Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł?

Data aktualizacji: 29-04-2020

Poszukujesz najlepszej hulajnogi wyczynowej do 500 zł? Chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę? Dowiedz się jak zachować równowagę pomiędzy ceną a jakością! 

rider z hulajnogą wyczynowąHulajnogi wyczynowe coraz częściej możemy spotkać w skateparkach.

Nowy trend w jeździe na hulajnodze, czyli hulajnoga do skakania

Jazda na hulajnogach ostatnio przeżywa kolejny nagły wzrost popularności. Co więcej, można się na nich przemieszczać nie tylko w klasyczny sposób, ale także sportowy, a nawet ekstremalny. Stało się tak dzięki australijskim skaterom, którzy w latach 90. dojrzeli w tym niewielkim pojeździe następcę kultowego, już wówczas, roweru BMX. Od tamtych czasów tzw. scootering (od ang. scooter – hulajnoga) na dobre zadomowił się w skateparkach na całym świecie. Tak narodziła się hulajnoga wyczynowa. Rynek szybko dostosował się do nowych potrzeb i dziś oferuje natłok produktów przystosowanych do sportowego trybu jazdy. Wiadomo, że najlepsze hulajnogi to hulajnogi do trików, a idzie za tym konkretna cena. Najdroższa hulajnoga wyczynowa może kosztować nawet do trzech tysięcy złotych.

Co jednak począć, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym sprzętem i potrzebujemy hulajnogi wyczynowej dla poczatkujących? Czy jeśli mamy ograniczony budżet możemy pozwolić sobie na zaawansowaną hulajnogę wyczynową? Jaką wybrać? Zacznijmy od podstaw.

Hulajnoga wyczynowa do 100 zł – czy to możliwe?

Zanim skupimy się na poszukiwaniu najniższej ceny na rynku, zastanówmy się, jakie właściwie cechy powinien mieć nasz wymarzony model.

Podstawowym wyróżnikiem hulajnóg wyczynowych jest to, że nie posiadają regulacji wysokości kierownicy. Jest tak, ponieważ hulajnogi do trików powinny być jak najlżejsze, więc możliwie ogranicza się w nich ilość zbędnych komponentów. Dodatkowo wszelkie ruchome elementy zbytnio osłabiają korpus, a hulajnogi wyczynowe musi cechować duża wytrzymałość. Wystarczy sobie wyobrazić intensywne lądowanie po triku zakończone składającą się kierownicą. Na to nie możemy sobie pozwolić! Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Mocną konstrukcję można uzyskać na dwa sposoby. W ekonomicznych modelach wykorzystuje się cięższe stalowe elementy, natomiast w droższych – aluminiowe. Naszym zadaniem podczas poszukiwań najlepszej hulajnogi wyczynowej, będzie więc znalezienie modelu o jak największej ilości komponentów z aluminium. Dzięki temu jego waga powinna osiągać około 3-4 kg, im bliżej dolnej granicy, tym lepiej. Zastosowanie innowacyjnych technologii niejednokrotnie wpływa dodatnio na lekkość całego sprzętu, ale niestety także na jego cenę.

Ze względu na powyższe parametry, właściwie nie jest możliwy zakup nieużywanej hulajnogi wyczynowej do 100 zł. Nie polecamy natomiast używanych modeli, gdyż hulajnogi do skakania i trików są wysoce narażone na uszkodzenia. Trudno ocenić czy konstrukcja danego egzemplarza nie została naruszona i czy nie powstały wewnątrz mikropęknięcia, które narażają bezpieczeństwo przyszłego użytkownika.

Hulajnoga wyczynowa do 200, 300, 400, 500 zł – jaką kupić?

Zakup nowej hulajnogi wyczynowej do 200 zł nie powinien przysparzać żadnych problemów. Rynek proponuje wiele modeli w tej klasie cenowej, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży lub po prostu niższych dorosłych. Hulajnogi do trików najczęściej cechuje wytrzymałość na obciążenie do około 100 kg, więc, o ile pasuje nam wysokość kierownicy, możemy korzystać z tych samych modeli, co młodsi bywalcy skateparków.

rider z hulajnogą wyczynowąKomponenty hulajnogi wyczynowej powinny być najwyższej jakości.

