Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlak Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

Region Jura Krakowsko-Częstochowska
Typ roweru Gravel, Trekking, Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 190 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 25%, Szuter 75%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Jura Krakowsko-Częstochowska to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, ze względu na walory przyrodnicze i historyczne, z których słynie ta ziemia. Pagórkowaty teren otoczony zamkami i wapiennymi ostańcami urzeknie niejednego turystę. Jeżeli chcemy te atrakcje zobaczyć na własne oczy, przebiegający przez jurę rowerowy Szlak Orlich Gniazd będzie najlepszą z możliwych opcji. Jednak nie każdy poradzi sobie z wymaganiami tej trasy. 

zamek w BobolicachJedną z atrakcji jest zamek w Bobolicach.

Mapa i ślad GPX

Szlak Orlich Gniazd – opis trasy

Wybierając się w podróż śladami orlich gniazd, mamy do dyspozycji nie tylko szlaki piesze. Wytyczona została także trasa rowerowa, przebiegająca przez dwa województwa: Śląskie (104 km) i Małopolskie (86 km) – z Częstochowy do Krakowa. Tabliczki z czerwonym oznaczeniem będą nas kierowały do celu kilometr po kilometrze. Jedynie w miejscowości Olkusz musimy być uważni, aby się nie pogubić. Nie zważajmy też na stare znaki na drzewach lub ogrodzeniach, które pozostały z dawnych lat.

Szlak Orlich Gniazd nosi miano nie tylko jednej z najpiękniejszych, ale też najstarszych tras rowerowych znajdujących się w Polsce. Warto przejechać ją chociażby ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu, które jest nie lada wyzwaniem dla rowerzystów. Można tutaj dostrzec, że Matka Natura i upływający czas są dla siebie sprzymierzeńcami, ponieważ liczne pagórki i wapienne ostańce to charakterystyczne elementy tego regionu. Oprócz walorów przyrodniczych napotkamy interesujące ślady historyczne w postaci średniowiecznych zamków i ich ruin, wzniesionych oczywiście na wzgórzach, co miało niebagatelne znaczenie w przeszłości. Stąd właśnie szlak zawdzięcza swoją nietuzinkową nazwę. Owe budowle w otoczeniu skał wapiennych przypominały orle gniazda i były trudno dostępne dla wrogów.

Trasa wiodąca przez Jurę Krakowsko-Częstochowską może sprawić wiele problemów, zwłaszcza osobom niedoświadczonym z brakiem umiejętności technicznych i kiepską kondycją fizyczną. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o odległość, ale w głównej mierze o nawierzchnię. Ta składa się głównie z dróg asfaltowych. Nie możemy zapominać też o szutrowych i gruntowych odcinkach, jakie czekają na nas między innymi na drodze do Kromołowa. Trasa posiada także wiele niespodzianek. Niekiedy trzeba będzie zejść z roweru i go pchać, np. przejeżdżając przez Tenczyński Park Krajobrazowy lub odcinek Golczowice-Rabsztyn. Zwłaszcza ten ostatni fragment uważany jest za najtrudniejszy, a piaszczyste ścieżki i wystające korzenie nie ułatwiają przeprawy. W niektórych momentach zrobi się ciekawie – będzie stromo (droga do wsi Morsko usłana kamieniami) lub też odwrotnie, jak to na polskich wyżynach.

Szlak Orlich Gniazd rowerem pokonamy w około 12 godzin – oczywiście z przystankami. Startujemy z dworca PKP w Częstochowie, a finiszujemy na krakowskich Błoniach. Trasa nie jest częścią innego szlaku.

zamek w OlsztynieJako pierwszy na trasie spotkamy zamek w Olsztynie.

