Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Czerwony Szlak Rowerowy Katowice Pszczyna

Region Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 51,6 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 62%, Piach 38%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

roweremposlasku.pl

Katowice i Tychy to większe miasta w województwie śląskim. Poruszamy się po nich głównie samochodami. A może by tak coś zmienić? Wsiąść na rower i zobaczyć, największe atrakcje z perspektywy dwóch kółek? A jest ich naprawdę sporo. Możemy wymienić między innymi: pomnik generała Jerzego Ziętka, czy kamienny most na rzece Mlecznej. W Tychach warto zobaczyć Browar Obywatelski oraz jezioro Paprocańskie. Nie sposób pominąć kładki na rzece Korzeniec, rzeźby Halabardników, jak również zamku i rynku w Pszczynie – wszystko to, można zobaczyć, wyruszając Czerwonym Szlakiem Rowerowym. Chociaż trasa nie jest długa, to wymagająca. Nawierzchnia nie rozpieszcza, ale rekompensują to widoki na okolicę.

Trasa jest odpowiednia dla osób początkujących i rodzin z dziećmi. Mimo chwilowych utrudnień, 50 km to dystans, z którym powinien poradzić sobie każdy. Ten odcinek stanowi część większego przedsięwzięcia o nazwie Czerwony Szlak Rowerowy. Jest jednym z najbardziej popularnych propozycji rowerowych w województwie śląskim.

Czerwony Szlak RowerowyCzerwony Szlak Rowerowy

Trasa zaczyna się w Katowicach, przy Parku Powstańców Śląskich. Już samo wyjechanie z miasta może być trudne, ponieważ występuje tu nierówna nawierzchnia. Po minięciu Katowickiego Parku Leśnego znowu droga może się pogorszyć. Na odcinku od parku do Koźliny, która jest częścią Tychów, są roboty drogowe, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Same Tychy również bywają mocno rozkopane. Nawierzchnia zaczyna poprawiać się dopiero za Jeziorem Paprocańskim. Wcześniej jest kilka odcinków pokrytych szutrem oraz większych przewyższeń.

Jezioro PaprocańskieJezioro Paprocańskie

Za Tychami należy kierować się w stronę wsi Kobibór. Na odcinku pomiędzy tą miejscowością a Piaskiem odbywają się roboty drogowe. Może być również trochę górzyście. Nawierzchnia między Piaskiem a Pszczyną jest dużo lepsza. Droga pod kołami staje się równa i w większości przypadków płaska. Ostatni odcinek (w okolicy Parku Zamkowego) mimo iż niewybetonowany, to jednak nie na tyle wymagający, aby rowerzysta nie mógł sobie z nim poradzić. 

Lasy KobiorskieLasy Kobiorskie

Finisz przewidziano przy Muzeum Zamkowym w Pszczynie.


Dojazd do trasy

Wycieczka zaczyna się w Katowicach, przy Pomniku Powstańców Śląskich. Niedaleko od niego znajduje się dworzec PKP. Do początku trasy można dostać się pociągiem lub własnym samochodem. Między Pszczyną a Katowicami kursują pociągi Kolei Śląskich. Dużym plusem jest to, że cena biletu na rower wynosi 5 złotych. 

Auto należy zostawić na płatnym parkingu przy ulicy Chełkowskiego. Koszt to 4 złote za godzinę. Wtedy należy liczyć się z tym, że trasa stanie się dwa razy dłuższa, bo trzeba wrócić z Pszczyny po samochód. 

Rower można przewieźć pociągiem PKP, ale nie zawsze. Zależy to od połączenia i od tego, czy jest wyznaczone do tego specjalne miejsce. Opłatę dolicza się do biletu. Wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

Atrakcje na trasie

  • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice) – znajduje się w centrum miasta. Został postawiony z okazji 20. rocznicy śmierci generała. Ceniono go za pracowitość i mnóstwo działań na rzecz miasta. To z jego inicjatywy powstał ,,Spodek”.
  • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice) – stoi w sąsiedztwie hali widowiskowo - sportowej „Spodek” oraz Muzeum Śląskiego. Stanowi symbol Katowic. Pomnik waży aż 61 ton! Jest uhonorowaniem trzech powstań zbrojnych Polaków przeciwko władzom niemieckim Górnego Śląska. Każde ze skrzydeł pomnika nawiązuje do jednego z nich.
  • Uniwersytet Śląski (Katowice) – został utworzony 8 czerwca 1968 roku. To dziewiąta tego rodzaju placówka naukowa z okresu PRL. Obecnie można tu studiować stacjonarnie lub zaocznie. Na Uniwersytecie Śląskim cały czas otwierane są nowe, przyszłościowe kierunki. Warto wśród nich wymienić na przykład arteterapię, czy doradztwo filozoficzne i coaching.
Uniwersytet Śląski Uniwersytet Śląski
  • Dolina Trzech Stawów (Katowice) – znajduje się w śródmieściu. To liczące około 65 ha tereny zielone. Miejsce jest typowo rekreacyjne. Atrakcją są: duże zbiorniki wodne, z częściowo zagospodarowanymi nabrzeżami. Przy okazji można zwiedzić: przystań wodną, kąpielisko z plażą czy wybrać się na ścieżki rowerowe i rolkowe. W Dolinie Trzech Stawów Często organizowane są również wydarzenia muzyczne.
  • Lotnisko Muchowiec (Katowice) – cywilne lotnisko sportowe z betonową drogą startową. Obiekt obsługuje mniejsze loty rejsowe, ale spotkać tam też można małe samoloty lotnictwa ogólnego. Przybycie tu jest świetną okazją do oglądania odlatujących i przylatujących maszyn.
Lotnisko MuchowiecLotnisko Muchowiec
  • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy” (Katowice) – znajduje się w południowej części miasta Katowice (granica dzielnic: Giszowiec i Piotrowice-Ochojec), na terenie Lasów Murckowskich, u źródeł rzeki Kłodnicy. Jest porośnięty przez las łęgowy. Warte obejrzenia są olchy czarne (Alnus glutinosa). Ze zwierząt można podziwiać na przykład ptaki, ryjówki i jeże. Dodatkowo, miejsce to słynie z rozrodu ropuchy szarej, żaby trawnej, traszki zwyczajnej i rzekotki drzewnej.
  • Rezerwat przyrody Ochojec (Katowice) – powstał w celu ochrony liczydła górskiego. Jest to roślina wieloletnia z rodziny liliowatych. Rośnie w stuletnim drzewostanie olchowym. Pozostałe, cenne gatunki roślin to między innymi: lepiężnik biały (Petasites albus), starzec Fuchsa (Senecio Fuchsie) i kędzierzawy (Senecio rivularis), ciemiężyca zielona (Veratrum album ssp.)
  • Kamienny most na rzece Mleczna (Katowice) – powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jest najstarszym, czynnym do dzisiaj mostem w województwie. Jeszcze do lat 90. XX wieku można było po nim jeździć samochodami. Później ze względu na zbyt duże ryzyko umożliwiono na nim jedynie ruch pieszy. Przy okazji jest to dobry punkt widokowy i miejsce do zrobienia zdjęć.
Kamienny most na rzece MlecznaKamienny most na rzece Mleczna
  • Browar Obywatelski (Tychy) – dawny browar obecnie nie pełni swojej pierwotnej funkcji. Stał się miejscem, w którym odbywają się spotkania biznesowe, wydarzenia artystyczne. Serwowana jest tam również wyśmienita kuchnia, gdyż w znajduje się tu ogromna restauracja (400 m2), która kusi tortem agrestowym. 
  • Jezioro Paprocańskie (Tychy) – to zbiornik wodny z pierwszą klasą czystości wód. Warto się tutaj zatrzymać na dłuższy odpoczynek, aby podziwiać florę i faunę. Z pewnością atrakcją jest możliwość zobaczenia na żywo takich gatunków, jak czapla siwa, czy łabędź niemy. Jezioro obfituje w liczne gatunki ryb. Można w nim łowić na przykład: leszcze, sumy, węgorze, karpie czy szczupaki. Często odbywają się tu zawody wędkarskie.
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach (Kobiór) – powstanie zameczku myśliwskiego bardzo mocno łączyło się z pasją do polowań książąt von Hochberg. Do Puszczy Pszczyńskiej byli zapraszani najważniejsi goście. Odwiedzili go m.in. Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern oraz Wilhelm II. Na przestrzeni lat Zameczek Myśliwski w Promnicach był trawiony przez pożary, wielokrotnie odbudowywany i modernizowany. Obecnie jest zarządzany przez Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Katowicach. Stanowi część Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
  • Rzeźba Halabardników (Kobiór) – wykonana z drewna. Ma za zadanie strzec okolicy.
  • Kładka na rzece Korzeniec (Kobiór) – można po niej bezpiecznie przejść pod ceglanym mostem kolejowym.
  • Droga myśliwska (Piasek/Pszczyna) – była to droga konna, tzw. Reitweg.
  • Park Zamkowy (Pszczyna) – jest zaliczany do zespołu zamkowego książąt pszczyńskich. Podobno to jeden z najpiękniejszych tego rodzaju obiektów na całym Górnym Śląsku. Ma 160 ha powierzchni. Składa się z trzech części. Pierwsza to właściwy Park Zamkowy. Drugą stanowi Park Dworcowy. Od zachodu znajduje się tak zwana Dzika Promenada lub Zwierzyniec.
  • Zamek w Pszczynie – a w zasadzie Muzeum Zamkowe. Początki samego zamku sięgają I połowy XV wieku. We wnętrzu zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia z przełomu wieków XIX/XX. Warto zobaczyć odrestaurowane Stajnie Książęce. W ich skład wchodzą wozownia, młyn oraz garaże z początku XX wieku. Można również zwiedzać wystawy stałe i czasowe oraz bibliotekę multimedialną.
Zamek PszczynaZamek w Pszczynie
  • Rynek w Pszczynie – jest jednym z największych i najpiękniejszych w południowej Polsce. Ma tradycyjny, średniowieczny układ przestrzenny. Na Rynku można podziwiać kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Granice placu wyznaczają ulice Warowna, Piwowarska i Basztowa. Najważniejsze zabytki na Rynku w Pszczynie to: budynek „Warty” z Bramą Wybrańców, Ratusz, kościoły – katolicki i ewangelicki, budynek dawnej winiarni, tzw. „Frykówka”.
  • Zagroda Żubrów (Pszczyna) – ta atrakcja z pewnością spodoba się dzieciom. W Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim można zobaczyć takie gatunki jak: jeleń szlachetny, żubr europejski nizinny, daniel zwyczajny, sarna europejska, lis rudy, czy paw indyjski. Ciekawym miejscem jest również Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Przy okazji można również wpaść do herbaciarni i spróbować jednego z wielu gatunków herbat. Pawilon Herbaciarni na wyspie w Zabytkowym Parku Pszczyńskim ma bardzo ciekawy wystrój. Jednocześnie stanowi fantastyczny punkt widokowy.
  • Skansen Wsi Pszczyńskiej (Pszczyna) – powstała w latach 70. XX wieku. Obejmuje kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyński. Najbardziej warte zobaczenia budynki zabytkowe to: stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII wiek), chałupa z Grzawy (1831 rok), kuźnia z Goczałkowic (XIX wiek) i młyn wodny z Bojszów. Zagroda Wsi Pszczyńskiej została wpisana do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanego przez Urząd Marszałkowski. Znajdują się na nim najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej oraz świeckiej Górnego Śląska. W skansenie można obejrzeć na przykład takie przedmioty codziennego użytku, jak: „drabinioki”, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble, a także ciekawe eksponaty sztuki ludowej.

