Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo.
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu:
roweromaniakk
Tereny w pobliżu rzeki Łaby to obszar ceniony przez wielu rowerzystów. Znajdują się tu liczne dedykowane i dobrze oznakowane drogi dla jednośladów, co sprawia, że prowadzące tą krainą szlaki należą do jednych z najprzyjemniejszych do pokonania. Chcąc zwiedzić ten fragment Czech rowerem warto wybrać się na trasę z Nymburku do Recanow nad Labem. To idealna propozycja na jedno- lub dwudniową wycieczkę, na którą można wybrać się nawet całą rodziną.
Kościół św. Barbary w Kutnej Horze to ozdoba tej wyjątkowej trasy.
Wycieczka rowerowa po Czechach wzdłuż rzeki Łaby to przejażdżka o długości 73 km. Położenie trasy sprawia, że jest ona częścią większej sieci czeskich szlaków, przygotowanych z myślą o pasjonatach kolarstwa. Pokonanie takiego dystansu zajmuje około 8 godzin, stąd można zaplanować go na jeden dzień lub podzielić na dwa etapy.
Ponieważ trasa przebiega głównie po nawierzchni asfaltowej oraz ścieżkach rowerowych, najlepiej wybrać się na nią na rowerze szosowym lub trekkingowym. Szlak jest umiarkowanie łatwy i odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Można zabrać na niego dzieci, nauczone bezpiecznego przemieszczania się nie tylko po wydzielonych ścieżkach, ale także po ulicach. Należy przygotować się jednak na jeden bardziej wymagający podjazd, zlokalizowany w połowie przejażdżki.
Przystępne ścieżki rowerowe zdecydowanie uprzyjemniają pokonywanie tej trasy.
Zdecydowaną większość wycieczki, bo aż 65 km, można pokonać po asfalcie. Ponad 7 km należy przejechać po drodze utwardzonej, a pozostały dystans – po szutrze i nieutwardzonej ścieżce. Ponad połowę trasy trzeba przemieszczać się po ulicach o umiarkowanym natężeniu ruchu, 10% szlaku wiedzie po bocznych uliczkach, a jedynie 3% – po bardziej ruchliwej drodze krajowej. Aż 1/3 dystansu można pokonać po wygodnej drodze rowerowej. Nie zabrakło tu również niemal 500-metrowego single tracku. Przewyższenie na całej trasie wynosi około 147 metrów.
Początek przejażdżki rowerowej wzdłuż czeskiej Łaby zaplanowano w sąsiedztwie dworca PKP w mieście Nymburk. Jadąc ulicami P. Bezruce i U Cukrovaru należy przeciąć główną drogę, a następnie kierować się w prawo i wzdłuż przystani, aż do mostu na Łabie. W trakcie przejażdżki po prawej stronie warto wypatrywać kościoła św. Idziego oraz gotyckich murów obronnych. Po rozejrzeniu się po okolicy trzeba wrócić tą samą trasą do drugiego, mniejszego mostku koło elektrowni wodnej. Przejeżdżając przez niego i kierując się lekko w lewo, można rozpocząć przyjemny, 5,5-kilometrowy odcinek wycieczki biegnący po ścieżce rowerowej bezpośrednio nad brzegiem Łaby. Zlokalizowany jest tu najniżej położony punkt na trasie. Na końcu traktu należy skręcić w prawo, przemieszczając się dalej wzdłuż głównej ul. Podebradskiej.
Mosty w Nymburku są atrakcją samą w sobie.
Po około 400 metrach konieczne będzie odbicie w prawo, aby na powrót znaleźć się na nadrzecznej dróżce. Wiedzie ona obok skateparku i kompleksu sportowego oraz pod mostem w Podebradach. Po lewej stronie, nieco powyżej ścieżki, znajduje się zabytkowy zamek, a w głębi za nim – również słynne uzdrowisko Podebrady. Jadąc dalej brzegiem Łaby i skręcając w prawo na niedużym moście, można dotrzeć do kolejnej hydroelektrowni. W jej sąsiedztwie znajduje się stacja ładowania rowerów elektrycznych, gdzie można także uzupełnić baterię w swoim smartfonie. Kontynuując przejażdżkę na wprost po drodze dla rowerów, można zatrzymać się na dobrą kawę w lokalnej palarni lub nieco dalej, na odpoczynek w altance. Minąwszy drogę krajową nr 32 i odcinek ścieżki pośród pól, należy dotrzeć do kolejnej miejscowości na trasie – Libice nad Cidlinou.
Pomnik Władcy w Podiebradach.
