Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Zielona 7 trasa rowerowa z Warszawy do Gdańska!

Region Mazowsze, Mazury, Pomorze
Typ roweru Trekking
Czas 3 dni
Dystans 420 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?

Trasa Zielona 7 - opis

Fundacja Zdrowy Rower

Autor trasy

Fundacja Zdrowy Rower

382 kilometry i 500 metrów ma dokładnie trasa „Zielona 7”, prowadząca z Warszawy do Gdańska. I choć najtwardsi mogą ją przejechać w jeden dzień, nie ma przeszkód, by to zrobić „na raty”. Tym bardziej, że po drodze jest mnóstwo ciekawych miejsc i noclegów, gdzie można odpocząć przed kolejnym etapem podróży.  

Pomysł jest prosty. Zielona siódemka poprowadzona jest mało ruchliwymi drogami asfaltowymi. Nie jest to trasa najkrótsza, ale na pewno jedna z bardziej urokliwych. Twórcy projektu – stowarzyszenie www.zdrowy-rower.pl – proponują przejechać „zieloną” na spokojnie. Podróż może być nie tylko pretekstem do poprawienia kondycji fizycznej, ale i zobaczenia ciekawych miejsc, które na ogół omijamy.

Trasa „zielona” zaczyna się w Warszawie przed stadionem narodowym. Na początku prowadzi wzdłuż drogi ekspresowej S7. W Nowym Dworze Mazowieckim odchodzi od niej na wschód. Po drodze oba trakty będą się wielokrotnie przecinać.

Następne duże miasto na trasie to Mława. Dalej „Zielona 7” prowadzi do Ostródy. Kolejne większe miasto po drodze to Morąg. Od tego miejsca trasa zdecydowanie odbija na zachód. Mniej więcej w połowie drogi stąd do Gdańska jest Elbląg. Z niego już kawałeczek do celu naszej podróży. Przynajmniej patrząc na całą trasę.

Zielona 7 - trasa z Warszawy do Gdańska Zielona 7 biegnie w znacznej większości asfaltowymi drogami Trasa jest oznaczona za pomocą naklejek, umieszczonych na znakach drogowych. Warto mieć jednak mapę papierową lub nawigację

Drugi wariant to wyjazd na lekko i nocleg w hotelach czy prywatnych kwaterach. W takiej sytuacji możemy zmieścić się w niewielkie sakwy albo torby bikepackingowe. Wystarczy bielizna, rzeczy na przebranie, podstawowy sprzęt (narzędzia, dętki).

W opcji nr 3 możemy zabrać wszystko ze sobą, włącznie z domem. To wariant dla wprawnych turystów. Wożenie całego dobytku wymaga doświadczenia. W przeciwnym razie na pewno czegoś zabraknie.

Bez względu na to, który wariant wybierzemy, Zielona 7 to świetny pomysł na spędzenie czasu!

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Choć trasa zaczyna się w Warszawie i kończy w Gdańsku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten kierunek odwrócić. Najlepiej, jeśli mieszkamy w pobliżu któregoś z tych miast. Oba są skomunikowane z resztą Polski bardzo dobrze, choć oczywiście dojazd nad morze np. z Ustrzyk Dolnych jest trochę kłopotliwy.

Trasa biegnie przez piękne miejsca, momentami wśród pól

Nie ma jednak większych przeszkód, by do punktu startu dotrzeć samochodem, pociągiem, autobusem, a nawet samolotem. W tych dwóch ostatnich przypadkach kłopotliwy może być jednak przewóz rowerów.

Atrakcje do odwiedzenia na trasie

Atrakcje, które można zobaczyć na trasie, to jeden z jej największych atutów. Cała trasa jest aż naszpikowana ciekawymi miejscami. Poniżej subiektywny przegląd najważniejszych z nich.

