Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki kask rowerowy wybrać?

Data aktualizacji: 16-06-2020

Jak wybrać kask rowerowy, aby nie tylko poczuć się bezpieczniej, ale także cieszyć optymalnie dobranymi parametrami? Najlepiej zastosować metodę przechodzenia "od ogółu do szczegółu". Najpierw określamy, jaki rodzaj kasku przyda nam się najbardziej: szosowy, miejski, MTB lub full facea dopiero później szukamy konkretnego modelu z najlepiej dopasowanymi rozwiązaniami. W tym miejscu skupimy się na podstawowych informacjach!

dwa kaski szosowe.Poznaj zalety wszystkich najpopularniejszych rodzajów kasków rowerowych.

Rodzaje kasków rowerowych

Kaski rowerowe służą głównie jednemu celowi – ochronie głowy kolarza podczas wypadku. Jednakże w zależności od terenu, po którym się jeździ w razie upadku, rowerzyście grożą inne rodzaje obrażeń, dlatego różne ich rodzaje są dostosowywane kształtem i stopniem zabudowania do warunków użytkowania. 

Inna budowa kasku spisze się podczas górskich wycieczek, gdy grozi nam przewrócenie się na nierównościach, a zupełnie inna podczas jazdy miejskiej, kiedy możemy mieć kolizję np. z autem. Przyjrzyjmy się więc, jaka ochrona głowy nadaje się na jaką okazję.

Kask na rower szosowy – lekki, przewiewny czy aerodynamiczny?

Kolarze, którzy rzadko zjeżdżają z asfaltu, potrzebują kasków chroniących przy uderzeniu w płaskie powierzchnie. Ważne także, żeby ich właściwości jak najlepiej odpowiadały potrzebom konkretnych użytkowników.

Większość kasków szosowych projektuje się z myślą o uniwersalnych zastosowaniach, dlatego muszą one sprawdzić zarówno podczas wyścigów, jak i treningów czy rekreacyjnych przejażdżek. Z tego powodu powinny one łączyć właściwości trudne do pogodzenia: aerodynamikę, przewiewność oraz lekkość. Większość modeli dobrze wypada względem dwóch z trzech wymienionych cech. Tylko najlepsze kaski szosowe potrafią zapewnić doskonały komfort jazdy z parametrami odpowiednimi do wyczynowej jazdy.

Nieco inaczej jest z kaskami czasowymi, czyli przeznaczonymi do jazdy na czas lub triathlonu. W ich przypadku oprócz bezpieczeństwa liczy się tylko jeden cel – maksymalne poprawienie aerodynamiki kolarza. W związku z tym mają kształt zbliżony do kropli wody, a ich otwory wentylacyjne są tak projektowane, żeby minimalizowały powstawanie oporów powietrza. Zazwyczaj nie zwraca się także uwagi na wagę kasku czasowego, ponieważ ma ona niewielkie przełożenie na osiągi na płaskich trasach. Popularne modele do czasówek, takie jak Abus GameChanger TT czy GIRO Vanquish MIPS mają do minimum ograniczoną liczbę wlotów wentylacyjnych. 

Aktualną listę polecanych modeli w różnych przedziałach cenowych znajdziesz w naszym rankingu najlepszych kasków szosowych

kolarz szosowy na rowerze w kaskuKask rowerowy szosowy powinien być lekki i aerodynamiczny.

Jaki kask MTB wybrać? Klasyczny, enduro czy full face?

Jazda po wertepach powoduje, że rowerzysta nigdy nie wie, skąd przyjdzie niebezpieczeństwo. Można spodziewać się nie tylko upadków z roweru pod różnymi kątami, ale także nisko wiszących gałęzi drzew i ostrych skał wzdłuż ścieżki. Dlatego kask MTB jest bardziej rozbudowany na potylicy i niżej zachodzi na uszy w stosunku do wersji szosowej. Zwykle wyposażony jest również w daszek. 

Na szczęście do kasków MTB wchodzą także trendy z kolarstwa szosowego. Producenci stawiają na coraz bardziej zaawansowane systemy wentylacyjne, a także poprawiają design swoich produktów.

