Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Bydgoszcz to miasto, które cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców regionu, ale także turystów z dalszych zakątków Polski i świata. To tętniące życiem centrum kulturalne z bogatą historią oraz wspaniałymi terenami rekreacyjnymi. Jego sercem jest Wyspa Młyńska, gdzie latem tłumie spotykają się całe pokolenia. Atrakcji możemy znaleźć tutaj jednak znacznie więcej!
Stary Rynek w Bydgoszczy to początek i koniec trasy.
Bydgoska pętla rowerowa to wspaniała propozycja dla każdego, kto lubi rekreację na dwóch kółkach. Stanowi interesującą opcję zarówno dla mieszkańców, którzy mogą na nowo poznać miejscowość zza kierownicy, jak i turystów, chcących zwiedzać w nieszablonowy sposób. Trasa została zaplanowana tak, aby pokazać najpiękniejsze, a zarazem najciekawsze rewiry.
Do przemierzania Bydgoszczy na rowerze nie musimy mieć specjalistycznego sprzętu. Tak naprawdę sprawdzi się każdy model. Z powodzeniem poradzimy sobie na miejskim, trekkingowym czy crossowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyć na MTB lub gravelu.
Wycieczka ta jest rekomendowana dla osób, które mają na tyle dobrą kondycję, aby pokonać dystans niespełna 30 km. Bez większych problemów powinny ją przebyć starsze dzieci, chociaż należy mieć na uwadze fakt, że kilka odcinków można określić mianem trudnych. Około 20 km trasy biegnie przez asfalty i drogi utwardzone. Rodzinom z młodszymi pociechami rekomendujemy samodzielny wybór etapów, jakie będą w stanie pokonać wspólnie.
Ilość czasu, jaką należy zarezerwować na zwiedzanie Bydgoszczy, zależy od naszych preferencji. Przeciętnie pokonanie pętli zajmuje około 4-5 godzin, jednak ostatecznie możemy przemierzyć w czasie krótszym lub zdecydowanie dłuższym. W mieście znajdziemy mnóstwo ciekawych miejsc — są to nie tylko muzea, ale także piękne tereny zielone. Na trasie znajdziemy także niejeden plac zabaw.
Trasa rowerowa po Bydgoszczy rozpoczyna się i kończy w sercu miasta — na Starym Rynku. Pierwszy etap wiedzie przez Stare Miasto. Ulicami Niedźwiedzią, a następnie Mennica wjeżdżamy na Wyspę Młyńską, gdzie mijamy Dom Leona Wyczółkowskiego oraz Młyny Rothera, aby na tyłach Galerii Sztuki Nowoczesnej dotrzeć do Mostu Jana Kiepury. Przedostanie się na drugą stronę Brdy, pozwala czerpać z obecności Opery Nova. To także okazja na dokładne przyjrzenie się przystani z unikalnymi domkami na wodzie. Wybrzeżem Prezydenta Naruszewicza, pod Mostami Solidarności, docieramy do biegnącej wzdłuż rzeki ul. Marcinkowskiego.
Tuż przed Kinem Orzeł skręcamy w ul. Obrońców Bydgoszczy, następnie Ludwika Warmińskiego. Jazda przez Śródmieście pozwala na obcowanie z zabytkowymi kamienicami wraz z ich niezwykłym klimatem. Jedną z najpopularniejszych ulic w Bydgoszczy — Dworcową, docieramy do ul. Gdańskiej, by zaraz skręcić w Parkową i okrążyć Park im. Kazimierza Wielkiego z monumentalną Fontanną Potop. Skręcamy przy Galerii Miejskiej BWA, a następnie przez Plac Wolności wracamy na ul. Gdańską, którą przemierzamy kolejne kilometry, omijając m.in. Stadion Zawiszy i Muzeum Wodociągów, aż do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Zataczamy pętlę, poruszając się w pobliżu wielu charakterystycznych punktów: zoo, molo, wakeparku, mini tężni solankowej, Polany Różopole, Miasteczka Rowerowego i Kompleksu Park Rozrywki — Zaginiony Świat. Następnie wracamy na główną ulicę, by zmienić kierunek drogi, wjeżdżając w ul. Powstańców Warszawy.
