Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Najlepsze marki rowerowe w Polsce i na świecie

Data aktualizacji: 05-07-2023

Uszeregowanie poszczególnych marek rowerów w ranking jest zadaniem karkołomnym. Nie da się obiektywnie zmierzyć tego, czy produkty z danym logo są najlepsze. Podstawowe modele od firm uznawanych za klasę premium często oferują zdecydowanie mniej niż najlepiej wyposażone wersje rowerów z tzw. segmentu ekonomicznego. Dlatego my postanowiliśmy stworzyć listę marek wartych zainteresowania, a także uzasadnić ich obecność w zestawieniu.

Sklep Centrum Rowerowe WarszawaSzukamy najlepszych marek rowerowych z naszej oferty.

Najpierw omówimy najlepsze marki rowerów, a następnie przejdziemy do odzieży, akcesoriów oraz osprzętu. Opiszemy wszystko, co najciekawsze z naszej oferty!

Najpopularniejsze marki rowerów na świecie

Jakie marki rowerów cieszą się doskonałą opinią wśród użytkowników? Wiele zależy od tego, kogo zapytać. Kolarz szosowy za najlepszy rower na świecie może uznać modele od marek, takich jak Lapierre, Orbea czy Basso, ponieważ ścigają się na nich gwiazdy zawodowego peletonu. Z kolei obiektem marzeń wielu gravelowców są Ridleye i wymykające się jednoznacznej kategoryzacji rowery Rondo. Zapytanemu o to samo fanowi MTB prawdopodobnie przyjdą do głowy zupełnie inne nazwy, np. Mondraker, BH czy polski NS Bikes.

Jaka marka roweru będzie najlepsza?

Warto przy tym pamiętać, że wszystkie firmy korzystają nie tylko z tych samych dostawców napędów (SRAM, Shimano oraz Campagnolo), a często także identycznych kół czy amortyzatorów. Różnice ograniczają się więc przede wszystkim do parametrów ramy oraz jakości złożenia wszystkich elementów w jedną całość. To dużo, ale nie na tyle, aby pomiędzy poszczególnymi markami rowerowymi istniała jakaś przepaść technologiczna.

Marki rowerów – ranking 10 najciekawszych producentów z oferty CentrumRowerowe.pl

Firma dostępne w naszej ofercie to oczywiście tylko część tego, co dałoby się zaliczyć do szerokiego grona najlepszych rowerów na świecie. Jednak kilka z przywołanych nazw może naprawdę przyspieszyć tętno u znawców kolarstwa!

1. Orbea

Orbea mocno zapracowała w ostatnich latach na to, aby znaleźć się w ścisłym gronie marek rowerowych premium. Firmę założono w Hiszpanii jeszcze w I połowie XIX wieku, jednak to w ostatnich latach udowodniła, że potrafi nie tylko tworzyć najwyższej jakości ramy z aluminium oraz włókna węglowego, ale także wyznaczać trendy. Najlepszym tego przykładem są projekty, takie jak super aerodynamicza Orca Aero czy Orbea Rise, czyli trailowy e-MTB, który waży poniżej 16 kilogramów, a dysponuje silnikiem o mocy 60 Nm, baterią z 540 Wh pojemności i zawieszeniem o skoku odpowiednim na wysokie góry.

Oferta Orbei obejmuje wszystkie typy rowerów, jednak wyróżnia się w kilku segmentach:

 • Sportowych gravelach – seria Terra.
 • Lekkich rowerach szosowych – endurance’owa seria Avant i wyścigowa Orca.
 • MTB – Oiz (trail) oraz Rallon (enduro).
 • E-MTB – z super lekkim modelem Rise, a także oryginalnym elektrycznym „SUV-em”, czyli Orbeą Kemen.

rower szosowy Orbea.Orbea oferuje kilka typowo wyścigowych rowerów szosowych.

2. Lapierre

Opisując najlepsze marki rowerów, nie mogliśmy pominąć firmy Lapierre. Jest to jeden z największych producentów z Francji, czyli kraju o wielkich tradycjach kolarskich. Cieszy się doskonałą renomą w różnych dyscyplinach. 