  • Warszawa. Stolica jest sama w sobie jedną wielką atrakcją. W największym polskim mieście można spędzić spokojnie tydzień i zobaczyć jedynie część najciekawszych obiektów. Na pewno warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie. Jeśli ktoś lubi zwiedzać, powinien także zobaczyć Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski i Muzeum Historii Żydów Polskich. Jeśli jedziecie ze starszymi dziećmi (te najmłodsze powinny poczekać – trasa nie jest dla nich), koniecznie zobaczcie Centrum Nauki Kopernik. To zaledwie garść ciekawych miejsc.
  • Twierdza Modlin. Obiekt był czterokrotnie broniony – w latach 1813, 1831, 1915 i 1939 toku. Można dostrzec w nim elementy fortyfikacji polskiej, francuskiej i rosyjskiej. Na jej terenie znajduje się najdłuższy budynek w Europie. Dawne koszary wojskowe mają długość 2250 metrów.  
  • Zamek w Ciechanowie jest nieco na uboczu, ale jeśli mamy trochę czasu, warto go zobaczyć. Zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Obecnie ruina, ale za to zachowana w całkiem niezłym stanie.
  • Rezerwat przyrody w Dziektarzewie to z kolei miejsce dla osób, wrażliwych na przyrodę. Został założony w 1964 roku na skarpie rzeki Wkry. Można tam zobaczyć puszczyka, padalca oraz ciekawe okazy flory.   
  • Grunwald – miejsce bitwy i muzeum. Co tu dużo mówić, triumf nad Zakonem Krzyżackim, choć miał miejsce w 1410 roku, jest jednym z najbardziej rozpamiętywanych sukcesów polskiej myśli militarnej. Pewnie ten stan rzeczy trwałby w nieskończoność, gdyby nie zwycięstwo Polaków nad Niemcami w 2014 roku w eliminacjach Euro w piłce nożnej. Co ciekawe – „Lewy” wtedy bramki nie zdobył. Niemniej Grunwald to miejsce symboliczne, które zdecydowanie warto zobaczyć.
  • Ostróda to miejscowość, w której zdecydowanie warto się zatrzymać. Spacer po molo pozwoli odpocząć od trudów jazdy.
  • Kolejny jest Elbląg, który warto zobaczyć. Miasto z bogata historią i do tego ciekawe położone.
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie przypomina o mrocznych czasach II wojny światowej. Funkcjonowało niemal przez cały okres wojny (bez jednego dnia). To bardzo ciekawe miejsce, ale osoby szczególnie wrażliwe powinny je omijać.
  • Ostatnią atrakcją na trasie jest Gdańsk. Miasto to wydaje się mimo wszystko niedoceniane. Ponad tysiącletnia historia i wpływ mieszkańców wielu narodowości i kultur sprawiają, że jest to miejsce niesamowite. Warto przypomnieć, że stolica Pomorza była w XVI-wiecznej Rzeczpospolitej najbogatszym miastem w Polsce. To także tutaj wybuchła II wojna światowa. Muzeum, które opowiada o najkrwawszym konflikcie zbrojnym jest jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić. Podobnie jak Stare Miasto w Gdańsku.

Tu – po przejechaniu ponad 400 kilometrów - kończy się nasza przygoda.

Trasa jest oznaczona za pomocą naklejek, umieszczonych na znakach drogowych. Warto mieć jednak mapę papierową lub nawigację 

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe

Zielona 7 to nie jest typowa trasa rowerowa, po której trzeba się ściśle poruszać. To bardziej luźna propozycja – sami decydujemy, gdzie się zatrzymujemy. Jednak jej pomysłodawcy przygotowali listę sprawdzonych noclegów. Listę można znaleźć pod tym linkiem:

http://www.zielona7.pl/mapa-noclegi/

Jedną z przyjaznych rowerzystom miejscówek jest Hostel Oki Doki. Najlepiej z wyprzedzeniem uprzedzić obsługę o swoim przybyciu z rowerem, szczególnie jeżeli planujemy go umyć lub wiemy, że dotrzemy na miejsce późną porą. Dzięki temu wszystko zostanie przygotowane, a my nie będziemy mieli problemu ani z czyszczeniem jednośladu, ani z wieczornym zameldowaniem w lokalu.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Ośrodek Wypoczynkowy RuśBiałka koło Rusi
14-300 Morąg
693 120 443
okokokok
Salezjański Ośrodek MłodzieżowyCzerwona Karczma 5
14-100 Ostróda
+48 89/646 28 83
okokokok
Hostel Oki DokiDługa 6
00-238 Warszawa
+48 22 63 50 763
okokokok
Apartamenty OstródaKardynała Wyszyńskiego 11A
14-100 Ostróda
+48 517 961 719
okokokok
Osada Na WyspieMieczysława Boguckiego 77
80-690 Gdańsk
+48 600781919
okokokok
Busola HouseJagiełły 5
82-103 Stegna
+48 507346347
okokokok
MorzeTu StegnaMahoniowa 7
82-103 Stegna
+48 571 607 750
okokokok


Praktyczne wskazówki - co się przyda?

Jako że jedziemy po asfalcie, możemy pokonać „7” na każdym rowerze. Jeśli zależy nam na czasie, idealna byłaby szosówka. Jednak korzystając z niej będziemy mieli problem cokolwiek zabrać. Pewnym rozwiązaniem są torby bikepackingowe, choć w ten sposób weźmiemy nie więcej niż 20-30 litrów bagażu.

Idealny byłby rower trekkingowy. Można do niego założyć sakwy, przewieźć namiot i cały niezbędny szpej. Niezłym rozwiązaniem jest także gravel czy MTB, które umożliwiają komfortową, ale niezbyt spieszną, jazdę.

Co się przyda na trasie? Wszystko zależy od tego, na jaką konwencję się zdecydujemy. W zasadzie mamy trzy wyjścia. Pierwsze to przejechanie trasy na raz, ale jest to opcja dla sportowców.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Region Mazowsze
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 5 h
Dystans 100 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 5%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka, czyli uroki województwa mazowieckiego
Region Mazowsze
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 85 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Kampinoski Szlak Rowerowy nieopodal stolicy
Region Mazowsze
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 144,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?