Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlakiem Rękodzieła Ludowego

Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 52 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Przeklasa

Autor bloga Rowerem po Podlasiu

Szlak Rękodzieła Ludowego w Czarnej Białostockiej to niezwykła podróż przez tradycję, kulturę i unikalne wyroby rzemieślnicze tej malowniczej części Polski. Czekają tu fascynujące historie, piękne wzory i niepowtarzalne doznania artystyczne. To magiczny świat rękodzieła ludowego, który istnieje od pokoleń i wciąż zachwyca swoją autentycznością. Szlak ten prowadzi przez warsztaty rzemieślnicze oraz unikalne sklepiki, gdzie lokalni artyści i twórcy prezentują swoje wyroby.

Szlak Ludowego Rzemiosła, zakład garncarski.

Trasa rozpoczyna się przy stacji kolejowej Czarna Białostocka i do pokonania są 52 kilometry, głównie — bo w 60% — po drogach asfaltowych, a pozostałe 40% to szuter. Jadąc po części asfaltowej, można korzystać ze ścieżek rowerowych, które znacznie ułatwią poruszanie się względem ruchu samochodowego. Przejechanie szlaku nie powinno zająć więcej niż 4 godziny, ale oczywiście wszystko zależy od tego, ile czasu przeznacza się na zwiedzanie atrakcji, których na tej trasie nie brakuje. Nie jest ona trudna, nie ma też ogromnych przewyższeń. W sumie są dwa podjazdy, na 25. i 32. kilometrze, reszta jest płaska. Nawet początkująca osoba bez problemu sobie poradzi.

Ze stacji kolejowej kierować należy się ulicą Kościelną do jej końca i skręcić w Fabryczną, a następnie we Wrzosową. Tą drogą dojechać trzeba do miejscowości Czarna Wieś Kościelna, skąd kierujemy się w stronę Oleszkowa. Nawierzchnia w tym rejonie jest asfaltowa, więc nie jest specjalnie męcząca. Zaraz za Oleszkowem jest miejscowość Ośrodek, w którym należy skręcić w lewo i kierować się do Łapczyna i dalej do Zamczyska, gdzie znajdziemy Pracownię Wyrobu Łyżek.

Znak na pracownię łyżkarską Zamczysk

Z Zamczyska należy kierować się do Brzozówki Koronnej, a zaraz za nią będzie Brzozówka Strzelecka. Dalej trasa prowadzi do skrzyżowania z drogą E67, na którym trzeba pojechać prosto. Dopiero w Przewalance droga z asfaltowej przejdzie w szutrową i nią należy jechać do Kopisk, z których prowadzi prosty odcinek przez las, na którego końcu — w Kopiskach — trasa znowu zmieni nawierzchnię, żeby ponownie przejść w asfaltową, która prowadzi do wsi Ponikła. Ten odcinek, od Przewalanki do Ponikły, jest właśnie „pod górkę”. Reszta trasy jest już po płaskim terenie, więc podjazdy zostały w tyle.

Do wsi Nowe Aleksandrowo droga prowadzi prosto, dopiero tutaj trzeba skręcić w lewo i ul. Dobrzyniewską dojechać aż do Szosy Knyszyńskiej, gdzie trzeba pokonać jakieś 400 metrów do skrętu w lewo, w ul. Łyskowską, którą podążamy aż do trasy nr 8, wzdłuż której trzeba jechać aż do wsi Porosły i dalej do wsi Krupniki, gdzie trasa przecina się z Green Velo, ale prowadzi dalej do Sikorszczyzny,  a następnie do wsi Klepacze. To ostatnia — szutrowa — prosta, która prowadzi do końca trasy, czyli do stacji kolejowej Białystok Nowe Miasto.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Trasa ma swój początek i koniec przy stacjach kolejowych, więc najlepszym środkiem transportu jest pociąg. Szczególnie że szlak nie jest pętlą i kończy się w innym miejscu, niż zaczyna, więc dojazd samochodem może stanowić problem. Po zakończeniu podróży trzeba będzie jeszcze wrócić do auta.

