Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Odciski na dłoniach od roweru - jak się przed nimi chronić?

Data aktualizacji: 06-11-2019

Odciski na dłoniach rowerzystów to powszechny problem. Są przyczyną dyskomfortu, bólu i nieestetycznie się prezentują. To dolegliwość, która często wraca. Niektórzy odczuwają ją już po krótkim kontakcie z jednośladem, inni szczęśliwie unikają jej nawet po długich wyprawach na dwóch kółkach. Jak ustrzec się przed odciskami?

Odciski na dłoniach – skąd się biorą?

Przyczyną odcisków jest długotrwałe tarcie lub silny ucisk. Nic więc dziwnego, że pojawiają się one na dłoniach rowerzystów – mocny i pewny chwyt kierownicy to przecież podstawa bezpiecznej jazdy. Warto pamiętać, że na odciski szczególnie narażona jest skóra wilgotna. Mamy więc większe szanse na ich wystąpienie po długotrwałej jeździe w deszczu lub ze spoconymi dłońmi. Prawdopodobieństwo pojawienia się odcisków zwiększa też kontakt skóry z materiałami o szorstkiej fakturze.

Odciski na dłoniach są reakcją obronną organizmu, który stara się w ten sposób zabezpieczyć skórę przed jej uszkodzeniem. Najczęściej tworzą się wówczas twarde odciski, czyli tzw. nagniotki lub modzele. Takie odgnioty na palcach lub modzele na dłoniach to nic innego niż nawarstwienie obumarłego, zrogowaciałego naskórka, który przybiera formę sterczących, blado-żółtych narośli. Innym efektem ocierania się skóry o kierownicę mogą być wypełnione płynem pęcherze na dłoniach. Taki pęcherz również pełni funkcję ochronną. Gdy pęknie, zamienia się w bolącą ranę, którą łatwo zakazić.

Dłonie rowerzystów wymagają odpowiedniej pielęgnacji

Sposób na odciski

Co zrobić, by odciski na dłoniach od roweru nie stały się naszym problemem? Skutecznie im zapobiegać. Pilnujmy, by skóra pozostawała sucha oraz starajmy się zminimalizować tarcie między dłońmi a kierownicą:

  • wyposażmy kierownicę w odpowiednie rączki lub owijki,
  • kupmy dobre rękawiczki,
  • pielęgnujmy skórę dłoni.

Przygotuj kierownicę

Dobrym sposobem na uniknięcie odcisków będzie zastosowanie odpowiednich uchwytów na kierownicy. W przypadku rowerów szosowych będą to grube owijki, które dobrze tłumią drgania. Wśród nich są produkty wykonane z gumy, miękkiej pianki EVA (np. ACCENT AC-tape) lub materiałów do złudzenia przypominających skórę, takich jak Tempo Microtex Classic. W niektórych stosuje się dodatkowo silikon lub żel (np. PRO Sport Comfort).

W innych jednośladach stosowane są chwyty wykonane z pianki, silikonu lub gumy. Niektóre produkowane są też z korka (np. Ergon GP1) lub skóry (np. chwyty SELLE MONTE GRAPPA). Przed odciskami pomogą nam się ustrzec modele z miękkiego materiału, które nie pochłaniają wody oraz skutecznie odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry. Niektórym nadano specjalny kształt, który idealnie dopasowuje się do dłoni (np. Chwyty Velo Comfrot GEL).

Ryzyko wystąpienia odcisków redukują odpowiednio dobrane chwyty i owijki do kierownicy

Używaj rękawiczek rowerowych

Jedną z najskuteczniejszych metod na uniknięcie odcisków jest stosowanie rękawiczek rowerowych. Tego rodzaju akcesoria niwelują drgania, zwiększają komfort jazdy oraz powodują, że dłonie mniej drętwieją. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich produktów. Wśród nich są rękawiczki z długimi i krótkimi palcami oraz rękawice zimowe (np. Rękawiczki długie SHIMANO Windbreak Thermal). Różne modele będą pasować do innych typów rowerowej jazdy.

Problem z wystąpieniem odcisków zmniejszą rękawiczki ze specjalną wyściółką. Chodzi o wszyte w wewnątrz rękawiczek miękkie poduszeczki z gąbki lub żelu. W takie rozwiązanie wyposażone są np. rękawiczki krótkie Eyen X-Control Gel. Suche dłonie to mniejsze prawdopodobieństwo odcisków. Dlatego ważne jest, by rękawiczki miały siateczkę oraz perforacje między palcami, umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powierzchni skóry (np. EYEN Dolgo). Dobrze też, jeśli rękawiczki zabezpieczają ręce przed deszczem, tak jak PEARL IZUMI P.R.O. Barrier WxB. Ważne również, by były odpowiednio dopasowane do dłoni, czyli miały właściwy rozmiar i kształt.

Rękawiczki Eyen X-Control Gel wyposażone w miękkie i zwiększające komfort wkładki

Dbaj o skórę dłoni

Zadbane dłonie są mniej podatne na odciski. Jak je odpowiednio pielęgnować? Przede wszystkim należy pilnować, by były nawilżone. Służą do tego specjalne kremy i balsamy, np. z aloesem. Po skończonym treningu skórę warto wymoczyć. Dzięki tym zabiegom stanie się ona bardziej wygładzona i mniej szorstka.

Należy też pamiętać o regularnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka, który jest przyczyną tworzenia się modzeli. Tę czynność wykonujemy za pomocą pilnika lub peelingu. Korzystajmy z kosmetyków regenerujących, wygładzających i redukujących zgrubienia.

Odciski to także problem osób jeżdżących na rowerze rekreacyjnie

Sposoby na pozbycie się odcisków

A co jeśli nie udało nam się uniknąć odcisków? Leczymy je zwykle domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, by nie wycinać zrogowaciałej skóry, bo możemy ją zainfekować. Konsekwentnie stosujmy kremy i balsamy pielęgnujące skórę, a także maści na odciski. Zawierają one substancje natłuszczające, złuszczające i odkażające. W aptekach dostępne są też plastry ochronne na odciski lub plastry lecznicze na pęcherze, które przyspieszają gojenie się ran. W przypadku poważnych zmian skórnych niezbędne będzie zasięgnięcie porady lekarza. W skrajnych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna.