Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Dwa dni rowerem na Podlasiu — odwiedziny u żubrów w Białowieskim Parku Narodowym

Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 142 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Przeklasa

Autor bloga Rowerem po Podlasiu

Podlasie, zlokalizowane na wschodnich obrzeżach kraju, to miejsce pełne nieskażonej natury, zielonych pól, gęstych lasów oraz licznych rzek i jezior. Jest to kraina bogata w dziką przyrodę, która przyciąga miłośników rowerowych wyzwań. Będą oni mogli podziwiać tu malownicze krajobrazy, mijając m.in. wiejskie chaty czy cerkwie.

Głuszec na trasie Dwa dni po Podlasiu

Proponowana trasa zaczyna się na Stacji Waliły. Na przejechanie jej trzeba zarezerwować dwa dni. Całość liczy sobie 142 kilometry, które można pokonać w około 20 godzin. Trasa, pokrywająca się wielu miejscach ze szlakiem Green Velo, jest stosunkowo długa, i raczej polecana jest dla osób z doświadczeniem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować na niej swoich sił, bo na pewno będzie co oglądać. Nawierzchnia w większości jest utwardzona i asfaltowa, więc nie powinno być większych trudności z jazdą. Zdarzają się też odcinki szutrowe, ale nie są specjalnie wymagające.

Ze stacji Waliły należy kierować się w stronę Michałowa, na trasie mijając miejscowości Gródek, Gródek-Kolonia i Pieńki. Droga nie stanowi problemu. Jest asfaltowa, więc można spokojnie pedałować. Większość czasu poruszamy się w ruchu ulicznym, gdzie trzeba mieć na uwadze także innych jej użytkowników. W Michałowie kierujemy się w stronę Zalewu Siemianówka — największego zbiornika zaporowego w górnej Narwi, będącego ciekawą atrakcją turystyczną, mijając miejscowości Nowa Wola i Suszcza.

Jednak zanim odpoczniemy nad Zalewem Siemianówka, warto odwiedzić wieżę widokową w pobliskich Bondarach, a także znajdującą się tam plażę. Z Bondar należy kierować się drogą 687, aż do ulicy Klonowej, w którą skręcamy. Tutaj nawierzchnia zmienia się w szutrową, która prowadzi przez Stary Dwór do miejscowości Mostki. Tam znowu przechodzi w drogę asfaltową, którą dojedziemy do Tarnopolu. Przy Świetlicy Wiejskiej należy skręcić w lewo i kierować się do miejscowości Stare Masiewo, przez Babią Górę. Tutaj nawierzchnia ponownie zmieni się na szutrową i doprowadzi aż do miejsca, w którym należy szukać noclegu i zakończyć pierwszy dzień jazdy.

Drugi dzień rozpocznie się od podróży na południe, w kierunku Masiewa, gdzie warto zobaczyć skansen kolei wąskotorowej „Głuszec”. Nawierzchnia w dalszym ciągu jest szutrowa i prowadzi do ostoi Żubrów Kosy Most. Po jej minięciu, na dwóch kolejnych rozwidleniach, należy skręcić w lewo i kierować się dalej na południe aż do Starej Białowieży. Mijając parking trzeba skręcić w lewo, do miejscowości Pogorzelce. Stąd już prosta droga do Białowieskiego Parku Narodowego. Przed nim miniemy ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra.

Z Białowieży należy jechać drogą 689 w kierunku Zwierzyńca i przy pomniku Żubra skręcić w lewo, w stronę Czerlunki. Tutaj znowu droga, zwana „Tryb Zwierzyniecki”, przechodzi w szuter i prowadzi aż do skrzyżowania z Olemburską Drogą, na którym trzeba skręcić w lewo. Za mostem Na Leśnej Prawej trzeba skręcić w lewo w pierwszą możliwą drogę, aby zaraz później odbić w prawo i dojechać do miejscowości Topiło. Tutaj warto zrobić sobie przystanek przy jeziorze.

Z Jeziora Topiło należy jechać w kierunku mostu na rzece Perebel i dalej prosto do miejscowości Łozice. Następnie kierujemy się w stronę Olszyny, gdzie przy Mogile Powstańców trzeba skręcić w prawo i od razu w lewo. Ta droga doprowadzi do miejscowości Bokówka, z której drogą 685 dojechać należy do ostatniego przystanku na trasie, czyli do miejscowości Hajnówka.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Najlepsza opcja dojazdu do trasy to PKP — warto wziąć to pod uwagę, zważywszy, że początek i koniec trasy jest przy stacjach kolejowych.

Początek trasy znajduje się na stacji Waliły, która czynna jest w okresie wiosenno-jesiennym. Koniec z kolei mieści się przy stacji Hajnówka, z której można dojechać do Białegostoku. Należy pamiętać, że przewóz roweru jest dodatkowo płatny.

Atrakcje na trasie

  • Zalew Siemianówka — sztuczne jezioro w województwie podlaskim, niedaleko granicy z Białorusią, znajdujące się na obszarze objętym projektem Zielonych Płuc Polski. Powstała tutaj kluczowa scena filmu „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa”, w której dzieci uciekały przed Białą Czarownicą przez środek jeziora.

  • Plaża Rudnia i wieża widokowa — urocze miejsce na wschodnim brzegu Zalewu Siemianówka, które przyciąga turystów piękną przyrodą i dogodnym położeniem. Znajduje się w okolicach wsi Rudnia, niedaleko Supraśla. Plaża to szeroki pas piasku o złocistym odcieniu, idealny do relaksu. Czysta i spokojna woda Zalewu Siemianówka zapewnia doskonałe warunki do kąpieli i zabaw w wodzie. W pobliżu plaży znajduje się wieża widokowa, ze szczytu której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne tereny zielone.

wieża widokowa na wschodnim brzegu Zalewu Siemianówka

  • Plaża Stary Dwór — szeroka i bardzo czysta plaża znajdująca się przy Zalewie Siemianówka. Piasek zachęca do leżakowania, budowania zamków, czy grania w gry zespołowe. Kąpielisko jest na tyle duże, że nawet spora grupa turystów nie powoduje tłoku i bez problemu można znaleźć miejsce do odpoczynku. Przy plaży również znajduje się punkt obsługi rowerów, wiaty dla rowerzystów, ławki i wszystko to, co przyda się podczas przerwy w wycieczce.

  • Ostoja żubrów w Starym Masiewie — miejsce, z którego można obserwować między innymi mieszkające w okolicy żubry.

  • Rzeka Narewka — płynąca na obszarze województw podlaskiego i mazowieckiego. Narewka jest jednym z dopływów Narwi, która z kolei jest lewym dopływem Wisły. Rzeka wznosi się na północnych stokach Puszczy Białowieskiej i jest charakterystyczna ze względu na swoje malownicze, naturalne otoczenie. Ma dość zróżnicowany bieg – w wielu miejscach meandrujący, co tworzy ciekawy krajobraz i zapewnia różnorodność siedlisk dla roślin oraz zwierząt, tworzących unikalny ekosystem.

Rzeka Narewka

  • Białowieża — mała miejscowość położona na wschodnim krańcu Polski, blisko granicy z Białorusią. Jest to znane miejsce turystyczne ze względu na swoje położenie w pobliżu Puszczy Białowieskiej — jednego z ostatnich naturalnych lasów pierwotnych w Europie. Puszcza jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Białowieży, warto odwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które wprowadza odwiedzających w fascynujący świat okolicznych terenów. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Białowieży jest znajdujący się w centrum miasta Białowieski Park Pałacowy, który niegdyś był rezydencją polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie to jedno ciekawszych punktów do zwiedzania dla turystów w Białowieży.

  • Rezerwat Pokazowy Żubrów — w tym miejscu można zobaczyć nie tylko żubry, ale też łosie czy jelenie. Wszystkie zwierzęta mają możliwość korzystania z przestrzeni przypominającej ich pierwotne środowisko, co pozwala zachować naturalne cykle życiowe. Dzięki temu odwiedzający mają unikalną okazję podziwiania tych majestatycznych stworzeń na wolności.
    Rezerwat można zwiedzać:

    - w okresie od 16 kwietnia do 15 października: codziennie, w godzinach 9:00-17:00,
    - w okresie od 16 października do 15 kwietnia: od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00-16:00.

    Rezerwat jest nieczynny 1 stycznia, 7 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia oraz w II dzień katolickich i prawosławnych Świąt Wielkanocnych.

Brama Rezerwatu Pokazowego Żubrów.

