Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wyprawa rowerowa przez Polskę śladami zamków krzyżackich

Region Kujawy, Łódzkie, Pomorze, Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 3 dni
Dystans 553,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Grupa Kaktusa – Aktywni Sportowcy to zaangażowana grupa miłośników rowerowych wypraw, ale także innych odmian aktywności fizycznej.

Ta trasa może być prawdziwym wyzwaniem nawet dla osób, które lubią długie wycieczki. Do przejechania jest prawie 600 km. Droga zaczyna się na Śląsku, a kończy nad samym morzem. Warto zabrać ze sobą sakwy, do których można zapakować wodę i prowiant, cieple ubrania. 

Ze względu na tak długi dystans najlepiej zdecydować się na tę wycieczkę w miesiącach letnich. Wtedy liczba ciepłych ubrań jest ograniczona do minimum. Należy również wcześniej dobrze zaplanować miejsca postojowe, noclegowe i sprawdzić restauracje w okolicy. Taka wyprawa wymaga wcześniejszych przygotowań.

Uwaga! To nie jest odpowiednia trasa dla dzieci. Długi dystans i bardzo niewiele ścieżek rowerowych, ruch samochodowy. To wszystko powoduje, że ta wycieczka robi się po prostu zbyt niebezpieczna i ryzykowna dla najmłodszych rowerzystów. Nie powinny się na nią wybierać również osoby, które mają słabą kondycję lub nigdy nie jeździły na rowerze dłużej niż kilka godzin bez przerwy.

Jednak warto, bo po drodze można zobaczyć słynny na całym świecie Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim czy Zamek Królewski w Łęczycy.

Do pokonania jest dystans ponad 550 km. Dlatego nie jest to z pewnością odpowiedni wybór dla osób początkujących. Aby podjąć takie wyzwanie trzeba mieć bardzo dobrą kondycję i doświadczenie w kilkudniowych wycieczkach rowerowych. Przejechanie takiej odległości na rowerze zajmuje około 3 dni.

Jadąc ze Śląska prowadzi Wiślana Trasa Rowerowa, mija się najpierw most Knybawski, a następnie Tczew. Można sobie zmienić plan wycieczki i poruszać się nią już od Włocławka.

Most KnybawskiMost Knybawski

Niezbędne jest szczegółowe zaplanowanie i zarezerwowanie noclegów, spakowanie odpowiedniej ilości ubrań na zmianę, wody i prowiantu. Warto też sprawdzić restauracje i inne lokale gastronomiczne po drodze, aby móc zjeść dobrze, pysznie i w atrakcyjnej cenie. Plusem jest jednak to, że miejsc, w których można się posilić jest naprawdę wiele. Nikt nie będzie jechał głodny.

Najlepiej wybrać się na tę wycieczkę na rowerze crossowym i dodać do niego sakwy, które pomieszczą wszystkie niezbędne rzeczy. Chociaż nawierzchnia to głównie asfalt, to ze względu na intensywny ruch samochodowy, trzeba przez cały czas być czujnym. Trasa miejscami przebiegała też drogami krajowymi, jednojezdniowymi, dwukierunkowymi, na których natężenie ruchu nie było uciążliwe. Trasa praktycznie cały czas jest płaska, z wyjątkiem okolic Golubia-Dobrzynia, gdzie znajduje się kilka bardzo wymagających podjazdów. Można się na nich naprawdę solidnie zmęczyć. Dlatego tę wycieczkę powinny wybierać wyłącznie osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze, na przykład do pracy.

Wiślana Trasa RowerowaWiślana Trasa Rowerowa

W niektórych miastach można się również natknąć na wybrukowane rynki oraz na ulice o takiej nawierzchni. Drogi szutrowe łącznie na całej trasie nie mają więcej niż 3 kilometry. Tylko 20 procent drogi to ścieżki przeznaczone dla rowerzystów. Znajdują się one głównie w miastach. W niektórych miejscach jak odcinek Sztum – Malbork ścieżka rowerowa kończyła się mniej więcej w połowie drogi. Warto mieć tego świadomość przed wybraniem się w tak długą podróż na jednośladzie.

W czasie wycieczki przejeżdża się przez następujące miasta i miasteczka: Myszków – Częstochowa – Łask – Łęczyca – Kutno –Gostynin – Włocławek – Golub-Dobrzyń – Kwidzyn – Sztum – Malbork – Tczew – Gdańsk.

GdańskGdańsk

Podróż rozpoczyna się w Myszkowie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć wycieczkę z większego miasta, jakim jest Częstochowa. Do tego miasta dojazd pociągiem jest o wiele prostszy niż do Myszkowa. Wycieczkę można zakończyć w Gdańsku lub wracać przez Warszawę. Z Gdańska można dojechać praktycznie do każdego miejsca w Polsce. Trasa przebiega w niewielkiej odległości od innych większych miast, takich jak na przykład Łódź, Włocławek, czy Grudziądz.

Gdy wyprawę rozpoczyna się w Myszkowie, to następnie należy kierować się w stronę Częstochowy. Odległość pomiędzy tymi dwiema miejscowościami to 37 kilometrów. Jej przejechanie to pierwsze 2 godziny jazdy po płaskiej nawierzchni. Oczywiście w Częstochowie nie można zapomnieć o obejrzeniu Klasztoru na Jasnej Górze.

Kolejnym punktem na trasie jest Łask, a następnie Łęczyca z Zamkiem Królewskim wybudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Po jego obejrzeniu trzeba jechać w stronę Kutna i Gostynina. Na dłużej warto zatrzymać się we Włocławku, który obfituje w atrakcje turystyczne. Można w nim zobaczyć między innymi: most marszałka Rydza- Śmigłego, czy Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Później należy przejechać przez Golub-Dobrzyń. Konieczność pokonania kilku intensywnych podjazdów, z pewnością zrekompensuje zwiedzanie zamku krzyżackiego z przełomu XIII i XIV wieku.

Trzy kolejne miejscowości to okazja do zobaczenia zamków krzyżackich lub budowli na nich wzorowanych. Tego rodzaju obiekty zabytkowe znajdują się w Kwidzyniu, Sztumie i oczywiście w Malborku.

Dwie ostatnie miejscowości na tak długiej wyprawie to Trzew i Gdańsk. W tym pierwszym znajdują się najdłuższy most w Europie! Nie zrobienie sobie na nim pamiątkowej fotki to prawdziwa zbrodnia. To must-have tej wycieczki. Natomiast Gdańska to chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Miejsca, które obowiązkowo należy w nim zobaczyć to: Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Długie Pobrzeże i Żuraw, Ulica Długa i Długi Targ, ulica Mariacka. Prawda jest taka, że chociaż dla samego Gdańska warto przejechać te kilkaset kilometrów i ciągle walczyć ze zmęczeniem, oraz z pogodą.


Dojazd do trasy

Pociągiem o wiele łatwiej dostać się do Częstochowy. Jest do niej bardzo dobry dojazd na przykład z Warszawy. Nie ma również żadnego problemu z przewiezieniem roweru. Natomiast do Myszkowa najprościej dostać się pociągiem (np. z Warszawy). Jednak są to rzadziej występujące połączenia. Spokojnie można podróżować Kolejami Śląskimi, pociągi z Gliwic jeżdżą średnio co godzinę.

Z oczywistych względów nie ma żadnego sensu jechanie na początek trasy własnym samochodem. Chyba, że z kimś kto jedzie do Częstochowy i ma ,,po drodze”.

Atrakcje na trasie

 • Klasztor na Jasnej Górze (Częstochowa) – najważniejszym miejscem na Jasnej Górze jest Kaplica Matki Bożej i Bazylika Jasnogórska. To właśnie tutaj sprawuje się sakramenty i odmawia codzienne modlitwy. W głównym ołtarzu Kaplicy Matki Bożej znajduje Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski. Podobno pomodlenie się przed nim działa cuda. Warta zobaczenia jest również Sala Rycerska. W niej umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe. Wiele historycznych wydarzeń miało w niej miejsce. Pozostałe punkty do zwiedzenia na Jasnej Górze to: Kaplica Różańcowa, Kaplica Świętego Józefa, Skarbiec, Muzeum 600-lecia, Bastion św. Rocha – Skarbiec Pamięci Narodu (wystawy!), przestrzeń wystawowa przy Bastionie świętego Rocha, Bastion świętej Barbary (10:00 – 15:00), Sala ojca Kordeckiego, Jasnogórska Golgota, Stacje Różańcowe i Wały Jasnogórskie. Z informacji praktycznych warto wiedzieć o tym, że wszystkie wota należy składać u ojca paulina dyżurującego w zakrystii. Poświęcanie dewocjonaliów odbywa się przed Bazyliką i w zakrystii w godzinach jej otwarcia lub w zakrystii, w zależności od pory roku. Miejsca, w których można kupić pamiątki to: sklepy Claromontana, księgarnia, wydawnictwo Paulinianum. W sanktuarium organizowane są kongresy, sympozja, konferencje oraz koncerty. Można sobie w nim również wykupić nocleg w Hali Noclegowej lub w Domu Pielgrzyma, w zależności od pory roku.
 • Zamek Królewski wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego (Łęczyca) ­– prawdopodobnie stało się to w latach 1357-1365. Znajdował się w południowo- wschodniej części miasta. Zamek gości następujących królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Ze względu na wojny z Zakonem Krzyżackim, najczęściej bywał w nim Władysław Jagiełło. Niestety w 1406 roku zamek został strawiony przez pożar. Już w 1409 roku wyremontowano go. Do dzisiaj zamek w Łęczycy robi piorunujące wrażenie na zwiedzających. Obecnie tutaj prowadzone są lekcje muzealne. Można się na nich sporo dowiedzieć o architekturze, wojnach religijnych, czy średniowiecznych rycerzach. Dobrze jest również zapisać się na warsztaty muzealne i zabawy plebejskie. To ciekawa, chociaż rzadko spotykana forma rozrywki. Co roku organizowany jest również Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy. W każdy poniedziałek muzeum jest nieczynne. Ceny biletów: 22,00 zł – ulgowe, 28,00 zł – normalne i 7,00 zł - wejście na wieżę. Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom, które ukończyły 6 rok życia, młodzieży szkolnej i studentom, emerytom, rencistom.
 • Most marszałka Rydza-Śmigłego (Włocławek) – łączy Śródmieście z Zawiślem. Został wykonany ze stali. Ma 620 metrów długości i 9 metrów szerokości (6 m droga i po 1,5 metra chodników). Powstał w 1937 roku. W czasie II wojny światowej był wielokrotnie wysadzany i ponownie odbudowywany. Ostatni remont to 2008 roku. Natomiast w 2009 roku zainstalowano na nim zielono-bursztynową iluminację zbudowaną na bazie opraw LED. Warto sobie na nim wtedy zrobić pamiątkową fotografię, bo most jest naprawdę wspaniale oświetlony. W dzień natomiast trzeba zobaczyć tablicę upamiętniającą jego patrona, czyli marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
 • Zapora na Wiśle (Włocławek) – tamę włocławską ukończono w 1970 roku. Dzięki niej poszerzone koryto Wisły stało się największym pod względem powierzchni (70,4 km2) jeziorem zaporowym w Polsce. To pierwszy element tak zwanej Kaskady Dolnej Wisły. Zapora już dawno miała otrzymać niezbędne wsparcie, ale niestety nic z tego nie wyszło. Dlatego z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Spiętrzona woda zasila elektrownię wodną we Włocławku. Natomiast utworzone dzięki niej jezioro jest znakomitą bazą dla wodniaków. W takich miejscowościach, jak: Murzynowo, Soczewka, Zarzeczewo, Wistka Królewska, znajdują się ośrodki wypoczynkowe. To znak, że brzeg jeziora został bardzo dobrze zagospodarowany. Gorzej z samą zaporą na Wiśle, która kiedyś może po prostu nie wytrzymać takiego naporu wody.
 • Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Włocławek) – wybudowana w stylu gotyckim. Jej budowa rozpoczęła się w 1340 roku, a zakończyła dopiero w 1556 roku. W jej wnętrzu trzeba zobaczyć takie zabytkowe elementy jak: polichromia autorstwa braci Stanisława i Zdzisława Jasińskich, wykonana w latach 1900–1901, witraże Józefa Mehoffera (1938), gotyckie witraże z 1350 roku, nagrobek biskupa Piotra z Bnina w kaplicy świętego Józefa, autorstwa Wita Stwosza, drewniana rzeźba gotycka Matki Bożej z początku XV wieku, czy Wielki Krzyż Tumski. W dniu 10 kwietnia 2011 w katedrze odsłonięto tablicę pamiątkową, która jest poświęcona ofiarom katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Od 2018 roku katedra znajduje się na liście pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.
 • Szpetalskie Wzgórze z Pomnikiem Poległych Obrońców Wisły z 1920 roku (Włocławek) - poświęcony poległym obrońcom miasta w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Początkowo był to obelisk wykonany z granitu. Znajdował się na specjalnie usypanym do tego celu kopcu. Niestety został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Od 1990 roku jest nowy pomnik. Powstał dzięki staraniom podejmowanym przez Obywatelski Komitet Odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920. Pomnik to tradycyjny element obchodów rocznicy obrony Włocławka w 1920.
 • Zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku (Golub-Dobrzyń) – został wzniesiony na wzgórzu. Jest bardzo dobrze zachowany. Jego styl to renesansowo-gotycki. Na samym początku był warownią. Znajdował się w nim również dom zakonny. Wraz z rozwojem Wojen Krzyżackich, zamek w Golubiu-Dobrzyniu zyskiwał na znaczeniu strategicznym. Zamek był wielokrotnie odbudowywany i przebudowywany. W czasie zaborów stał się ruiną. Obecnie prowadzona w nim jest działalność kulturalna i muzealna. Można nie tylko obejrzeć jego wnętrze, ale też wziąć udział w Międzynarodowym Turnieju Rycerskim.
Zamek Golub DobrzyńZamek w Golubiu-Dobrzyniu
 • Zamek krzyżacki, którego historia sięga XIII wieku (Radzyń Chełmiński) – otwarty jest codziennie (w sezonie wiosenno-letnim) poniedziałek - niedziela 10.00 - 18.00. Poza sezonem również występuje możliwość jego zwiedzania, ale trzeba wcześniej się umówić. Muzeum organizuje warsztaty, pokazy rycerskie, gry i zabawy. Najważniejszym wśród nich jest Turniej Łuczniczy dla Turystów o Puchar Zamkowy. Dostępna jest też nowa wystawa czasowa związana z tkactwem.
Zamek Radzyń ChełmińskiZamek w Radzyniu Chełmińskim
 • Ruiny zamku krzyżackiego (Rogóźno) – to doskonały przykład architektury obronnej. Jednocześnie jest to jedna z największych twierdz w państwie zakonnym. Na samym początku w osadzie Rogożno stała drewniana warownia otoczona wałami ziemnymi. Po zniszczeniu zamku Starckenberg w Słupie (około 1275 roku), Krzyżacy wzięli się za budowanie murowanego obiektu obronnego. Następnie były bitwa pod Grunwaldem i pokój toruński. Niestety ostatni wójt krzyżacki Egloff von Rosenberg, zanim wyniósł się z zamku w 1454 roku, to najpierw go podpalił. W 1656 roku najazd szwedzki całkowicie zniszczył tę piękną warownię. Nic z niej nie zostało. Po II wojnie światowej przeprowadzono renowację zamku, m.in. wykonano część stropów i schodów, zabezpieczono dach wieży bramnej. Od lat 90. XX wieku zamek, a raczej jego pozostałości są w rękach prywatnych. Jedyne co można to zrobić jego zdjęcie z daleka. Ruiny znajdują się na wzgórzu i nadal wyglądają naprawdę majestatycznie.
