Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Slalomem z przełęczy Przegibek w kierunku Starego Bielska

Region Śląsk
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 17 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów

Na rowerowej mapie województwa śląskiego są takie miejsca, które należy bezwzględnie odwiedzić, aby poczuć ich klimat i otaczającą je legendę. Jednym z takich punktów jest z pewnością Przegibek przy miejscowości Bielsko-Biała. Ta położona na wysokości 663 m n.p.m. przełęcz jest miejscem kultowym wśród kolarzy poruszających się po Beskidzie Żywieckim.

Trasa rowerowa przebiegająca przez Bielsko-Białą i Straconkę zaczyna się na Przełęczy Przegibek i prowadzi w dół. Nie wymaga to żelaznej kondycji, dlatego początek jest bardzo przyjemny. Łącznie podróż liczy tylko 17 kilometrów i jest odpowiednia dla każdego entuzjasty kolarstwa, bez względu na doświadczenie. Całkowity spadek wysokości to 523 metry, przy jej wzroście jedynie o 189 metrów. Dodatkowo 70% całej trasy prowadzi po asfalcie – czyli idealnie dla roweru szosowego, ale równie dobrze sprawdzi się na niej gravel czy MTB. Pozostałe 30% to droga szutrowa, ale w dalszym ciągu utwardzona, więc nie trzeba się martwić o trudny do pokonania teren.

Warto mieć na uwadze dwie rzeczy: trasa poprowadzona jest drogami publicznymi, na których odbywa się ruch samochodów, więc planując wypad z dziećmi, trzeba wziąć pod rozwagę to, że będą się one poruszały w ruchu drogowym. Druga kwestia to pora roku. Wycieczkę najlepiej zaplanować na okres wiosenno-letni, bo zimą trasa może być śliska i niebezpieczna.

panorama na Bielsko BiałąPanorama na Bielsko-Białą

Trasa zaczyna się na parkingu na Przełęczy Przegibek. Parking jest duży i bezpłatny, więc nie ma problemu, żeby właśnie tam zostawić samochód. Od pierwszych metrów droga prowadzi w dół. Liczne zakręty przypominają slalom i faktycznie, kończą się one dopiero przy Kaplicy Najświętszej Maryi Panny z 1830 roku, przy której należy skręcić w prawo, w ulicę Wspólną i nią dojechać do ul. Mariana Langiewicza, która odbija w lewo. Trzymając się cały czas ul. Langiewicza, należy minąć pływalnię „Aqua”, przejechać nad drogą S1 i jechać dalej prosto.

Kaplica p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego na PrzegibkuKaplica na Przegibku

Za przystankiem autobusowym ul. Langiewicza przejdzie w ul. Łagodną i nią należy jechać dalej prosto, aż do dużego skrzyżowania z ul. Żywiecką. Po przejechaniu tego skrzyżowania trzeba kierować się prosto, ul. Generała Bora-Komorowskiego aż do kolejnego dużego skrzyżowania, tym razem z ul. Partyzantów. Za skrzyżowaniem będzie prowadziła ulica Generała Andersa, którą dojechać trzeba do skrzyżowania, na którym można skręcić w lewo, w ul. Kolistą, po lewej powinna być Biedronka. 

Z ul. Kolistej należy skręcić w Niwną i nią dojechać aż do Ochotniczej Straży Pożarnej, czyli jakieś 200 metrów. Przy Straży Pożarnej należy skręcić w prawo, a następnie od razu w lewo w ul. Elizy Orzeszkowej, z której należy odbić w lewo, w ul. Zwardońską. Po dojechaniu do rozwidlenia, przy którym znajduje się tor rolkarski, odbijamy w Lotniczą, a później w lewo w Smolną. Do celu wycieczki, czyli do Starego Bielska zostało około 3 km.

Ulicą Smolną należy dojechać do osiedlowej drogi, która doprowadzi do ul. Spółdzielców, na której końcu należy skręcić w lewo i później ponownie w pierwszą w lewo. Ul. Ciżemki łączy się z ul. Zapłocie Duże, która doprowadza do ronda i trzecim zjazdem dojeżdżamy do celu tej wycieczki, czyli do Starego Bielska.

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Z województwa śląskiego dojazd do Bielska-Białej nie stanowi żadnego problemu. Pociągiem „Kolei Śląskich” można dojechać z Katowic lub Częstochowy do dworca głównego w Bielsku-Białej. Jadąc samochodem, można wybrać autostradę A1, a potem DK1, czyli popularną „gierkówkę”. Można też zdecydować się na drogę S52. Tak więc dojazd jest sprawny i przyjemny. Podobnie jest z miejscem parkingowym na przełęczy Przegibek, jest tam duży i darmowy parking, na którym można bez trudu zostawić samochód.

