Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki kask rowerowy wybrać?

Data aktualizacji: 16-06-2020

Kask rowerowy sprawia, że możemy poczuć się bezpieczniej. Jak jednak na niego spojrzeć, by przekonać się, że zapewni maksimum ochrony i będzie nam pasować w każdym aspekcie? Sprawdź, czym charakteryzuje się kask szosowy, a czym kask MTB lub full face.

Rodzaje kasków rowerowych

Kaski służą jednemu celowi – ochronie głowy kolarza podczas wypadku. Jednakże w zależności od terenu, po którym się jeździ w razie upadku, rowerzyście grożą inne rodzaje obrażeń, dlatego kaski są dostosowywane kształtem i stopniem zabudowania do warunków użytkowania. Inna budowa kasku spisze się podczas górskich wycieczek, gdy grozi nam przewrócenie się na nierównościach, a zupełnie inna podczas jazdy miejskiej, kiedy możemy mieć kolizję np. z autem. Przyjrzyjmy się więc, jaka ochrona głowy nadaje się na jaką okazję.

Jaki kask na rower szosowy będzie najlepszy?

Kolarze, którzy rzadko zjeżdżają z asfaltu, potrzebują kasków chroniących przy uderzeniu w płaskie powierzchnie. Ważne także, żeby były one możliwie przewiewne i jednocześnie aerodynamiczne. Ich budowa ma nie tylko zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi, ale również nie utrudniać rowerzyście jazdy na czas, zwłaszcza jeśli ktoś jeździ typowo wyścigowo. W związku z tym kaski na rowery szosowe mają kształt zbliżony do kropli wody, a ich otwory wentylacyjne są tak projektowane, żeby minimalizowały powstawanie oporów powietrza. Jeśli komuś zależy przede wszystkim na opływowości – profesjonalne modele, najbardziej aerodynamiczne nie mają prawie wcale otworów!

Jednakże popularne wzory kierowane do przeciętnych użytkowników, mimo założeń opływowości raczej nie rezygnują z wentylacji i w praktyce przypominają kaski typu MTB.

kolarz szosowy na rowerze w kaskuKask rowerowy szosowy powinien być lekki i aerodynamiczny.

Jaki kask MTB wybrać?
Klasyczny? Enduro? A może full face?

Jazda po wertepach powoduje, że rowerzysta nigdy nie wie, skąd przyjdzie niebezpieczeństwo. Można spodziewać się nie tylko upadków z roweru pod różnymi kątami, ale także nisko wiszących gałęzi drzew i ostrych skał wzdłuż ścieżki. Dlatego kask MTB jest bardziej rozbudowany na potylicy i niżej zachodzi na uszy w stosunku do wersji szosowej. Zwykle wyposażony jest również w daszek. Na szczęście do kasków MTB moda na aerodynamikę dociera powoli. Dzięki temu mają liczne i duże otwory wentylacyjne. Szczególnym przypadkiem kasków do rowerów górskich MTB są kaski enduro oraz tzw. kaski full face. Pierwsze z nich to nieco zmodyfikowane modele MTB z jeszcze bardziej rozbudowaną ochroną tylnej części głowy i przeznaczone do nieco szybszej jazdy. Z kolei modele full face posiadają osłonę na szczękę i bardzo przypominają kaski motocyklowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim w sportach zjazdowych i ekstremalnych jazdach terenowych. Ich budowa pozwala na używanie gogli.

kolarz MTB na kamieniachZadaniem kasku na rower MTB jest skuteczna ochrona głowy w razie upadku pod różnym kątem.

Orzeszek do zadań specjalnych

Chociaż wyglądają one prawdopodobnie najmniej atrakcyjnie, kaski tzw. orzeszki przeznaczone są głównie do dirtu oraz jazdy na BMXach. Cechuje je przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość. Ze względu na ich zastosowanie muszą uchronić noszące je osoby przed naprawdę silnymi uderzeniami o beton, asfalt czy inne twarde podłoże. Wentylacja, aerodynamiczność i masa w tych dyscyplinach muszą zejść na dalszy plan, gdyż liczy się głównie nadzwyczajna wytrzymałość. Uzyskuje się ją właśnie przez przypominający orzeszek jednolity kształt. Skorupa jest bardzo twarda i dobrze rozprasza siłę uderzeń.

Podobne lub identyczne kaski stosują nie tylko rowerzyści, ale również inni miłośnicy sportów ekstremalnych, takich jak np. jazda na deskorolce, rolkach czy hulajnogach wyczynowych.

Rowerowe kaski miejskie

Jeśli ktoś porusza się tylko i wyłącznie po terenie zabudowanym i to w charakterze rekreacyjnym aspekty techniczne kasku mogą nie być dla niego takie ważne, za to istotny może być design. Naprzeciw takim oczekiwaniom producenci tworzą kaski miejskie. W tym wypadku trudno określić jednoznacznie ich charakter, gdyż na rynku dostępne są bardzo różne modele. Jedne przypominają orzeszki, inne modele MTB czy enduro. Najważniejsze jest dopasowanie wyglądu do preferencji użytkownika. Po mieście nie jeździ się przecież ani na czas, ani pokonując przeszkody terenowe.

dziecko w kasku trzymające rowerekKask rowerowy dziecięcy to obowiązkowy atrybut bezpiecznej jazdy na rowerze.

Technologia In-mold

Niezależnie od modelu, rowerowy kask składa się przede wszystkim ze skorupy zewnętrznej i części wewnętrznej. Jeszcze do niedawna ich trwałe połączenie nie było standardem. Teraz już jest, a technologia, która za to odpowiada, nazywa się In-mold. Zwartą konstrukcję uzyskuje się poprzez wstrzyknięcie części wewnętrznej, na ogół polistyrenu, do twardszej skorupy na zewnątrz. Co to daje? Przede wszystkim zwiększoną wytrzymałość przy zachowaniu lekkości. To rozwiązanie jest dużo lepsze niż klejenie warstw, co możemy spotkać w większości modeli. Technologię In-mold posiada zarówno dziecięcy kask Bell Bellino, jak i przeznaczony do kolarstwa szosowego KASK Infinity.

wkładka w technologii MIPS w kasku rowerowymSpecjalna wkładka w kaskach rowerowych w technologii MIPS przesuwa się w sytuacji uderzenia. 

System MIPS – co to takiego?

Jest jeszcze MIPS (Multi-directional Impact Protection System). Rozwinięcie skrótu mówi nam, że system ma za zadanie rozproszyć siłę uderzenia w razie wypadku. Na czym to polega? Pod skorupą zewnętrzną znajdziemy wkładkę, której elementy przesuną się, jeżeli w coś uderzymy. MIPS można spotkać w naprawdę wielu osłonach. Ten system obejmuje zarówno kaski szosowe, jak i kaski MTB.

Poszczególne nowe kaski na rower z oferty niektórych producentów zawierają jeszcze ciekawsze rozwiązanie wywodzące się ze standardowego MIPS, które niejako rozbudowuje to, co znaliśmy dotychczas. Technologia ta polega na tym, że wewnętrzna skorupa jest podzielona na dwie części. W chwili wypadku jedna z nich zostaje na głowie, podczas gdy druga zrywa się i zabiera ze sobą energię uderzenia.

          czarny kask marki BONTRAGER

Kask z dobrą wentylacją

Poza bezpieczeństwem ważne są też inne aspekty, jak choćby komfortowe dopasowanie kasku (zobacz: Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?), ale także wentylacja, o której często się zapomina. W konstrukcji kasku znajdziemy otwory, dzięki którym głowa nie nagrzeje się zbyt mocno. Będzie ich więcej w kasku MTB, gdzie aerodynamika nie jest aż tak znacząca i nie zobaczymy otworów prawie wcale, gdy weźmiemy do ręki przykładowo kask do jazdy na czas Force Globe. Wentylacja różni się ilością i wielkością specjalnych dziurek. W kasku triathlonowym Catlike Whisper jest ich aż 39! Ogólna zasada jest taka, że im więcej, tym lepiej.

Ponadto w otworach wentylacyjnych na ogół znajdziemy siatkę. Nie przepuści ona owadów, dzięki czemu żaden komar, ani osa nie wplączą się we włosy.

          kaski rowerowe z otworami wentylacyjnymiOtwory wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu się głowy pod kaskiem rowerowym.

Ile powinien ważyć kask rowerowy?

Im lżej, tym lepiej. Oczywiście producenci robią wszystko, żeby odchudzanie nie wpłynęło negatywnie na wytrzymałość. Najlżejsze osłony ważą mniej niż 200 g, a jedną z marek, która najbardziej skupia swoją uwagę na biciu kolejnych rekordów, jest amerykańska firma Giro.

Osobną kategorię stanowią kaski rowerowe dziecięce. Mają one zazwyczaj mało rozbudowane systemy nośne, ale są za to kolorowe. Projektując tego typu ochronę głowy, należy dostosować ją do potrzeb młodego użytkownika. Dzieci nie rozwijają zazwyczaj na rowerze zawrotnych prędkości. Muszą mieć jednak jak najmniejsze obciążenie głowy. W związku z tym kask dziecięcy powinien być lekki i prosty w regulacji. O kaskach tego typu napisaliśmy więcej w artykule: Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

Bezpieczeństwo do potęgi!

Kask rowerowy ma chronić głowę w razie wypadku, ale może też zmniejszyć szansę, że kolizja w ogóle zajdzie. Powierzchnię wielu modeli pokrywają elementy odblaskowe, dzięki którym zostaniemy zauważeni podczas wieczornej, nocnej lub porannej jazdy. Jakby tego było mało, wiele kasków posiada wbudowaną lampkę, która często jest zintegrowana z pokrętłem. Niekiedy też, nawet jeśli model nie ma oświetlenia, może posiadać możliwość dodatkowego montażu przeznaczonej do tego lampki.

daszek do czarnego kasku rowerowegoDaszek w kasku rowerowym chroni twarz przed słońcem.

Dodatki do kasków rowerowych – ogranicza nas tylko wyobraźnia

Do kasków rowerowych można dołączyć naprawdę wiele akcesoriów, które umilą przejażdżkę i przystosują nas do warunków na drodze. Jeśli chcemy osłonić się przed słońcem, przyda się daszek, który najczęściej można bardzo łatwo zdjąć i wpiąć ponownie.

Jak wspomnieliśmy wyżej, do wielu modeli można doczepić lampkę, ale nie tylko ją. Jest wiele rodzajów kamerek sportowych. Kamera na kask rowerowy umożliwi rejestrację wielu kolarskich przygód i w przeciwieństwie do odpowiedników montowanych na kierownicy, obraz nie będzie dotyczył tylko tego, co znajduje się przed rowerem, a wszystkiego, na co spojrzymy. Jednym z modeli, które oferuje takie rozwiązanie, jest kamerka MIO MiVue M560. Do wielu kamer można też dokupić dodatkowy uchwyt montażowy na kask, jeżeli nie ma go akurat w zestawie.