 • Zamek kapituły pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich (Kwidzyn) – to jedna z największych atrakcji turystycznych Powiśla. Jednocześnie jest to ważny punkt na Szlaku Zamków Gotyckich. Na samym początku zamek był czteroskrzydłową budowlą z kamieni i cegieł, z wieżyczkami i krużgankami. Większość prac przy budowie zamku zakończono w 1350 roku. W tym zabytkowym obiekcie na pewno trzeba zobaczyć taras widokowy, bramę Zimną, oraz Muzeum Zamkowe. To ostatnie bardzo duży nacisk kładzie na kulturę materialną Dolnego Powiśla. Wystawy odnoszą się również do rzemiosła artystycznego Warmii i Pomorza. Niezapomnianą atrakcją z pewnością są też narzędzia kar i tortur z XVI – XVIII wieku. Godziny otwarcia muzeum różnią się w zależności od poru roku. Dla własnego spokoju lepiej je wcześniej sprawdzić. Koszty zwiedzania prezentują się następująco: bilet normalny z audioprzewodnikiem – 26,00 zł, bilet ulgowy z audioprzewodnikiem – 20,00 zł, bilet normalny – 16,00 zł, bilet ulgowy – 10,00 zł, bilet rodzinny(2+2) z audioprzewodnikiem - 86,00 zł, oraz bilet rodzinny (2+2) bez audioprzewodnika - 46,00.
Zamek KwidzyńZamek w Kwidzyniu
 • Zamek krzyżacki (Sztum) – położony jest międzyJeziorem Sztumskim i Jeziorem Barlewickim. Wspaniale prezentuje się zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00. Ceny biletów prezentują się następująco: bilet normalny z audioprzewodnikiem – 20 zł, bilet ulgowy z audioprzewodnikiem – 17 zł, bilet normalny bez audioprzewodnika – 10 zł, bilet ulgowy bez audioprzewodnika - 7 zł. Wystawy są podzielone na dwie części. Na parterze można sporo się dowiedzieć o samym Zakonie Krzyżackim oraz o jego działalności na Pomorzu. Natomiast na pierwszym piętrze znajdują się już krzyżackie stroje, zbroje, miecze czy monety. Zwiedzanie całego muzeum, łącznie z dziedzińcem nie powinno zająć dłużej niż jedną godzinę.
Zamek SztumZamek, Sztum
 • Zamek krzyżacki (Malbork) - został wpisany na listę UNESCO w 1997 roku. To jeden z najlepiej zachowanych w Europie zamków z okresu średniowiecza. Składa się on z: Zamku Niskiego, Zamku Średniego oraz Zamku Wysokiego. Warto wdrapać się na zamkową wieżę, ponieważ z niej rozciąga się widok na całą okolicę. Zachwyt wzbudzają nie tylko naprawdę solidne mury z czerwonej cegły, ale również pas murów obronnych z wieżami i bramami. Zamek w Malborku może się też poszczycić innowacyjnymi jak na tamte czasy rozwiązaniami. Było w nim centralne ogrzewanie! Wewnątrz budowli można zobaczyć ekspozycje z dawną bronią, bursztynem, wyroby z porcelany i faďence oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Warto tutaj przyjechać również po to, żeby zobaczyć organizowaną każdego roku inscenizację pod tytułem ,,Oblężenie Malborka”! Bardzo szczegółowe opisy każdej sali w zamku znajdują się na stronie internetowej muzeum. Dobrze się z nimi zapoznać, aby później samo zwiedzanie było jeszcze przyjemniejsze i bardziej świadome. Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00. Koszty zwiedzania prezentują się następująco: bilet normalny – 70,00 zł, bilet ulgowy – 50,00 zł, bilet rodzinny (2+2) - 220,00 zł.
zamek MalborkZamek w Malborku
 • Most tczewski (Tczew) – po wybudowaniu nosił miano najdłuższego mostu w Europie. Uzyskał on również tytuł Międzynarodowego Zabytku Inżynierii Budowlanej i przyszłego Pomnika Historii. Był to pierwszy w historii żelazny most na Wiśle. Był wzorem do naśladowania dla ludzi, którzy budowali mosty w XIX wieku. W dniu 1 września 1939 roku został zaatakowany jako jedno z pierwszym miejsc na terenie Europy. Obecnie można zobaczyć tylko jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które są wpisane na listę zabytków. Niestety teraz jest w katastrofalnym stanie technicznym. Od 2012 roku trwa jego mozolna odbudowa. Może w końcu uda się ją ukończyć.
 • Fontanna Neptuna (Gdańsk) – to równie charakterystyczny element jak palma na Rondzie de Gaulle'a w Warszawie. Wzniesienie tej rzeźby to doskonały pomysł burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rajców miejskich. Miał zająć miejsce historycznej studni i stanowić najpiękniejszy pomnik na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Rzeźba powstała w XVII wieku, a jej autorem jest rzeźbiarz Abraham van den Blocke. Na jej temat krąży wiele legend. To tutaj młodzi ludzie umawiają się na spotkania i na randki. Fontanna z Neptunem jest bardzo wdzięcznym motywem, więc często można ją zobaczyć na widokówkach.
 • Bazylika Mariacka (Gdańsk) – inaczej ,,Korona Gdańska”. To największa w Europie budowla stworzona z cegły. Bazylika góruje nad miastem i tak samo, jak Fontanna Neptuna stanowi jego symbol. W dni powszednie obiekt sakralny można zwiedzać w godzinach: 8:30 – 17:30 (1.07 – 31.08 18:30). Zabronione jest oglądanie wnętrza bazyliki w czasie uroczystości kościelnych i mszy świętych. Codziennie o 11:57 odbywa się pokaz teatru figur zegara astronomicznego. W bazylicę można też zobaczyć następujące filmy: „Skarby Bazyliki Mariackiej. Zegar Astronomiczny” godz. 11.30 lub „Dzieje Kościoła Mariackiego” godz. 12.15; w piątki o godz. 13.00 (seans w języku angielskim). Wstęp jest darmowy, ale miejsca są limitowane.
 • Długie Pobrzeże i Żuraw (Gdańsk) – ciągnący się wzdłuż Motławy deptak, na którym umiejscowiony jest ciąg gotyckich bram wodnych. Są to kolejno: Krowia z XIV wieku, Chlebnicka z XV wieku, Mariacka z XV wieku, Świętego Ducha, odbudowana w latach 90-tych,oraz słynny Żuraw.
 • Ulica Długa i Długi Targ (Gdańsk) – to tak zwany Trakt Królewski. To najpiękniejsze ulice w mieście. Odbywają się na nich najważniejsze uroczystości oraz parady. W dawnych czasach w tej części Gdańska mieszkały najbogatsze rodziny, w tym burmistrzowie, kupcy, czy właściciele statków. Kamienice mają wąskie bogato zdobione fasady, oraz attyki. Natomiast na Długim Targu znajdują się Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Waga Miejska w Zielonej Bramie. To naprawdę bardzo reprezentacyjny rejon w tym nadmorskim mieście.
 • Ulica Mariacka (Gdańsk) – idealnie oddaje ona klimat dawnej zabudowy tego miasta. Nigdzie indziej nie ma takiej ilości przedproży. Drugi element tej ulicy to tak zwane rzygacze, czyli gargulce. Służyły one do odprowadzania wody deszczowej. Przypominają zwierzęta lub fantastyczne stwory. Trzecim wyjątkowym elementem ulicy Mariackiej są sklepiki z bursztynem. Warto zobaczyć również kamienicę, w której mieszkali piękna Anna Schilling i Mikołaj Kopernik. Budynek jest bogato zdobiony, w stylu gotyckim i bardzo dobrze zachowany.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na tak długiej trasie trzeba zarezerwować sobie dwa noclegi. Pierwszy może być po przejechaniu 255 kilometrów w Gostyninie, ,,Pod Sówką” – Pensjonat & Restauracja. To miejsce z miłą obsługą i przyjazną atmosferą. Czyste i schludne. Rowery na noc można zostawić w osobnym pomieszczeniu, żeby nikogo nie kusiły. Nocleg można wykupić w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. Mają łazienki, telewizję i internet. Atutem jest ogólnodostępna kuchnia i supermarket w niewielkiej odległości od pensjonatu. Można samodzielnie przygotować sobie szybki posiłek. Ceny przystępne (od 100 złotych do 200 złotych za pokój).

