Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wyprawa nad Jezioro Bielawskie

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 48,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Piach 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Jeżeli jesteś początkującym rowerzystą i pragniesz przejechać się po trasie, która nie będzie wymagająca, to ten odcinek zróżnicowany pod względem rzeźby terenu jest odpowiedni dla Ciebie. Zaczyna się stosunkowo płasko, ale nie brakuje też pagórków. Pod koniec znowu nawierzchnia się wyrównuje, co umożliwi Ci niewielki odpoczynek. Zaleta tej wyprawy to okazja do zobaczenia sławnego i pięknego Jeziora Bielawskiego.

Trasa zaczyna się w Świdnicy. Do pokonania masz dystans prawie 50 km, ale nie jest on odpowiedni dla rodzin z dziećmi. Ty sam możesz się jednak zdecydować na taką podróż niezależnie od tego, jaki masz rower. Polecamy w szczególności: górski, crossowy, trekkingowy i szosowy.

Startujesz obok Zalewu Witoszówka. Po drodze będziesz mógł zobaczyć Zaporę na Witoszówce i Cmentarz Parafialny przy alei Brzozowej. Sam zbiornik wodny ma brzeg regulowany bez traw i trzcin. Jest miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców i turystów. Można w nim łowić ryby. Występujące w nim gatunki to leszcz, płoć, karp, lin, sandacz, szczupak, okoń i węgorz.

 Panorama przy wyjeździe z Makowic, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Następnie powinieneś kierować się na Makowice. Aż do tej miejscowości będziesz poruszać się po płaskim terenie (ok. 4,5 km). Najpierw musisz wyjechać z miasta, a dalej czekają Cię widoki na okoliczne pola i łąki. W Makowicach znajduje się neorenesansowy pałac z 1875 roku Olgi von Websky. Obiekt przez lata przechodził z rąk do rąk. Warto go zobaczyć ze względu na malowniczą bryłę i piękny ogród.

Pałac w MakowicachPałac w Makowicach, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Gdy już zakończysz zwiedzanie, to kolejnym punktem na trasie będzie miejscowość Krzyżowa, a w zasadzie występujący w niej zabytek. To znowu pałac. Poza samym budynkiem możesz obejrzeć między innymi herby dawnych właścicieli: Helmuta von Moltke i Mary von Burt. Obok niego znajduje się kolejne ciekawe miejsce, czyli dom na wzgórzu. Od Makowic do Krzyżowej dzieli Cię około 2,5 km. Ten odcinek jest w miarę płaski. Jedziesz w otoczeniu łąk, co jest dodatkowym urozmaiceniem.

Następnym przystankiem będą dopiero Pieszyce, znajdujące się ponad 11 km dalej. Na tym fragmencie nie brakuje wzniesień i piaszczystych dróg. Gdy już znajdziesz się w Pieszycach, to zobaczysz aż dwa ciekawe miejsca. Pierwszym z nich jest pałac, a drugim Pomnik Żołnierzom Września Zamęczonym w Niemieckim Obozie.

Kolejnym punktem na Twojej trasie okaże się słynne Jezioro Bielawskie. Możesz tutaj wreszcie zrobić sobie dłuższy postój. Jednak zanim do tego dojdziesz, to masz do przejechania dystans prawie 5 km. Jedziesz głównie po asfalcie przez łąki, a na ostatnim odcinku czeka Cię przeprawa przez piaski. Jednak Jezioro Bielawskie jest warte tego całego wysiłku. Nagrodę stanowi fenomenalny widok na Góry Sowie oraz możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego czy poleniuchowania na plaży.

Jezioro BielawskieJezioro Bielawskie, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Gdy już poczujesz że wracasz do sił, to pora kierować się do Świdnicy. Droga przez lasy i pola nie będzie Ci się dłużyła, bo nie brakuje na niej wzniesień i zjazdów. Radzimy Ci powrót przez następujące miejscowości: Bielawa – Pieszyce – Stachowice – Lutomia Dolna – Lutomia Górna – Bojanice – Opoczka – Świdnica.


Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Trasa zaczyna się obok zalewu Witoszówka, który mieści się niedaleko dworca PKP. Do zbiornika możesz również dojechać własnym samochodem i zostawić go na parkingu.