Mijamy Wojskowy Szpital Kliniczny, a potem skręcamy w trzecią ulicę po lewej stronie, czyli Zaświat. Po lewej będziemy mieli cmentarz, z drugiej tory kolejowe. Na kolejnym rozwidleniu wspinamy się na Wiadukt Niepodległości, aby ul. Pileckiego dotrzeć do Ronda Maczka. Tam Mostem Grunwaldzkim docieramy do ul. Bronikowskiego, która prowadzi wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Skręcamy w ul. Mińską, aby za kilka chwil skierować się w lewo i ul. Kamińskiego dotrzeć bezpośrednio na tereny zielone nad Kanałem. Mkniemy terenami zielonymi do przemysłowej części miasta. Kiedy ścieżka rowerowa się kończy, zjeżdżamy na ul. Stalową, a następnie ul. Srebrną. W tym rejonie warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ te trasy pokonują tiry i samochody dostawcze, a jakość asfaltu jest daleka od ideału. Gdy to możliwe powracamy na ul. Mińską, by w okolicy Śluzy Prądy przejechać na drugą stronę zbiornika wodnego.
Widok z mostu Jana Kiepury na most Sulimy-Kamińskiego.
Ostatni etap wyprawy zachwyci miłośników natury. Przez wiele kilometrów należy trzymać się ul. Spacerowej, która w okolicach Starego Kanału Bydgoskiego przechodzi w Nadbrzeże Mieczysława Dutkowskiego. To wspaniała enklawa zieleni, która wiedzie przez park. Na moście przecinającym ul. Wrocławską na Śluzie IX przejeżdżamy na drugą stronę i kierujemy się do centrum. Poruszamy się ruchliwą ul. Focha, by na jej zwieńczeniu skręcić w malowniczą ul. Mostową, gdzie możemy podziwiać charakterystyczną rzeźbę przechodzącego przez rzekę przy Moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego, określanego przez mieszkańców jako Most Królowej Jadwigi. Kierując się na wprost, wracamy do serca Starego Rynku.
Do tego ponad 300-tysięcznego miasta można z łatwością dotrzeć nie tylko własnym samochodem, ale także komunikacją zbiorową. Bydgoszcz stanowi ważny punkt przesiadkowy, dlatego też proponujemy, aby w sposób komfortowy jechać pociągiem. Zatrzymują się tutaj także autobusy dalekobieżne, a najbardziej wymagający rowerzyści mogą pokusić się o lot samolotem na lokalne lotnisko.
Osoby decydujące się na jazdę autem docenią rozbudowaną sieć Park&Ride. Blisko punktu startowego, przy ul. Grudziądzkiej, znajduje się komfortowy parking, na którym zwykle dostępne są wolne miejsca. Pozostawienie w centrum samochodu to zdecydowanie jedno z wygodniejszych rozwiązań. Z racji faktu, że trasa ma charakter pętli, możemy pokusić się o rozpoczęcie jazdy w innym miejscu, np. w Myślęcinku — tam również zostawimy auto.
Bydgoszcz jest miastem, które na przestrzeni lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, a mnogość i oryginalność atrakcji zachwyca. Wśród wielu ciekawych punktów warto zwrócić uwagę na:
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy łączy w sobie zabytkową architekturę z nowoczesnością.
Fontanna Potop to jedno z ciekawszych miejsc w Bydgoszczy.
Bydgoszcz to miejsce, w którym nie można się nudzić. Miłośnicy rekreacji na pewno świetnie spędzą czas np. w Myślęcinku. To największa z atrakcji zielonych miasta. Rozległe tereny spacerowe, liczne ścieżki rowerowe, wakepark czy zoo czekają na każdego, kto chce odetchnąć od ulicznego zgiełku.
Na trasie znajduje się wiele wspaniałych miejsc, w których warto się zatrzymać, aby odpocząć i nasycić się klimatem Bydgoszczy. W dużej mierze pokrywają się one z atrakcjami na trasie. Miejska specyfika wycieczki pozwala na dużą dowolność w wyborze postojów. Wśród rekomendowanych punktów warto wymienić, chociażby Park Kazimierza Wielkiego, Wyspę Młyńską, okolice Kanału Bydgoskiego czy Myślęcinek. Różnorodność proponowanych miejsc sprawia, że każdy znajdzie satysfakcjonującą opcję dla siebie.
Wyspa Młyńska to miejsce lubiane przez Bydgoszczan. Widok na Galerię Sztuki Nowoczesnej.
Mieszkańcy miejscowości nad Brdą oraz okolicy raczej nie korzystają z noclegu na trasie. Przyjezdni mają możliwość skorzystania z wielu hoteli, hosteli czy apartamentów. Turystyczny charakter regionu sprawia, że baza jest naprawdę duża. Jedną z najbardziej oryginalnych opcji są zlokalizowane w centrum domy na wodzie z widokiem na Operę Nova.
Bydgoszcz to duże miasto, w którym każdy może wybrać się na posiłek dopasowany do jego gustu kulinarnego. Bez trudu znajdziemy knajpy serwujące nie tylko fast food, ale także kuchnię lokalną, włoską czy gruzińską. Wśród charakterystycznych miejsc, wyjątkowych dla regionu, są Restauracja Sowa na ulicy Mostowej czy Kawiarnia Asia na Magicznych Schodkach tuż przy Wyspie Młyńskiej.
Poszukiwacze oryginalnych smaków mogą zajrzeć do Karramby w sercu Starego Rynku. Latem nie można ominąć lokalnych lodziarni z rzemieślniczymi lodami. Największe kolejki ustawiają się w Katarynce, Starym Porcie i Cafe Primo. W ostatnim z miejsc możemy posmakować popularnych lodów bydgoskich.
Nie tylko jednak w okolicy centrum można smacznie się posilić. Coraz więcej małych punktów usługowych otwiera się w parku przy Kanale Bydgoskim. Jest przynajmniej kilka takich klimatycznych miejsc, np. kawiarnia Bzz.
I w Myślęcinku nikt nie będzie chodził głodny. W okolicy w sezonie znajdziemy wiele grill barów, jednak dla bardziej wybrednych rowerzystów polecamy Restaurację Zatoka.
Pokonanie „Bydgoskiej pętli rowerowej” jest możliwe niemal całym rokiem. Miasto szczególnie zachwyca wiosną i latem, kiedy kwitnie życie kulturalne, a natura zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Warto jednak rozważyć wycieczkę także w ciepłe, jesienne dni, kiedy Myślęcinek skąpany jest w złocie czy czerwieni. Malowniczość trasy zachęca do pokonania tego dystansu nawet kilkukrotnie — w różnych miesiącach roku, co pozwoli zaobserwować zmiany, jakie zachodzą w życiu bydgoszczan.
Proponowana wycieczka ma charakter turystyczny. Chociaż przebiega przez miasto, możemy rozważyć zabranie ze sobą wody czy przekąsek, a nawet pokusić się o organizację pikniku. Pozwoli to jeszcze lepiej czerpać z lokalnej atmosfery.
Trasa łączy w sobie obcowanie z naturą ze zwiedzaniem zabytków, stąd też stanowi nie lada gratkę dla miłośników fotografii. Zainteresuje nie tylko osoby, które zachwycają się przyrodą, ale także historyków. Może stanowić artystyczną inspirację nawet dla fanów street artu. Różnorodność to zdecydowanie jedna z większych zalet Bydgoszczy.
Aby zapewnić sobie komfort jazdy, polecamy spakować powerbank i mapę — zdecydowanie najwygodniejszą opcją będzie korzystanie z nawigacji w komputerze rowerowym lub smartfonie.
Bezpieczeństwo podczas poruszania się na rowerze to jedna z ważniejszych kwestii podczas przygotowań do startu. Kask rowerowy będzie dobrą opcją nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Dobrze jest spakować także apteczkę, a przed ruszeniem sprawdzić stan techniczny pojazdu, w tym lampek rowerowych.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.