Noclegi lub miejsca postojowe

Wybierając się w trasę, która ma niewiele ponad 50 kilometrów, nie jest wymagane poszukiwanie miejsca noclegowego. Jednak, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to takich punktów na drodze znajduje się całkiem sporo. Do wyboru są między innymi: zajazdy i hotele.

Odpowiednim miejscem na dłuższy odpoczynek jest Jezioro Paprocany. Oferuje takie atrakcje, jak: przystań wodną, kąpielisko z plażą czy ścieżki rowerowe i rolkowe. Na przystani wodnej można wypożyczyć łódki, kajaki, rowery wodne, oraz deski surfingowe. W okolicy jeziora trzeba odwiedzić również najlepszą w Polsce trasę rowerowo-rolkową. Odbywają się tutaj: zawody Pucharu Polski we wrotkarstwie szybkim.

Gdzie zjeść

Punktów z dobrym jedzeniem na tym odcinku nie brakuje. Można zjeść domowy posiłek w jednej z licznych restauracji lub wpaść na burgera, czy na wyśmienitą pizzę. Niektóre lokale gastronomiczne przy okazji oferują również nocleg.

Dobrze wiedzieć

Obecnie na tej trasie na dwóch odcinkach są roboty drogowe, stąd warto uważać. Wycieczka jest wspaniałą okazją do uchwycenia samolotów, gdy wylatują z Lotniska Muchowiec, dlatego miłośnicy fotografowania na pewno zrobią ciekawe zdjęcia. Przydatne może być również zapięcie do roweru. Trzeba go na chwilę zostawić w Pszczynie, żeby móc spokojnie pozwiedzać Muzeum i Zamek.

Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie dłuższego postoju nad Jeziorem Poprocańskim. Konieczne będzie zabranie ze sobą kocyka, aby swobodnie usiąść.

Trzeba pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentów, portfela, podstawowego zestawu do naprawy roweru, czy powerbanka.

Praktyczne wskazówki

Wybierając się w trasę należy zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, kask, cieplejszą odzież (w zależności od pory roku). Do plecaka lub sakwy przyda się zapakować prowiant, dodatkową dętkę, a na ramę bidon z wodą.

Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze są w miejscowościach: Katowice, Tychy, Pszczyna, więc w razie awarii, warto udać się właśnie tam.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa na Skrzyczne rowerem
Region Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 22,7 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 60%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?