Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rękawiczki rowerowe – jakie wybrać?

Data aktualizacji: 15-03-2022

Rękawiczki rowerowe zwiększają komfort i chronią dłonie podczas upadków. To element ubioru rowerzysty, który traktujemy jako obowiązkowy – tylko nieliczni kolarze jeżdżą bez nich. W okresie przejściowym, pogoda wywiera przymus zabezpieczenia dłoni przed chłodem. Zimą trudno wyobrazić sobie nawet pięciominutowy przejazd z okrytymi knykciami. Jak wybrać odpowiednie rękawiczki rowerowe? Kiedy warto używać modeli z długimi, a kiedy z krótkimi palcami? I wreszcie – czym są rękawiczki kraby, które specjaliści polecają na największe mrozy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym artykule.  

Nawet jeśli nie zależy nam na zakupie całego stroju kolarskiego, to akcesoria przychodzą na myśl jako pierwsze, co możemy zmienić w swoim ubiorze, chociażby ze względu na inne pory roku. Rękawiczki na lato będą różniły się od wersji na jesień i zimę, dlatego warto posiadać w swojej kolekcji kilka par, adekwatnych do aury na zewnątrz. 

rowerzysta w rękawiczkach eyenRękawiczki rowerowe to stylowy dodatek do stroju kolarskiego. 

Często jedną z pierwszych inwestycji po zakupie dwóch kółek są rękawiczki na rower. Jakie wybrać, to pytanie najczęściej zadają sobie osoby stojące przed zakupem nowego kompletu. Co prawda niektórzy rowerzyści wolą jeździć bez nich, argumentując dokładniejsze czucie roweru, ale wielu nie wyobraża sobie wyruszyć w podróż bez ich obecności na dłoniach.

Rękawiczki rowerowe – czym się charakteryzują poszczególne rodzaje?

Istnieją trzy główne typy rękawiczek rowerowych: krótkie, długie i zimowe. Pierwsze dwa rodzaje są wykorzystywane podczas cieplejszych pór roku. Latem dominują zdecydowanie krótkie, zapewniające komfort i podstawową ochronę podczas upadku. Producenci stosują materiały, dzięki którym przepływ powietrza jest jak najlepszy. Rękawiczki rowerowe krótkie sprawiają, że odsłonięte palce nadal gwarantują swobodę, ale większość dłoni jest chroniona. Przekłada się to głównie na komfort trzymania chwytów czy baranka, ale przydaje się także, gdy zawieje wiatr.

niebieskie rękawiczki roweroweWarto wiedzieć, czym charakteryzują się rękawiczki na rower zimowe. 

Rękawiczki rowerowe długie niekoniecznie są przeznaczone na zimę. Potrafią mieć delikatną konstrukcję, przez co gwarantują dokładne wyczucie kierownicy. Wszystko za sprawą antypoślizgowego materiału, który przydaje się także, gdy pada deszcz. Dzięki cienkiej tkaninie, operowanie manetkami i klamkami pozostaje precyzyjne. Są też mocniejsze rękawiczki na rower – stosowane przez zawodników DH i Enduro. Takie modele mają długie palce i specjalne wzmocnienia, które chronią przed poważnymi obrażeniami, jakie grożą na zjazdach. Przykładem takiego produktu są rękawice rowerowe Giro Trail Builder. W strategicznych miejscach mają rozmieszczone pogrubienia, które zabezpieczają dłonie. Wytrzymałą konstrukcją wyróżnia się również model Endura Hummvee Plus II z żelowymi wkładkami Palmistry. Jakie rękawiczki na rower do jazdy górskiej? Początkującym w zupełności wystarczą krótkie Ride II od marki Chiba. Są lekkie i wytrzymałe – z pewnością uchronią dłonie przed otarciami o gałęzie, kiedy przyjdzie przedzierać się przez mocno zalesione ścieżki czy w razie szlifu na kamienistym szlaku.

Rękawiczki rowerowe szosowe i MTB różnią się od siebie. Te pierwsze zawsze występują w wersji krótkiej oraz są znacznie lżejsze, niż modele przeznaczone w teren. Często cechuje je dość minimalistyczna konstrukcja pozbawioną wkładek żelowych, czy rzepów - wszystko po to, aby obniżyć wagę produktu. Głównym zadaniem wersji na szosę jest ochrona podczas upadku i ograniczenie bolesnego kontaktu z asfaltem. Poza tym rękawiczki rowerowe MTB oraz szosowe powinny zagwarantować wygodę oraz umożliwić otarcie czoła z potu. Służą temu panele zlokalizowane w rejonie kciuka.

Jakie rękawiczki rowerowe dla dzieci? Kolorowe modele dla najmłodszych

Istnieją modele zaprojektowane specjalnie dla młodych kolarzy. Rękawiczki rowerowe dziecięce powinny być elementem wyposażenia obowiązkowego, choć nie mówią o tym żadne przepisy. Materiał wykonania potrafi skutecznie ochronić przed upadkiem i zapobiec otarciom, co przydaje się zwłaszcza podczas nauki jazdy.

Poza dopasowaniem do mniejszych dłoni, rękawiczki rowerowe dla dzieci nie różnią się specjalnie od większych odpowiedników. No, może poza kolorystyką – takie modele często charakteryzują bardzo żywe barwy i umieszczone na powierzchni obrazki, jak w Accent Daisy. Ich konstrukcje nie są raczej wersjami długimi, lecz krótkimi bez palców, ponieważ młodzi rowerzyści przeważnie jeżdżą w cieplejszych porach roku. Nie oznacza to jednak reguły, ponieważ producenci również najmłodszych pragną wyposażyć w stylizowane na wersje dla dorosłych rękawiczki, jak te od marki Fox, Dirtpaw YTH. 

Czym rękawiczki rowerowe damskie różnią się od męskich?

Znaczących różnic nie ma także, jeśli porównamy rękawiczki na rowery damskie i męskie. Modele przeznaczone dla kobiet są oczywiście specjalnie dostosowane do kształtu ich dłoni i dostępne we właściwych rozmiarach.

Rękawiczki rowerowe damskie występują w każdej odmianie. Dzięki temu można je dobrać pod względem zastosowania i pory roku. Wśród nich znajdziemy najprostsze wersje z krótkimi palcami – sprawdzą się podczas letniej jazdy rekreacyjnej lub szosowej – oraz napotkamy modele typowo zimowe. Ich kolorystyka najczęściej zawiera akcenty różu, jak w przypadku rękawiczek krótkich Quest Laceline.

Rowerzystka w długich rękawiczkachRękawiczki na rower w większości przypadków są uniwersalne - przeznaczone dla kobiet i mężczyzn.

Rękawiczki rowerowe na zimę

Długie modele niekoniecznie wskazują, że są to rękawiczki na zimę. Tych z krótkimi palcami oczywiście nie polecamy do przejazdu po śniegu, ale nie wszystkie zakrywające je będą dobre na mrozy. Kluczowy w takich przypadkach staje się opis produktu, z którego dowiemy się, na jaką porę roku zostały przeznaczone rękawiczki rowerowe. Jakie wybrać na najzimniejsze dni? Te z poszyciem, które zapewnia komfort cieplny dłoni, nawet podczas chłodnej pogody. Cieńszy materiał może oznaczać, że model fantastycznie sprawdzi się jesienią czy wiosną, a nawet latem. Warto zwrócić uwagę na podaną informację, na jaką temperaturę rękawiczki są odpowiednie. Modele na zimę, podobnie jak te na jesień mogą mieć membranę, która skutecznie chroni przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Świetnie sprawdzi się np. Chiba Classic

Rękawiczki rowerowe pełne mają zwykle budowę 5-palcową. Łatwiej w nich operować manetkami i klamkami. Ciekawym pomysłem są rękawice na rower Craft Hybrid. Jest to model 5-palcowy, który producent poleca do użycia w nawet -10°C. Wyróżnia je pomysłowe zastosowanie – kieszonka ze specjalną osłoną, którą zakłada się na palce, żeby zabezpieczyć je przed wiatrem i deszczem.

Innym rozwiązaniem są rękawiczki rowerowe typu kraby, które wyposażono w trzy przegrody na palce zamiast pięciu – kciuk umieszczony jest osobno, a pozostałe zgrupowane po dwa. Taka konstrukcja efektywnie chroni przed chłodem. Palce wzajemnie grzeją się o siebie, a powierzchnia oddawania ciepła jest zmniejszona. Ze względu na to, że manetkami operuje się w nich trudniej, rękawiczki typu kraby poleca się tylko na najmroźniejsze warunki, podczas których są one niezastąpione. Przykładem takich modeli są Odolo Finnfjord X-Warm i Gropgrab Nordic Windproof Deep Winter Lobster.

Na drodze powinniśmy być dobrze dostrzegani. Szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednią widoczność po zmroku. Oprócz lampek rowerowych, przydadzą się także odblaski, które często umieszcza się na powierzchni rękawiczek. Spotkamy je głównie w modelach zimowych, ale nie tylko w nich są zawarte. Zwykle elementy odblaskowe stanowią dyskretne napisy, np. logo. Po oświetleniu są one dobrze widoczne, szczególnie przez pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka. Wzmocnić efekt możemy także wybierając inny kolor rękawiczek, na przykład jaskrawo-żółty zamiast czarnego, np. Gropgrab Windster Hi-Vis Windproof Winter.

