Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa wokół jeziora Gaładuś

Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB
Czas
Dystans 29 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Z dala od tłumów, a jednak wśród wyjątkowo pięknych krajobrazów - taka jest wycieczka przez Suwalszczyznę, którą proponujemy dla indywidualnych rowerzystów i całych rodzin. Zobaczymy piękne jeziora, kwieciste łąki, dworek Czesława Miłosza, a nawet zajrzymy na Litwę. Jeżeli planujecie wyprawę rowerem przez Podlasie, to zapraszamy na wycieczkę na północno-wschodnie kresy, gdzie czuć przenikające się kultury!

Wycieczkę zaczynamy w pobliżu wioski Krasnogruda, tuż obok Jeziora Gaładuś. Wąska, asfaltowa droga prowadzi nas wśród pól i wzgórze na północ (fragment szlaku rowerowego Eurovelo 11). Przypominamy, że proponowana trasa jest pętlą – turyści, którzy przyjadą np. z Sejn, zaczną ją wcześniej, w okolicy wioski Żegarów.

Pierwsza miejscowość to Dusznica – przy skrzyżowaniu obok przystanku autobusowego skręcamy w prawo (droga w lewo prowadzi nad brzeg Jeziora Gaładuś). Po 550 metrach odbijamy w lewo, w polną drogę, która wiedzie do granicy z Litwą. Kilkaset metrów dalej i jesteśmy u naszych sąsiadów, wkrótce dojedziemy do szosy w pobliżu leśnego parkingu.

Trasa polna wokół jeziora GaładuśTrasa polna wokół jeziora Gaładuś

Sosnowy las będzie nam towarzyszył przez kolejne dwa kilometry. Droga prowadzi wzdłuż pasa granicznego. Po lewej stronie miniemy ukryte w lesie jezioro Tarnaukos. Ten odcinek jest fragmentem pieszego szlaku Camino Lituano, przecinającego całą Litwę i łączącego się ze słynnym pielgrzymim szlakiem Świętego Jakuba prowadzącym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w Hiszpanii.

Teraz będziemy jechali wzdłuż brzegu Jeziora Gaładuś, raz bliżej, raz dalej, wzgórzami, polami i lasami.  Po niespełna 6 kilometrach dotrzemy w pobliże granicy z Polską. Objechaliśmy jezioro od północy, skręcamy na południe, a szlak prowadzi nas nadal w pobliżu brzegu, tyle, że po polskiej stronie. To fragment dość słabo oznakowanego szlaku rowerowego R65 (Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny).

Jezioro GaładuśJezioro Gaładuś

To nieco bardziej cywilizowane okolice (tylko nieco), po drodze miniemy pojedyncze gospodarstwa. Zawsze możemy zjechać ze szlaku i odpocząć nad brzegiem jeziora. Do takiego odpoczynku kuszą drewniane pomosty.

Po niespełna 4 kilometrach dotrzemy do parku linowego Galadusys (chwila na emocje inne niż rowerowe). Kolejne kilometry do wioski Żegary to wędrówka przez wzgórza, z widokiem na znikającą i pojawiającą się taflę wody jeziora.

agroturystyka na trasie wokół jeziora GaładuśAgroturystyka na trasie wokół jeziora Gaładuś

Na zakończenie wycieczki (lub na początku jeżeli zaczęliśmy trasę w Żegarach) warto zobaczyć dworek Miłosza, czyli miejsce, w którym często bywał polski noblista. Dworek przycupnął obok brzegu Jeziora Hołny. Trafimy do niego skręcając w prawo, na wjeździe do Krasnogrudy. Dwa kilometry drogą przez pola i staniemy przed urokliwym dworkiem przypominającym czasy opisane w “Panu Tadeuszu”.

Dworek MiłoszaDworek Miłosza

W dworku Miłosza organizowane są najróżniejsze wydarzenia kulturalne - warto przed wycieczką spojrzeć na stronę Międzynarodowego Centrum Dialogu i sprawdzić czy będziemy mieli okazję nakarmić duszę. Nad progiem widnieje inskrypcja ,,Bieda temu, kto wyrusza i nie powraca”, w pobliżu znajdziemy rzeźby przedstawiające księgi z poezją.

Do Krasnogrudy wrócimy tą samą drogą lub równoległą, nieco na północ od dworu (przy okazji możemy zrobić zdjęcie lokalnej ciekawostce czyli drzewie o oryginalnym kształcie, zwanym “drzewem Hyundai”.


Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie

Jak dojechać i wrócić z trasy?

Największą miejscowością w pobliżu trasy są Sejny. Dojedziemy do niej autobusem z Suwałk lub Augustowa, a potem należy przesiąść się na autobus do Ogrodników/Żegar. Uwaga – przed kupnem biletu sprawdźcie, jakie są zasady przewozu rowerów. Możemy również wyruszyć na szlak z Sejn, to tylko nieznacznie wydłuży czas wycieczki. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest dotarcie na start trasy własnym samochodem.