  • Hajnówka — urocze miasteczko o bogatej historii i niepowtarzalnej atmosferze. To miejsce, gdzie tradycja, kultura i sztuka splatają się w harmonijną całość, zapewniając niezapomniane wrażenia dla każdego odwiedzającego. Hajnówka słynie z wielu atrakcji. Jedną z nich jest Muzeum Miniatur. To fascynujące miejsce przenosi nas w magiczny świat mikroskopijnych dzieł sztuki. Wszystkie miniatury są wykonane z ogromną precyzją i dbałością o szczegóły. Jednak to nie wszystko. Wędrując po uliczkach miasteczka, można odkryć Muzeum Kultury Białoruskiej. Tutaj przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a białoruska tradycja i zwyczaje ożywają na nowo. W muzeum można poznać bogatą historię i dziedzictwo kultury Białorusinów zamieszkujących te tereny od wieków. Kolejną wyjątkową atrakcją jest Muzeum Kowalstwa, które przenosi zwiedzających w czasie do epoki mistrzów rzemiosła. Tutaj, w magicznej atmosferze, można zobaczyć unikatowe dzieła kunsztu, które powstały w dawnych warsztatach kowalskich. Wyroby ze stali, żelaza i metali szlachetnych, które zachowały się w doskonałym stanie, ukazują tajemnice dawnej sztuki kowalskiej.

  • Topiło — niezwykły zbiornik wodny położony pośród malowniczych lasów, którego główną atrakcją jest piękna kolej wąskotorowa. Jezioro to, otoczone bujnymi lasami, tworzy niezapomniany widok, który relaksuje i uspokaja. Topiło to także kolejka wąskotorowa, która przemierza kręte tory wśród zieleni i przenosi w czasy minionych epok. Stare, pięknie odrestaurowane wagony, dźwięki stukotu kół na torach i parujący dym tworzą autentyczną atmosferę, która zapada w pamięć na długo.

Kolejka wąskotorowa - stacja Topiło.


Noclegi lub miejsca postojowe

Dwudniowa wycieczka wymaga zaplanowania noclegu. Najlepiej znaleźć go w Starym Masiewie i stamtąd wyruszyć na drugi dzień wyprawy. Jednak zanim udamy się na nocny spoczynek, to warto zaplanować też miejsca do odpoczynku na samej trasie. A tych nie powinno zabraknąć. Zdecydowanie warto odpocząć nad Zalewem Siemianówka, a później korzystać z wiat turystycznych, których jest pod dostatkiem. Z uwagi na to, że trasa częściowo pokrywa się ze szlakiem Green Velo, można też korzystać z Miejsc Obsługi Rowerzystów.

Gdzie zjeść

Planując wycieczkę, na pewno trzeba wziąć jakiś zapas jedzenia, ale też można posilić się nad Zalewem Siemianówka, w Starym Masiewie czy w Białowieży. Warto spróbować podlaskiej kuchni, która jest bogata w naturalne składniki, często pochodzące z lokalnych upraw.

Dobrze wiedzieć

Trasa, pomimo że rozłożona na dwa dni, nie jest wymagająca. Wystarczy dobra kondycja, żeby ją bez problemu przejechać. Najlepiej zaplanować ją w okresie wiosenno-jesiennym, aby móc skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie oferuje. Z uwagi na dystans całej trasy oraz zróżnicowane nawierzchnie, wyprawa z dziećmi może okazać się dla nich męcząca.

Praktyczne wskazówki

Z uwagi na charakter trasy, na pewno trzeba zabrać narzędzia rowerowe, łatki i zapasowe dętki. Dodatkowo warto spakować odzież na zmianę i przeciwdeszczową na wypadek opadów.

Do tego należy pamiętać o mapie bądź liczniku GPS z możliwością nawigacji. Z uwagi na długość trasy warto rozważyć zabranie powerbanku na wypadek problemów z doładowaniem urządzeń np.: telefonu czy nawigacji. Przydatne też okaże się przygotowanie jakichś przekąsek na każdy dzień jazdy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Szlakiem Rękodzieła Ludowego
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 52 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Uroki Doliny Narwi na malowniczej trasie rowerowej Śliwno-Waniewo
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlakiem historii Podlasia – trasa przez Krynki, Kruszyniany, Bobrowniki
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 60 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?