Atrakcje na trasie

Oto atrakcje, które czekają Cię na trasie.  Warto im poświęcić choć chwilę uwagi:

  • Szczyt Czupel — najwyższy szczyt w Beskidzie Małym, znajdujący się na wysokości 930 m n.p.m. Charakteryzuje się kształtem przypominającym kopczyk, który wydobywa się z otaczających go zalesionych stoków. Szczyt należy do Korony Gór Polskich. Z parkingu na przełęczy Przegibek można dojechać do niego niebieskim szlakiem.

  • Schronisko PTTK na Przegibku — położone w Beskidzie Żywieckim, schronisko jest popularnym celem wycieczek zarówno dla turystów pieszych, rowerzystów, jak i narciarzy. Oferuje wspaniałe widoki i przytulne zakwaterowanie. Jednak to nie wszystko — atutem schroniska jest też bardzo smaczna, domowa kuchnia.

  • Krzyż z obeliskiem w Wilkowicach — ważny i symboliczny punkt na terenie Wilkowic. Postawiony w 1996 r. przez Związek Inwalidów Wojennych upamiętnia tych, którzy polegli w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

  • Kaplica Najświętszej Maryi Panny — w samym centrum Bielska-Białej, tuż przy skrzyżowaniu ul. Wspólnej z ul. Straconki-Górną stoi zabytkowa Kaplica Najświętszej Maryi Panny z 1830 r. To budynek postawiony na planie kwadratu, do którego można wejść, aby podziwiać zabytkowe wnętrze. W miejscu tym odbywały się regularne nabożeństwa do czasu, gdy w okolicy postawiono kościół parafialny.

  • Tor rolkarski w kompleksie sportowym przy ul. Zwardońskiej — tor mierzący 800 metrów i 3.5 m szerokości jest najdłuższym — i najbezpieczniejszym — tego typu obiektem w Polsce.

  • Stare Bielsko — urokliwa i historyczna część Bielska-Białej, pełna wdzięku i unikalnego stylu. Charakterystycznym elementem Starego Bielska są kamieniczki, klasyczne wille i eklektyczne budynki, które zachwycają swoją architekturą. Każdy szczegół fasad jest misternie wykonany i odzwierciedla ducha minionych epok. Miejscowa wieża ratuszowa dominuje nad panoramą miasta, a jej dzwony wybijają rytm życia Starego Bielska.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa nie wymaga planowania noclegów, ale naprawdę warto poświęcić więcej czasu na poznanie tego wspaniałego regionu. Niezależnie, czy na rowerze, czy pieszo, Bielsko-Biała i Beskid Żywiecki mają bardzo wiele do zaoferowania i warto skorzystać z okazji, żeby zwiedzić ten teren.

Odpocząć można na licznych parkingach wzdłuż ulicy Górskiej, na przykład na Parkingu pod Lasem, przy ulicy Górskiej 237.

Gdzie zjeść

Będąc w Beskidzie Żywieckim, warto spróbować tradycyjnej kuchni opartej na lokalnych składnikach. Jednym z takich miejsc jest Bar pod Lasem przy ulicy Górskiej 208A, gdzie za niewielkie pieniądze można zjeść prawdziwie domowe posiłki — takie jak grochówka, czy żurek. Innym miejscem godnym polecenia jest Karczma w Straconce, przy ulicy Górskiej 111, gdzie można spróbować dań kuchni myśliwskiej.

Dobrze wiedzieć

Trasa jest dość prosta i w większości prowadzi drogą „z górki”. Każdy, nawet początkujący rowerzysta powinien sobie z nią poradzić. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że to jazda w górach. Dobrze jest sprawdzić wcześniej hamulce i działanie osprzętu rowerowego. Szczególnie to istotne na początku podróży, gdzie zjeżdża się z Przełęczy na Przegibku.

Cała wycieczka została przygotowana przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów, prężnie działającą organizację zrzeszającą rowerzystów, ale i nie tylko, z Bielska-Białej i okolic. Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów jest organizatorem wielu rowerowych imprez, w tym rajdów rodzinnych, międzynarodowych rajdów rowerowych w ramach „Festiwalu miast partnerskich: Frydek Mistek, Żylina” oraz Cyklojazdę. Towarzystwo wytyczyło i oznakowano także ponad 360 kilometrów tras rowerowych.

Praktyczne wskazówki

Przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny roweru, można też zabrać jakieś batony i przekąski, ale biorąc pod uwagę liczne miejsca, w których można zjeść, nie musi to być ilość wystarczająca na cały wyjazd. Oczywiście dobrze mieć ze sobą jakiś podstawowy multitool, ale w Bielsku-Białej jest sporo całkiem dobrych serwisów, które naprawią rower w razie jakiejś awarii. Warto skupić się na jeździe, podziwianiu widoków i czerpaniu przyjemności z trasy przygotowanej przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 4,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 96%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?
13 zakrętów po pętli Hałcnów
Region Śląsk
Typ roweru Trekking
Czas 1 h
Dystans 6,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?