Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Pyra Trail – wyjątkowy wielkopolski maraton gravelowy

Data aktualizacji: 10-03-2022

Satysfakcjonujące wyzwanie w duchu zdrowej rywalizacji, a wszystko w pięknych okolicznościach przyrody – brzmi to jak gotowy przepis na udany maraton rowerowy. I taki właśnie jest Pyra Trail, który zabiera swoich uczestników w pasjonującą przygodę po terenach województwa wielkopolskiego.  


Przeżyj wyjątkową przygodę z maratonem Pyra Trail

Start zawodów: 11 czerwca 2022 r.

Zapisy trwają od 1 grudnia 2021 r. Liczba miejsc limitowana!Rower stoi pod drzewem na tle zachodu słońca na maratonie Pyra Trail.fot. Pyra Trail

Pyra Trail – maraton dla prawdziwych pasjonatów

Maraton gravelowy Pyra Trail to impreza organizowana cyklicznie przez Stowarzyszenie Kórnickie Bractwo Rowerowe i odbywająca się pod oficjalnym patronatem Centrumrowerowe.pl. Choć dla uczestników poprzednich edycji kojarzyć może się raczej z wiosennym kalendarzem eventów, to od tego roku start przeniesiono z kwietnia na czerwiec.

Ostatnia edycja Pyra Trail wyglądała tak:

Żądni przygód rowerzyści znajdą tu wszystko: piękne krajobrazy, wymagające odcinki, zaciętą rywalizację i motywujący limit czasowy. Jak podkreślają organizatorzy, Pyra Trail zaplanowano z myślą o osobach mających dobre przygotowanie kondycyjne i doświadczenie w trasach długodystansowych. Spróbować swoich sił mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Warto jednak dobrze przygotować się do zawodów pod względem fizycznym!

Jak przebiega trasa maratonu Pyra Trail?

Trasa maratonu Pyra Trail biegnie po urokliwych terenach województwa wielkopolskiego, a dokładniej wschodnich okolic Poznania. Po drodze uczestnicy będą mieli okazję podziwiać kilka parków krajobrazowych czy agroturystyczne obszary podmiejskie. Trasa to pętla rozpoczynająca i kończąca się w okolicach Kórnika.

Rower stoi przy drodze leśnej na trasie maratonu Pyra Trail.fot. Pyra Trail

Oficjalny przebieg tegorocznej edycji maratonu gravelowego opublikowany zostanie najpóźniej do 31.05.2022 r. Uczestnicy otrzymają go w formie pliku gpx, który można wgrać bezpośrednio do nawigacji.

Dostępny jest jednak przybliżony przebieg wraz z podziałem rodzajów nawierzchni, z którymi przyjdzie się mierzyć uczestnikom. Dystans do pokonania to 300 km, a limit czasowy wynosi 24h.

Mapa maratonu Pyra Trail.

Zapisy, opłaty i wyposażenie – wszystko, co musisz wiedzieć o Pyra Trail 2022

Zapisać się na zawody Pyra Trail może każda osoba, która w dniu startu eventu będzie mieć ukończony 18. rok życia. Liczba miejsc w maratonie jest ograniczona do 200, a zapisy odbywają się za pośrednictwem strony b4sportonline.pl od 01.12.2021 r. Obowiązuje kolejność zapisów. Należy uiścić opłatę w wysokości 250 zł od osoby.

Wydarzenie stanowi część cyklu pucharowego Pyra Trail, obejmującego trzy zawody na przestrzeni 2021-2023 roku. Uczestnicy w każdym maratonie zbierają punkty Finiszera, a osoba która zdobędzie ich najwięcej zostanie zwycięzcą i otrzyma nagrodę od organizatora. Udział w cyklu jest dobrowolny i nie stanowi warunku uczestnictwa w zawodach.

Maraton Pyra Trail to impreza o charakterze gravelowym. Oznacza to, że na trasie uczestnicy mierzyć będą się z różnego rodzaju nawierzchniami. Choć większość odcinków przebiega po asfaltowych drogach, to szutrowe segmenty czy leśne dukty stanowić będą niemałe wyzwanie dla roweru. Zalecane jest korzystanie z modeli typu gravel, choć nie jest to wiążące ograniczenie. Organizatorzy zastrzegają jednak, że mogą weryfikować stan techniczny sprzętu przed startem zawodów, zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi dot. niezbędnego wyposażenia roweru (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.).

Rower gravelowy na trasie maratonu Pyra Trail.fot. Pyra Trail

Poza sprawnym rowerem uczestnik musi także posiadać na wyposażeniu:

  • Oświetlenie składające się z lampy tylnej (czerwone światło) oraz przedniej (białe światło)
  • Telefon komórkowy
  • Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
  • Kask rowerowy
  • Logger GPS

Z uwagi na część trasy przebiegającą przez odcinki o wzmożonym ruchu samochodowym zalecane jest posiadanie elementów odblaskowych na odzieży, poprawiających widoczność po zmroku. Organizatorzy polecają także zabranie ze sobą najpotrzebniejszych akcesoriów i narzędzi naprawczych, a także dętek, powerbanka czy zapasowego urządzenia do nawigacji.

Zawodnicy otrzymają od organizatora urządzenie GPS, które zapewni na czas trwania maratonu monitorowanie pozycji uczestnika na trasie. Należy je zwrócić po zakończeniu zawodów.

Fragment trasy maratonu Pyra Trail.fot. Pyra Trail

Co warto wiedzieć o maratonie Pyra Trail przed startem?

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Pyra Trail przeznaczone jest dla rowerzystów samowystarczalnych, jeżdżących często na długich dystansach. Wymaga dobrej organizacji, zwłaszcza że uzupełnianie zapasów i odpoczynek możliwy jest wyłącznie w obiektach infrastruktury dostępnych dla każdego startującego (takich jak np. ogólnodostępne sklepy). Nie jest za to dopuszczalne korzystanie z własnych punktów żywieniowych czy auta technicznego. Organizatorzy zezwalają na jazdę w grupie, choć nie może ona liczyć więcej niż 15 zawodników.

Dla uczestników przewidziane są także:

  • Pakiet startowy otrzymywany przed rozpoczęciem maratonu
  • Ciepły posiłek na mecie zawodów
  • Pamiątkowy medal
  • Atrakcyjne nagrody dla zawodników z najlepszym rezultatem