Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Czesław Lang – legenda polskiego kolarstwa

Data aktualizacji: 09-02-2021

Na swoim koncie ma szereg wyróżnień, których mógłby pozazdrościć mu niejeden sportowiec. W trakcie swojej wieloletniej kariery zawodowej zdobył wiele medali, a w wieku 25 lat z sukcesem reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w naszym kraju, obecnie biznesmen, działacz społeczny, menadżer, dyrektor generalny największego sportowego wydarzenia w naszym kraju – Tour de Pologne. Kim jest Czesław Lang?  

Czesław LangBy Silar, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Wszyscy, którzy choć trochę pasjonują się kolarstwem, doskonale znają tę postać. Młodsze pokolenie może jednak nie wiedzieć, kim jest Czesław Lang. To polski kolarz szosowy i torowy. Jest on jednocześnie pierwszym zawodowym kolarzem w naszym kraju. Jego największym osiągnięciem było zdobycie srebrnego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Dwukrotnie stawał również na podium Mistrzostw Świata – w Valkenburgu, w 1979 roku (srebro) oraz w San Cristobal, w 1977 roku (brąz). Podczas swojej wieloletniej kariery zdobył kilkanaście medali na Mistrzostwach Polski. Zwyciężył także podczas wyścigu Tour de Pologne, którego obecnie jest dyrektorem generalnym.

Czesław Lang – początki mistrza

Urodził się 17 maja 1955 roku w Kołczygłowach, wsi położonej w województwie pomorskim. Już od najmłodszych lat pasjonowało go kolarstwo. Oglądając Wyścig Pokoju, młody Czesław Lang marzył o tym, aby spełnić marzenie o wystartowaniu w tego typu wydarzeniu. Jednak, aby mieć możliwość zdobycia roweru wyścigowego, musiał przynależeć do klubu. Jego talent został dostrzeżony. Zauważył go trener Euzebiusz Marciniak z LZS Baszta Bytów, gdzie Lang startował w latach 1970-77. 

Właśnie w 1977 roku w San Cristobal reprezentacja Polski w składzie Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki oraz Stanisław Szozda wywalczyła brąz podczas szosowych Mistrzostw Świata w drużynowej jeździe na czas. Awans o jedno oczko na podium zdobył również dwa lata później w trakcie trwania Mistrzostw Świata w Valkenburgu. Wtedy to Czesław Lang, Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz stanęli na drugim stopniu podium. Kolejne pięć lat swojej kariery zawodowej kolarz spędził w Legii Warszawa.

Czesław LangBy Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Srebro zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku to zdecydowanie największe osiągnięcie w jego karierze amatorskiej. Na uznanie zasługuje także czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej na czas, wywalczone w trakcie tej samej imprezy. Trzeba przyznać, że oba te sukcesy otworzyły mu drzwi do uprawiania zawodowego kolarstwa

W tym samym roku zwyciężył również w Tour de Pologne oraz w wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda.

Czesław Lang – kariera zawodowa

W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Campagnolo i tym samym został pierwszym zawodowym kolarzem w Polsce. To wyjątkowy moment w historii naszego kraju. Carrera – Inoxpran, Del Tongo Colnago oraz Malvor – Sidi to grupy kolarskie, których barwy reprezentował Czesław Lang jako zawodowiec w kolejnych latach swojej kariery. Pasjonaci kolarstwa zapewne pamiętają go z występów w Giro d’Italia, w których startował aż dziewięć razy. Trzykrotnie brał on udział również w elitarnym wyścigu Tour de France. Podczas swojej wieloletniej kariery zwyciężył w 30 wyścigach zawodowych. Swoją przygodę z kolarstwem zakończył w 1989 roku.

Najważniejsze osiągnięcia:

 • Mistrzostwo Polski na torze w wyścigu indywidualnym na dochodzenie w 1974 roku,
 • Brązowy medal – Mistrzostwa Świata w drużynowym wyścigu szosowym w 1977 roku,
 • Mistrzostwo Polski na szosie w drużynie w 1977, 1979, 1980 oraz 1981 roku,
 • Brązowy medal – Mistrzostwa Polski na torze w wyścigu indywidualnym na dochodzenie w 1977 i 1979 roku,
 • Srebrny medal – Mistrzostwa Świata w drużynowym wyścigu szosowym w 1979 roku,
 • Mistrzostwo Polski na torze w wyścigu drużynowym na dochodzenie w 1979 i 1980 roku,
 • Srebrny medal – Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku,
 • Zwycięstwo w Tour de Pologne w 1980 roku,
 • Zwycięstwo w Settimana Ciclistica Lombarda w 1980 roku,
 • Mistrzostwo Polski w wyścigu górskim w 1980 roku,
 • Mistrzostwo Polski w wyścigu długodystansowym na 50 km w 1981 roku,
 • Zwycięstwo w prologu Tirreno-Adriatico w 1983 roku,
 • Zwycięstwo w prologu Tour de Romandie w 1987 roku,
 • Zwycięstwo w prologu Volta Ciclista a Catalunya w 1988 roku,
 • Zwycięstwo w Trofeo Baracchi w 1988 roku.

Czesław Lang – choroba

Po zakończeniu kariery Czesław Lang zachorował na chorobę Meniere’a. Jest to rzadko występująca dolegliwość ucha wewnętrznego. Zazwyczaj objawia się zawrotami głowy, szumami usznymi, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwijającej się utraty zdolności słyszenia. Częste ataki choroby skutkowały przyjmowaniem leków w dużych dawkach, co spowodowało dwukrotne zatrzymanie akcji serca.

Wtedy też Czesław Lang i Elżbieta Lang – żona słynnego kolarza, zdecydowali się spróbować dość kontrowersyjnej metody Gersona, polegającej na zmianie żywienia, m.in. przejście na weganizm. Ta okazała się być strzałem w dziesiątkę. Lang odstawił leki i odzyskał siły, co pozwoliło mu poświęcić się jeździe konnej, polowaniom, narciarstwu oraz podróżom. Jednak mimo kłopotów zdrowotnych nie zrezygnował ze swojej pasji i nadal jeździ na rowerze i udziela jako ekspert w tej dyscyplinie sportu.

To jeszcze nie koniec

Czesław Lang, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, od 1993 roku jest Dyrektorem Generalnym Lang Team i Tour de Pologne. To dzięki niemu zapomniana wówczas impreza stała się jednym z najważniejszych wyścigów świata. Czesław Lang jest także Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich. Stał się inicjatorem takich wydarzeń, jak: Maratony Rowerowe Lang Team, Grand Prix MTB, Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Junior, Tour de Pologne Amatorów, czy Lang Team Race. Mimo iż sam nie jeździ już zawodowo, z pełnym zapałem propaguje kolarstwo.

Czesław Lang został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2010 Krzyżem Oficerskim.