Kibice największych wyścigów szosowych mogą kojarzyć przede wszystkim modele, na jakich jeździ World Tourowa drużyna Groupama-FDJ:

Lapierre jest także producentem jednych z najlepszych rowerów MTB. Jako jedna z pierwszych w Europie (jeszcze w latach 80.) postawiła ona na rozwój wymyślonego w USA kolarstwa górskiego, co zaowocowało zaprojektowaniem wielu modeli przełomowych dla dyscyplin MTB XC, DH czy nawet Enduro.

3. Ridley

Na trzecim miejscu w naszym rankingu marek rowerowych musiał znaleźć się Ridley. Belgijski producent od końca lat 90. specjalizował się w tworzeniu modeli szosowych oraz przełajowych, a kilka sezonów temu mocno wszedł w nowo rozwijający się segment, czyli gravele. Modele z serii Kanzo są kwintesencją uniwersalności, za jaką kolarze pokochali rowery szutrowe.

O jakości produktów belgijskiej marki świadczy również fakt, że na rowerach szosowych Ridley od lat ściga się Lotto Dstny, czyli jedna z lepiej rozpoznawalnych grup kolarskich w zawodowym peletonie. Jeżdżą oni na modelach:

 • Ridley Helium – na etapy górskie.
 • RIdley Noah Fast – na etapy płaskie lub pagórkowate.

Ridley w limitowanej wersji kolorystycznej.Ridley w limitowanej wersji kolorystycznej.

4. Basso

Propozycja dla miłośników markowych rowerów szosowych z Włoch. W odróżnieniu od innych wymienionych producentów jest zdecydowanie bardziej skoncentrowana na modelach szosowych i gravelowych. Co więcej, ma nieco butikowy charakter, ponieważ nie tworzy rowerów dla wszystkich. Stawia na mniejszą produkcje oraz ofertę kierowaną do prawdziwych pasjonatów kolarstwa. Wyróżnia je także ręczna produkcja, ogromne przywiązanie do detali i bezkompromisowe stawianie na sportowe osiągi.

Najciekawsze rowery z jej aktualnej oferty to:

 • Gravele – Tera, która aluminiową ramę łączy z carbonowym wahaczem oraz lekka Palta o wyraźnie sportowym charakterze.
 • Szosowe – wszechstronna Venta oraz wyścigowa Astra.

5. Mondraker 

Na wyróżnienie zasługuje także hiszpańska marka rowerów górskich, która według niektórych tworzy najlepsze rowery MTB w tzw. średniej półce cenowej. Mowa o Mondrakerze, czyli firmie niejako wyspecjalizowanej w tworzeniu modeli do MTB XC, Enduro oraz DH.

Jednym ze znaków charakterystycznych rowerów Mondraker jest koncepcja Forward Geometry. Wciąż aktualizowana geometria rowerów MTB zapewnia wyjątkowe osiągi na trudnych trasach. Dzięki progresywnym ramom jazda staje się stabilniejsza przy dużych prędkościach (zwłaszcza na zjazdach), a kolarz ma lepszą kontrolę i przyczepność przedniego koła. Zalety tej technologii potwierdzają nie tylko badania inżynieryjne, ale także testy w warunkach wyścigowych.

Nasze ulubione modele od Mondrakera:

 • Chrono – dedykowane do MTB, realizujący koncepcję XC Forward Geometry.
 • Chaser – trail E-MTB, który zapewnia ogrom przyjemności z jazdy po górach.
 • Superfoxy – super-enduro na najbardziej wymagające trasy Enduro oraz DH.

6. BH Bikes

Beistegui Hermanos, w skrócie BH, to hiszpańska marka rowerów o bardzo bogatych tradycjach. Oferuje dziesiątki modeli – od tanich MTB do rekreacyjnej jazdy w lekkim terenie, przez e-MTB do podróżowania po górach, aż po szosówki przeznaczone do amatorskiego lub półprofesjonalnego ścigania.

O podejściu firmy BH do produkowania rowerów wiele mówi historia serii Atom, czyli pierwszych e-MTB w ofercie marki. Przed rozpoczęciem jej produkcji zebrano multidyscyplinarny zespól, w którym znaleźli się specjaliści od projektowania ram, zawieszenia, silników elektrycznych oraz informatycy. Ich wspólna praca zaowocowała stworzeniem rowerów elektrycznych, które nie tylko wyróżniają się imponującymi parametrami, ale przede wszystkim gwarantują bardzo naturalne wrażenia z jazdy.

