Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Zakopanego do Bukowiny Tatrzańskiej

Region Małopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 50 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Daniel Bartkowicz

Turystyka rowerowa ma różnorodne oblicza. Wielu rowerzystów poszukuje tras będących jednocześnie wyzwaniem fizycznym oraz dostarczających ciekawych doznań turystycznych. Dla fanów górskich wycieczek rowerowych pętla z Zakopanego będzie doskonałym pomysłem. Co można spotkać na tej wymagającej trasie i na co warto zwrócić uwagę?

Zakopane i okolice rowerem – opis trasy

Pętla nie jest częścią większego szlaku, jednak jej przebieg oraz długość z pewnością spodobają się wszystkim ambitnym rowerzystom. Liczy ona 50 km i choć w całości prowadzi po asfalcie, to zaliczana jest do tych trudnych i wymagających. Z tego powodu poleca się ją turystom o dobrej kondycji fizycznej, a nie rodzinom z dziećmi. 

Trasę rowerową z Zakopanego można pokonać w około 4-5 godzin na rowerze crossowym, trekkingowym, szosowym czy gravelu. Należy pamiętać, że pętla oprócz licznych przewyższeń, wyznaczona została po ruchliwych drogach, którymi poruszają się samochody, a wzdłuż niej brakuje ścieżek rowerowych.

napis ZakopaneNapis Zakopane

Początek trasy wyznaczono na Krzeptówkach w Zakopanem. To jedna z głównych ulic tej turystycznej miejscowości. Po skręceniu w prawo i przejechaniu kilkuset metrów rowerzysta dociera do Sanktuarium na Krzeptówkach. Stamtąd należy jechać nadal prosto, aż do ulicy Księdza Józefa Stolarczyka, w którą to trzeba skręcić, a następnie odbić w prawo, aby dostać się do Muzeum Karola Szymanowskiego. Jadąc kolejno ulicami Kasprusie, Orkana, Grunwaldzka, Staszica, Piłsudskiego, Przerwy-Tetmajera, Goszczyńskiego i znów Piłsudskiego dotrze się do jednej z najbardziej znanych punktów miasta, czyli Wielkiej Krokwi. Tu warto zatrzymać się na chwilę, by podziwiać ten współczesny obiekt z ciekawą historią.

Dalej należy kierować się ulicą Czecha w stronę ronda i Drogi Oswalda Balcera. Trasa cały czas nieznacznie wznosi się, dlatego warto odpocząć przy kolejnym charakterystycznym punkcie, jakim jest Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Stąd aż do Cyrhli czeka kolejny podjazd, natomiast do Zazadni mięśnie trochę odpoczywają, a rowerzysta może cieszyć się naturą. Następny odcinek do Polany Głodówka to kolejny podjazd, który rekompensują malownicze widoki. Stąd po zjechaniu w prawo do ulicy Halna rowerzysta może sunąć do Term na Bukowinie Tatrzańskiej.

Trasa rowerowa po minięciu tego miejsca będzie nieco wymagająca, więc chwila wytchnienia właśnie tam jest jak najbardziej wskazana. Po kilku kilometrach dociera się do Gliczarowa Górnego. Tutaj znajduje się legendarna wśród rowerzystów Ściana Bukovina, znana z wyścigu Tour de Pologne. Od Gliczarowa droga opada aż do Białego Dunajca i Poronina. Na wjeździe do Zakopanego warto zahaczyć o Muzeum Jana Kasprowicza, a następnie o Rówień Krupową i Krupówki.

trasa rowerowa w górachTrasa rowerowa w górach

Wycieczkę rowerową po atrakcjach Zakopanego i okolic można zakończyć w punkcie wyjazdowym na ulicy Krzeptówki.

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy
  • Zła nawierzchnia po deszczu

Dojazd do trasy

Do Zakopanego można dojechać pociągiem. Bilet na rower lepiej kupić wcześniej, ponieważ obowiązuje ograniczenie liczby przewożonych jednośladów. Alternatywnym środkiem transportu jest autobus, ponieważ w tej turystycznej miejscowości znajduje się także dworzec PKS. Warto poszukać przewoźników, którzy zapewniają połączenie w wybranego miejsca do Zakopanego.

Atrakcje na trasie

Zakopane, miasto położone u podnóża Tatr od dziesięcioleci przyciąga rzesze turystów. Jego atrakcjami można cieszyć się przez cały rok, a oferta sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Niewątpliwie tak jest również z rowerzystami, którzy szukają ambitnych wyzwań, niezapomnianych przeżyć oraz widoków. Wybierając się w trasę rowerową z Zakopanego po okolicach, atrakcji turystycznych i emocji nie zabraknie, a o niektórych z nich można przeczytać poniżej.

  • Rówień Krupowa to rozległa polana w centrum Zakopanego, z której rozciąga się piękna panorama na całe Tatry oraz na szczyt Gubałówki. Poprzecinana asfaltowymi alejkami jest doskonałym miejscem dla spacerowiczów, rodzin z dziećmi czy rowerzystów, a jej teren podzielony został na dwie części, górną i dolną Rówień Krupową. Nazwa tego rozległego terenu parkowego pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, rodziny Krupów. Turyści często robią sobie zdjęcia przy drewnianym napisie „Zakopane” oraz mogą skorzystać z lunety wycelowanej w Giewont. Rówień Krupowa to obszar o walorach historycznych i kulturowych, stanowiący niepowtarzalny element układu urbanistycznego miasta. Odbywają się tutaj imprezy sportowe i kulturalne.
  • Ściana Bukovina to kultowe miejsce dla kolarzy, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów – w kulminacyjnym punkcie ma nachylenie 22%. Wąski asfalt między zabudowaniami jest miejscem walki czołowych zawodników ze świata podczas jednego z etapu wyścigu Tour de Pologne. Nieco ponad pięć kilometrów podjazdu, przewyższenie około 300 metrów, średnie nachylenie niespełna 6 procent to wyzwanie, długo pozostające w pamięci mięśni i głowy. 
  • Termy Bukowina Tatrzańska jest to kompleks basenów zasilanych wodą termalną. Ten jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie oferuje seanse zapachowe, kąpiele, sauny, łaźnie, hydromasaże. Na jej terenie warto zrobić przerwę i nabrać sił przed dalszą jazdą na tej wymagającej trasie.
  • Przepiękne widoki na Tatry z okolic Gliczarowa i Bukowiny zachwycają podczas pokonywania stromych podjazdów. Przepiękne krajobrazy roztaczające się wzdłuż trasy to gratka zarówno dla rowerzystów, jak i miłośników gór. Doceni je każdy turysta, dla którego wysiłek fizyczny oraz otaczająca przyroda stanowią ważne elementy aktywności. Na proponowanej, zakopiańskiej trasie rowerowej te niezwykłe widoki niewątpliwie należy zaliczyć do najpiękniejszych w Polsce.

krajobraz TatryKrajobraz, Tatry

  • Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Wzniesiono ją w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza i stanowi najbardziej typowy przykład stylu zakopiańskiego. Ta najpiękniejsza drewniana budowla sakralna pod Tatrami idealnie wkomponowuje się zieleń świerkowego lasu. Wykonana w konstrukcji zrębowej na wysokiej kamiennej podmurówce oraz stromym łamanym dachem zwieńczonym sygnaturką, jest charakterystycznym punktem Jaszczurówki.
  • Ważnym, sakralnym punktem na trasie będzie Sanktuarium na Krzeptówkach. Kościół jest votum wdzięczności górali za ocalenie życia Janowi Pawłowi II w 1981 roku. Wcześniej istniała tu kaplica Księży Pallotynów z figurą Matki Boskiej Fatimskiej.

