Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Bezpieczny dojazd rowerem do szkoły

Data aktualizacji: 22-05-2024

Dodatkowa, spontaniczna aktywność fizyczna w ciągu dnia to świetny sposób na poprawę kondycji i zdrowia każdego dziecka. Dojazd rowerem do szkoły dla wielu uczniów stanowi jednocześnie nie lada atrakcję. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować młodego kolarza do bezpiecznej, samodzielnej podróży, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Dzieci na rowerze - plakat promocyjny akcji Rowerowy MajJazda na rowerze to dobry sposób na połączenie aktywności fizycznej z zabawą / fot. Abus

Aktywny dojazd do szkoły poprawia koncentrację

Jednym ze sposobów na lepsze samopoczucie oraz poprawę zdrowia jest regularna aktywność fizyczna. Okazuje się, że w natłoku codziennych zajęć wielu rodzinom trudno wygospodarować dodatkowy czas na ćwiczenia, a w przypadku większości uczniów lekcje wychowania fizycznego to nieco za mało. Dodatkową trudność stanowi fakt, że dzieci i młodzież niełatwo jest nakłonić do sportu, jeżeli nie sprawia im on przyjemności. Warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym – zaproponować lubianą przez większość osób w każdym wieku jazdę na rowerze. Nie musi to jednak oznaczać sporadycznych kilkugodzinnych wypraw, a np. regularne dojeżdżanie do szkoły. Tym bardziej, że ze względu na rejonizację zdecydowana większość z uczniów szkoły podstawowej ma do pokonania dystans nie większy niż 2 km.

Poranne przejażdżki wywierają pozytywny wpływ nie tylko na ogólną kondycję fizyczną dzieci, ale także psychiczną. Skandynawscy naukowcy prowadzili zaawansowane badania na dwóch grupach uczniów (łącznie wzięło udział ok. 20 tys. młodych Duńczyków). Pierwsza z nich docierała do szkoły aktywnie (na rowerze lub pieszo), druga natomiast korzystała z transportu publicznego lub była podwożona autem. Okazało się, że poranny ruch pozytywnie wpłynął na koncentrację uczestników eksperymentu. Co ciekawe, efekty rozgrzewki były widoczne aż do 4 h od rozpoczęcia zajęć.

Czas na „Rowerowy maj” z Abusem

Zmiana transportu na rowerowy to dla wielu osób nie lada wyzwanie, do którego rozpoczęcia potrzebują dodatkowych bodźców. Wiosna i coraz korzystniejsza pogoda sprawiają, że jazda na dwóch kółkach sprawia niemal każdemu ogromną przyjemność. Mamy idealny moment, aby rozpocząć z dzieckiem jego rowerową przygodę. Warto rozpocząć od wzięcia udziału w lokalnych inicjatywach, których w Polsce nie brakuje.

Ciekawą propozycją dla dzieci z Warszawy jest akcja „Rowerowy maj”, której partnerem jest popularna marka akcesoriów kolarskich – Abus. Cel event to promowanie zrównoważonej mobilności wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ich nauczycieli i opiekunów. Aby maksymalnie zaangażować uczestników, wprowadzono lubiane przez osoby w każdym wieku elementy grywalizacji. Najaktywniejsze grupy spotkają się z profesjonalnymi sportowcami oraz wezmą udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa podczas jazdy.

Rowerowy Maj - plakat"Rowerowy maj" to jedna z akcji, która promuje dojazdy na dwóch kółkach do szkoły. Abus jest jej partnerem.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem jazdy?

Akcje takie, jak wspominany wcześniej, „Rowerowy maj” są świetną okazją do zmobilizowania siebie i dziecka do aktywności fizycznej, a także prowadzenia nowych nawyków. Nie warto jednak podejmować się tego zadania bez odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy zapoznać się z przepisami. Jednymi z najważniejszych zagadnień dotyczących jazdy na rowerze z dziećmi są:

  • Dziecko poniżej 10 r.ż. nie może jeździć na rowerze bez opiekuna. Tacy uczestnicy ruchu drogowego powinni poruszać się chodnikiem, ponieważ według prawa traktowani są jako piesi.
  • Osoby w wieku od 10 do 18 lat, aby jeździć samodzielnie muszą posiadać kartę rowerową. Powinny podróżować wyznaczonymi drogami dla rowerów lub ulicą.

Poza tym warto zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia pojazdu oraz szczegółowymi przepisami regulującymi sposób poruszania się po drogach publicznych. Dziecko powinno mieć opanowane zasady, jakie panują na ulicach, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Warto uwrażliwić je m.in. na konieczność przeprowadzania dwóch kółek przez pasy w miejscach, po których nie prowadzą ścieżki.