Przebieg trasy

Częstochowa - Kusięta - Olsztyn - Zrębice - Złoty Potok - Ostrężnik - Czatachowa - Mirów - Bobolice - Podlesice - Morsko - Zawiercie -  Zawiercie - Kromołów - Podzamcze - Ryczów - Smoleń - Bydlin - Cieślin - Golczowice - Jaroszowiec - Rabsztyn - Olkusz - Zawada - Paczółtowice - Krzeszowice - Tenczynek - Rudno - Frywałd - Kamyk - Brzoskwinia - Kleszczowo - Grzybowo - Balice - Szczyglice - Rząska - Kraków

Dojazd do trasy

Częstochowa jest dobrze skomunikowanym miastem i bez problemu dojedziemy do niej z innych części Polski, np. pociągiem. Najlepszym środkiem transportu będzie oczywiście własny samochód, którego możemy pozostawić na licznych parkingach w tym mieście. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby miejscem startu uznać Kraków i Szlak Orlich Gniazd pokonywać rowerem z południa na północ. Do dawnej stolicy kraju kursują połączenia PKP.

Atrakcje na trasie

Zamki w Polsce są niewątpliwie jedną z największych perełek architektonicznych, za którymi kryje się kawał historii. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd został okraszony głównie właśnie tego typu budowlami. Oprócz nich możemy napotkać wiele innych zabytków i atrakcji.

Zamek Mirów jest jedną z najstarszych budowli obronnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

  • Jasna Góra- Częstochowa, jako miejsce kultu Maryi, do którego co roku zmierza wiele pielgrzymek.  
  • Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z Cudownym Obrazem znajdująca się na Jasnej Górze.
  • Kościół św. Idziego między Olsztynem a Złotym Potokiem to drewniana i malownicza świątynia wzniesiona w 1789 roku.
  • Młyn wodny Kołaczew - Złoty Potok powstały ponad 200 lat temu w otoczeniu stawu zwanego „Snem Nocy Letniej”.
  • Pałac Raczyńskich - Złoty Potok pochodzi z okresu XIX wieku. Przebywał w nim wraz z rodziną Zygmunt Krasiński.
  • Dworek Krasińskich - Złoty Potok, w którym mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.
  • Zamek w Olsztynie wzniesiony na skałach w XIII wieku, obecnie można zwiedzać jego ruiny.
  • Staw Amerykan- Złoty Potok, miejsce hodowli pstrąga tęczowego.
  • Ruiny Zamku Ostrężnik znajdujące się na szczycie skały wśród leśnych drzew.
  • Stary Młyn-Żarki, w którym mieści się interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł.
  • Zabytkowe stodoły w Żarkach z przełomu XIX i XX wieku zbudowane z kamieni i cegieł z Jury.
  • Zamek w Bobolicach pochodzący z XIV wieku, obecnie służy jako hotel.
  • Zamek w Mirowie zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego; obecnie pozostały jego ruiny.
  • Zamek rycerski Bąkowiec w Skarżycach-Zawierciu wzniesiony na przełomie XIV-XV wieku na skale Tygrys.
  • Okiennik Wielki koło Skarżyc to skały wapienne usytuowane na Wyżynie Częstochowskiej, jednak najbardziej znana jest ta posiadająca otwór „oko”.
  • Kirkut w Kromołowie to stary cmentarz żydowski z okresu XVIII wieku.
  • Źródło rzeki Warty w Kromołowie.
  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jest największą tego typu budowlą na Śląsku wzniesioną 515,5 m n.p.m. Posiada ciekawą iluminację.
  • Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu jest miejscem, w którym możemy podziwiać dzieła sztuki i malarstwa pochodzące z Afryki.
  • Zamek Tenczyn w Rudnie znajduje się na stożku wulkanicznym i jest zaliczany do jednego z największych na Jurze.
  • Tenczyński Park Krajobrazowy, na którego terenie możemy zobaczyć charakterystyczne dla tego regionu ostańce, wapienie i jaskinie.
  • Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie został utworzony w 1981 roku i jest uważany za jeden z najpiękniejszych, jaki mieści się na terenie Małopolski.
  • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Paczółtowicach to drewniana świątynia wzniesiona w XIV wieku.
  • Pałac Vauxhall w Krzeszowicach jest perełką tej miejscowości. Pierwotnie znajdowało się tam uzdrowisko, obecnie siedziba Centrum Kultury i Sportu.