Atrakcje na trasie

  • Szlak Rękodzieła Ludowego — fenomenalny projekt, którego najważniejszym celem jest ochrona lokalnych tradycji rzemieślniczych oraz popularyzacja twórczości ludowej, który został zainicjowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Skupia się wokół działalności: kowali, garncarzy, łyżkarzy, tkaczy i rzeźbiarzy regionu.

    Szlak Ludowego Rzemiosła - pracownia kowala
    W Czarnej Wsi Kościelnej znajduje się warsztat kowalski Mieczysława Hulewicza, którego twórczość można określić mianem artystycznej. W Zamczysku natomiast znajduje się pracownia łyżkarska. Mieczysław Baranowski tworzy łyżki, które są małymi dziełami sztuki. Dalej znajduje się warsztat tkacki, gdzie wytwarza się piękne tkaniny i dywany. Na końcu trasy znajdziemy rzeźbiarza, gdzie powstają kapliczki, figury Chrystusa i innych świętych postaci. Pracownie można zwiedzać od poniedziałku do soboty, po telefonicznym uzgodnieniu.

Szlak Ludowego Rzemiosła - pracownia łyżkarska.

  • Rezerwat Budzisk — jest najstarszym rezerwatem Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Utworzono go w 1770 roku, a w 1787 roku powiększono do obecnych rozmiarów liczących 328 ha. Specyficznym elementem rezerwatu są źródliska, które dają początek strumieniom oraz torfowiska, z których powoli sączy się woda.

  • Czeremchowa Tryba — malownicze uroczysko, w którym znajduje się wspaniała Polana Czeremcha. Nazwę otrzymała za sprawą rosnących w okolicy drzew i krzewów czeremchy. To piękna roślina z rodziny różowatych, która ma właściwości zdrowotne. W okolicy znajdziesz także inne, interesujące gatunki pod ochroną, np. czosnek niedźwiedzi.

Uroczysko na Szlaku Ludowego Rzemiosła

  • Zalew Czapielówka — położony w Puszczy Knyszyńskiej to oaza spokoju i ciszy. Budowany przez 10 lat i oddany do użytku w 1981 roku. Zejścia do wody nie są strome.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa przewidziana jest na 4-5 godzin jazdy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozciągnąć ją na cały dzień i spędzić więcej czasu nad Zalewem Czapielówka. Można tutaj odpocząć lub wskoczyć do wody i schłodzić się po trudach pedałowania. Zalew oferuje wiele możliwości, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Zalewem Czapielówka

Gdzie zjeść

Większość miejsc, w których można skosztować lokalnych dań, jest położna na początku i końcu trasy, więc tam najlepiej zacząć poszukiwania miejsca na obiad. Jednak mnogość lokalnych specjałów, które można spróbować, powinna być zadowalająca nawet dla największego smakosza.

Dobrze wiedzieć

Żeby wykorzystać pełnię atrakcji, najlepiej wybrać się w tę trasę w sezonie letnim. Bez problemu można ją zaplanować z dziećmi, szczególnie że nie ma dużych różnic w wysokości, a zalew Czapielówka stanowi świetną rozrywkę dla pociech, które mogą się tam bawić na plaży lub w wodzie.

Praktyczne wskazówki

Najważniejsza rzecz to oczywiście narzędzia rowerowe — podstawowy zestaw jest konieczny z uwagi na to, że jedziemy przez las i wioski, więc serwis rowerowy musimy zapewnić sobie sami. Dobrze jest też wziąć zapas jedzenia, bo po drodze będą jedynie lokalne sklepy, w których być może trzeba będzie mieć gotówkę, więc i o niej dobrze jest pomyśleć. Oczywiście chcąc skorzystać z dobrodziejstw Zalewu Czapielówka, można zabrać jakieś ubranie na zmianę i ręcznik, żeby wysuszyć się po kąpieli.

Warto mieć wgrany ślad trasy na telefonie, czy liczniku lub nawigacji GPS. Ewentualnie zaopatrzyć się w mapę w Czarnej Białostockiej.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Przejazd ścieżką rowerową z Białegostoku nad Jezioro Komosa
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 42 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Na rowerowym szlaku po atrakcjach Tykocina i okolic
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Ludowy krajobraz Podlasia – 70 kilometrów między najsławniejszymi rolnikami w regionie
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 1 dzień
Dystans 72 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?