Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak odkręcić pedały w rowerze?

Data aktualizacji: 17-11-2021

Jak odkręcić pedały rowerowe? To pytanie zadają sobie najczęściej nowicjusze, obawiając się, czy wykonają tę czynność poprawnie. Warto poznać najważniejsze kroki, aby wiedzieć, jakich narzędzi należy użyć, ponieważ wiedza ta z pewnością przyda nam się w przyszłości. Demontaż pedałów w rowerze jest jedną z wielu podstawowych prac serwisowych, z którymi prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć.  

Odkręcanie pedałów rowerowych wbrew pozorom wydaje się być dziecinnie proste. Jest w tym trochę prawdy, ale trzeba wiedzieć, jak się do tego poprawnie zabrać, aby nasza praca nie poszła na marne i nie przyniosła więcej szkody niż pożytku.

pedał platformowyOdkręcanie pedałów nie jest trudną czynnością.

Wymiana pedałów w rowerze – od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za odkręcanie pedałów, przygotujmy sobie stanowisko pracy. Zacznijmy od ustabilizowania roweru, aby było nam wygodnie. Jednoślad możemy odwrócić kołami do góry, stawiając go na siodełku i kierownicy lub przytwierdzić do stojaka serwisowego, np. Eyen Service Stand z półeczką na narzędzia. Niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzemy, musimy mieć dobry dostęp do pedałów, co pozwoli nam je dużo łatwiej zdemontować.


Odkręcanie pedałów w rowerze nie byłoby możliwe bez odpowiednich narzędzi. Te dobrze jest zgromadzić tuż przed samym rozpoczęciem tej czynności i sięgać po nie w razie potrzeby. Zwykle korzystamy z klucza płaskiego 15 mm, takiego jak z marki Unior. Niekiedy przydaje się też klucz imbusowy 6- lub 8-milimetrowy. Wszystko zależy od modelu pedałów w naszym rowerze, lecz zarówno klasyczne wersje platformowe, jak i SPD jesteśmy w stanie odkręcić za pomocą wspomnianych narzędzi lub tylko jednym z nich. Zerknijmy więc, co będzie najodpowiedniejsze.

W przypadku zapieczonych gwintów, jak i przed samym wkręceniem nowych pedałów, musimy sięgnąć po smar, a do wyczyszczenia jego nadmiaru przyda się szmatka.

Jak odkręcić pedały rowerowe?

Jeżeli nasze stanowisko pracy jest już przygotowane, pora przejść do konkretnych kroków. Bierzemy klucz, przechodzimy z prawej strony roweru (tej samej, po której jest łańcuch rowerowy) i rozpoczynamy od odkręcenia prawego pedału. Ustawiamy klucz (najlepiej nieco dłuższy) od góry na śrubie, sprawdzamy, czy trzyma się on stabilnie i nie ma luzów, a następnie zaczynamy odkręcać. Uważajmy na tarcze mechanizmu korbowego, aby się nie zranić! Przy używaniu siły, ręka może łatwo się ześlizgnąć z klucza, dlatego o urazy nietrudno.

W którą stronę odkręca się pedały? Robimy to zawsze (lewy i prawy) w kierunku przeciwnym do jazdy czyli do tyłu jednośladu, nigdy odwrotnie. Kręcenie kluczem w złą stronę to najczęstszy błąd niedoświadczonych rowerzystów, którzy zazwyczaj mają z tym do czynienia pierwszy raz. W takim przypadku nie ma mowy o poprawnym demontażu pedałów.

Jak odkręcić zapieczone pedały w rowerze?

Bardzo często może zdarzyć się, że wymiana pedałów w rowerze przysporzy nam jednak trochę komplikacji. Najczęściej możemy napotkać problem z zapieczonymi śrubami, które to ani drgną i stawiają opór. To zjawisko spowodowane korozją elementów łączących, przez co wymiana pedałów rowerowych nie jest szybka i łatwa, a frustrująca i męcząca. Rowerzysta wkłada więcej siły w odkręcenie, męczy się, a efekty niestety nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.Jak odkręcić zapieczone pedały? Rozwiązaniem tej sytuacji jest odpowiedni preparat, który znajdziemy w ofercie CentrumRowerowe.pl. Dzięki swoim właściwościom pomoże poluzować trudniejsze do odkręcenia śruby. Wystarczy je spryskać i odczekać kilka chwil, aby środek mógł zadziałać.


Jak przykręcić pedały w rowerze?

Kiedy odkręcenie pedałów mamy już za sobą, pora przejść do dalszych czynności. Sięgnijmy po szmatkę i dokładnie oczyśćmy ich gwinty oraz korby z nagromadzonych zanieczyszczeń - to ważny krok, o którym nie należy zapominać. Gdy będą one wolne od brudu, ponownie warto je zabezpieczyć nową warstwą środka konserwującego. Najprościej użyć do tego celu smaru uniwersalnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć też po specjalny produkt zapobiegający spiekaniu gwintów. Marka Shimano oraz FENWICK'S mają w swoich ofertach właśnie takie preparaty. Dzięki nim w przyszłości odkręcanie i wymiana pedałów nie będą wymagały użycia ogromnych pokładów siły, a gwinty nie zaczną skrzypieć podczas jazdy.
Przy montażu nowych części, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia znajdujące się na korpusie lub osi. Literą R został oznaczony prawy pedał, a literą L wariant lewy i z takich samych stron roweru muszą się one znaleźć, nigdy odwrotnie.

Jak przykręcić pedały w rowerze? Tutaj zasada jest odwrotna niż przy ich odkręcaniu. Jeżeli poprawnie je osadzimy w korbie, początkowo zacznijmy przykręcanie ręką, a następnie użyjmy klucza znów od góry. Kręcimy nim w stronę kierunku jazdy, czyli do przodu jednośladu. Pamiętajmy, że nie musimy dokręcać pedałów bardzo mocno, do tego stopnia, że zaczniemy “uwieszać się” na kluczu. Jest to absolutnie zbędne i może spowodować uszkodzenia. Wszystko robimy z wyczuciem.