Atrakcje na trasie

  • Zalew Witoszówka – powstał w latach 1975 - 1979 na rzeczce Witoszówce, dopływie Bystrzycy. Ma powierzchnię prawie 8 ha i głębokość przy tamie 2 m. Chociaż brzeg jest uregulowany, to raczej nie można się w nim kąpać z uwagi na niezbyt czystą wodę. Za to wędkarze są mile widziani.
  • Neorenesansowy pałac Olgi von Websky – zbudowano go w 1875 roku w stylu neorenesansu francuskiego. To budynek ceglany, otynkowany, na planie prostokąta. Obiekt ma bardzo ciekawą i dekoracyjną bryłę. Warto również spojrzeć na wielospadowe dachy, które zdobią kominy i fantazyjne lukarny.
  • Pałac w Krzyżowej – powstał na podstawie projektu Felixa Hammerschmidta dla rodziny von Zedlitz. Wcześniej stał tutaj dwór, ale zniszczono go w czasie wojny trzydziestoletniej. Na polecenie Helmuta Karla von Moltke pałac przebudowano w latach 1868–1869 według projektu berlińskiego architekta Gödekinga. W XX wieku gruntownie go wyremontowano i odnowiono. Dzisiaj to dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dachem mansardowym z lukarnami. Ciekawym elementem jest główne wejście w ozdobnym portalu z dwiema kolumnami jońskimi.
  • Dom na wzgórzu – w latach 1928-1945 mieszkał w nim wraz z rodziną ostatni właściciel Krzyżowej – Helmuth James von Moltke. Nie mógł ulokować się w pałacu, ponieważ przejął długi po ojcu. Na szczęście umiał gospodarować pieniędzmi lepiej od niego. Udało mu się przywrócić Dom na Wzgórzu do dawnej świetności i jeszcze zachować Pałac w Krzyżowej. Do dzisiaj najatrakcyjniejszą częścią tego budynku jest weranda. Lubili na niej przebywać również wcześniejsi mieszkańcy.
  • Pomnik Żołnierzom Września Zamęczonym w Niemieckim Obozie w Pieszycach – to duży głaz pamiątkowy na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. 1 września 2019 roku odsłonięta została pamiątkowa tablica z listą 20 żołnierzy, którzy zmarli w niewoli niemieckiej w latach 1939-1940.
  • Pałac w Pieszycach – wybudowano go około 1550 roku. W pałacu znajduje się 66 pomieszczeń o powierzchni około 3.000 m² i kubaturze 14.820 m³. Obecnie jest w rękach prywatnych. Nie ma dostępu dla turystów, ale można go zobaczyć z zewnątrz.
  • Jezioro Bielawskie – to sztuczny zbiornik powstały w latach 70. XX wieku u stóp Gór Sowich. Utworzono go, aby móc dostarczać wodę do okolicznych zakładów włókienniczych. Gdy upadły, zaczęto zmieniać jezioro w obiekt rekreacyjny. Obecnie jest tutaj jedna plaża dzika, a druga strzeżona. Istnieje szansa wypożyczenia sprzętu wodnego i spróbowania swoich sił w windsurfingu albo na kajaku. Gdy jest chłodniej, możesz tutaj po prostu się przespacerować i chłonąć widoki. A Góry Sowie robią naprawdę piorunujące wrażenie!

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa liczy sobie niecałe 50 km. Jej przejechanie zajmie kilka godzin, dlatego nie ma potrzeby szukać noclegu. Jednak do Kraszowickiej Zagrody możesz wpaść na warsztaty z kowalstwa, garncarstwa, wypieku chleba, lekcje żywej historii średniowiecza. Mnóstwo wiedzy i odrobina odpoczynku po jeździe na rowerze gwarantowane! Jeżeli chcesz przedłużyć sobie wycieczkę, to ten obiekt oferuje również miejsca noclegowe.

W niewielkiej odległości od Jeziora Bielawskiego umiejscowiony jest Pałac Bielawa. To luksusowe miejsce, w którym serwują smaczne obiady i oferują relaks w SPA.

Gdzie zjeść?

Najwięcej miejsc, w których można smacznie zjeść jest w Świdnicy. Później są mniej znane punkty gastronomiczne. Na trasie znajduje się też kilka restauracji hotelowych o wyższym standardzie i idących za nim cenach.

Dobrze wiedzieć

Na tę wycieczkę możesz się wybrać wiosną, latem lub jesienią. Każda z tych pór roku ma swoje zalety i wady, dlatego powinieneś przygotować się na każdą ewentualność pogodową. Latem warto mieć ze sobą preparat chroniący przed komarami i kleszczami, przewiewne ubrania rowerowe i krem z filtrem. Jesienią przyda Ci się kurtka przeciwdeszczowa, a wiosną dodatki jak rękawki lub nogawki. Pamiętaj również o zabraniu ze sobą wody i kostiumu kąpielowego. Może będzie okazja do tego, aby się wykąpać w Jeziorze Bielawskim?

Trudności na trasie

  • Jazda głównie drogami, na których mogą być samochody.
  • Chwilami piaszczyste drogi.
  • Wzniesienia i długi dystans.

Praktyczne wskazówki

Trasa biegnie przede wszystkim przez utwardzone drogi i wsie. Powinieneś mieć ze sobą podstawowy zestaw naprawczy do roweru, nawigację, kask, zapasową dętkę oraz apteczkę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?