z 1260 roku, który uległ zniszczeniu. Aktualnie w budynku znajduje się urząd miasta. Dla turystów dostępne są podziemia zamku z interaktywną wystawą, galeria zamkowa oraz wejście na wieżę widokową.
  • Zamek w Ořechovie — budowla została wzniesiona najprawdopodobniej w XVI wieku, niestety aktualnie można ją podziwiać jedynie z zewnątrz, bryła wyróżnia się na tle reszty miejscowości. Zamki w Czechach są bardzo często spotykane, niestety wiele z nich jest zaniedbanych i popada w ruinę.
  • Muzeum Kyjova — placówka mieści się w renesansowym pałacu, który sam w sobie jest atrakcją dla miłośników architektury. Zbiory przedstawiają historię, etnografię i archeologię regionu. W nowoczesnym budynku, oddanym do użytku w 2010 roku znajduje się wystawa poświęconą dzikiej przyrodzie regionu.
  • Kaplica św. Barbary — kapliczka jest podawana jedynie jako punkt orientacyjny, natomiast sama lokalizacja jest ulubionym miejscem fotografów na tym terenie. Krajobraz najlepiej prezentuje się latem i wiosną, ale o każdej porze roku jest to doskonałe miejsce na odpoczynek.
  • Muzeum Wydobycia Ropy Naftowej i Geologii w Hodonínie — kraina ma bogatą historię wydobycia ropy naftowej. W muzeum oraz Parku Technologicznym przedstawiono temat od strony historii, techniki oraz geologii. W obiekcie można obejrzeć specjalistyczne maszyny, narzędzia, pompy olejowe, separatory czy wiertła. Dodatkowo w muzeum dysponuje zbiorem ponad 300 próbek skał i minerałów z całego świata.
  • Muzeum Masaryka w Hodonínie — miejsce poświęcone życiu i działalności najważniejszemu mieszkańcowi Hodonína, pierwszemu prezydentowi Czechosłowacji Tomášowi Garrigue Masarykowi.
  • Festiwal Otwartych Piwnic — wydarzenie cykliczne, odbywające się dwa razy do roku (wiosna i jesień). Podczas festiwalu lokalne winnice otwierają dla amatorów wina swoje piwnice. Zwiedzanie i degustacja odbywa się w pięciu miejscowościach, a transport między lokalizacjami jest zapewniony przez organizatorów. Mimo że festiwal odbywa tylko dwa razy w roku, warto odwiedzać „winne” miejscowości w weekendy, ponieważ w okresie wakacyjnym lokalne winnice organizują degustacje na własną rękę.

Noclegi lub miejsca postojowe

Noclegi w okolicy są dostępne w cenach między 120 a 90 zł za osobę, w przypadku dokonania rezerwacji na popularnych portalach.

Gdzie zjeść

Nawet w mniejszych miasteczkach są dostępne kawiarnie i restauracje. Morawy Południowe są bardzo popularne wśród turystów rowerowych, więc niemal wszędzie dostępne są wyznaczone miejsca do postoju rowerów.

W większych miastach popularne dyskonty są otwarte również w niedzielę.

Dobrze wiedzieć

Wiosna i lato gwarantują najlepszą pogodę oraz wyjątkowe widoki, zwłaszcza na górzystym terenie, wczesną jesienią (wrzesień) rozpoczyna się sezon zbioru winogron.

W Ostrožská Nová Ves można wypocząć nad jeziorem, natomiast w Hodonínie latem jest czynny odkryty basen.

Praktyczne wskazówki

W podróż warto zabrać niezbędne narzędzia i przybory do drobnych napraw. Większe usterki nie muszą oznaczać wykluczenia z dalszej jazdy, ponieważ dostępność sklepów rowerowych, wypożyczalni czy serwisów jest w tym regionie bardzo duża (nie zawsze są otwarte w niedziele).

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Szwecja – Karlskrona rowerem dostępna dla wszystkich
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 19,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 86%, Piach 14%
Co oznaczają parametry trasy?
Szwecja – trasa wzdłuż jezior po prowincji
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 3 h
Dystans 53,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa – Czeskie Zamki Moraw
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 113,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 12%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak Rowerowy z Eberswalde do Godkowa wzdłuż Odry
Region Europa rowerem, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 70,4 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?