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w ZakopanemNarodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

  • Dziesiątki tysięcy fanów skoków narciarskich, gorąca atmosfera, wierne kibicowanie i sportowa rywalizacja to każdego roku „przeżywa” Wielka Krokiew. Usytuowany na naturalnym stoku w Tatrach Zachodnich obiekt króluje w Zakopanem. Krokiew zbudowana według projektu Karola Stryjeńskiego w 1925 jest najstarszą i największą skocznią narciarską w Polsce i jedną z najbardziej znanych budowli w kraju. Skocznię można zwiedzać, gdy nie odbywają się na niej zawody czy treningi. Koszt zwiedzania: bilet normalny: 12 zł, ulgowy 7 zł, dzieci do lat 3 za darmo.

Wielka KrokiewWielka Krokiew

  • Kto nie słyszał o Krupówkach – najbardziej znanej ulicy Zakopanego, a jednocześnie jednym z najsłynniejszych deptaków w Polsce? Ciągną się wzdłuż potoku Foluszowego, a ich długość wynosi 1100 metrów. Uznawane są za jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Zakopanego. Położone w centrum miasta swoją nazwę zawdzięczają polanie, na której miejscu powstały. Na Krupówkach znajduje się dużo sklepów oraz lokali gastronomicznych. Turyści mogą także skorzystać z oferty kulturalnej, ponieważ mieści się tutaj także kościół pw. Najświętszej Rodziny, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Galeria Rudolfa Krzyżaka, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, Art Gallery Yam, Galeria Ryszarda Budnika czy też Galeria Rękodzieło Ludowe Podhala.

Noclegi lub miejsca postojowe

Proponowaną trasę rowerową można pokonać spokojnym tempem jednego dnia, dlatego nie będzie konieczna rezerwacja noclegu. Jednak osoby, które zechcą zostać dłużej, nie będą miały żadnego problemu ze znalezieniem miejsca dla siebie. Zakopane i okoliczne miejscowości mają szeroką ofertę turystyczną. W zależności od oczekiwań można nocować w prywatnych kwaterach, hostelach, hotelach, na polach namiotowych czy w gospodarstwach agroturystycznych.

Gdzie zjeść

Na trasie znajduje się dużo restauracji, pensjonatów oraz lokali gastronomicznych zlokalizowanych głównie w Gliczarowie Górnym, Bukowinie Tatrzańskiej i Zakopanem. Na posiłek warto zatrzymać się m.in. na Bukowinie Tatrzańskiej. Większość podjazdów pozostaje już pokonanych, dlatego obiad złożony z lokalnych potraw, zjedzony w miejscu z widokiem na Tatry zrekompensuje wysiłek.

W samym centrum Zakopanego zlokalizowanych jest wiele miejsc, gdzie można zjeść, jednak osoby, które chcą uniknąć tłumów lepiej, żeby wybrały miejsce oddalone od Krupówek.

Dobrze wiedzieć

Trasę najlepiej przejechać latem, ponieważ podczas słonecznej pogody Tatry prezentują się w całej okazałości i zachwycają różnorodnością. O tej porze roku sucha nawierzchnia nie stwarza dodatkowych problemów i zagrożenia bezpieczeństwa rowerzysty. Na Bukowinie Tatrzańskiej warto zrobić przerwę na termach, gdzie po wysiłku organizm się zregeneruje.

Praktyczne wskazówki

Na tę kilkugodzinną trasę rowerową w górach trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawą jest dobra kondycja, jednak należy zabrać ze sobą podstawowy zestaw narzędzi na wypadek małej awarii roweru. Nieduży plecak czy torba do backpackingu to idealne rozwiązanie, jeżeli nie chcemy wieźć ze sobą większego, zbędnego bagażu. Warto mieć spakować przekąski oraz, w zależności od preferencji, bidony z wodą czy izotonikiem. Pogoda w górach bywa kapryśna, dlatego „deszczówka” może być strzałem w dziesiątkę, natomiast z powodu charakteru trasy, niezbędnym będzie kask.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa warta wysiłku – Mieczysław w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Polsko-słowacka przygoda szlakiem rowerowym doliny Popradu
Region Małopolska
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 95 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?