Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ultramaraton gravelowy Gothica Trail – w drodze po mityczną Tarczę Odyna

Data aktualizacji: 23-03-2021

Gothica Trail to jedno z ciekawszych wydarzeń, jakie znalazło się w rowerowym kalendarzu imprez przygotowanym na rok 2021. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się bardzo interesujący wyścig wiodący przez Pomorze Środkowe. Udział w nim może wziąć tak naprawdę każdy, kto ma w sobie ducha walki, by sprostać wyzwaniu i pojawić się na mecie. Satysfakcja jest z pewnością ogromna! 

Gothica Trail w wielkim skrócie

informacje o Gothica Trail

Datę 21 maja br. warto sobie zanotować. To właśnie dzień, w którym startuje ultramaraton Gothica Trail. Każdy chętny zmierzy się z ponad 350-kilometrową trasą prowadzącą przez zróżnicowane tereny Pomorza Środkowego. Już sam dystans stanowi nie lada wyzwanie dla co niektórych rowerzystów, ale może być to doskonała lekcja na przyszłość i szansa na rozpoczęcie wspaniałej przygody. Niewykluczone, że pojawią się odcinki, sprawiające większe utrudnienia zawodnikom, lecz zdecydowanie warto im podołać i nie poddawać się. Na dotarcie do mety wyznaczono limit czasu 55 godzin, a to oznacza, że ultramaraton zakończy się 23 maja.

Z Bałtyku w głąb Pomorza i z powrotem

Trasa Gothica Trail to tak naprawdę pętla, której start i meta znajdują się w Jarosławcu. Ta urokliwa miejscowość położona jest nad samym Bałtykiem. Dzięki organizacji ultramaratonu właśnie w tej lokalizacji, rowerzystom już nie będzie się ona kojarzyć tylko i wyłącznie z wczasami nad morzem.

Bazą wyścigu jest Ośrodek Wypoczynkowy „Bałtyk”, znajdujący się przy ulicy Bałtyckiej 4. To z tego miejsca wystartują zawodnicy. Początkowo muszą się oni kierować na Darłowo, jadąc wzdłuż linii brzegowej, a następnie coraz bardziej w głąb Pomorza Środkowego w kierunku arboretum w Karnieszewicach, a następnie rezerwatu rosiczek. Po zatoczeniu pętli na wysokości Parku Krajobrazowego Dolina Słupi zostanie im do pokonania ostatnia prosta, by dotrzeć do mety. Znajduje się ona w tym samym miejscu, co linia startu, czyli przy ośrodku „Bałtyk”.

trasa zawodów Gothica TrailSymboliczna mapa Gothica Trail.

Cała trasa Gothica Trail jest bardzo zróżnicowana i jak podaje jej autor wiedzie przez „lasy, pola i szutry” w otoczeniu tamtejszej przyrody. Pod kołami znajdą się głównie ścieżki, nieutwardzone odcinki, betonowe drogi, ale nie zabraknie też kamienistych zjazdów i podjazdów w pobliżu rzek oraz strumieni. Przejazd gładkim asfaltem również jest możliwy, lecz jedynie na starcie. Mimo trudniejszych technicznie fragmentów pokonanie całej trasy powinno pójść sprawnie i nie przynieść większych problemów. To doskonały sprawdzian kondycji fizycznej i umiejętności, ale też okazja do rozpoczęcia bikepackingowej przygody.

Zainteresowani udziałem w Gothica Trail powinni przed startem zapoznać się z mapką wyścigu, która jest aktualizowana i zamieszczona została na oficjalnej stronie. Trzeba ją także pobrać w formie śladu GPS i wgrać do urządzenia nawigującego, by pokonać dokładnie wyznaczoną trasę i nie zgubić się po drodze. Dozwolone jest zboczenie z kursu, ale trzeba wrócić w tym samy miejscu - tak przy przejechać ją w całości.

Zostań uczestnikiem Gothica Trail!

