Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jakie są rodzaje hulajnóg?

Data aktualizacji: 12-05-2020

Hulajnogi straciły status dziecięcej zabawki i stały się pełnoprawnym środkiem transportu. Nikt nie dziwi się na widok dorosłych sunących nimi do pracy lub na uczelnie. Jedyne, co może dziwić to fakt, że świat tak późno docenił zalety tego genialnego wynalazku. Prosta konstrukcja nadaje się zarówno do codziennego przemieszczania się z punktu A do punktu B, jak i do rekreacyjnych przejażdżek, np. w weekendy. To na pewno ciekawa alternatywa dla rowerów.

Hulajnoga elektryczna to nowinka, która szturmem podbiła serca mieszkańców dużych miast.

Tyle o idei, przejdźmy do konkretów. Choć hulajnogi zyskały na powszechnej popularności stosunkowo niedawno, to już zdążyło się wśród nich wyodrębnić kilka wyraźnie różnych od siebie rodzajów. Z pozoru wszystkie wydają się do siebie podobne – kierownica, deska i dwa koła, jednak w rzeczywistości dzieli je wiele. Diabeł tkwi w szczegółach, takich jak: rozmiar kół, wytrzymałość poszczególnych elementów, napęd elektryczny, amortyzacja czy nawet system hamowania to tylko część różniących je komponentów.  Jakie są i czym różnią się najpopularniejsze rodzaje hulajnóg? Co należy do zalet potężnych modeli elektrycznych osadzonych na dużych kołach, a co przemawia za małą i lekką hulajnogą miejską? Sprawdźmy.

Hulajnoga z dużymi kołami

Rozmiar kół to podstawowe rozróżnienie pomiędzy hulajnogami. Od nich, w głównej mierze, zależy przeznaczenie pojazdu. Ogólnie rzecz ujmując – im większe koła, tym bardziej wyczynowa charakterystyka hulajnogi. Małe kółka to domena lekkich hulajnóg przeznaczonych do pokonywania niewielkich dystansów oraz rekreacji.

Duże koła w hulajnodze mają zazwyczaj średnicę 180, 200 lub 230 mm. Do ich zalet należy zaliczyć:

  • Wydajność – mniejsze opory toczenia sprawiają, że na jednym odepchnięciu przejedziemy dalszą odległość.
  • Szybkość – efektywność toczenia przekłada się także na możliwość rozpędzenia się do większy prędkości.
  • Komfort jazdy:
    • duże koła umożliwiają zastosowanie większych podestów. Długie i szerokie modele umożliwiają przyjęcie wygodniejszej pozycji podczas jazdy.
    • Większe koła dobrze radzą sobie z nierównym terenem i lepiej absorbują drgania. Ma to ogromne znaczenie w przypadku modeli bez amortyzacji.

Każda hulajnoga miałaby duże koła, gdyby miały one same zalety. Po stronie wad należy zaliczyć mniejszą kompaktowość – modele z małymi kołami są lżejsze oraz zajmują mniej miejsca, przez co łatwiej je transportować. Problem jest także mniejsza mobilność – większy promień skrętu komplikuje manewrowanie. Hulajnogi z małymi kołami (o średnicy 100, 120, 125 lub 145 mm.) łatwiej się także hamuje.

Hulajnogi wyczynowe 

Hulajnogi wyczynowe, czyli efekt inwencji osób, które zdecydowały się zabrać swoje pojazdy do skateparków i spróbować wykonać kilka trików. Przenieśli oni jazdę na wyższy poziom, zmodyfikowali i usprawnili konstrukcję, zaczęli próbować na hulajnogach ewolucji, o których inni nawet nie pomyśleli.

Czym charakteryzują się modele wyczynowe, czyli hulajnogi freestyle? Muszą w bezpieczny sposób znosić ekstremalne obciążenia, jakie są związane z agresywną, sportową jazdą, dlatego ich najważniejszą cechą jest wytrzymałość. Wzmocnione są wszystkie elementy hulajnogi wyczynowej – zaczynając od kółek, przez widelec i podest, aż po kierownicę. 

Sportowa jazda na hulajnodze to hobby, w które można wdrażać się od najmłodszych lat.

Jeśli hulajnoga wyczynowa ma się nadawać do wykonywania tricków, powinna także mieć małą kierownicę, ponieważ duża może nie tylko utrudnić, co uniemożliwić wykonanie niektórych ewolucji. Ogromne znaczenie mają także hamulce, które muszą być na tyle efektywne, aby zatrzymać mocno rozpędzoną hulajnogę. Jeśli chodzi o specyfikację kółek, to większość modeli wyczynowych jest wyposażone w małe (średnica 100, 110 lub 120 mm). Do ich zalet należy zaliczyć świetną zwrotność oraz niską masę, która ułatwia wysokie loty w parku.

Wybierając hulajnogę wyczynową, nie można pominąć także kwestii odpowiednich łożysk. Im wyższa klasa według skali ABEC, tym szybsze łożysko. Jeśli jazda ma być dynamiczna, to powinniśmy celować w najwyższe klasy – 7 lub 9.  

