Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Suwalskie Tropy Race, czyli ultra po szutrach północno-wschodniej Polski!

Data aktualizacji: 19-05-2021

Wielka wakacyjna przygoda oraz wspaniałe krajobrazy czekają na tych rowerzystów, którzy podejmą się wymagającego rajdu przez Suwalszczyznę i Pojezierze Ełckie. Trasa zawodów Suwalskie Tropy Race biegnie przez malownicze drogi szutrowe, co sprawia, że stanowi nie lada gratkę dla miłośników graveli, crossów czy MTB. Dwie długości dystansów pozwalają na wybór opcji dostosowanej do możliwości uczestnika.

rower na szutrowej drodze przy brzozachUczestnicy ultramaratonu mogą sprawdzić swoje siły na jednym z dwóch dystansów: 500 lub 200 km. 

Wyścig w formule samowystarczalności

Suwalskie Tropy Race to jeden z ciekawszych wakacyjnych wyścigów rowerowych. Tegoroczna pierwsza edycja będzie rozgrywana w dniach od 24 do 27 lipca 2021. Organizatorzy wytyczyli dwie, zróżnicowane pod względem długości, szutrowe trasy. Wiodą gruntowymi drogami dobrej jakości, wśród najbardziej malowniczych miejsc regionu. Jezioro Wigry, Suwalski Park Krajobrazowy czy tereny przygraniczne należą do jednych z piękniejszych. Co ciekawe, główną zasadą na trasie wyścigu jest samowystarczalność. Oznacza to, że zawodnik na trasie musi sobie radzić bez wsparcia organizatora i wszelkie decyzje - o odpoczynkach, postojach na posiłek czy nocleg (w tym wybór jego formy - czy będzie to agroturystyka, namiot, hamak, bądź mata rozłożona w krzakach nad jeziorem) uczestnik podejmuje samodzielnie. Pozwala to na dostosowanie tempa do własnych chęci i wytrzymałości, a także na zwiedzanie interesujących nas obiektów na trasie lub w jej pobliżu.

trasa Suwalskie Tropy RaceTrasa wyścigu Suwalskie Tropy Race biegnie przez malowniczą północno-wschodnią Polskę!

Rowerowe zmagania dla każdego

Na rajdzie przez północno-wschodnią Polskę znajdzie się miejsce dla rowerzystów o każdym stylu jazdy. Organizatorzy zaznaczają, że to przestrzeń przyjazna zarówno dla osób kochających rywalizację, jak i tych, którzy chcą sprawdzić własne siły na długiej  trasie lub zaznać prawdziwej przygody. Wśród podejmujących wyzwanie znajdziemy kilka typów amatorów kolarstwa. Jazda bez przerwy na sen czy posiłek to cecha charakterystyczna „ścigantów”. Ich obecność nie powinna jednak deprymować debiutantów. Dla dużej grupy uczestników największą atrakcją będzie samodzielne pokonanie kilkusetkilometrowej trasy. Na szlaku odnajdą się także osoby czerpiące ogromną przyjemność z samej podróży. Wspaniałe widoki oraz atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo miejsca (nie tylko te dobrze znane z przewodników turystycznych) to doskonały powód, aby wziąć udział w wyścigu.

Wybierz trasę odpowiednią dla siebie

Ultramaraton jest imprezą na pograniczu sportu i turystyki. Stąd też dystanse oraz limity godzinowe zostały zaplanowane tak, aby rowerzyści mieli możliwość organizacji postoju nie tylko na sen, ale również relaks wśród okolicznych jezior lub zwiedzanie. Na uczestników czekają dwie zróżnicowane pod względem odległości i czasu przejazdu trasy:

  • 500 km (STR500), gdzie limit czasu wynosi 72 h
  • 200 km (STR200), gdzie limit czasu wynosi 60 h

Śmiałkowie poruszają się na szlaku, wykorzystując wgrany na własne urządzenie ślad GPX. To szczególnie ważne, ponieważ na drodze nie będzie żadnych dodatkowych oznaczeń. Pokonanie odległości zweryfikowane zostanie na podstawie śledzenia lokalizacji GPS, dlatego też każdorazowe opuszczenie wytyczonego szlaku (np.: w celu zwiedzania), wymaga powrotu do miejsca, w którym zmieniono kierunek jazdy. Pojawienie się na mecie w zaplanowanym czasie zostanie uhonorowane m.in. pamiątkową koszulką i medalem. Na najszybszych rowerzystów w każdej kategorii czekają nagrody.

mapa na kierownicy roweruPodczas rajdu uczestnik samodzielnie decyduje o odpoczynku oraz przerwach na posiłek i nocleg.

Atrakcje baśniowej Suwalszczyzny

Imponujące krajobrazy na mijanej trasie są niewątpliwe największym atutem ultramaratonu. Wyścig Suwalskie Tropy Race prowadzi po pięknym, aczkolwiek bardzo zróżnicowanym terenie. Na rajdzie czekają nie tylko czyste jeziora i serpentyny rzek, ale także wymagające wzniesienia. Miłośnicy natury docenią fakt, że szlak biegnie przez wspaniałe lasy i torfowiska. Najciekawszymi miejscami na 500 km dystansie są:

  • Suwalski Park Krajobrazowy 
  • Granica litewska
  • Puszcza Augustowska
  • Rzeki – Marycha, Czarna Hańcza, Rospuda i Kanał Augustowski
  • Wigierski Park Narodowy
  • Mazury Garbate (okolice Olecka)
  • Puszcza Romincka

Rajd na krótszym dystansie przebiega przez część wymienionych obszarów. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby uczestnicy mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze punkty – Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy. 

Baza zawodów nad Jeziorem Koleśne

W niedalekiej odległości od Suwałk, w trzygwiazdkowym Folwarku Hutta zlokalizowana jest baza zawodów. Wybór tego miejsca był nieprzypadkowy. Wspaniała okolica stanowi przedsmak mijanych na trasie atrakcji. Pensjonat znajduje się w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego (miejscowość Huta) bezpośrednio nad pięknym Jeziorem Koleśne. Uczestnicy Suwalskich Tropów mogą zarezerwować tu nocleg lub rozstawić namiot.  

Kim są organizatorzy?

Miłośnikom aktywnego trybu życia organizatorzy wyścigu mogą być znani z Rowerowo-Biegowego Rajdu na Orientację „Mazurskie Tropy”. To cykliczny event, który już od 8 lat przyciąga coraz większą grupę osób. Wszystko wskazuje na to, że debiutancki Suwalskie Tropy Race może powielić sukces poprzedniej imprezy.