Szczególnym przypadkiem kasków do rowerów górskich są kaski enduro oraz tzw. kaski full face. Pierwsze z nich to nieco zmodyfikowane modele MTB z jeszcze bardziej rozbudowaną ochroną tylnej części głowy i przeznaczone do nieco szybszej jazdy. Z kolei modele full face posiadają osłonę na szczękę i bardzo przypominają kaski motocyklowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim w sportach zjazdowych i ekstremalnych jazdach terenowych. Ich budowa pozwala na używanie gogli.

kolarz MTB na kamieniachZadaniem kasku na rower MTB jest skuteczna ochrona głowy w razie upadku pod różnym kątem.

Orzeszek do zadań specjalnych

Chociaż wyglądają one prawdopodobnie najmniej atrakcyjnie, kaski tzw. orzeszki przeznaczone są głównie do dirtu oraz jazdy na BMX-ach. Cechuje je przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość. Ze względu na ich zastosowanie muszą uchronić rowerzystów przed naprawdę silnymi uderzeniami o beton, asfalt czy inne twarde podłoże. Wentylacja, aerodynamiczność i masa w tych dyscyplinach muszą zejść na dalszy plan, gdyż liczy się przede wszystkim nadzwyczajna wytrzymałość. Uzyskuje się ją właśnie przez przypominający orzeszek jednolity kształt. Skorupa jest bardzo twarda i dobrze rozprasza siłę uderzeń.

Podobne lub identyczne kaski stosują nie tylko rowerzyści, ale również inni miłośnicy sportów ekstremalnych, takich jak np. jazda na deskorolce, rolkach czy hulajnogach wyczynowych.

Rowerowe kaski miejskie

Jeśli ktoś porusza się wyłącznie po terenie zabudowanym i to w charakterze rekreacyjnym aspekty techniczne kasku mogą nie być dla niego takie ważne, za to istotny może być design. Naprzeciw takim oczekiwaniom producenci tworzący kaski miejskie. W tym wypadku trudno określić jednoznacznie ich charakter, gdyż na rynku dostępne są bardzo różne modele. Jedne przypominają orzeszki, inne modele MTB czy szosowe. Najważniejsze jest dopasowanie wyglądu do preferencji użytkownika. Po mieście nie jeździ się przecież ani na czas, ani pokonując przeszkody terenowe.

dziecko w kasku trzymające rowerekKask rowerowy dziecięcy to obowiązkowy atrybut bezpiecznej jazdy na rowerze.

Technologia In-mold

Niezależnie od modelu, rowerowy kask składa się przede wszystkim ze skorupy zewnętrznej i części wewnętrznej. Jeszcze do niedawna ich trwałe połączenie nie było standardem. Teraz już jest, a technologia, która za to odpowiada, nazywa się In-mold. Zwartą konstrukcję uzyskuje się poprzez wstrzyknięcie części wewnętrznej, na ogół polistyrenu, do twardszej skorupy na zewnątrz. Co to daje? Przede wszystkim zwiększoną wytrzymałość przy zachowaniu lekkości. To rozwiązanie jest dużo lepsze niż klejenie warstw, co możemy spotkać w większości modeli. Technologię In-mold posiada zarówno dziecięcy kask Bell Bellino, jak i przeznaczony do kolarstwa szosowego HJC Atara.

wkładka w technologii MIPS w kasku rowerowymSpecjalna wkładka w kaskach rowerowych w technologii MIPS przesuwa się w sytuacji uderzenia. 

System MIPS – co to takiego?

Jest jeszcze MIPS (Multi-directional Impact Protection System). Rozwinięcie skrótu mówi nam, że system ma za zadanie rozproszyć siłę uderzenia w razie wypadku. Na czym to polega? Pod skorupą zewnętrzną znajdziemy wkładkę, której elementy przesuną się, jeżeli w coś uderzymy. MIPS można spotkać w naprawdę wielu osłonach. Ten system obejmuje zarówno kaski szosowe, jak i kaski MTB.

