Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szwecja – Karlskrona rowerem dostępna dla wszystkich

Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 19,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 86%, Piach 14%
Co oznaczają parametry trasy?

Malownicze wybrzeże Karlskrony rowerem – opis trasy

Autor trasy


Rowerowy Potop AZS – ogranizator rowerowych wypraw do Szwecji dla pasjonatów kolarstwa, ale także osób zainteresowanych turystyką i historią Skandynawii.

Dowiedz się więcej na: www.rowerowypotop.pl


Zastanawiasz się, czy rower i woda to dobre połączenie? Wybierz się na rowerową wycieczkę do Karlskrony, miasta położonego na 33 wyspach.

Zwiedzanie Karlskrony rowerem to dystans 19,2 km, który można pokonać w 2 godziny. Trasa, na którą najlepiej wybrać się wiosną lub latem jest przyjazna początkującym rowerzystom, jak i rodzinom z dziećmi. W większości prowadzi drogami utwardzonymi (ok. 86%), czasem można trafić na piach (12%). Bez problemu pokona się ją różnymi typami rowerów: miejskim, trekkingowym, MTB, szosowym, gravelowym czy crossowym.

Wycieczka rowerowa rozpoczyna się w porcie po zejściu z promu w Karlskronie i należy kierować się białymi strzałkami, którymi trasa została oznaczona.

Po wyjeździe z portu trzeba jechać wyznaczoną ścieżką rowerową wzdłuż głównej drogi, a pierwszym dużym miastem, do którego się dojedzie jest Lyckeby. Jedną z atrakcji będą tu ruiny zamku Lyckå.

Trasa zataczając łuk, skręca w lewo i prowadzi przez urokliwe zielone tereny aż do miejscowości Oscarsvärn. Tu, po minięciu lasu, trafia się do Skansenu Wämöparken oraz punktu widokowego Bryggareberget, do którego trzeba trochę zjechać w prawo.

Najwięcej ciekawych miejsc zapewni turystom wyspa Trossö. Wjeżdżając na nią po prawej stronie jest Targ Rybny (Fisktorget). Następnie, jadąc zgodnie ze strzałkami, dociera się do Kościoła Admiralicji oraz Nabrzeża Królewskiego (Kungsbron), które znajdują się po drugiej stronie wyspy.

KungsbronNabrzeże Kungsbron Jadąc wzdłuż brzegu można odbić w prawo do Muzeum Marynarki Wojennej na Stumholmen. Po powrocie na wyspę Trossö ostatni fragment trasy prowadzi prosto do Rynku Wielkiego.

Karlskrona rowerem – dojazd do trasy

Planując swoją wycieczkę do Szwecji, najlepiej skorzystać z promu Gdynia-Karlskrona. Na przejazd nim obowiązują zniżki dla dzieci, studentów i seniorów, jednak trzeba dodatkowo wykupić bilet na rower. Ze względu na odprawę pasażerów warto być w porcie wcześniej przed odpłynięciem promu. Podróż zajmuje około 10 godzin w jedną stronę. Podstawowa trasa rowerowa z terminalu promowego oznaczona została białymi strzałkami.

Karlskrona – co warto zobaczyć, czyli atrakcje na trasie

Wybierając się na wycieczkę rowerową, trzeba zapoznać się z atrakcjami na trasie. Karlskrona oferuje kilka wartych zobaczenia miejsc, które z pewnością będą ciekawe także dla dzieci.

Jedną z pierwszych atrakcji, jaką spotkasz po drodze, są położone nieco na uboczu ruiny zamku Lyckå. Są to pozostałości twierdzy duńskiej, jednak mogą je zasłaniać drzewa, dlatego jeżeli chcesz zobaczyć je z bliska, musisz przejechać na drugą stronę drogi.

W Skansenie Wämöparken zobaczysz niskie, tradycyjne budownictwo rejonu Blekinge. Są to urokliwe, drewniane domki w biało-brązowym kolorze, w skansenie są także atrakcje dla dzieci, np. plac zabaw czy kucyki.

Skansen Wämöparken Skansen Wämöparken 

Nieco dalej warto nieznacznie zjechać w prawo, aby odpocząć i odwiedzić punkt widokowy Bryggareberget, skąd można podziwiać panoramę archipelagu i centrum miasta na wyspie Trossö.

Na tętniącym niegdyś życiem Targu Rybnym (Fisktorget) odbywają się obecnie największe imprezy w mieście. Historię miejsca, gdzie rybacy oferowali mieszkańcom Karlskrony świeżo złowione ryby, przypomina rzeźba autorstwa Erika Höglunda przedstawiająca samotną rybaczkę z małym stolikiem i dużą rybą.

Niewątpliwą atrakcją zachodniej części tej wyspy jest Björkholmen, czyli dzielnica kolorowych, drewnianych domków, które kiedyś zamieszkiwali stoczniowcy, rzemieślnicy i marynarze. To najstarsze miejsce w Karlskronie powstałe w XVII wieku.

Dalej uwagę przyciąga Kościół Admiralicji, czyli największa w Szwecji drewniana świątynia. Budynek wybudowany w 1685 roku na planie krzyża greckiego, z zewnątrz pomalowany jest w tradycyjnym kolorze falu (czerwone falu).

Jadąc dalej, nie sposób pominąć Nabrzeża Królewskiego w Karlskronie (Kungsbron), które było niegdyś miejscem reprezentacyjnym miasta. Szwedzcy królowie rozpoczynali i kończyli tam oficjalne podróże.

Centralna część miasta, czyli Rynek Wielki (Stortorget), znajduje się na wyspie Trossö i jest to największy rynek w Europie z nawierzchnią kamienną.

Muzeum Morskie w Karlskronie Muzeum Morskie w Karlskronie

Finalizując wycieczkę warto odwiedzić położone na wyspie Stumholmen Marinmuseum Karlskrona, czyli Muzeum Morskie. Przedstawiona została w nim historia szwedzkiej marynarki wojennej. Jest to miejsce przyjazne dla całej rodziny, ponieważ oferuje wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Wstęp do Marinmuseum jest wolny.

Noclegi na trasie

Zwiedzając Karlskronę rowerem, nie trzeba rezerwować noclegów, ponieważ jest to krótka, jednodniowa wycieczka, którą można rozpocząć i zakończyć tego samego dnia.

Gdzie zjeść na trasie?

Biała trasa poprowadzona została nie tylko przez ciekawe miejsca, ale także miasta jak Lyckeby, Oscarsvärn czy Karlskrony, gdzie bez problemu można zjeść regionalne potrawy.

Dobrze wiedzieć

Do portu można wrócić tą samą trasą białą lub krócej z Rynku Wielkiego dojechać do nabrzeża i tu skierować się w lewo na północ. Jadąc wzdłuż brzegu dotrzemy do poznanej wcześniej i oznaczonej białymi strzałkami trasy. Udając się w prawo, zgodnie z białymi znakami przyjedziemy do portu, skąd promem Karlskrona-Gdynia wrócimy do Polski.

Praktyczne wskazówki

Nie trzeba być wytrawnym cyklistą, żeby przejechać Karlskronę w jeden dzień rowerem. Ta niewymagająca dużego przygotowania fizycznego trasa jest idealnym rozwiązaniem na aktywny weekend. Warto zabrać ze sobą plecak lub sakwę, gdzie włożymy dodatkowe ubrania, deszczówkę, napoje i kanapki. 

Wybierając się na tę wycieczkę, pamiętać trzeba o pompce czy zestawie naprawczym, ponieważ trzeba być przygotowanym na nieprzewidziane okoliczności. Niezależnie od wieku wszyscy uczestnicy wyjazdu powinni posiadać kaski, które będą chronić ich głowy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana (Mikoszewo-Piaski-Mikoszewo)
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking, MTB
Czas 5 h
Dystans 106 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 20%, Szuter 50%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 dni
Dystans 450 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa R10 – od Świnoujścia aż po Hel
Region Pomorze, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Cross
Czas 3 dni
Dystans 427,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Gdańska do Rewy
Region Pomorze
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 83 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?