Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rękawiczki rowerowe – jakie wybrać?

Data aktualizacji: 21-12-2018

Rękawiczki rowerowe zwiększają komfort i chronią dłonie podczas upadków. To element ubioru rowerzysty, który traktujemy jako obowiązkowy – tylko nieliczni kolarze jeżdżą bez nich, oczywiście latem. Kiedy zaczyna się okres przejściowy, pogoda wywiera przymus zabezpieczenia dłoni przed chłodem. Zimą trudno wyobrazić sobie nawet pięciominutowy przejazd bez okrytych knykci. Jak wybrać odpowiednie rękawiczki rowerowe? Kiedy warto używać modeli z długimi, a kiedy z krótkimi palcami? I wreszcie – czym są rękawiczki kraby, które specjaliści polecają na największe mrozy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym artykule.  

Nawet jeśli nie zależy nam na zakupie całego stroju kolarskiego to rękawiczki przychodzą na myśl jako pierwsze, co możemy zmienić w swoim ubiorze. To zdecydowanie mniej materiału niż kurtka lub spodnie, dlatego najprostsze modele znajdziemy już za 20 zł. Są oczywiście także droższe odpowiedniki – wszystko zależy od zastosowania.

Rękawiczki rowerowe to przydatne akcesorium poprawiające komfort jazdy

Rękawiczki na rower to często jedna z pierwszych inwestycji po zakupie dwóch kółek. Co prawda niektórzy rowerzyści wolą jeździć bez nich, podobno po to, żeby dokładniej czuć rower – wyjątek jednak potwierdza regułę. Rękawiczki rowerowe zapewniają komfort, dają poczucie bezpieczeństwa dłoni oraz chronią je przed chłodem. Zimą z kolei są niezbędne.

Rękawiczki rowerowe – czym się charakteryzują poszczególne rodzaje?

Istnieją trzy główne typy rękawiczek rowerowych: krótkie, długie i zimowe. Pierwsze dwa rodzaje są wykorzystywane podczas cieplejszych pór roku. Latem dominują zdecydowanie krótkie, których zadaniem jest zapewnienie komfortu i podstawowa ochrona podczas upadku. Producenci stosują materiały, dzięki którym przepływ powietrza jest jak najlepszy. Rękawiczki rowerowe krótkie sprawiają, że odsłonięte palce nadal posiadają swobodę, ale większość dłoni jest chroniona. Przekłada się to głównie na komfort trzymania chwytów czy baranka, ale jest przydatne także, gdy zawieje wiatr.

Do Enduro i Downhillu najlepsze są rękawiczki rowerowe ze specjalnymi wzmocnieniami, które chronią podczas zjazdów.

Rękawiczki rowerowe długie niekoniecznie są przeznaczone na zimę. Potrafią mieć delikatną konstrukcję, przez co gwarantują dokładne wyczucie kierownicy. Wszystko za sprawą antypoślizgowego materiału, który przydaje się także, gdy pada deszcz. Dzięki temu, że tkanina jest cienka, operowanie manetkami i klamkami pozostaje precyzyjne. Są też mocniejsze rękawiczki na rower – stosowane przez zawodników DH i Enduro. Takie modele mają długie palce i specjalne wzmocnienia, które chronią przed poważnymi obrażeniami, jakie grożą na zjazdach.

Przykładem takiego produktu są rękawice rowerowe Fox Sidewinder. Posiadają one strategicznie rozmieszczone pogrubienia, które zabezpieczają dłonie. Wytrzymałe panele posiadają też rękawiczki rowerowe Endura MT500 II z podwójnymi szwami po wewnętrznej stronie. Dla osób poszukujących czegoś na początek przygody z MTB lub do mniej wyczynowej jazdy, świetnie sprawdzą się rękawiczki Eyen Dolgo. Rękawiczki te są lekkie i wytrzymałe - z pewnością uchronią dłonie przed otarciami o gałęzie, kiedy przyjdzie przedzierać się przez mocno zalesione ścieżki czy w razie szlifu na kamienistym szlaku.

Rękawiczki rowerowe długie doskonale sprawdzą się podczas leśnych przejażdżek - ochronią dłonie w razie upadku czy w razie kontaktu z gałęziami.

Rękawiczki rowerowe szosowe i MTB różnią się od siebie. Te pierwsze zawsze występują w wersji krótkiej oraz są znacznie lżejsze, niż modele przeznaczone w teren. Często posiadają dość minimalistyczną konstrukcję pozbawioną wkładek żelowych, czy rzepów - wszystko po to, aby minimalnie obniżyć wagę produktu. Głównym zadaniem rękawiczek na szosę jest ochrona podczas upadku i ograniczenie bolesnego kontaktu z asfaltem. Poza tym rękawiczki szosowe lub MTB powinny zagwarantować wygodę oraz umożliwić otarcie czoła z potu. Służą temu panele zlokalizowane w rejonie kciuka.