 Ciekawe przykłady z aktualnej oferty marki rowerów BH:

 • Atom 29 – uniwersalny e-Hardtail z osprzętem przystosowanym do rekreacyjnych wycieczek.
 • Aerolite – jeden z najnowocześniejszych rowerów szosowych na rynku. Zachwyca aerodynamiką, lekkością oraz oryginalnym designem.

BH szosa aero.Aerodynamiczny rower BH.

7. Superior

Czeska firma założona u podnóża Beskidów, a ze względu na świetny stosunek ceny do jakości oraz bliskość geograficzną cieszy się dużym uznaniem polskich kolarzy. Markowe rowery od Superiora stanowią szczególnie ciekawą propozycję dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań za rozsądnie pieniądze. 

Za wyborem Superiora przemawia przynajmniej kilka argumentów, a najważniejszym jest fakt, że firma opracowuje projektuje i rozwija swoje modele w Czechach – w Kopřivnicach. Co więcej, wszystkie ramy są najpierw testowane we współpracy z ekipą jb Brunex Superior Factory Racing, czyli przez kolarzy MTB na najwyższym światowym poziomie. 

Superior jest marką rowerową, które potrafi przełamywać schematy, czego przykładem są modele:

 • X-Road, czyli szosówki oraz gravele budowane na bazie tej samej ramy. Modele bardziej terenowe różnią się innym doborem kół, opon oraz osprzętu. Sama zmiana ogumienia pozwala małym nakładem finansowym odmienić charakter roweru.
 • eXF – elektryczny MTB z pełnym zawieszeniem. W swojej klasie cenowej oferuje rzadko spotykane połączenie dobrej jakości osprzętu z mocnymi silnikami Shimano Steps.

8. Rondo

Jedna z trzech najlepiej rozpoznawalnych polskich marek rowerów. Powstała w 2017 roku, a jej właścicielem jest firma 7anna, producent m.in. NS Bikes oraz Creme Cycles. Choć Rondo wciąż jest nowym brandem, to już zdążyło zrobić się o nim głośno nie tylko w naszym kraju, ale także w Wielkiej Brytanii. Model HVRT CF0 zdobył w 2019 roku tytuł roweru roku. Wyróżnienie zostało przyznane przez Bikeradar.com, prestiżowy serwis. Marki Rondo nie mogło zabraknąć w naszym rankingu rowerów.

Z logo Rondo produkowane są modele gravelowe, szosowe i wyprawowe. Czasami te trzy funkcje zamknięte są w jednym rowerze. Firma stosuje ciekawe patenty, np. zmienną geometrię  Twin Tip. Za pomocą insertów w przednim widelcu można odmienić charakter roweru.

Gravel Rondo.Oryginalne gravele od Rondo.

Właściwie każdy model Rondo wyróżnia się nietuzinkowymi rozwiązaniami. Trzema najlepszymi przykładami są:

 • Bogan ST – wyprawowy gravel na lekkiej ramie ze stali.
 • MYLC – dynamiczny gravel do agresywnej jazdy w trudnym terenie. Wyróżnia się niesamowitym kształtem ramy.
 • HVRT CF – aerodynamiczna szosa ze zmienną geometrią i możliwością montażu szerszych opon (700x30c lub 650Bx47c).

9. Romet

Dzisiejszy Romet jest spadkobiercą Zjednoczonych Zakładów Rowerowych w Bydgoszczy. Był to potentat, który w roku 1980 wyprodukował 1,13 mln rowerów, z czego jedna piąta jechała na eksport! W nowej rzeczywistości po 1989 roku firma nie mogła się odnaleźć. Ostatecznie w 2006 roku przedsiębiorstwo Arkus & Romet Group przejęło prawa do marki.

Współcześnie Romet jest być może najpopularniejszym producentem spośród polskich marek rowerów, a jego oferta wygląda bardzo atrakcyjnie. Firma obecna jest we wszystkich najważniejszych segmentach rynku. Topowe modele zbudowane są na ramach karbonowych. Nazwa jest nadal rozpoznawalna, a model „Wigry 3” – składak, produkowany w okresie Polski Ludowej – przywołuje u niektórych wspomnienie dzieciństwa.