Ruiny zamku w Tenczynie w otoczeniu zieleni.

Noclegi lub miejsca postojowe

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Hotel Daisy SuperiorMorelowa 26A
30-222 Kraków
+48 12 425 27 97
okokokok
Leśny ZakątekKolejowa 15a
32-310 Jaroszowiec
+48 32 645 70 85
okokokok
Pod FigurąWojska Polskiego 1B
42-440 Podzamcze
+48 73 311 00 00
okokokok


Miejsc na krótki odpoczynek, jak i nocowanie nie brakuje. Trasa jest wymagająca i regeneracja sił z pewnością pomoże dotrzeć do celu. Rowerzyści decydujący się na przejazd Jurajskim Rowerowym Szlakiem Orlich Gniazd, mają szeroki wybór miejsc, w których mogą zatrzymać się na noc. Spanie w namiocie „na dziko” jest oficjalnie zakazane na trasie, ale jeśli ktoś woli śpiwór od łóżka, może porozumieć się z miejscowymi, aby nocować na ich prywatnej posesji. Liczne pola namiotowe, np. w miejscowościach Podlesice, Podzamcze, Rabsztyn czy camping w Złotym Potoku z chęcią przyjmą zmęczonych rowerzystów. Bez problemu znajdziemy miejsca do spania w Częstochowie i Krakowie.

Gdzie zjeść

Na trasie nie brakuje lokali gastronomicznych, w których możemy się spokojnie posilić. Według oficjalnej strony internetowej Szlaku Orlich Gniazd rowerzyści mają do dyspozycji ponad 200 miejsc. Warto więc zapoznać się z propozycjami, przed zaplanowaniem przystanku na jedzenie.

Smakosze pstrągów tęczowych szczególnie powinni zatrzymać się w Złotym Potoku, gdzie ryba ta jest hodowana. Ponadto zwolennicy regionalnych dań będą usatysfakcjonowani faktem, iż w Częstochowie kilka restauracji zostało wyróżnionych certyfikatem „Śląskie smaki”, dołączając do znanego szlaku kulinarnego o tej samej nazwie. Oznacza to, że serwowane tam tradycyjne potrawy śląskie, cechuje najwyższa jakość i doskonały smak. 

Dobrze wiedzieć

Szlak Orlich Gniazd pokonamy nie tylko rowerem. Wytyczona została także trasa idealna na piesze wędrówki. Liczy ona 163 kilometry i co ciekawe, po drodze spotkamy nieco inne atrakcje.

Czy wiesz, że…

Stanisław Leszczycki był pierwszym pomysłodawcą utworzenia pieszego Szlaku Orlich Gniazd. Propozycja została opublikowana w czasopiśmie „Ziemia” w 1927 roku. Ostatecznie to jednak Kazimierz Sosnowski w 1950 roku zdecydował się na jego wytyczenie. Rosnąca popularność turystyki rowerowej spowodowała, że w 1998 roku podjęto się realizacji Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd.

Praktyczne wskazówki

Do wyprawy rowerowym szlakiem trzeba się dobrze przygotować nie tylko pod względem kondycyjnym. Nasze dwa kółka muszą być w pełni sprawne, ale jeżeli mamy jakieś wątpliwości – w zależności od miejsca naszego startu – w Częstochowie i Krakowie znajdziemy wiele serwisów rowerowych. Gdy zapomnimy np. o zapasowej dętce, zestawie narzędzi czy łatek to czas na uzupełnienie zapasów.

Warto zabrać ze sobą nawigację GPS. Mimo, że szlak jest dobrze oznakowany, stare tablice niestety mogą mylić. Jeżeli zboczymy z kursu, bez wsparcia może być nam ciężko się odnaleźć.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerowa adrenalina na Górze Żar
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Piach 30%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim
Region Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?