Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Suwalskie Tropy Race, czyli ultra po szutrach północno-wschodniej Polski!

Data aktualizacji: 07-04-2022

Wielka wakacyjna przygoda oraz wspaniałe krajobrazy czekają na tych rowerzystów, którzy podejmą się wymagającego rajdu przez Suwalszczyznę. Trasa zawodów Suwalskie Tropy Race biegnie głównie przez malownicze drogi szutrowe, co sprawia, że stanowi nie lada gratkę dla miłośników graveli, crossów czy MTB. Trzy długości dystansów pozwalają na wybór opcji dostosowanej do możliwości uczestnika.

Rowerzyści na mecie.fot. Suwalskie Tropy.

Wyścig w formule samowystarczalności

Suwalskie Tropy Race to jeden z ciekawszych wakacyjnych wyścigów rowerowych. Tegoroczna edycja będzie rozgrywana w dniach od 23 do 25 lipca. Organizatorzy wytyczyli trzy, zróżnicowane pod względem długości trasy. Wiodą one głównie gruntowymi drogami dobrej jakości, wśród najbardziej malowniczych miejsc regionu. Jezioro Wigry, Suwalski Park Krajobrazowy czy tereny przy granicy z Litwą należą do jednych z piękniejszych. 

Główną zasadą wyścigu jest samowystarczalność. Zawodnik sam musi zaplanować jak przetrwać 1 – 3 dni w trasie i podejmuje wszelkie decyzje sam - o odpoczynkach, postojach na posiłek czy nocleg (w tym wybór jego formy - czy będzie to agroturystyka, namiot, hamak, bądź mata rozłożona w krzakach nad jeziorem). Pozwala to na dostosowanie tempa do własnych chęci i wytrzymałości, a także na zwiedzanie interesujących obiektów na trasie lub w jej pobliżu. 

Zobacz, co działo się na ostatniej edycji wyścigu:

Ważne: obowiązuje zakaz pomocy przez osoby trzecie i używania rowerów elektrycznych.

Suwalskie Tropy Race 2022 – rowerowe zmagania dla każdego 

Na rajdzie przez północno-wschodnią Polskę znajdzie się miejsce dla rowerzystów o każdym stylu jazdy. Organizatorzy zaznaczają, że są to zawody zarówno dla osób kochających rywalizację, jak i tych, którzy chcą spróbować własnych sił na długiej trasie lub zaznać prawdziwej przygody. Wśród osób podejmujących wyzwanie znajdziemy najróżniejsze podejścia. Jazda bez przerwy na sen czy posiłek to cecha charakterystyczna osób nastawionych na sportowy wynik. Ich obecność nie powinna jednak deprymować debiutantów. Dla dużej grupy uczestników istotna będzie nie tyle rywalizacja, ile chęć zmierzenia się z samym sobą na kilkusetkilometrowej trasie i możliwość poznania granic własnej wytrzymałości. Dla równie wielu najważniejsza będzie możliwość przejazdu po atrakcyjnie wyznaczonej trasie po dobrych, sprawdzonych drogach i poznania pięknych miejsc, o których nie piszą przewodniki. 

Rowerzyści pomiędzy suwalskimi chatami.fot. Suwalskie Tropy.

Rekordziści pierwszej edycji zawodów pokonali trasę 200 km w czasie około 9 godzin w kategorii mężczyzn i około 10 godzin w kategorii kobiet. Analogicznie przebycie 500 km trasy zajęło nieco ponad 31 godzin w przypadku najszybszego z panów oraz około 41 godzin najszybszej z pań. 

Wybierz trasę odpowiednią dla siebie

Ultramaraton jest imprezą na pograniczu sportu i turystyki. Stąd też dystanse oraz limity godzinowe zostały zaplanowane tak, aby rowerzyści mieli możliwość zatrzymania się na noc, postoju nad jeziorem, rzeką czy w przydrożnym barze. Na uczestników czekają trzy zróżnicowane pod względem odległości i czasu przejazdu trasy:

 • 500 km (STR500), gdzie limit czasu wynosi 64 h 
 • 350 km (STR350), gdzie limit czasu wynosi 48 h 
 • 200 km (STR200), gdzie limit czasu wynosi 36 h

Nie lada gratką jest też poziom przewyższeń, zwłaszcza jak na ten rejon kraju. W zależności od dystansu to odpowiednio 4300 m, 3200 m oraz 2000 m w przypadku najkrótszej trasy. 

Rowerzyści pokonujący stromy podjazd.fot. Suwalskie Tropy.