Rękawiczki rowerowe NorthwaveJaskrawe poszycie zwiększa widoczność.

Kolejną ważną cechą rękawiczek jest możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych. Znaczna większość telefonów i nawigacji ma ekrany dotykowe. Abyśmy mogli w pełni korzystać z wyświetlacza, modele na rower muszą mieć specjalne powłoki na opuszkach palców. Takie rozwiązanie nie jest już nowością, a wręcz standardem i wielu producentów chętnie je wykorzystuje w swoich produktach, np. Accent Thermal, Gropgrab Merino Liner czy IXS Carve.

Sposób na zwiększenie wygody – rękawiczki rowerowe żelowe

Aby zapewnić odpowiedni poziom komfortu, powinniśmy szukać akcesoriów z żelowymi wkładkami. Są one niezastąpione podczas wielogodzinnych przejażdżek czy treningów, czyli takie, jakie rękawiczki rowerowe powinny być dla wielu miłośników dwóch kółek. Sprawdzają się, jeśli jeździmy często i wiele godzin spędzamy na siodełko, jak również wtedy, kiedy kręcimy mniej kilometrów. Dzięki nim drgania są przenoszone na nasze dłonie w znacznie mniejszym stopniu. Rękawiczki żelowe produkowane są w wersji letniej i zimowej. W przypadku tej ostatniej warstwa poprawiająca wygodę jest dużo cieńsza – zastępuje ją ciepła wyściółka. Modele skierowane do jazdy rekreacyjnej, miejskiej lub szosowej mają z reguły najgrubszą wkładkę.

Rękawiczki rowerowe Eyen X-Control GelEyen X-Control Gel to model z żelowymi wstawkami. 

Dobrym przykładem są rękawiczki rowerowe Eyen Teno Gel, które zadbają o wygodę podczas wycieczek za miasto i w drodze do pracy. Wyposażone zostały w miękkie, żelowe wstawki oraz duży panel z siateczki, dzięki czemu dłonie są stale owiewane powietrzem w czasie jazdy - ręce się nam nie zapocą nawet w cieplejsze dni.

Jak dobrać rozmiar rękawiczek?

Gdy określimy już zastosowanie i porę roku, w jaką chcemy jeździć, powinniśmy wybrać odpowiedni rozmiar naszego akcesorium. To istotne, aby dłonie czuły się swobodnie i mogły sprawnie obsługiwać manetki i dźwignie. Jak dobrać rękawiczki rowerowe? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, nawet wtedy, gdy kupujemy je przez Internet.

Sklepy rowerowe podają tabele rozmiarów, w których zawarte są dedykowane obwody dłoni, bo to one mają kluczowe znaczenie w kwestii wygody. Dzięki temu rękawice na rower można łatwo dobrać – wystarczy wziąć miarkę i sprawdzić. W tym celu rozkładamy dłoń na płaskiej powierzchni – na przykład na stole. Miarą krawiecką mierzymy obwód w najszerszym miejscu, czyli nad kciukiem, który pomijamy. Następnie porównujemy tę wartość z tabelą podaną przez producenta – najczęściej towarzyszy jej rysunek, dzięki któremu mamy pewność, jaki obszar dłoni należy zmierzyć. Rozmiar rękawiczek rowerowych zimowych powinien być nieco większy niż letnich modeli. Nie mogą one w żaden sposób krępować ruchów.

Znajdź idealne rękawiczki rowerowe z wkładką amortyzacyjną:

POLECAMY

4,5

7 opinii

39 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,8

27 opinii

59 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,7

14 opinii

119 ,99 zł
Cena katalogowa: 139 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,4

5 opinii

119 ,99 zł
Cena katalogowa: 149,99 zł
Dostawa GRATIS
Tylko stacjonarnie

POLECAMY

5,0

5 opinii

89 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,4

22 opinie

99 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

4,0

2 opinie

39 ,99 zł
-20% Najniższa cena: 49,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

3,5

6 opinii

68 ,99 zł
-30% Najniższa cena: 97,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

5,0

2 opinie

69 ,99 zł
-46% Najniższa cena: 129,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

4,7

3 opinie

69 ,99 zł
-50% Najniższa cena: 139,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

5,0

2 opinie

79 ,99 zł
-11% Najniższa cena: 89,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

4,5

2 opinie

79 ,99 zł
-50% Najniższa cena: 159,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

4,8

20 opinii

84 ,99 zł
-15% Najniższa cena: 99,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

4,4

6 opinii

89 ,99 zł
-28% Najniższa cena: 124,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

5,0

1 opinia

89 ,99 zł
-43% Najniższa cena: 157,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

4,0

2 opinie

99 ,99 zł
-44% Najniższa cena: 179,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!