Nowoczesne Romety nie mają wiele wspólnego z dosyć siermiężnymi modelami z PRL-u. Należy uznać ja szczególnie polecane rowery dla rekreacyjnych kolarzy.

 • Gravele z serii Aspre oraz Boreas są jednymi z najbardziej rozchwytywanych rowerów w Polsce. Pod względem stosunku ceny do wyposażenia biją na głowę konkurencję.
 • Elektryczne rowery do jazdy rekreacyjnej – Orkany MM, e-Ramblery i Gazele MM przekonują do kolarstwa osoby, które do dalszych podróży potrzebują wspomagania silnika.

10. Kross

Historia Krossa sięga roku 1990. Zbigniew Sosnowski otworzył najpierw w Przasnyszu sklep, a potem hurtownię i montownię rowerów. Dziś firma – jako jedna z niewielu – produkuje w Europie ramy z włókna węglowego. W jej ofercie są rowery z każdego segmentu, włącznie z „elektrykami”.

Rowerowa marka z Przasnysza jest dobrze rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także na kilku rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. O jakości jej produktów najlepiej świadczy fakt, że to właśnie na Krossie (seria Level, wersja B+) Maja Włoszczowska zdobyła medal na Igrzyskach  Olimpijskich w 2016 roku.

Wśród najlepszych modeli Krossa można wyróżnić:

 • Soil Boost 2.0 – trailowy e-MTB z dużym skokiem zawieszenia, progresywną geometrią oraz mocnym silnikiem.
 • Level – MTB o bardziej sportowej charakterystyce, idealny do amatorskiego trenowania XC.
 • Hexagon – wszechstronny MTB do codziennej jazdy i weekendowej rekreacji.

Najlepsze firmy rowerowe – jakie marki warto znać?

Wybór odpowiedniego producenta ramy rowerowej to ważna decyzja, którą podejmuje się zazwyczaj raz na kilka sezonów. Natomiast zakupy osprzętu, akcesoriów czy odzieży robi się właściwie co sezon. Dlatego przygotowaliśmy listę marek, których logo można uznać za gwarancję wysokiej jakości.

bezprzewodowy napęd SRAM.SRAM EAGLE TRANSMISSION – nowość od amerykańskiej marki.

Shimano, czyli prawdziwa kolarska „instytucja”

Wymieniając „najlepsze firmy rowerowe” nie można zapomnieć o kategorii „części”. Tutaj zwycięzca może być tylko jeden. Shimano to firma, która kilkanaście lat temu była praktycznie monopolistą, przede wszystkim w częściach MTB. To się zmieniło, jednak nadal to największy producent na świecie. Japończycy robią części do wszystkich rowerów i we wszystkich kategoriach cenowych.

SRAM – jedyna marka, która rzuciła wyzwanie Shimano

Amerykański SRAM coraz bardziej się rozpycha, opanował już sztukę bezprzewodowego przesyłania sygnału z manetek do przerzutek czy sztycy. Mocno stawia także na wprowadzanie elektronicznego osprzętu AXS do tańszych grup napędowych, co jest dużym krokiem w kierunku upowszechnienia tego rozwiązania.

Jednak to części Shimano cieszą się większą popularnością w Europie, a już szczególnie w Polsce.

Najważniejsze marki MTB? Rock Shox i Fox Racing Shox

Zawieszenie w świecie MTB to Święty Graal. Możesz jeździć na tańszej ramie, ale nowoczesnym widelcem możesz wiele nadrobić na ścieżkach. W rowerach górskich typu hardtail występuje tylko jeden amortyzator – przedni, a modelach z pełnym zawieszeniem zestaw złożony z przedniego i tylnego.

Na świecie dwie firmy dominują w tej branży: Rock Shox i FOX Racing Shox. I obie znalazły miejsce w naszym zestawieniu. Nikt chyba nie potrafi rozstrzygnąć, która jest lepsza. Nikt też nie prowadzi ewidencji siniaków i wybitych zębów, które były efektem kłótni o prymat w świecie zawieszenia.