Skręcając w prawo w ul. Jizni, a następnie włączając się do ruchu poprzez odbicie w tę samą stronę na ul. Husova, trzeba przemieszczać się wzdłuż głównej drogi przez około 600 metrów. Na wysokości sklepu ogrodniczego widoczna będzie wydzielona ścieżka rowerowa, która prowadzi do Velkego Oseku, gdzie należy wjechać na drogę nr 125. Tuż obok kościoła rozpoczyna się kolejny odcinek dróżki dla rowerów, wiodący obok żwirowni, a za nią – odbijający lekko w prawo. Jadąc wzdłuż ul. Kolinskiej, a następnie włączając się do ruchu na niej, należy minąć Veltruby oraz Hradistko na wprost.
Kolejna miejscowość na trasie to Kolin. Wjeżdżając do niej ul. Veltrubską, na rondzie trzeba skręcić w prawo oraz minąć most Masarykov. Jadąc dalej ul. Mostni, na wysokości urzędu pracy należy odbić w prawo w brukowaną drogę, a po chwili – w lewo. Na wprost widoczny będzie zabytkowy kościół św. Bartłomieja. Skręcając za nim jeszcze raz w lewo, w ul. Kourimską i jadąc przez rondo na wprost, na kolejnym dużym skrzyżowaniu należy odbić w lewo w ul. Jaselską. Przez kolejne rondo na trasie również trzeba przejechać prosto, kierując się ul. Havlickovą. Skręcając przed stacją benzynową w prawo, w ul. Nebovidską. Trzymając się głównej drogi należy dojechać do miejscowości Nebovidy. Odbijając w lewo na skrzyżowaniu przed przystankiem trzeba przemieszczać się drogą pośród pól, a po 1300 metrach – skręcić w prawo. Podróżują wzdłuż głównej trasy można minąć Dolany – gdzie zaczyna się najbardziej wymagający podjazd na trasie i Horany – za którymi znajduje się najwyżej położony punkt na całym dystansie. Droga za nimi prowadzi bezpośrednio do Kutnej Hory.
Jadąc w Kutnej Horze ul. Ceską można znaleźć się przy Muzeum Kamienny Dom, skąd należy przemieszczać się dalej ul. Lierovą, a po chwili skręcić w prawo, w Husovą. Odbijając na jej końcu w lewo, w ul. Kremnicką, można dojechać do kościoła św. Barbary. Okrążając go i podróżując na wprost, należy szukać po prawej budynku Muzeum Srebra. Po opcjonalnym zobaczeniu jego wnętrza, na końcu ul. Barborskiej trzeba odbić w prawo. Jadąc przed siebie można zatrzymać się przy Dworze Włoskim, a także zwiedzić go w miarę wolnego czasu. Dalej trzeba zachować ostrożność, ponieważ konieczne będzie wykonanie kilku szybko następujących po sobie manewrów.
Kościół św. Barbary w Kutnej Horze robi wrażenie także z bliska.
Za pomnikiem Karla Havlicka należy odbić w prawo, a po chwili – w lewo, w ul. Rohacovą. Na jej końcu niezbędny jest kolejny skręt w prawo, a po około 200 metrach – w lewo, w główną ul. Stefanikovą. Trzymając się prawej strony na pobliskim rozjeździe i jadąc boczną uliczką Puskinską pomiędzy blokami, po pokonaniu 700 metrów trzeba odbić w lewo, po czym na kolejnym skrzyżowaniu – w prawo. Jadąc drogą krajową nr 2 i pokonując oba ronda na wprost, należy minąć wiadukt nad torami, a następnie skręcić w drugą ul. po lewej – Ledrovą. Dalej już uliczki Pod Skolou i U Pomniku doprowadzą do skrzyżowania z ul. Mincovni. Odbijając w lewo i trzymając się tej strony, ul. Starokolinską można wyjechać poza Kutną Horę.
Następna miejscowość na trasie to Hlizov. Na pierwszym większym skrzyżowanie należy skręcić ostro w lewo, w drogę podporządkowaną, a po niecałych 2 km – za mostkiem – ponownie w tę samą stronę. Jadąc zgodnie z przebiegiem głównej drogi można dotrzeć do wsi Svata Katerina, którą trzeba pokonać na wprost, podobnie jak zlokalizowany dalej most na rzece Doubrava oraz sąsiadujące z nim Zabori nad Labem. Przemieszczając się wzdłuż Łaby i dojeżdżając do Tynca nad Labem, należy na wysokości dworca kolejowego przeprawić się przez most na drugi brzeg rzeki, aby po chwili – na skrzyżowaniu z przydrożnym krzyżem odbić w prawo. Jadąc ul. Husovą pod górę i dalej prosto ul. Tyrsovą, na rozjeździe przy składzie materiałów budowlanych trzeba trzymać się prawej strony. Kontynuując przejażdżkę ścieżką dla rowerów oraz drogą główną, należy minąć Labske Chrcice i Selmice, aby dojechać do słynącej ze stadnin miejscowości Kladruby nad Ladem.
Odbijając na skrzyżowaniu przy pomniku świętego w lewo, można dotrzeć na punkt widokowy, skąd rozciąga się panorama na okolicę. Wracając na wprost i skręcając ostro w lewo przed kolejną figurą – św. Jana Nepomucena, szutrowym traktem da się dojechać do budynków stadniny. Po ich zwiedzeniu i powrocie na główną drogę, trzeba minąć most na Łabie, za którym znajdują się Recany nad Labem. Przemieszczając się przez nie na wprost aż do torów kolejowych i dworca, można zakończyć wycieczkę oraz wrócić do punktu startowego w Nymburku pociągiem.
Wszystkie miasta położone przy szlaku są dobrze skomunikowane, można dojechać do nich zarówno autobusem, jak i pociągiem. Start wycieczki rowerem po Czechach warto zaplanować w Nymburku, większym mieście powiatowym nad Łabą. Kursują tu pociągi z Bielska-Białej, Cieszyna, Krakowa czy Zakopanego. W sąsiedztwie dworca PKP znajduje się także przystanek autobusowy oraz parking, na którym można pozostawić swój samochód.
Poznając ścieżki rowerowe w Czechach zlokalizowane wzdłuż Łaby, można natknąć się na wiele wartych odwiedzenia miejsc. Przy szlaku wiodącym z Nymburku do Recanow nad Labem, na uwagę zasługują zabytkowe obiekty sakralne i przemysłowe, jak również ośrodki uzdrowiskowe i rekreacyjne. Jakie atrakcje w Kutnej Horze czy Podebradach są godne zobaczenia?
Imponujące mury w Nymburku dominują nad okolicą.
Malowniczo położony zamek w Podiebradach.
Widok z bocznej uliczki na kościół w Kolinie.
Na całym dystansie znajdują się liczne restauracje, punkty wypoczynkowe (m.in. altanka nad Łabą) oraz miejsca widokowe, w których warto przystanąć na krótką przerwę. Na uwagę zasługują zwłaszcza te zlokalizowane w Nymburku oraz Podebradach.
Dzieląc wycieczkę na dwa dni, warto przenocować w pensjonacie w Kutnej Horze lub Podebradach, gdzie jest spory wybór dostępnych opcji zakwaterowania.
Przemieszczając się rowerem wzdłuż Łaby, można natknąć się na wiele restauracji, kawiarni i pizzerii. Są one położne m.in. w pobliżu ścieżki rowerowej w Nymburku i Podebradach, a także przy trasie w Kolinie, Kutnej Horze i Tyncu nad Labem.
Ciesząca się dobrymi opiniami cukiernia znajduje się w miejscowości Velky Osek. Na całym dystansie nie brakuje również sklepów spożywczych, w których można zakupić przekąski i napoje.
Dobrą kawę można wypić w palarni niedaleko Nymburka, zlokalizowanej w sąsiedztwie ścieżki rowerowej nad rzeką Łabą.
Szlaki rowerowe w Czechach najlepiej pokonywać wiosną i jesienią, gdy panuje przyjemna aura. Warto zaopatrzyć się w papierowe mapy z zaznaczonymi atrakcji, można ich poszukać w księgarni na nymburskiej starówce oraz w pobliżu Włoskiego Dworu w Kutnej Horze.
Zwiedzając miasta Nymburk czy Kutna Hora na rowerze, warto zabrać ze sobą przekąski, wodę w bidon oraz papierową mapę – na wypadek wyczerpania baterii w telefonie lub nawigacji GPS.
Chcąc zabezpieczyć się na wypadek nagłej zmiany pogody, do plecaka lub sakwy trzeba zapakować cieplejszą bluzę i kurtkę przeciwwiatrową, a także rękawiczki oraz czapkę z daszkiem. Na słoneczny dzień przydatne będą również wygodne okulary rowerowe, chroniące oczy przed słońcem.
Sklep rowerowy można znaleźć w Nymburku – kawałek za mostem na Łabie, w pobliżu zamku w Podebradach, na starówce w Kolinie oraz wzdłuż głównej drogi biegnącej przez miasto, a dalej – także w niewielkiej wsi Svata Katerina. Serwis jednośladów położony jest w Kolinie, nieco w oddaleniu od głównego szlaku, oraz w Kutnej Horze tuż przy wyznaczonej ścieżce.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.