Poszczególne nowe kaski na rower z oferty niektórych producentów zawierają jeszcze ciekawsze rozwiązanie wywodzące się ze standardowego MIPS, które niejako rozbudowuje to, co znaliśmy dotychczas. Technologia ta polega na tym, że wewnętrzna skorupa jest podzielona na dwie części. W chwili wypadku jedna z nich zostaje na głowie, podczas gdy druga zrywa się i zabiera ze sobą energię uderzenia.

          czarny kask marki BONTRAGER

Kask z dobrą wentylacją

Poza bezpieczeństwem ważne są też inne aspekty, jak choćby komfortowe dopasowanie kasku (zobacz: Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?), ale także wentylacja, o której często się zapomina. W konstrukcji kasku znajdziemy otwory, dzięki którym głowa nie nagrzeje się zbyt mocno. Będzie ich więcej w kasku MTB, gdzie aerodynamika nie jest aż tak znacząca i nie zobaczymy otworów prawie wcale, gdy weźmiemy do ręki przykładowo triathlonowy kask Abus GameChanger TRI. Wentylacja różni się liczbą i wielkością specjalnych dziurek. 

Ponadto w otworach wentylacyjnych na ogół znajdziemy siatkę. Nie przepuści ona owadów, dzięki czemu żaden komar, ani osa nie wplączą się we włosy.

          kaski rowerowe z otworami wentylacyjnymiOtwory wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu się głowy pod kaskiem rowerowym.

Ile powinien ważyć kask rowerowy?

Im lżej, tym lepiej. Oczywiście producenci robią wszystko, żeby odchudzanie nie wpłynęło negatywnie na wytrzymałość. Najlżejsze osłony ważą mniej niż 200 g, a jedną z marek, która najbardziej skupia swoją uwagę na biciu kolejnych rekordów, jest amerykańska firma Giro.

Osobną kategorię stanowią kaski rowerowe dziecięce. Mają one zazwyczaj mało rozbudowane systemy nośne, ale są za to kolorowe. Projektując tego typu ochronę głowy, należy dostosować ją do potrzeb młodego użytkownika. Dzieci nie rozwijają zazwyczaj na rowerze zawrotnych prędkości. Muszą mieć jednak jak najmniejsze obciążenie głowy. W związku z tym kask dziecięcy powinien być lekki i prosty w regulacji. O kaskach tego typu napisaliśmy więcej w artykule: Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

Bezpieczeństwo do potęgi!

Kask rowerowy ma chronić głowę w razie wypadku, ale może też zmniejszyć szansę, że kolizja w ogóle zajdzie. Powierzchnię wielu modeli pokrywają elementy odblaskowe, dzięki którym zostaniemy zauważeni podczas wieczornej, nocnej lub porannej jazdy. Jakby tego było mało, wiele kasków posiada wbudowaną lampkę, która często jest zintegrowana z pokrętłem. Niekiedy też, nawet jeśli model nie ma oświetlenia, może mieć możliwość dodatkowego montażu przeznaczonej do tego lampki.

daszek do czarnego kasku rowerowegoDaszek w kasku rowerowym chroni twarz przed słońcem.

Dodatki do kasków rowerowych – ogranicza nas tylko wyobraźnia

Do kasków rowerowych można dołączyć naprawdę wiele akcesoriów, które umilą przejażdżkę i przystosują nas do warunków na drodze. Jeśli chcemy osłonić się przed słońcem, przyda się daszek, który najczęściej można bardzo łatwo zdjąć i wpiąć ponownie.

Jak wspomnieliśmy wyżej, do wielu modeli można doczepić lampkę, ale nie tylko ją. Jest wiele rodzajów kamerek sportowych. Kamera na kask rowerowy umożliwi rejestrację wielu kolarskich przygód i w przeciwieństwie do odpowiedników montowanych na kierownicy, obraz nie będzie dotyczył tylko tego, co znajduje się przed rowerem, a wszystkiego, na co spojrzymy. Jednym z modeli, które oferuje takie rozwiązanie, jest kamerka MIO MiVue M560. Do wielu kamer można też dokupić dodatkowy uchwyt montażowy na kask, jeżeli nie ma go akurat w zestawie.