Kolorowe rękawiczki rowerowe dla dzieci

Istnieją modele zaprojektowane specjalnie dla młodych kolarzy. Rękawiczki rowerowe dziecięce powinny być elementem wyposażenia obowiązkowego, choć nie mówią o tym żadne przepisy. Materiał wykonania potrafi skutecznie ochronić przed upadkiem i zapobiec otarciom, co przydaje się zwłaszcza podczas nauki jazdy.

Poza dopasowaniem do mniejszych dłoni, rękawiczki rowerowe dla dzieci nie różnią się specjalnie od większych odpowiedników. No, może poza kolorystyką – takie modele często charakteryzują bardzo żywe barwy i umieszczone na powierzchni obrazki, na przykład wizerunek kota w przypadku rękawiczek Accent Kitty. Zwykle posiadają też krótkie palce z racji tego, że dzieci jeżdżą przeważnie w cieplejsze pory roku. Rękawiczki rowerowe dziecięce z długimi palcami, takie jak Kellys Gouki, także nie są przeznaczone na zimę, jednak potrafią ochronić większą powierzchnię dłoni – od nadgarstka po opuszki.

Czym rękawiczki rowerowe damskie różnią się od męskich?

Znaczących różnic nie ma także, jeśli porównamy rękawiczki na rowery damskie i męskie. Modele przeznaczone dla kobiet są oczywiście specjalnie dostosowane do kształtu ich dłoni i dostępne we właściwych rozmiarach.

Rękawiczki rowerowe damskie nie odbiegają konstrukcją znacząco od męskich - poza rozmiarem i kolorystyką nie zauważymy większych różnic.

Rękawiczki rowerowe damskie występują w każdej odmianie. Dzięki temu można je dobrać pod względem zastosowania i pory roku. Wśród nich znajdziemy najprostsze modele z krótkimi palcami – sprawdzą się podczas letniej jazdy rekreacyjnej lub szosowej – oraz napotkamy rękawiczki rowerowe na zimę. Ich kolorystyka najczęściej zawiera akcenty różu czy fioletu, jak w przypadku rękawiczek krótkich Chiba Lady Air Plus.

Rękawiczki rowerowe na zimę

Jak już wspomnieliśmy, rękawiczki rowerowe długie nie zawsze są przeznaczone na zimę. Modeli z krótkimi palcami oczywiście nie wybierzemy do przejazdu po śniegu, ale warto zwrócić uwagę na opis produktu. Często jest w nim podana informacja, na jaką temperaturę rękawiczki są odpowiednie. Ciepłe podszycie sprawia, że kolarz czuje komfort cieplny dłoni, nawet podczas chłodnej pogody. Cieńszy materiał może oznaczać, że model fantastycznie sprawdzi się jesienią czy wiosną, a nawet latem.

Rękawiczki rowerowe na zimę posiadają ciepłą wyściółkę i chronią przed wiatrem.

Rękawiczki rowerowe na zimę są przeważnie wyposażone w membranę, która skutecznie chroni przed wiatrem, chłodem i wilgocią. W przypadku Shimano takie technologie noszą nazwę Windstoper lub Windbreak – dzięki nim wiatr przestaje być dokuczliwy. To dobre rozwiązanie nawet jeśli nie szukamy modelu na zimę. Wybierając rękawiczki rowerowe jesienne trzeba pamiętać, że w październiku lub listopadzie także napotkamy chłodne podmuchy. Świetnie sprawdzi się np. model Northwave Neoprene.

Rękawiczki rowerowe pełne mają zwykle budowę 5-palcową. Łatwiej w nich operować manetkami i klamkami. Ciekawym pomysłem są rękawice na rower Craft Hybrid. Jest to model 5-palcowy, który producent poleca do użycia w nawet -10°C. Rękawiczki zimowe Hybrid mają jednak bardzo pomysłowe zastosowanie – kieszonkę ze specjalną osłoną, którą zakłada się na palce, żeby zabezpieczyć je przed wiatrem i deszczem.

Innym rozwiązaniem są rękawiczki rowerowe typu kraby, które wyposażono w trzy osłony na palce zamiast pięciu. Kciuk umieszczony jest osobno, a pozostałe palce zgrupowane po dwa. Taka konstrukcja efektywnie chroni przed chłodem. Palce wzajemnie grzeją się o siebie, a powierzchnia oddawania ciepła jest zmniejszona. Ze względu na to, że manetkami operuje się w nich trudniej, rękawiczki typu kraby poleca się tylko na najmroźniejsze warunki, podczas których są niezastąpione. Przykładem takiego modelu są rękawice na rower Craft Siberian 2.0 Split Finger. W osobnym wpisie zawarliśmy więcej informacji o tym, jak przygotować się do mrozów i skompletować pełny strój na zimę.

