Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaka hulajnoga wyczynowa dla dorosłych?

Data aktualizacji: 20-05-2020

Kto jeździ na hulajnodze? Hulajnojeździec, czy hulajnog? A może skuterzysta lub hulajnoga? To tylko część pomysłów językoznawców. Spór trwa, końca nie widać. Ważniejsze jednak wydaje się pytanie, jaka hulajnoga dla dorosłych jest najbardziej odpowiednia. 

Propozycję hulajnogi – na określenie osoby, jeżdżącej na tym sprzęcie – zgłosił profesor Mirosław Bańko z Uniwersytetu Warszawskiego. Językoznawca przywołał przykłady wyrazu noga używanego na wyrażenie niedołęgi. Z kolei inny pomysł naukowca – skuterzysta – to analogia do osoby, jeżdżącej na skuterze. A w języku angielskim wyraz scooter oznacza także hulajnogę. 

Hulajnogi dla dorosłych – zaczęło się od dzieci  

Hulajnoga powstała w XIX wieku, choć do dzisiaj nie wiadomo, gdzie dokładnie. Niektórzy wskazują Niemcy, inni Wielką Brytanię, jeszcze inni – Stany Zjednoczone. Prawdopodobnie pierwowzorem hulajnogi był rowerek biegowy, wymyślony w 1813 roku przez Niemca Karla Friedricha von Draisa.

mężczyzna na hulajnodze

Pewne jest, że hulajnogi stały się popularne w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu. Dzieci tworzyły je same, by pokonać otaczającą nudę. Co ciekawe, na archiwalnych zdjęciach z 1936 roku widać amerykańska aktorkę Eleonor Whitney na hulajnodze… spalinowej. W Polsce dwa lata wcześniej udokumentowano na kliszy piątkę chłopców, którzy jeżdżą na hulajnogach po Krakowie. 

Przez dziesięciolecia hulajnogi były przede wszystkim zabawką. Wszystko zmieniło się w 1990 roku. Wim Ouboter, szwajcarski bankowiec, chciał zjeść kiełbaskę, a potem wypić drinka. Oba miejsca były w takiej odległości od siebie, że było to za daleko na spacer, a za blisko na rower. W 1996 roku Szwajcar stworzył firmę Micro Mobility Systems Ltd. Kilka lat później mikrohulajnogi pojawiły się na amerykańskim rynku pod marką Razor.

Wraz ze wzrostem popularności hulajnóg, na rynku pojawiły się ich nowe typy. Jednym z nich była hulajnoga wyczynowa dla dorosłych. W porównaniu do rekreacyjnej pozwala ona na wykonywanie trików, na przykład skoków. Jej atrybutem jest trwałość i wytrzymałość. Co roku na całym świecie organizowane są zawody, w których startują najlepsi hulajnojeźdźcy i skuterzyści.  

Jaka hulajnoga dla dorosłych?

Wybór odpowiedniej hulajnogi dla dorosłych nie jest oczywiście prosty. Sklepy i marki hulajnóg wyczynowych zasypują nas mnóstwem ofert. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać hulajnogę dla dorosłych.

Triki na hulajnodze

  • Dopuszczalna masa to ważny parametr. Jeśli to możliwe, kupmy sprzęt, który teoretycznie ma większą nośność niż ważymy. Powinno to być gwarancją trwałości elementów, z których składa się hulajnoga.
  • Wysokość jest bardzo ważna. Zazwyczaj hulajnogi dla dorosłych mają 70-90 centymetrów. Jak prawidłowo dobrać hulajnogę wyczynową? Rączki hulajnogi powinny wypadać między szczytem uda a szczytem biodra. Pamiętajmy, że hulajnogi wyczynowe są niższe od tradycyjnych. Kierownica ma zazwyczaj jednoczęściową konstrukcję, co przekłada się na większą wytrzymałość.   
  • Z czego powinna być zrobiona hulajnoga wyczynowa? Połączenie stali i aluminium to idealny mariaż. Najlepiej, jeśli kierownica wykonana z tego pierwszego materiału, a podest z drugiego. W najlepszych hulajnogach oba te elementy zrobione są z aluminium. W modelach wyczynowych często używa się hartowanej wersji tego materiału. Użyte stopy przekładają się oczywiście na masę całości. Dobry model waży 3-3,7 kg. 
  • Hulajnoga wyczynowa, także dla dorosłych, musi mieć też solidne i wygodne chwyty. Tylko wtedy bezpieczne robienie trików będzie możliwe.
  • Wykończenie podestu to niezwykle ważna sprawa. Musi być on pokryty materiałem antypoślizgowym. W innym przypadku noga będzie mogła się łatwo ześlizgnąć. 
  • Jeśli zamierzasz skakać na rampach, wybierz kierownicę „360”. Możliwość  pełnego obrotu jest wtedy bardzo istotna.
  • Zwróć uwagę na obejmę, która łączy kierownicę z widelcem. W hulajnogach wyczynowych najczęściej stosuje się wersje z dwiema, trzema lub czterema śrubami. Pozwalają one na solidne połączenie tych dwóch elementów.

Wiele osób na forach internetowych pyta, czy hulajnoga wyczynowa może być używana przez osobę początkującą. Odpowiedź brzmi: może. Jeśli więc masz odpowiedni budżet, dopiero zaczynasz, ale wiesz, że to jest „to”, śmiało możesz kupić „wyczynówkę”. Sprawdź, jakie modele hulajnóg do 500 zł możesz kupić.

Więcej w artykule: Jaka hulajnoga wyczynowa dla początkujących?

Niech się toczy jak najlżej!

Opisane powyżej cechy dotyczą względnie prostych elementów. Najbardziej złożoną częścią w hulajnodze wyczynowej jest kółeczko, a jego najważniejszym elementem jest łożysko.

To dzięki dobrym łożyskom kółeczka się kręcą niemal bez oporów. Poza tym odpowiadają za żywotność całości. Jeśli są niskiej klasy, musimy je częściej wymieniać. Co w ogóle oznacza klasa ABEC? Określa ona klasy tolerancji mimośrodowości, czyli okrągłości na torze w pierścieniu wewnętrznym. Najniższa ABEC 1 oznacza, że tolerancja wynosi 0,0075 mm, najwyższa ABEC 9  – 0,0012 mm. Im mniej, tym lepiej, choć w praktyce na kręcenie ma wpływ wiele innych czynników, na przykład zastosowany w łożysku smar.

Jeśli jesteśmy przy kołach, ich wybór jest także bardzo ważny. Ich otulinę robi się zwykle z poliuretanu, który może mieć różną twardość. Im jest bardziej zbity, tym szybciej można jechać. Z drugiej strony twarde kółka gorzej pochłaniają drgania. Kółka mają zazwyczaj średnicę 100-120 mm. Dla początkujących polecane są te o mniejszej średnicy kółka. 

Drugim bardzo ważnym elementem jest hamulec. Najczęściej w hulajnogach wyczynowych stosuje się wersję sprężynową lub FLEX. Ten pierwszy zbudowany jest z większej ilości elementów. Jest głośniejszy podczas używania i bardziej awaryjny. FLEX to hamulec elastyczny. Odzyskuje on kształt po każdym użyciu, dodatkowo lepiej tłumi drgania.