Zawieszenie Fox Racing Shox.Z dobrym zawieszeniem każda trasa staje się możliwa do pokonania.

Obaj amerykańscy producenci zdominowali branżę. Rock Shox jest starszy (1989 rok), FOX lepiej sobie radzi w najdroższym segmencie. Topowe wyroby obu firm chodzą znakomicie. Serwisanci nieco narzekają na trwałość nowych konstrukcji, ale… nie można mieć wszystkiego!  

Warto wspomnieć przy tej okazji również o skandynawskiej firmie Öhlins. Nie jest ona tak popularna, jak jej amerykańcy konkurenci, ale wielu ekspertów twierdzi, że w świecie Enduro oraz DH nie mają one sobie równych.

DT Swiss – koła prosto z Alp

DT Swiss zasługuje na dopisek „najlepsze marki rowerowe” z wielu powodów. Po pierwsze, wprowadziła na rynek wiele innowacji. Najważniejszą z nich jest piasta ze sprzęgłem Ratchet – wytrzymałym i prostym w serwisie. Po drugie, DT Swiss robi różne koła – w segmencie średnim i wyższym, także karbonowe. Po trzecie sprzedaje również znakomite części do kół – obręcze, piasty i szprychy.    

Do grona dobrych firm rowerowych, które zajmują się produkcją kłół (szosowych, MTB i gravelowych) zaliczyć można też marki takie, jak FFWD czy Mavic, które mają w swoich ofertach modele łączące z niską masę, sztywność oraz doskonałą aerodynamikę.

Z kolei Zipp jest przykładem typowej klasy premium, specjalizującej się w kolarstwie szosowym. Ścigają się na nich na przykład kolarze oraz kolarki z ekipy Movistar, czyli grupy należącej do czołówki UCI World Tour.

nawigacja Wahoo.WAHOO Elemnt New Roam V2.

Garmin – podstawa w treningu i turystyce

Jeśli jesteś sportowcem, markę Garmin powinieneś znać, choćby z telewizyjnych reklam. To najlepszy producent elektroniki rowerowej – bez dwóch zdań. I to nie tylko dlatego, że urządzenia tej firmy stosują najlepsi.

Garmin to potentat w produkcji nawigacji GPS. Nie tylko dla rowerzystów – także turystów, biegaczy, a nawet pilotów. Atutem firmy jest wielkość. Stworzenie dobrego urządzenia wcale nie jest trudne, co innego z oprogramowaniem. Garmin zatrudnia sztab ludzi, którzy to ogarniają. Do tego dochodzi liczna internetowa społeczność. Na podstawie przejazdów tworzone są „mapy popularności”. Nie wiesz, gdzie pojechać? Zaufaj Garminowi!

Wahoo – wyzwanie rzucone Garminowi

W ostatnich latach Wahoo śmiało rzuciło wyzwanie szwajcarsko-amerykańskiej firmie. Nawigacjom i zegarkom sportowym od tej marki można przypisać większość zalet, które jeszcze parę lat temu wymieniano wyłącznie w kontekście Garmina.

Co więcej, Wahoo mocno postawiło na rozwój rynku trenażerów, a to z perspektywy czasu okazało się strzałem w dziesiątkę.

Komplet POC.Kompletny strój od POC.

Najlepsze rowerowe marki odzieżowe

Rower i osprzęt do niego to nie wszystko, przecież musisz się w coś ubrać. Producenci odzieży prześcigają się w zastosowanych technologiach. Tutaj oczywiście koła się na nowo nie odkryje, ale niektóre materiały robią wrażenie. Ceny mogą szokować – jednak w przypadku najlepszych marek idzie ona w parze z jakością godną nie tylko amatorów, ale również najlepszych sportowców na świecie.

Nie będziemy rozpisywać się o historii powstania każdej ze znanych marek szyjących stroje kolarskie. A oferta każdej z nich to materiał na dłuższą opowieść. Jednak do wąskiego grona najlepszych producentów zaliczylibyśmy nazwy, takie jak:

Po ubrania większości z tych marek kolarskich sięgają sportowcy rywalizujący na najwyższym poziomie w szosowym peletonie czy na prestiżowych zawodach MTB.