Na zimę przydadzą się ciepłe rękawice na rower. Dzięki nim przejazd na mrozie stanie się bardziej komfortowy.

Na drodze powinniśmy być dobrze dostrzegani. Szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednią widoczność po zmroku. Oprócz lampek rowerowych, przydadzą się także odblaski, które są dobrze widoczne z przodu, dlatego często umieszcza się je na powierzchni rękawiczek. Spotkamy je częściej w modelach zimowych, ale nie tylko w nich są zawarte. Zwykle elementy odblaskowe stanowią dyskretne napisy, np. logo. Po oświetleniu są one dobrze widoczne, szczególnie przez pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka. Wzmocnić efekt możemy także wybierając inny kolor rękawiczek, na przykład jaskrawo-żółty zamiast czarnego.

Kolejną ważną cechą rękawiczek jest możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych. Znaczna większość telefonów i nawigacji posiada ekrany dotykowe. Abyśmy mogli w pełni korzystać z wyświetlacza, rękawiczki na rower muszą mieć specjalne powłoki na opuszkach palców.

Sposób na zwiększenie wygody – rękawiczki rowerowe żelowe

Aby jeszcze bardziej zwiększać komfort, rękawiczki na rower posiadają żelowe wkładki. Dzięki nim drgania z kierownicy są przenoszone na nasze dłonie w znacznie mniejszym stopniu. Rękawiczki rowerowe żelowe produkowane są w wersji letniej i zimowej. W przypadku tej ostatniej warstwa poprawiająca wygodę jest dużo cieńsza – zastępuje ją ciepła wyściółka. Modele skierowane do jazdy rekreacyjnej, miejskiej lub szosowej posiadają z reguły najgrubszą wkładkę.

Drgania są szczególnie odczuwalne podczas wielogodzinnych treningów i wycieczek, dlatego warto mieć wtedy żelowe wstawki w rękawiczkach. Sprawdzają się także, jeśli jeździmy rzadko i nie jesteśmy przyzwyczajeni do kierownicy, która nie zawsze zawiera odpowiednią warstwę tłumiąca. Dobre chwyty rowerowe potrafią uchronić przed koniecznością stosowania rękawiczek żelowych. Szeroko chwalony model ESI Chunky z elastycznego silikonu to sposób na znaczną poprawę komfortu trzymania kierownicy, a nawet całkowite zrezygnowanie z dodatkowych osłon dłoni.

Najbardziej komfortowe są rękawiczki rowerowe żelowe, które skutecznie amortyzują drgania pochodzące z podłoża.

Dobrym przykładem są rękawiczki rowerowe Eyen Teno Gel, które zadbają o wygodę podczas wycieczek za miasto i w drodze do pracy. Posiadają miękkie żelowe wstawki oraz duży panel z siateczki, dzięki czemu dłonie są stale owiewane powietrzem w czasie jazdy - ręce się nam nie zapocą nawet w cieplejsze dni. Rękawiczki krótkie na rower często mają kciuk wykończony chłonnym materiałem, co pozwala ocierać pot z twarzy, Tengo Gel również posiadają takie udogodnienie.

Jak dobrać rękawiczki rowerowe?

Gdy określimy już zastosowanie i porę roku, w jaką chcemy jeździć, powinniśmy wybrać odpowiedni rozmiar rękawiczek. To istotne, aby dłonie czuły się swobodnie i mogły sprawnie obsługiwać manetki i dźwignie. Jak dobrać rozmiar rękawiczek rowerowych? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, nawet wtedy, gdy kupujemy je przez Internet.

Odpowiednio dobrane rękawiczki rowerowe to wspaniałe uzupełnienie stroju kolarskiego

Sklepy rowerowe podają tabele rozmiarów, w których zawarte są dedykowane obwody dłoni, bo to one mają kluczowe znaczenie w kwestii wygody. Dzięki temu rękawice na rower można łatwo dobrać – wystarczy wziąć miarkę i sprawdzić. W tym celu rozkładamy dłoń na płaskiej powierzchni – na przykład na stole. Miarą krawiecką mierzymy obwód w najszerszym miejscu, czyli nad kciukiem, który pomijamy. Następnie porównujemy tę wartość z tabelą podaną przez producenta – najczęściej towarzyszy jej rysunek, dzięki któremu mamy pewność, jaki obszar dłoni należy zmierzyć.

Rozmiar rękawiczek rowerowych zimowych powinien być nieco większy niż letnich modeli, takich jak Chiba Frequency Road. Nie mogą one w żaden sposób krępować ruchów. Do tego warstwa powietrza, która otacza naszą dłoń w rękawiczce jest świetnym izolatorem, więc przyda się dodatkowo.