Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Hulajnoga elektryczna – co warto wiedzieć przed zakupem?

Data aktualizacji: 14-06-2019

Hulajnoga elektryczna to świetna alternatywa dla rowerów miejskich, która wciąż zyskuje nowych fanów. Kiedyś przyciągały zaciekawione spojrzenia oraz wywoływały kpiące uśmieszki, dziś nikogo już nie dziwi widok dorosłego na hulajnodze z napędem elektrycznym. Dlaczego warto zaopatrzyć się w ten środek transportu? I jak wybrać odpowiedni model dla siebie? Sprawdźmy!

Hulajnoga elektryczna – co to jest?

Najprościej ujmując jest to zwykła hulajnoga, ale wyposażona w akumulator oraz silnik. Pojazdy te, niegdyś uważane za zabawki typowo dziecięce, obecnie wracają do łask. I nic w tym dziwnego!

Nasze miasta są coraz bardziej zatłoczone, liczba samochodów korkujących ulice rośnie z roku na rok, a degradacja środowiska wciąż postępuje. Dlatego hulajnoga na akumulator jest coraz częściej i chętniej wybierana przez mieszkańców dużych aglomeracji, jako alternatywny sposób na docieranie z punktu A do B.

hulajnoga elektrycznaHulajnoga elektryczna to bardzo dobry sposób na szybkie poruszanie się po mieście

Historia pojazdu tego typu jest dość długa i sięga początków XIX wieku. Jednak brak sprecyzowanych danych prowadzi jedynie do spekulacji – niektóre źródła wspominają o konstrukcjach niemieckich ulicach w 1817 roku, z kolei inne o Nowym Jorku i Wielkim Kryzysie. Niemniej jednak, konstrukcja hulajnogi jest prosta i to czyni z niej tak atrakcyjny środek transportu. Hulajnoga z napędem to kolejny stopień ewolucji tego prostego i wygodnego pojazdu.

Zalety hulajnogi!

Hulajnoga z napędem elektrycznym to bardzo dobra alternatywa dla rowerów, zwłaszcza jeśli mamy do pokonania nieduże dystanse. E-hulajnoga pozwala na dużą swobodę w poruszaniu się po mieście – po złożeniu można z nią wejść do tramwaju czy autobusu lub zabrać ze sobą na uczelnie. Taki sposób poruszania się sprawia, że człowiek staje się dużo bardziej mobilny.

biała hulajnoga elektrycznaHulajnoga z napędem elektrycznym to ekologiczny sposób na jazdę po mieście

Hulajnoga na akumulator jest przede wszystkim:

Kompaktowa

Niewielkie rozmiary oraz możliwość składania pojazdu przemawia zwłaszcza do osób, które nie mają dużo miejsca w domu – zmieści się nawet w przedpokoju lub w sypiali pod łóżkiem. Dodatkowo niewielkie rozmiary przydają się w zatłoczonym mieście, gdzie pozwala skorzystać z komunikacji miejskiej.

Ekologiczna

Jako, że napędzana jest akumulatorem na prąd, hulajnoga nie produkuje spalin, co przyczynia się w dużym stopniu do zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Oczywiście, sposób pozyskiwania prądu ze spalania paliw kopalnych jest dyskusyjny, jednak bierzemy tu pod uwagę aspekt jednostkowy, a nie ogólnoustrojowy. Wybór pomiędzy samochodem, a hulajnogą jest oczywisty, jeśli zależy nam na ograniczaniu śladu węglowego. Pamiętajmy – każde, nawet najmniejsze działanie w duchu „pro-eko” ma sens!

Ekonomiczna

Brak konieczności tankowania = więcej pieniędzy w portfelu. Energia elektryczna jest relatywnie tania w porównaniu do obecnych cen paliwa, także ładowanie akumulatora w hulajnodze elektrycznej wychodzi znacznie taniej, niż podróżowanie po mieście autem. Zwłaszcza, że poruszając się w korku zużycie paliwa znacznie wzrasta, nawet dwukrotnie! – Wnioski nasuwają się same…

Hulajnoga dla dorosłych czy dla dzieci?

Hulajnoga to pojazd dla każdego! Obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli, które będą idealne dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Hulajnoga z napędem elektrycznym najczęściej posiada solidną konstrukcję, która jest w stanie spokojnie znieść obciążanie rzędu 100 kg oraz posiada regulowaną wysokość kierownicy. Rozwiązania te oferuje np. polska hulajnoga elektryczna Frugal Passion, która odznacza się schludnym, stylowym designem oraz licznymi udogodnieniami.

czarna i biała hulajnoga elektrycznaHulajnoga na akumulator Frugal to produkt polski

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych wyposażona jest też w mocniejszy silnik, który pozwala jeździć szybciej i dalej – najczęściej z prędkością 25 km/h. Modele przeznaczone dla dzieci osiągają maksymalnie połowę tej wartości, co jest odpowiednie dla młodszych użytkowników. Dobrym przykładałem jest choćby hulajnoga elektryczna Hot Wheels od Kawasaki, która jest bezpieczna, lekka i pozwala przejechać odległość do 6 km. Świetna opcja, żeby dziecko dojechało do pobliskiej szkoły.

Co powinna mieć dobra e-hulajnoga?

Aby cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie daje hulajnoga elektryczna, zwróć szczególną uwagę na:.

  • Odpowiednie koła: pneumatyczne (pompowane) pozwalają jeździć znacznie wygodniej, gdyż amortyzują drgania pochodzące z podłoża lepiej, niż kółka odlane z tworzywa sztucznego. Warto wybrać również model z większymi kołami, które pozwolą przebyć większa odległość w krótszym czasie.
  • Wygodny podest: Musi być na tyle szeroki, aby można było swobodnie ustawiać stopy oraz manewrować nimi w razie konieczności.
  • Możliwość składania: Element obowiązkowy dobrej miejskiej hulajnogi z napędem; szybkie składanie pozwala zabrać ją na uczelnie, do biura czy skorzystać z komunikacji miejskiej. Ułatwia również przechowywanie hulajnogi w domu.
  • Właściwy rozmiar: Hulajnoga musi pasować do nas i naszego wzrostu oraz wagi, co pozwoli poruszać się wygodnie, bez późniejszego bólu pleców od garbienia się na zbyt małym pojeździe. Warto wybierać modele z regulowaną wysokością kierownicy.
  • Pojemność akumulatora: W tym miejscu, zasada „im więcej, tym lepiej” ma rację bytu. Pojemna bateria oznacza, że zrobimy więcej km między ładowniami.
  • Oświetlenie LED: konieczne z racji prędkości rozwijanych przez hulajnogi – pozostali uczestnicy ruchu drogowego szybciej nas dostrzegą, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

kobieta jadąca na hulajnodze elektrycznejHulajnoga elektryczna dla dorosłych to też świetna zabawa!

Oczywiste jest, że warto wybrać sprzęt porządny, który posłuży lata – bezawaryjność to dodatkowy plus na naszym „eko” koncie, gdyż zepsuta hulajnoga nie wyląduje na śmietnisku natychmiast zastąpiona kolejnym modelem. Lepsza e-hulajnoga to więcej pieniędzy w kieszeni.

Zobacz także:

Przewodnik po rowerach elektrycznych