Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlak Rowerowy z Eberswalde do Godkowa wzdłuż Odry

Region Europa rowerem, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 70,4 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Maciej Kozak

Trasy rowerowe w zachodniopomorskim są już bardzo popularne wśród turystów, jednak tym razem propozycja dotyczy południowo-zachodnich zakamarków województwa oraz wschodniej Brandenburgii w sąsiednich Niemczech. Dzięki otwartym granicom podróżowanie po Europie rowerem jest łatwe i przyjemne, a wspomniany region można odwiedzać wiele razy, bez obawy, że się znudzi.

Trasa ma długość 70 kilometrów i prowadzi głównie po ścieżkach rowerowych oraz terenach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, dlatego też jest rekomendowana do wypraw z dziećmi. Początek wyznaczono w niemieckim Eberswalde, a koniec po polskiej stronie granicy, w małym Godkowie. Trasę można oczywiście pokonać w dowolnym kierunku, a ze względu na jej dostępność każdy, nawet początkujący rowerzysta będzie cieszył się tym przejazdem. Prezentowany fragment jest częścią większej trasy rowerowej Odra-Nysa.

ścieżka rowerowa przy rzeceŚcieżka rowerowa przy rzece

Wyjazd z Eberswalde nie jest skomplikowany, zaraz obok dworca kolejowego należy wjechać na ulicę Eisenbahnstraße, która jest również drogą krajową numer 167 i trzymać się jej aż do miejscowości Bad Freienwalde. Ten etap prowadzi po ścieżce rowerowej, przez małe miejscowości, na granicy lasów i pól

ścieżka rowerowa wzdłuż lasówŚcieżka rowerowa wzdłuż lasów i pól

Z Bad Freienwalde należy kierować się na północ, przejechać przez kanał Wriezener Alte Oder drogą publiczną numer 158 i zaraz po przekroczeniu rzeki skręcić w prawo.

Szlak prowadzi dalej cały czas prosto, bez zjazdów do granicy z Polską w Osinowie Dolnym. Po przekroczeniu Odry trzeba kierować się na południe drogą wojewódzką nr 126, która biegnie wzdłuż rzeki, kolejno przez Stary Kostrzynek, Starą Rudnicę i Siekierki. Przed Starymi Łysogórkami należy skręcić w lewo, zaraz przy Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego i pomniku Czołgu, który stoi naprzeciw budynku muzeum. Leśne tereny rozciągające się przez następne 10 kilometrów to teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Ostatni fragment szlaku przebiega przez Moryń, nad Jeziorem Morzycko oraz otaczające Godków pola uprawne i łąki.

mostMost na trasie


Dojazd do trasy

Do Eberswalde można dojechać pociągiem niemieckiego przewoźnika Deutche Bahn, między innymi ze Szczecina lub Poznania.

Koniec trasy został wyznaczony w Godkowie, ponieważ jest tam stacja kolejowa, do której dojeżdża pociąg kolei regionalnych.

Atrakcje na trasie

Najbardziej znane zachodniopomorskie atrakcje usytuowane są w północnej części województwa, natomiast na prezentowanej trasie, która przebiega głównie po południowej stronie, zabytki i lokalne atrakcje są dopiero odkrywane. W niemieckich Eberswalde oraz Bad Freienwalde turyści nie będą się nudzić, są to miejsca pełne zabytków i atrakcji.