Hulajnogi elektryczne

Elektryczne modele wyeliminowały z hulajnóg, to co było podstawą ich użytkowania – odpychanie się jedną nogą od podłoża. I wskutek tej zmiany stały się sprzedażowym hitem drugiej dekady XXI wieku. Hulajnoga elektryczna to prosty, oszczędny i minimalistyczny środek transportu, dlatego kupuje ją coraz większe grono osób. Przodują w tym przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, którzy pod ręką mają szerokie chodniki, czyli infrastrukturę potrzebną do podróżowania. Co więcej, w wielu dużych miejscowościach dostępna jest usługa wypożyczania hulajnogi elektryczny na minuty. Każdy, kto nie jest przekonany do tego wynalazku, może spróbować i za kilka złotych przekonać się, czy odpowiada mu taka forma transportu.

Z czego wynika fenomen modeli elektrycznych? Silnik i akumulator zastępują siłę nóg, przez co hulajnoga staje się wygodnym i szybkim środkiem transportu po mieście. Umożliwia rozpędzenie się do 20 km/h, czyli prędkości bliżej dynamicznej jeździe rowerem niż spacerowi. Oprócz tego można jeździć nią chodnikami, co odpowiada najmłodszym oraz osobom, które przeraża chaos panujący na polskich drogach i ścieżkach rowerowych. Natomiast niska masa pojazdu oraz możliwość składania sprawiają, że hulajnogę można mieć zawsze przy sobie, co nie tylko umożliwia wnoszenie jej do komunikacji miejskie, ale także eliminuje ryzyko kradzieży.

Elektryczna hulajnoga to minimalistyczny, ale niezwykle uniwersalny środek transportu.

Najlepsze hulajnogi elektryczne wyróżniają się lekką, ale solidną konstrukcją z możliwością składania. Przyda się także zasięg dostosowany do naszych potrzeb – taki, aby dojechać do celu i wrócić na jednej zawartości akumulatora, a także opcja szybkiego i wygodnego ładowania. W elektrykach świetnie sprawdzają się duże koła – 8,5 albo nawet 10 cali. Jazda na nich jest wygodniejsza, a pojazd osiąga lepszą efektywność z mocy akumulatora.

Hulajnogi miejskie

Elektryczne hulajnogi to także modele stricte miejskie. Jednak tutaj skupmy się na tych napędzanych siłą mięśni. Hulajnoga miejska to świetna alternatywa dla samochodu, komunikacji zbiorowej i roweru.

Hulajnogi tego typu stworzono do wykorzystywania jako codzienny środek transportu, dlatego powinny one być bardzo uniwersalne. Najlepiej sprawdzają się małe i lekkie modele z możliwością składania. Kompaktowe wymiary mają wiele zalet – łatwiej taką hulajnogę przechowywać w mieszkaniu czy biurze. Kłopotu nie stanowi także zabranie ich do komunikacji miejskiej.

Nawet niewielkich rozmiarów hulajnoga umożliwia całkiem dynamiczną jazdę, a także męczy dużo mniej niż rower. Przemawia za nimi także stosunkowo niska cena, bo solidny model miejski dostaniemy już za kilkaset złotych.


A gdyby tak ozdobić pojazd neonami?

Kupując hulajnogę miejską, należy dostosować jej cechy do własnych potrzeb. Jednak każdemu przydadzą się takie elementy i cechy, jak regulowana wysokość, możliwość składania, oświetlenie czy hamulec w manetce. Warto zwrócić także uwagę na efektywność łożysk, ponieważ najtańsze modele nie są zbyt wydajne i wytracają podczas jazdy spora część energii.

Hulajnoga trójkołowa

Jazda na tradycyjnych, dwukołowych hulajnogach często okazuje się zbyt wymagające dla małych dzieci. Najmłodszym brakuje poczucia równowagi, które umożliwiałoby stabilne podróżowanie. Dlatego z myślą o naszych pociechach projektuje się specjalne trójkołowe hulajnogi, które składają się z dwóch kół z przodu i jednego z tyłu. Zasada działania jest podobna jak w przypadku rowerów trójkołowych – dodatkowy punkt podparcia umożliwia maluchom czerpanie radość z jazdy, bez obaw o bezpieczeństwo.

Dziecięca hulajnoga trójkołowa powinna być solidna, bezpieczna oraz dostosowana rozmiarem do wieku użytkownika. Jeśli ma sprawiać maluchom prawdziwą radość, to powinna także wyróżniać się efektownym wyglądem. Każde dziecko będzie zachwycone hulajnogą w swoim ulubionym kolorze albo wzorem nawiązującym do ukochanej bajki.

Dodatkowy punkt oparcia zdecydowanie przyda się najmłodszym adeptom hulajnóg.

Miliony ludzi na całym świecie przekonało się, że jazda na hulajnodze to czysta przyjemność. Dlatego bez względu na to, jakiego rodzaju pojazdu potrzebujesz, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nawet osoby przywiązane do swoich rowerów i samochodów bez problemu przekonają się, że w niektórych sytuacjach hulajnoga jest najlepszym środkiem transportu.

Zobacz także: