Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlakiem historii Podlasia – trasa przez Krynki, Kruszyniany, Bobrowniki

Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 60 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Przeklasa (Rowerem po Podlasiu)

Trasa rowerowa przez Krynki, Kruszyniany i Bobrowniki pozwoli odkryć fascynującą historię Podlasia. Region ten jest bogaty w dziedzictwo kulturowe i zabytki architektury, które można poznać podczas tej wycieczki. Trasa rowerowa przez te miejscowości umożliwia poznanie niezwykłego pochodzenia tego obszaru. Łączy ona kilka interesujących punktów historycznych, a jednocześnie zapewnia wspaniałe widoki na wiejskie krajobrazy, co sprawia, że jest atrakcyjna zarówno dla miłośników historii, jak i natury.

Miejscowość KrynkiMiejscowość Krynki przy granicy z Białorusią

Proponowana trasa liczy 60 kilometrów i przebiega przez dwie miejscowości: Krynki i Kruszyniany. Można na nią dojechać ze szlaku Green Velo, od którego oddalona jest o ok. 8 kilometrów. Choć jest to pętla, to najlepiej rozpocząć ją w miejscowości Krynki. Trasa jest odpowiednia dla każdego, nawet początkującego rowerzysty. Można się na nią wybrać wraz z dziećmi, spędzając przyjemny czas w terenie. Cała podróż powinna zająć 4-5 godzin jazdy.

Większość, bo około 60% wycieczki, będzie odbywała się po asfalcie i utwardzonych drogach, natomiast pozostałe 40% to szutry i drogi nieutwardzone, które mogą też przechodzić w grząski piach, po którym trzeba będzie prowadzić rower. Zaczynając podróż w Krynkach, przez większość wyprawy będziemy poruszać się po drogach publicznych, jedynie 20% to drogi dla rowerów.

W malowniczo położonych Krynkach trzeba kierować się na rondo – najbardziej nietypowe w Europie, bo ma aż 12 charakterystycznych odnóg. Należy zjechać z niego w ulicę Kościelną, która doprowadzi do rozwidlenia, na którym należy odbić w lewo.

trasa rowerowa do KruszynianTrasa rowerowa do Kruszynian

Po dojechaniu do lasu trasa przechodzi w nawierzchnię nieutwardzoną, która będzie prowadziła aż do Kruszynian. Trzeba pamiętać, żeby trzymać się prawej strony szlaku, dopiero w Nietupie należy skręcić w lewo. Kolejny zakręt czeka rowerzystę przy Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Dalej droga prowadzi przez Sanniki, w których należy odbić w lewo, żeby dojechać do Kruszynian. I to pierwszy idealny moment na chwilę przerwy dla wszystkich rowerzystów, którzy odczuwają zmęczenie po ostatnich kilometrach pełnych szutru.

Warto postawić na zwiedzanie lokalnych atrakcji takich jak Tatarska Jurta, czy drewniany Meczet. Po chwili przerwy w pedałowaniu należy cofnąć się drogą, która dojechaliśmy do Kruszynian i skręcić w lewo, w pierwszą możliwą odnogę. Tutaj zacznie się utwardzona nawierzchnia, która zapewni odpoczynek po dotychczasowych szutrach. Asfalt prowadzi do Łużan i tam należy skręcić w lewo. Po minięciu strażnicy WOP w Jaryłówce dojeżdżamy do Bobrownik, miejscowości, w której znajduje się przejście graniczne z Białorusią.

meczet w KruszynianachMeczet w Kruszynianach

Z Bobrownik trasa prowadzi wzdłuż granicy Polsko-Białoruskiej, przez Chomontowce, Rudaki, Łosiniany i Ozierany Wielkie z powrotem do Kruszynian. W Ozieranach Wielkich znajduje się zalew Ozierany, przy którym można odpocząć. To prawdziwe bogactwo natury, zarówno jeśli chodzi o malowniczą roślinność, jak i różnorodne ptactwo. W takich warunkach przyrody warto chwilę odsapnąć.

Później wjeżdżamy ponownie w szutrowe odcinki, po których dojedziemy do asfaltowej drogi prowadzącej do Kruszynian. Przy Cerkwi Św. Anny należy skręcić w prawo i utwardzonym szlakiem kierować się prosto aż do łowiska ryb, przy którym trzeba skręcić w lewo i później w lewo, na rozwidleniu. I ulicą Pohulanka wracamy do Krynek, skąd zaczęła się wycieczka.

Dojazd do trasy

Do trasy można dojechać samochodem z Białegostoku, ale podróż regionalnym pociągiem do stacji „Waliły Stacja” też jest możliwa. Należy pamiętać jednak, że ze stacji trzeba jeszcze dojechać ok. 15 km drogą nr 65 do szlaku. W przypadku dojazdu PKP wycieczkę zacząć należy w Bobrownikach.

Atrakcje na trasie

Liczba atrakcji na trasie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego rowerzysty. Od miejsc historycznych i kulturowych, do plaż przy licznych zalewach. 

  • Krynki — niewielkie miasto w województwie podlaskim położone na Wysoczyźnie Białostockiej, obok granicy z Białorusią. Miasto zasłynęło przede wszystkim nietypowym rondem, z którego odchodzi aż 12 ulic, co jest ewenementem na skalę całego kraju.

  • W Krynkach warto zobaczyć Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny – świątynię prawosławną, która jest doskonałym przykładem architektury neoromańskiej i bizantyjskiej. Gmach kościoła otoczony jest przez urocze zielone błonia.

  • Kościół św. Anny to neogotycka świątynia, której budowę zaczęto w 1907. Znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna, nadwiślano-bałtycka fasadą budynku.

  • Kaplica św. Antoniego to prawosławna świątynia, jeden z najpiękniejszych obiektów położony na terenie Krynek. Świątynia została zrekonstruowana na przełomie XIX i XX wieku.

  • Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia w Krynkach, które były ważnym ośrodkiem żydowskim, jest Synagoga Kaukaska, wybudowana w 1850 roku kojarzona z biedniejszymi mieszkańcami pochodzenia żydowskiego.

  • Synagoga chasydzka ze Słomina to wyjątkowy budynek wybudowany w XIX wieku dzięki chasydom pochodzącym z Białorusi. Do dziś jest to jedna z niewielu samodzielnych świątyń chasydzkich w Polsce.

  • Na mapie atrakcji Krynek znajduje się również Zalew o powierzchni 3.5 hektara, który stanowi doskonałe miejsce do połowu ryb, ale także do uprawiania sportów wodnych.

  • Zalew Ozierany — położony pomiędzy Kruszynianami i Ozieranami Wielkimi. To wspaniałe miejsce dla wędkarzy, ale także dla osób chcących uciec od miejskiego zgiełku. Można tu złowić węgorze, szczupaki, karpie, liny, amury, karasie czy też okonie.

  • Meczet w Kruszynianach — to najstarszy meczet tatarski w Polsce, którego powstanie datuje się na XVIII/XIX wiek. Jest otwarty dla zwiedzających od maja do września w godzinach 9 - 19. Cena biletów wynosi 10 zł za osobę dorosłą i 5 zł za młodzież szkolną i dzieci. Bilety dla grup zorganizowanych — do 50 osób — kosztuje 250 zł. Pieniądze przeznaczone są na utrzymanie Meczetu.

  • Tatarska Jurta — to miejsce, w którym można zobaczyć prawdziwą, wyposażoną, tatarską jurtę, ale też spróbować autentycznych tatarskich specjałów, takich jak litewskie kołduny, kibiny, czy cebulniki.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa przez Krynki i Kruszyniany nie powinna zająć więcej niż  5 godzin, więc nocleg jako taki nie jest konieczny, ale warto wiedzieć, gdzie można odpocząć. Są to na pewno miejsca przy akwenach wodnych w Krynkach, Ozieranach i Wyżarach. W ciepłe letnie dni można zrobić tam piknik i oddać się przyjemnej rekreacji w wodzie, zanim wróci się do pedałowania.

Gdzie zjeść

Kuchnia Podlasia charakteryzuje się różnorodnymi smakami i wpływami kulturowymi. Region ten jest znany z unikatowych dań opartych na lokalnych produktach i tradycyjnych recepturach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Takim miejscem jest Tatarska Jurta, gdzie można spróbować podlaskich specjałów. Na trasie można też uzupełnić zapasy w sklepach w Bobrownikach.

Dobrze wiedzieć

Trasę najlepiej zaplanować w okresie wiosenno-letnim, tak żeby móc podziwiać jej zalety. Dodatkowo jest idealna dla rodzin z dziećmi, a liczba atrakcji, jakie są dostępne, zadowoli każdego.

Praktyczne wskazówki

Najważniejsze, o czym należy pamiętać to urządzenie GPS lub mapa, która ułatwi nawigację na trasie. Do tego zestaw narzędzi i łatki, ewentualnie dętka. Trasa prowadzi w większości przez las, więc nie można liczyć na serwis rowerowy. Oczywiście warto też zabrać odzież przeciwdeszczową.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Przejazd ścieżką rowerową z Białegostoku nad Jezioro Komosa
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 42 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Na rowerowym szlaku po atrakcjach Tykocina i okolic
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Ludowy krajobraz Podlasia – 70 kilometrów między najsławniejszymi rolnikami w regionie
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 1 dzień
Dystans 72 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlakiem Rękodzieła Ludowego
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 52 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?