Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaka hulajnoga wyczynowa dla początkujących jest najlepsza?

Data aktualizacji: 27-04-2020

Znalezienie właściwej hulajnogi wyczynowej na początek naszej przygody nie zagwarantuje nam, że szybko opanujemy najbardziej skomplikowane ewolucje, ale na pewno sprawi, że tak łatwo nie zrazimy się do treningów. Ćwiczenia, jak w każdym innym sporcie, to podstawa, dlatego warto je wykonywać nie tylko systematycznie, ale i z głową. Źle dobrany sprzęt będzie nam je skutecznie utrudniał, stąd nasz krótki poradnik, podpowiadający jak wybrać hulajnogę wyczynową dla osoby początkującej.

mężczyzna stojący na hulajnodze przed rampąJazda na hulajnodze wyczynowej wymaga treningu.

Jaka hulajnoga wyczynowa na początek? 

Poszukiwania hulajnogi należy rozpocząć od zastanowienia się, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Do wyboru mamy modele rekreacyjne, turystyczne oraz wyczynowe. Zdecyduj się na te ostatnie, jeżeli na małych dwóch kółkach nie chcesz przemieszczać się po mieście, ale wykonywać efektowne hopy, flipy i inne triki.

I tutaj przechodzimy do sedna sprawy, czyli do trików. Ze względu na swoje przeznaczenie, każda hulajnoga wyczynowa poddawana jest działaniu dużych sił i uczestniczy w wielu upadkach i wypadkach. Dlatego kierownica powinna być jednoczęściowa, bez możliwości regulacji. Dzięki temu będzie ona odpowiednio wytrzymała, i to bez względu na to, czy jeździmy od niedawna czy potrafimy już zrobić salto. 

Należy też zwrócić uwagę na jakość wykonania, w tym m.in. na spawy i użyte materiały. W końcu to od niej zależy, jak długo będziemy mogli korzystać ze sprzętu oraz czy będzie on bezpieczny. Nie można zapomnieć też o właściwej wysokości, którą trzeba dopasować do naszego wzrostu. Więcej o tym w artykule: Jak dobrać hulajnogę wyczynową?

Najlepsza hulajnoga wyczynowa dla początkujących powinna nie tylko dzielnie znosić kolejne próby skoków i obrotów, ale i być lekka, dzięki czemu nauka pierwszych ewolucji będzie dla nas dużo łatwiejsza. Optymalna masa wynosi pomiędzy 3,5 a 4 kg, ale ogólna zasada jest taka, że dobrze zdecydować się na jak najlżejszy model. Podest natomiast powinien być dobrany do rozmiaru stóp. Hulajnogi wyczynowe dla początkujących nie mogą być za długie, ponieważ to mogłoby utrudnić naukę trików. Krótki i szeroki deck zapewnia także większą stabilizację.

Kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę to kółka. Wyczynowe hulajnogi najczęściej wyposażane są w takie o rozmiarze 110 mm. To jak najbardziej dobry wybór dla amatora, ale można też spróbować nieco mniejszych i bardziej zwrotnych kółek 100 mm. Mniejszy rozmiar oznacza, że nie uzyskamy zbyt dużej prędkości jazdy, ale na początku nie jest to najistotniejszą sprawą.

Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa na początek?

Zwykła, miejska hulajnoga nie nadaje się do robienia ewolucji, dlatego wybór najlepszej hulajnogi do skoków należy zawęzić do modeli wyczynowych. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, ale tańsze warianty kupimy już od około 300 złotych. Cena tych najdroższych nie jest ograniczona, więc bez problemu można natrafić na oferty za ponad tysiąc czy dwa tysiące złotych. 

Pierwsza hulajnoga do trików nie musi być z najwyższej półki. Przemawiają za tym co najmniej 2 powody. Po pierwsze, jeżeli nie złapiemy „zajawki” szkoda, aby dobry sprzęt leżał zakurzony w garażu. Po drugie, nie posiadając jeszcze wysoko rozwiniętych umiejętności, nie będziemy w stanie doceniać niuansów, oferowanych przez drogie modele.

Nie musimy więc inwestować w pełni aluminiowy pojazd, bo stalowy podest czy koła z rdzeniem z tworzywa sztucznego też dadzą radę. Koniecznością nie jest także natychmiastowe dokupowanie pegów, czyli dodatkowych elementów pomagających w ślizganiu się po przeszkodach. O tym warto pomyśleć dopiero, jak opanujemy podstawy.

dzieci na klasycznych hulajnogachKlasyczne hulajnogi nie nadają się do wykonywania trików, ale są dobrym wstępem do tego sportu.

Tanie hulajnogi wyczynowe dla początkujących są dobrym, ale nie idealnym rozwiązaniem. Może się okazać, że jeżeli nieco zwiększymy nasz budżet, otrzymamy sprzęt, na którym jazda będzie czystą przyjemnością, a nauka pójdzie jak z płatka. Należy więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na konkretne parametry oraz ogólną jakość sprzętu.

Nauka jazdy na hulajnodze wyczynowej 

Kiedy już nasza wymarzona wyczynowa hulajnoga do skakania trafi w nasze ręce, pora na naukę. Zacząć należy od podstawowych trików, takich jak grid czy manual, a następnie sukcesywnie zwiększać ich poziom trudności. Noise Pivot czy TailWhip – wszystko przed Tobą! Nawet jeżeli początki będą trudne – nie poddawaj się! To tylko kwestia czasu i zaangażowania. 

Jednocześnie nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Jazda na hulajnodze wyczynowej wymaga wyposażenia się w ochraniacze i koniecznie kask. Dzięki temu unikniesz konsekwencji groźnych wypadków oraz zminimalizujesz ryzyko otarć i stłuczeń.