Wytyczona trasa nie jest bardzo skomplikowana, lecz największe utrudnienie to zmierzenie się z tak długim dystansem na siodełku. Aby podołać wyzwaniu, trzeba mieć ukończone 18 lat i najlepiej cieszyć się dobrą kondycją fizyczną, ponieważ dziennie przyjdzie pokonać naprawdę długi dystans liczący powyżej 100 km. Na nieco trudniejszych odcinkach przydadzą się też rowerowe umiejętności, pozwalające uporać się z niedogodnościami i bezpiecznie dotrzeć do celu. Nie oznacza to jednak, że wyścig zarezerwowany jest tylko dla zaawansowanych rowerzystów, również zdeterminowani początkujący i średnio zaawansowani mogą sprawdzić swoje siły.

zbiornik wodny na trasie Gothica TrailNa Pomorzu jest naprawdę pięknie!Najważniejsze zasady Gothica Trail

Będąc uczestnikiem Gothica Trail bezwzględnie należy przestrzegać regulamin. Można się z nim zapoznać, wchodząc na oficjalną stronę. Tam znajdują się praktyczne informacje na tematy między innymi ogólnych zasad, rejestracji czy samego wyścigu.

Kluczowe są „zdrowe” współzawodnictwo w myśl zasady Fair Play i bycie samowystarczalnym. Nie wyklucza się pomocy innym rowerzystom, podobnie jak dokupienia czegoś po drodze. Najpotrzebniejsze przedmioty warto mieć jednak pod ręką, np. zapasową dętkę, pompkę, zestaw łatek, podręczne narzędzia, oświetlenie, kosmetyki kolarskie, odzież na zmianę czy jedzenie. Wszystko to najwygodniej spakować do sakw lub toreb rowerowych. Obowiązkowym wyposażeniem uczestnika musi być kask, telefon i urządzenie z GPS. Należy również uiścić opłaty związane ze startem i rejestracją.

Jadąc tyle kilometrów odpoczynek i nocleg są wskazane, lecz ich zorganizowanie stoi po stronie zawodnika. Warto pamiętać, że regulamin zabrania startowania po użyciu środków dopingujących, zaśmiecania i niszczenia przyrody, miejsc świętych oraz historycznych.

Na osoby finiszujące czeka medal w formie talizmanu, czyli Mityczna Tarcza Odyna, jak również pamiątkowe gadżety. Miejsca od 1 do 3 wyjadą z nagrodami rzeczowymi od sponsorów. 

Ultramaraton gravelowy nie tylko dla graveli

Nazwa samego wyścigu może nieco mylić zainteresowanych, co do wymaganego typu roweru. Przejechanie Gothica Trail jest tak naprawdę dozwolone na dowolnym jednośladzie napędzanym siłą mięśni – MTB, gravelem, modelem trekkingowym czy crossem. Nawet posiadacze fat bike mają szansę.

rower na ścieżce w lesieTakim rowerem spokojnie poradzimy sobie na trasie.

Zobacz wszystkie kamienie milowe

Gothica Trail została poprowadzona przez kilka ciekawych miejsc, które z pewnością urozmaicają wyścig. To od uczestników zależy czy chcą się przy nich zatrzymać na odpoczynek, czy poznać z perspektywy dwóch kółek i być jak najszybciej na mecie.

Na trasie zobaczymy m.in.:

  • Klif Morski Jarosławiec,
  • Kamienne Kręgi Gotów Grzybnica,
  • Zamek Książąt Pomorskich Darłowo,
  • Trygław Kamienny Olbrzym Tychowo,
  • Ceglaną Wieżę Widokową Góra Chełmska,
  • Bursztynowy Pałac Strzekęcino,
  • Bunkry Broni Atomowej Podborsko,
  • Czerwony Most Polanów,
  • 12 Przedwojennych Stawów Paciorkowych.

Poznaj autora Gothica Trail

Aż trudno uwierzyć, że za Gothica Trail stoi jeden człowiek. Jest nim Robert Ruszkiewicz, którego od najmłodszych lat kręciły rowery, a wielka pasja z czasem przerodziła się w coś więcej. Ma na swoim koncie niejedną wyprawę bikepackingową z dala od gładkich asfaltów, a cenne doświadczenia przydały się w przyszłości. W 1996 roku postanowił on zorganizować rajd przez Polskę, a trasa liczyła nie bagatela 740 kilometrów. Na liście startowej tego wyścigu znajdowało się tylko jedno nazwisko. Sam Robert Ruszkiewicz postanowił udowodnić, że z papierową mapą w ręku finisz jest możliwy. Obecnie Gothica Trail to jego „dziecko”, któremu oddaje całe serce i zaangażowanie.