Drugim miejscem odpowiednim na nocleg jest Kwidzyn Apartamenty Pomerius. Wyróżniają się wysokim standardem i mają naprawdę atrakcyjną cenę. Udogodnienia to między innymi: prywatna łazienka, dostęp do pralki, oraz aneks kuchenny z piekarnikiem, kuchenką mikrofalową, lodówką, czajnikiem oraz płytą grzejną. Obiekt posiada apartamenty z jedną lub z dwiema sypialniami.

Kolejny nocleg powinien być już w Gdańsku. W tym mieście nie ma żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum na jedną noc.

Na tej trasie nie ma typowych miejsc postojowych dla rowerzystów. Na odpoczynek można zatrzymać się na przykład na skwerach, rynkach, czy placach. To okazja, aby rozejrzeć się po okolicy i w razie potrzeby dokupić trochę prowiantu.


NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Hotel Mercure Częstochowaul. Ks. J. Popiełuszki 2
42-200 Częstochowa
+48 34 360 31 00
okokokok

Gdzie zjeść

Praktycznie w każdej miejscowości są mniejsze i większe sklepy spożywcze. Każde większe miasto ma kilka restauracji. Naprawdę jest z czego wybierać. Nie trzeba się również martwić o toaletę, ponieważ po drodze jest wiele stacji benzynowych, w których można z niej skorzystać.

Jednym z ciekawszych lokali gastronomicznych jest Retro Cafe w Łasku. Wybór jest naprawdę duży. Można tutaj wpaść na makaron, zupę, danie główne, burgera, pizzę i zjeść smaczny deser. Dla wielbicieli klasyki dostępny jest filet z sandacza lub schab z kością, a dla tych, co lubią nowości – kurczak spicy mayo.

W drugim dniu wyprawy warto zjeść tradycyjny, domowy obiad w Golubiu-Dobrzyniu. Takie serwuje między innymi Restauracja Kluseczka. W menu są takie pozycje jak żeberka w miodzie, schab w sosie własnym, czy gołąbki. W końcu po tak intensywnej jeździe na jednośladzie należy się solidny obiad, który pozwoli odzyskać siły.

Dobrze wiedzieć

Możliwe utrudnienia na trasie

 • Bardzo długi dystans (550 km)
 • Trasa jest odpowiednia jedynie dla osób, które regularnie jeżdżą na rowerze.
 • Nie można zabrać na tę wycieczkę dzieci.
 • Po większości dróg jeżdżą samochody, więc wymagana jest ciągła koncentracja.
 • Konieczność znalezienia i zarezerwowania noclegów.
 • Po drodze trzeba zatrzymać się w restauracjach, aby zjeść obiad.
 • Wymagane jest bardzo dobre rozplanowanie trasy.
 • Trzeba zabrać ze sobą dużą ilość rzeczy. Ważne jest zaplanowanie ekwipunku i jego odpowiednie zapakowanie. Przydadzą się sakwy rowerowe.
 • Nie ma typowych miejsc postojowych dla rowerzystów.
 • Sklepy rowerowe i punkty naprawcze są tylko w większych miastach.

Praktyczne wskazówki

Najlepiej tę trasę przejechać w miesiącach letnich. Dni są wtedy dłuższe i nie trzeba zabierać tak dużej ilości ciepłych ubrań, które są zwyczajnie ciężkie. Rower musi być całkowicie sprawny, co trzeba sprawdzić przed wybraniem się w podróż. Dodatkowo trzeba zabrać ze sobą: pojemne sakwy, dobre oświetlenie w razie jazdy wieczornej, co najmniej dwie zapasowe dętki, pompkę, zestaw podstawowych narzędzi do naprawy, kurtkę wiatrówkę na chłodniejsze wieczory, wygodne obuwie i spodenki z wkładką, rękawiczki, żeby ręce nie drętwiały.

Warto pamiętać o tym, aby całej wycieczki nie planować na weekend ze względu na zamknięte sklepy w niedzielę. Wiążą się one z koniecznością zabrania bardzo dużych ilości wody oraz suchego prowiantu.

Sklepy rowerowe i punkty naprawcze znajdują się w następujących miastach: Myszków, Częstochowa, Łask, Łęczyca, Kutno, Gostynin, Włocławek, Gołub-Dobrzyń, Kwidzyn, Sztum, Malbork, Tczew, Gdańsk.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Zielona 7 trasa rowerowa z Warszawy do Gdańska!
Region Mazowsze, Mazury, Pomorze
Typ roweru Trekking
Czas 3 dni
Dystans 420 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana (Mikoszewo-Piaski-Mikoszewo)
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking, MTB
Czas 5 h
Dystans 106 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 20%, Szuter 50%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Pojezierze Brodnickie - kraina lasów i jezior
Region Kujawy, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 160 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?