Przygotuj dziecko do jazdy

Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinniśmy brać pod uwagę, zastanawiając się nad tym, czy pozwolić dziecku dojeżdżać do placówki rowerem, jest jego bezpieczeństwo. Jeżeli droga wiedzie przez niebezpieczne ulice o dużym natężeniu ruchu, a infrastruktura pozostawia wiele do życzenia, nie warto ryzykować. Pamiętajmy także o tym, że sam młody rowerzysta powinien być gotowy do samodzielnego podróżowania i nie warto go przymuszać do tego typu aktywności.

Bezpieczny dojazd rowerem do szkoły będzie możliwy tylko wtedy, gdy dziecko dobrze opanuje umiejętność jazdy na dwóch kółkach. Powinno ono nie tylko radzić sobie z jazdą, ale przede wszystkim mieć pełną kontrolę nad środkiem transportu podczas zatrzymywania go czy wprowadzania w zakręty.

Młody rowerzysta musi także potrafić skupić się na trasie. Nie powinniśmy ryzykować i pozwalać na samodzielne podróżowanie dziecku, które nie przewiduje czyhających na niego niebezpieczeństw, ponieważ może stwarzać ono zagrożenie dla siebie oraz innych.

Zdecydowanie najlepszym sposobem na przygotowanie pociechy do samodzielnej jazdy jest wspólne zaplanowanie i przećwiczenie trasy dojazdu do szkoły. Dobrym pomysłem jest wspólna wycieczka rowerowa w okolice szkoły, podczas której możemy sprawdzić warunki drogowe z punktu widzenia cyklisty oraz przetestować umiejętności dziecka. Na pewno wielu pociechom będzie zdecydowanie łatwiej, jeżeli pierwsze kilka razy do szkoły dotrzecie wspólnie.

Jak przygotować rower do bezpiecznej jazdy?

Odpowiednie przygotowanie mentalne to nie wszystko. Przed rozpoczęciem rowerowej przygody oraz regularnie przed każdym nowym sezonem, należy przygotować pojazd do pracy. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić poziom wysokości siodełka i kierownicy, aby mieć pewność, że zapewnimy dziecku odpowiedni poziom komfortu. Warto mieć na uwadze, że podczas oparcia stopy na pedale w najniższym położeniu kolano powinno być lekko ugięte.

Serwis i regulacja komponentów – napędu, hamulców czy opon to kolejny ważny krok w przygotowaniach do jazdy. Zapewni każdemu młodemu kolarzowi bezpieczeństwo. Dzięki temu masz pewność, że pojazd nie zawiedzie go w trakcie drogi do oraz ze szkoły.

Nie można zapomnieć także o wyposażeniu roweru w odpowiednie akcesoria rowerowe. Dźwięczny dzwonek pozwoli dziecku na poinformowanie innych uczestników ruchu drogowego o swojej obecności, a lampki zwiększą jego widoczność. Duży wpływ na bezpieczeństwo na trasie ma także dobrej jakości kask rowerowy dla dziecka. Na rynku jest szeroki wybór produktów, dzięki czemu z łatwością znajdziemy model komfortowy o designie zachwycającym dziecko. Ciekawą opcję stanowią modele Abus Youn-I 2.0 czy Abus Smiley 3.0. Są lekkie, mają praktyczny system regulacji Zoom Ace Kids, zapewniają solidną ochronę, a jednocześnie występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Dziecko, które jeździ na rowerze do szkoły, codziennie zabiera ze sobą ciężki plecak. Aby ułatwić mu podróżowanie, możemy zastanowić się nad montażem pojemnego koszyka lub zainstalowaniem elastycznych linek na bagażniku. Będą one stabilnie przytrzymywać ekwipunek, co pozwoli na odciążenie pleców i zwiększenie komfortu podczas jazdy.

Podczas zajęć lekcyjnych rower należy zaparkować pod szkołą w dedykowanym miejscu. Dziecko musi zabezpieczyć rower w odpowiedni sposób. Wybór zapięć jest naprawdę duży. Możemy zdecydować się na linki (np. Abus Stop Over), łańcuchy (Abus 1200 Web lub Abus Steel-O-Chain) czy cieszące się rosnącą popularnością u-locki (Abus Facilo). W zależności od preferencji dziecka możemy zdecydować się na wariant zamykany na klucz lub kod. Jeżeli chcemy, aby pociecha nie zapomniała o prawidłowym przypięciu swojego pojazdu, możemy się zdecydować na produkt w ciekawej, wyrazistej wersji kolorystycznej.

Bezpieczny dojazd rowerem do szkoły to pojęcie, które wywołuje duże emocje – zarówno u rodziców, jak i ich pociech. Przed rozpoczęciem tej nowej przygody warto się do niej przygotować. Powtórzenie znajomości przepisów czy skompletowanie odpowiedniego wyposażenia zdecydowanie ułatwią samodzielne podróżowanie młodego kolarza.