  • Muzeum w Eberswalde — Budynek muzeum to jeden z najważniejszych zabytków architektury w Brandenburgii, aktualnie oprócz wystaw znajduje się tam informacja turystyczna. Zbiory dostępne dla turystów obejmują historię miasta i regionu, przedstawioną w bardzo ciekawy, interaktywny sposób.
  • Leśny Ogród Botaniczny w Eberswalde — jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Europie, założony w 1830 roku. Miejsce idealne dla lubiących przyrodę. Unikatowe gatunki roślin i zwierząt umilają spacery po rozległym terenie.
  • Wieża Bismarcka w Bad Freienwalde — kamienna wieża widokowa o wysokości 28 metrów. Ma formę średniowiecznej wieży obronnej, wybudowana w 1895 roku dla uczczenia pierwszego kanclerza Otta Von Bismarcka.
  • Podnośnia statków Niederfinow — jedna z najstarszych podnośni statków w Niemczech. Dwie ślizy windowe znajdują się na 78 kilometrze kanału Odra-Hawela, najstarsza powstała w latach 1927–1934, aby statki mogły pokonywać różnicę poziomów na kanale, która wynosi 36 metrów. Nowa podnośnia, zbudowana obok jest nadal używana, a stara udostępniona dla zwiedzających.
  • Pruski Zamek Królewski w Bad Freienwalde — zbudowany w roku 1799 dawny pałac pruski, powstał, aby upamietnić Walthera Rathenau — pisarza, polityka. Obok pałacu znajduje się piękny duży ogród, a całość można zwiedzać. Wnętrze oraz przedmioty mają upamiętniać kulturę pruską z przełomu XVIII i XVIII wieku.
  • Papengrundschanze — skocznia narciarska w Bad Freienwalde z 1930 roku.
  • Oderland muzeum — muzeum założone w 1889 roku, mieści się w pięknej kamienicy z XVIII wieku. Wystawy opowiadają o historii osadnictwa nad Odrą, ponieważ teren został osuszony w okolicach XVIII wieku, co go znacznie zmieniło.
  • “Most Europejski” — zabytkowy most został przebudowany, aktualnie pełni funkcję tarasu widokowego i przeprawy pieszo-rowerowej.
  • Toppenberg. Wzgórze Bitewne — punkt widokowy na Dolinę Odry.
  • Mury Miejskie w Moryniu — średniowieczne fortyfikacje wokół miasta, ukończone w XIV wieku, jedne z nielicznych na Pomorzu Zachodnim, zachowane niemal w całości.
  • Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Starych Łysogórkach — kameralne muzeum posiada wiele eksponatów związanych z walkami w tym rejonie w roku 1945. Dodatkowo w obiekcie można zobaczyć pamiątki związane z rozwojem Ziemi Mieszkowickiej i kultury ludowej.

Noclegi lub miejsca postojowe

Oprócz miejscowości bezpośrednio na trasie warto zatrzymać się w Taufelsauge, czyli diabelskim oku (tłum. z niemieckiego) gdzie znajdują się ławki i można podziwiać widok na dolinę Odry.

Po polskiej stronie punkt widokowy z wiatą mieści się w Starym Kostrzynku, na Gubałówce.

W Siekierkach warto odpocząć na starym moście kolejowym. “Most europejski” został przebudowany i dodano do niego duży taras. Jest to idealne miejsce dla miłośników fotografii. Przy Jeziorze Morzycko znajdują się tereny rekreacyjne, plaża oraz park miejski.

Gdzie zjeść

W większych miastach dostępne są sklepy spożywcze oraz dyskonty. Latem na trasie otwartych jest wiele kawiarni i restauracji, więc zabieranie ze sobą większego prowiantu nie jest konieczne.

Dobrze wiedzieć

Wyznaczoną trasę można pokonać od wiosny do późnej jesieni, w przypadku tej drugiej pory roku warto zabrać cieplejszą odzież, która ochroni nie tylko przed deszczem, ale i wiatrem.

Na 34. kilometrze trasy, właściwie zaraz po przejechaniu granicy, w Osinowie Dolnym nad brzegiem Odry znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Na miejscu postawiono pamiątkowy kamień oraz miejsce do odpoczynku, z którego można podziwiać Odrę i most graniczny.

Praktyczne wskazówki

Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, aby nie kończyć wycieczki z powodu przebitej dętki. Obowiązkowym wyposażeniem będą za to bidony z wodą i aparat — na szlaku jest kilka tarasów widokowych z pięknym krajobrazem, więc warto zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Pojezierzy Zachodnich
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 2 dni
Dystans 340 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 78%, Piach 1%, Szuter 12%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa R10 – od Świnoujścia aż po Hel
Region Pomorze, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Cross
Czas 3 dni
Dystans 427,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Drawsko Pomorskie – Szczecin
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 108 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 55%, Piach 5%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa – Czeskie Zamki Moraw
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 113,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 12%
Co oznaczają parametry trasy?