Śmiałkowie poruszają się po trasie wykorzystując wgrany na własne urządzenie (telefon lub GPS) ślad w pliku .gpx. To szczególnie ważne, ponieważ na drodze nie będzie żadnych dodatkowych oznaczeń. Pojawienie się na mecie w zaplanowanym czasie zostanie uhonorowane m.in. pamiątkową koszulką, buffem i medalem. Dla najszybszych rowerzystów w każdej kategorii czekają nagrody. Na wszystkich trasach prowadzona będzie klasyfikacja z podziałem na kategorie kobiet i mężczyzn. 

Atrakcje baśniowej Suwalszczyzny

Imponujące krajobrazy na mijanej trasie są niewątpliwe największym atutem ultramaratonu. Wyścig Suwalskie Tropy Race prowadzi po pięknym, aczkolwiek bardzo zróżnicowanym terenie. Na rajdzie czekają nie tylko czyste jeziora i serpentyny rzek, ale także wymagające wzniesienia. Miłośnicy natury docenią fakt, że szlak biegnie przez wspaniałe lasy i torfowiska. 

Drewniany pomost przez torfowisko a na nim cykliści.fot. Suwalskie Tropy.

Dystans 200 km będzie przebiegał przez Suwalski Park Krajobrazowy oraz Wigierski Park Narodowy. Trasa 350 km poszerzona zostanie o pogranicze Litwy, okolice Kanału Augustowskiego i Czarnej Hańczy, a także północną część Mazur Garbatych. Gratką dla najwytrwalszych, którzy przejadą 500 km będą dodatkowo: północne granice Puszczy Augustowskiej przeprawy przez rzeki – Marychę, Czarną Hańczę, Rospudę i Kanał Augustowski Puszcza Romincka 

Baza zawodów nad Jeziorem Koleśne

W niedalekiej odległości od Suwałk, w trzygwiazdkowym Folwarku Hutta zlokalizowana jest baza zawodów. Wybór tego miejsca był nieprzypadkowy. Wspaniała okolica stanowi przedsmak mijanych na trasie atrakcji. Pensjonat znajduje się w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego (miejscowość Huta) bezpośrednio nad pięknym Jeziorem Koleśne. Uczestnicy Suwalskich Tropów mogą zarezerwować tu nocleg lub rozstawić namiot. W ramach pakietu startowego miejscowa restauracja uraczy uczestników na mecie dwudaniowym posiłkiem. 

Rower oparty o drzewo, a w tle pole namiotowe.fot. Suwalskie Tropy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 Każdy uczestnik powinien posiadać:

 • telefon komórkowy z numerem telefonu podanym w zgłoszeniu oraz numer organizatora (wpisany do telefonu), 
 • urządzenie do nawigacji z możliwością odczytaniu śladu trasy,
 •  sprawny rower (wyposażony w oświetlenie na przód i tył), 
 • sztywny kask,
 • folia NRC, 
 • dowód osobisty lub paszport, 
 • podstawowy zestaw naprawczy (zapasowa dętka lub łatki, pompka). 

W ramach wpisowego Organizator zapewnia: 

 • numer startowy,
 • trasę zawodów w postaci elektronicznej (plik .gpx),
 •  nadajnik GPS oraz przejazd Uczestnika online (na ogólnodostępnym portalu),
 •  chustę wielofunkcyjną typu buff,
 •  koszulkę techniczną t-shirt,
 •  medal dla osób, które ukończą wyścig,
 •  piwo i napoje na mecie,
 •  poczęstunek powitalny i ognisko przedstartowe w bazie zawodów,
 •  ciepły dwudaniowy posiłek na mecie,
 •  nagrody za miejsca 1-3 w poszczególnych kategoriach i trasach,
 •  losowanie upominków na mecie,
 •  profesjonalną obsługę fotograficzną,
 •  dostęp do pryszniców i toalet w bazie zawodów 

Zapisy trwają! Wystarczy wybrać jedną z tras i w drogę.  A jeśli chcesz zobaczyć jak udała się zeszłoroczna edycja zawodów, zajrzyj do galerii Organizatora. 

Kim są organizatorzy?

Ania i Krzysztof, pomysłodawcy zawodów od najmłodszych lat związani są z rowerami, podróżami i sportem. Organizatorzy wyścigu mogą być znani miłośnikom aktywnego trybu z Rowerowo-Biegowego Rajdu na Orientację „Mazurskie Tropy”. To cykliczny event, który już od 9 lat przyciąga coraz większą grupę osób. Debiutanckie zawody Suwalskie Tropy Race 2021 okazały się sukcesem, z tego też powodu zapadła decyzja o kolejnej edycji. 

www.suwalskie.tropy.net