Jeśli poszukujemy hulajnogi wyczynowej do 500 zł, to mamy do dyspozycji już całkiem duży wybór. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Najlepsze hulajnogi mają podesty (tzw. decki), widelce i kierownice wykonane z aluminium, ale częstszym rozwiązaniem są kierownice ze stali lub jej stopów.

Ważnym elementem konstrukcyjnym wyczynowych hulajnóg jest tzw. system kompresji. Praktycznie to punkt, w którym zbiegają się deck, widelec i kierownica. Jest konieczny w widelcach bezgwintowych, które pozwalają ograniczyć luzy w kierownicy. Gwintowany System Kompresji to rozwiązanie najprostsze, używane zazwyczaj w tanich hulajnogach wyczynowych. Jego minusem jest to, że może się luzować. Uznaje się jednak, że jest wystarczający dla dzieci, młodzieży i początkujących. 

Pozostałe systemy, to przede wszystkim:

  • System kompresji HIC – pierwszy taki system na rynku, tani i bardzo sprawny, zintegrowany z konstrukcją wyczynowej hulajnogi, ale nie nadaje się do aluminiowych kierownic;
  • System kompresji IHC – lżejsza wersja HIC, wbudowana w kierownicę, kompatybilna z aluminiowymi częściami i wytrzymała, ale nieco cięższa;
  • System kompresji SCS – nieskomplikowana konstrukcja i najbardziej wytrzymała na rynku, ale ciężka i dość droga;
  • System kompresji ICS (ICS10) –  lekki, niezbyt drogi, stosunkowo mniejsza wytrzymałość.

Kolejną częścią wyczynowych hulajnóg, na której wykonanie można zwrócić uwagę, to koła. Mogą one posiadać rdzeń aluminiowy. Takie kółka są bardziej wytrzymałe i trwalsze od kółek z rdzeniem z tworzywa i wytrzymają obciążenia podczas wykonywania skoków. Jeśli chodzi o rozmiar, to zależnie od wysokości użytkownika i stylu jazdy na hulajnodze, powinny mieć od 100 do 120 mm. Pamiętajmy, że mniejsze koła potrafią znacząco zwiększyć zwrotność danego modelu.

Podczas zakupu warto również ocenić uchwyty (gripy). Im szersze tym lepsze. Uchwyty z podłużnymi rowkami zapewniają pewniejszy chwyt i zapobiegają zbieraniu się potu na dłoniach. Najczęściej są wykonane z gumy lub silikonu.

Pegi to aluminiowe lub stalowe rurki, dokręcane do osi kół. Dzięki nim można wykonywać więcej tricków, takich jak np. grindowanie.

Podsumujmy! Jaka hulajnoga wyczynowa będzie najlepsza? Ta, która składa się z jak największej części dobrych jakościowo komponentów. Nie wszyscy jednak potrzebują najwyższej klasy sprzętu, np. najmłodsi z powodzeniem mogą korzystać  z modeli z elementami stalowymi, kołami o średnicy 100 mm z rdzeniem stalowym lub plastikowym i wadze całkowitej 3 – 3,5 kg.

Najlepsza hulajnoga wyczynowa do 500 zł

Rynek przepełniony jest różnorodnymi modelami i markami hulajnóg wyczynowych. Najważniejsze to wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu. Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze hulajnogi wyczynowe do 500 zł, bo są to produkty dostosowane do potrzeb określonych użytkowników i co dla jednej osoby będzie doskonałym rozwiązaniem, dla drugiej może być za niskie, za ciężkie, za wąskie.

W gąszczu producentów i technologii warto jednak wyróżnić hulajnogę wyczynową, o cenie znacznie niższej niż założony limit - METEOR FREE. To niedrogi, dziecięcy model, estetycznie wykończony, mający na uwadze komfort użytkownika. Dzięki niewielkiej wadze, można z niego korzystać bez zmęczenia przez długie godziny, a nauka pierwszych trików powinna być lekka i przyjemna. Tak zrównoważonego stosunku ceny do jakości powinniśmy szukać podczas zakupów hulajnogi wyczynowej.