Atrakcje na trasie

  • Piękne widoki – tych będzie tyle, że najbardziej wybredni koneserzy wyjątkowych krajobrazów będą zadowoleni. Wzgórza, ukwiecone łąki, pola ze zbożem, a wśród nich Jezioro Gaładuś i Jezioro Hołny - rowerem przez Podlasie to najlepszy sposób, żeby wycisnąć najwięcej z krainy na północno-wschodnich kresach i pograniczu Litwy,
  • Sejny – ponad 5 tysięczne miasteczko, stolica powiatu sejneńskiego, świetna baza wypadowa na wyprawy rowerowe po Puszczy Augustowskiej i Wigierskim Parku Narodowym. W Sejnach warto zobaczyć m.in. zespół klasztorny dominikanów z okazałą Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesioną na początku XVII wieku (barok wileński), najcenniejszym elementem wystroju wnętrza jest drewniana gotycka figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. w tryptyku, jedna z nielicznych takich figur w Europie,
  • Krasnogruda dworek Miłosza – dworek w miejscowości położonej obok Jeziora Hołny. Powstał pod koniec XVII wieku, przebudowany w XIX wieku, należał do przodków polskiego poety i noblisty Czesława Miłosza. Dworek Miłosza w Krasnogrudzie - otoczonym parkiem - mieści Międzynarodowe Centrum Dialogu, które organizuje warsztaty, wystawy, koncerty oraz spotkania literackie (przed odwiedzinami warto zadzwonić i spytać czy dworek będzie dostępny),
  • Jezioro Gaładuś – drugie pod względem wielkości jezioro na Suwalszczyźnie, pięknie położone, częściowo na terenie Litwy (granica oznaczona bojami). Długie, wąskie, z czystą wodą. Bardzo dobre miejsce, żeby odpocząć w spokoju, bez natłoku turystów. Brzeg jeziora nie jest porośnięty lasem, dno piaszczyste i kamieniste,

Jezioro Gaładuś wieczorową porąJezioro Gaładuś wieczorową porą

  • Jezioro Hołny – jezioro rynnowe położone przy granicy z Litwą, lubiane przez wędkarzy i miłośników czystej wody i odpoczynku z dala od tłumów,
  • Park Linowy Gaładuś – park dla miłośników mocniejszych wrażeń i spacerów na wysokości, położony nad Jeziorem Gaładuś, obok wypożyczalnia sprzętu wodnego, agroturystyka, pole namiotowe i plaża, dla klientów parku trzy trasy (można je łączyć), cena biletów: 30 - 90 zł.

Gdzie się zatrzymać na trasie – miejsca postojowe

Wycieczkę zaplanowaliśmy na kilka godzin, jednak wiele osób zauroczy pagórkowaty, pełen urokliwych jezior krajobraz. Jeżeli zechcemy nasycić się widokami i spędzić noc na “Małej Litwie”, to z noclegiem nie będzie problemu. W pobliżu szlaku działa wiele gospodarstw agroturystycznych chętnych do przyjęcia turystów.

Podczas wycieczki z pewnością znajdziemy wiele wspaniałych miejsc na piknik, np. na brzegu Jeziora Gaładuś.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjne AURAŻegary 21
16-500 Żegary
605 930 032
okoknook
Domki GaładuśRadziucie 28
16-500 Sejny
500 039 814
okoknook


Gdzie zjeść?

Brzegi jezior Hołny i Gaładuś różnią się od wielu podobnych miejsc w innych częściach Polski – nie ma tu niezliczonych mniej lub bardziej interesujących punktów gastronomicznych. Na jedzenie/picie można zatrzymać się w Winnicy nad Rozlewiskiem w Żagarach oraz w pobliżu Parku Linowego Gaładuś. Posiłek oferują niektóre gospodarstwa agroturystyczne. Bary i restauracje znajdziemy w Sejnach.

Dobrze wiedzieć

Przejeżdżając przez granicę Litwy nie potrzebujemy paszportu, trzeba jednak mieć przy sobie dowód tożsamości. Trasa nie jest szczególnie wymagająca, jednak pamiętajmy, że jest trochę wzniesień z podjazdami do 150 metrów, które mogą zmęczyć młodszych rowerzystów.

Praktyczne wskazówki

Z pewnością warto zaopatrzyć się w prowiant i wodę – po drodze nie ma zbyt wielu sklepów. Pogoda lubi płatać figle – do sakw spakujmy kurtkę przeciwdeszczową. Jeździmy w kasku na głowie. Dobrym pomysłem jest też zabranie powerbanku, który pomoże nam naładować telefon z nawigacją. Trzeba zabrać łatki, zapasową dętkę i podstawowe narzędzia (warsztat rowerowy znajdziemy tylko w Sejnach).

Najlepsza pora na wycieczkę na pogranicze polsko-litewskie, to wiosna i lato, swoich sił można również spróbować w ładny jesienny dzień.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Wokół Jeziora Wigry – czyli barwna podróż po pięknej Suwalszczyźnie!
Region Podlasie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 48,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 19%, Piach 2%, Szuter 79%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa uroczysko Białorogi
Region Podlasie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Piach 20%
Co oznaczają parametry trasy?