Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Przejazd ścieżką rowerową z Białegostoku nad Jezioro Komosa

Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 42 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Przeklasa (Rowerem po Podlasiu)

Trasa z Białegostoku nad Jezioro Komosa jest idealnym rozwiązaniem na wycieczki dla całej rodziny. Ze względu na długość, poprowadzenie w całości po drodze dla rowerów, jak i płaski teren cieszy się niesłabnącą popularnością. Okolica gwarantuje wiele atrakcji dla każdego, a bliskość miasta sprawia, że jest świetnie skomunikowana.

Obok stacji kolejowej Białystok Nowe Miasto wyznaczono początek i koniec trasy, można tam dojechać pociągiem lub autobusem komunikacji miejskiej, forma pętli pozwala na rozpoczęcie i zakończenie właściwie w dowolnym momencie. Trasa w całości została poprowadzona po ścieżce dla rowerów, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli uczestnikami są bardzo mali, początkujący rowerzyści. 70% nawierzchni to asfalt, a jedynie 30% szutry lub leśne drogi, dlatego nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem.

Każdy rower będzie odpowiedni, miejski, górski, trekkingowy, a nawet szosowy. Ze względu na dobrą infrastrukturę poziom trudności trasy można by ocenić na bardzo łatwy, jednak do pokonania jest dystans 42 kilometrów, co dla niektórych może stanowić wyzwanie. Ostatecznie więc poziom trudności określono jako łatwy (2 z 4 punktów). Opisany fragment jest częścią popularnego szlaku rowerowego Green Velo.

fragment Green VeloNa niebiesko zaznaczony fragment szlaku Green Velo

Pierwsze kilometry należy jechać ulicą św. Jerzego, a następnie Południową i Horodyńską aż do Kawaleryjskiej. Po prawej stronie będzie znajdować się stadion miejski, a zaraz za nim las Zwierzyniecki. Dalej należy kierować się do ul. Branickiego i zjechać na południe, aż do skrzyżowania z Baranowicką. Od tego momentu trasa prowadzi cały czas prosto, w kierunku północno-wschodnim aż do skrzyżowania ulic św. Marka i Traktu Napoleońskiego, tam trzeba wjechać w szutrową drogę pomiędzy tymi ulicami.

Las ZwierzynieckiLas Zwierzyniecki

Trzymamy się wyznaczonej trasy aż do miejscowości Ciasne, kolejne na szlaku są Ogrodniczki, za miejscowością należy skręcić w prawo i trzymać się ulicy Białostockiej, aż do momentu skrętu w prawo w Krasnym. Ślad GPS prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu jeziora.

Jezioro KomosaJezioro Komosa

Droga powrotna zaczyna się po wschodniej stronie Krasnej Rzeczki, prowadzi przez las do Krasnegostawu i dalej na południowy zachód w stronę ul. Ciołkowskiego w Białymstoku.

Droga prowadzi cały czas prosto, aż do znanego już miejsca przy Stadionie Miejskim, ostatni fragment trasy jest poprowadzony w tym samym miejscu co jej początek.

Dojazd do trasy

Do Białegostoku można bez problemu dojechać komunikacją zbiorową (pociągiem lub autobusem) albo samochodem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w centrum miasta parkingi mogą być płatne.

Atrakcje na trasie

Białystok posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, które umożliwiają łatwe poruszanie się po mieście. Można bezpiecznie i wygodnie dotrzeć do wielu atrakcyjnych miejsc, takich jak parki, zabytki i miejsca rekreacyjne. Dodatkowo Białystok otoczony jest licznymi terenami zielonymi, w tym parkami i lasami. Każdy doceni relaksującą przejażdżkę rowerową przez te obszary i będzie się cieszyć pięknem natury.

  • Planetarium wraz z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu w Białymstoku — Podczas wyjazdu z młodszymi członkami rodziny warto sprawdzić program i dostępność planetarium, które w swoim programie ma około 5 różnych filmów, które wyświetlane są na półsferycznym, siedmiometrowym ekranie. Aby urozmaicić seans, film ogląda się na pół leżących fotelach, przez co widownia ma wrażenie, jakby unosiła się pośród gwiazd. Bilety dostępne są przez stronę planetarium lub w kasie na miejscu.
  • Rezerwat przyrody las zwierzyniecki — obszar administracyjnie leży w granicach miasta, ale mimo to las zachował wysoki stopień naturalności. Rezerwat został powołany, aby chronić drzewa i krzewy, które tworzą unikatowy las grądowy o dużym znaczeniu edukacyjnym i kulturowym.
  • Ogród zoobotaniczny „Akcent” — zarządzany przez Schronisko dla zwierząt w Białymstoku niezwykły ogród można zwiedzać za darmo, jest to miejsce bytowania kilkunastu gatunków ssaków, ptaków, płazów i gadów, które często pokazują się zwiedzającym.
  • Tor Rowerowy „Wieża” — położony na terenie parku tor rowerowy, dostępny jest dla turystów za darmo. Trasa prowadzi po mniejszych i większych hopkach, zakrętach czy zjazdach, świetnie się sprawdzi jako, przystanek w drodze powrotnej z trasy.
  • Jezioro Komosa — sztuczny zbiornik wodny na rzece Pilicy, wokół jeziora można spacerować i spędzać czas na łonie natury, niestety obowiązuje zakaz kąpieli i połowu ryb ze względu na obręb hodowlany. Wokół zbiornika poprowadzona została ścieżka spacerowo-rowerowa.

jezioro KomosaJezioro Komosa
  • Pałac Branieckich — popularnie nazywany „Wersalem Podlasia” to zabytkowy, późnobarokowy pałac, dawna rezydencja magnacka. Cały zespół pałacowo-parkowy zajmuje 9,7 ha i jest dostępny dla zwiedzających cały czas, zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem jest możliwe od wtorku do niedzieli.

Noclegi lub miejsca postojowe

Sama trasa nie wymaga rezerwowania noclegu, ponieważ szacowany czas przejazdu wynosi mniej więcej trzy godziny. Opisany wariant jest idealnym dopełnieniem weekendowego czy wakacyjnego wyjazdu do Białegostoku lub na Podlasie.

Doskonałym miejscem na dłuższy odpoczynek są okolice jeziora Komosa, ze względu na zakaz kąpieli linia brzegowa jeziora została pozostawiona w dość naturalnym kształcie, bez sztucznych plaż i ośrodków rekreacyjnych.

Gdzie zjeść

Po wyjeździe z miasta dostępność restauracji jest mniejsza, dlatego warto zaplanować sobie odwiedzenie Białegostoku, gdzie liczne restauracje serwują bardzo dobrą kuchnię regionalną, ponadto duża liczba dyskontów i sklepów spożywczych zaspokoi każde potrzeby.

Dobrze wiedzieć

Jezioro Komosa jest objęte całkowitym zakazem kąpieli, natomiast w samym Białymstoku znajduje się kilka basenów i aquapark w hotelu Gołębiewski.

Trasę można przejechać o każdej porze roku, ze względu na nawierzchnię nawet zimą to przyjemny sposób na spędzenie weekendu.

Praktyczne wskazówki

Bliska odległość od miasta sprawia, że większe zaopatrzenie nie jest konieczne, warto jednak mieć przy sobie zapasową dętkę i podstawowe narzędzia. Podczas przejazdu po lesie przyda się również urządzenie z GPS-em, na które można wgrać trasę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Na rowerowym szlaku po atrakcjach Tykocina i okolic
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Ludowy krajobraz Podlasia – 70 kilometrów między najsławniejszymi rolnikami w regionie
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 1 dzień
Dystans 72 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?