Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak odkręcić pedały w rowerze?

Data aktualizacji: 26-01-2024

Umiejętność wykonania podstawowych czynności serwisowych pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jedną z nich jest wymiana pedałów w rowerze. Nie jest to zadanie skomplikowane, jednak brak wiedzy może skutkować uszkodzeniem tego elementu lub korby. Zatem, w jaki sposób odkręcić pedały w rowerze?

pedał rowerowyWymiana pedałów w rowerze to jedna z prostszych czynności serwisowych.

Większość rowerów zamawianych online wysyłana jest bez zamontowanych pedałów. Stąd też niemal każdy kolarz stanął lub stanie przed zadaniem ich przykręcania. Osoby aktywne często chcą wymienić ten komponent w swoim rowerze na nowy, aby zwiększyć stabilność i komfort jazdy. Niekiedy zmuszeni jesteśmy odkręcić pedały, ponieważ są zużyte lub uszkodzone (sytuacja ta dotyczy szczególnie modeli zatrzaskowych). Serwis zwykle nie jest ani skomplikowany, ani czasochłonny. Stąd właśnie warto dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić go prawidłowo.

Kiedy wymiana pedałów w rowerze to konieczność?

Pedały w rowerze to jedne z elementów, który poddawany jest dużym obciążeniem podczas pracy. W przypadku klasycznych pedałów platformowych, dołączanych jako podstawowe wyposażenie większości rowerów do rekreacji, najczęściej wymiana jest konieczna w sytuacji, gdy plastik stanowiący platformę ulegnie uszkodzeniu. 

Użytkownicy modeli zatrzaskowych powinni rozważyć wymianę starego modelu na nowy w sytuacji, gdy bloki do pedałów są w dobrym stanie, a mimo to przestają trzymać but. Możemy spotkać się także ze zdarzeniem odwrotnym – problemem z wypięciem stopy, mimo odpowiedniego wyregulowania mechanizmu. 

Zdarza się także tak, że pedały zaczynają ruszać się na boki w trakcie jazdy lub słychać nieprzyjemne odgłosy podczas obrotów korby, a dokładne oczyszczenie i smarowanie nie pomaga. Wówczas wymiana tego elementu na nowy jest koniecznością. 

Czy zawsze trzeba wymieniać pedały na nowe?

Nie. W przypadku zniszczonego gwintu w korbie lub zerwanego w pedale istnieje możliwość skorzystania z dedykowanych zestawów naprawczych. Ułatwiają one demontaż i wymianę elementów. To dobry wybór szczególnie dla rowerzystów, którzy zainwestowali w wysokiej jakości osprzęt. 

Jakie narzędzia przygotować do odkręcenia pedałów w rowerze?

Przed rozpoczęciem wymiany pedałów w rowerze warto dobrze przygotować swoje stanowisko do pracy. Jeżeli wymieniasz ten element okazjonalnie, możesz z powodzeniem skorzystać z uniwersalnych narzędzi, które masz w swoim domu. Wystarczą:

 • klucz płaski 15 mm,
 • klucz imbusowy 6- lub 8 mm,
 • smar stały,
 • szmatka.

Osoby, które często serwisują swój sprzęt, mogą podnieść komfort swojej pracy, korzystając z wygodnego stojaka, np. Eyen Service Stand i dedykowanych narzędzi. Kształt specjalnych kluczy rowerowych do wymiany pedałów został tak zaprojektowany, aby ułatwiać dostęp do komponentów.

Jak odkręcić pedały w rowerze?

Najważniejszą zasadą, jaką należy znać, przed rozpoczęciem wymiany pedałów, jest taka, że dzielimy je na prawy i lewy. Ich konstrukcja różni się, a niewłaściwe przykręcenie nie tylko będzie sprawiało nam trudność, ale także może skutkować uszkodzeniem gwintu samego pedału lub korby. Gdy masz już tę wiedzę, możesz przystąpić do pracy. 

Odkręcanie pedałów w rowerze: 

 1. Podejdź do roweru z prawej strony (po tej stronie zamontowany jest łańcuch). 
 2. Ustaw klucz (w zależności od roweru płaski lub imbus) od góry na śrubie, sprawdź, czy trzyma się stabilnie. 
 3. Odkręć pedał w kierunku przeciwnym do jazdy, czyli do tyłu roweru. 
 4. Analogicznie postępuj podczas odkręcania lewego pedału.

Zapieczony gwint pedałów rowerowych

Niekiedy zdarza się, że śruby są zapieczone, co sprawia, że stawiają duży opór podczas odkręcania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest korozja elementów łączących. Odkręcenie zapieczonych pedałów jest możliwe przy wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych. Można spróbować poluzować spiek, korzystając z oleju w spray’u, np. Motorex Anti Rust, a gdy to będzie nieskuteczne warto zaaplikować odrdzewiacz (w tym popularny WD40). Rozdzielenie elementów będzie łatwiejsze, gdy skorzystamy z dobrej jakości narzędzi – zastosowanie przedłużki do kluczy pozwoli na obracanie klucza do pedałów z większą siłą, co ułatwi pracę. 

gwint pedała rowerowegoIstnieją specjalne smary pozwalające na minimalizowanie ryzyka zapieczenia pedałów.

W przypadku, gdy zastosowane metody nie przyniosły rezultatu, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu. Doświadczeni fachowcy pomogą szybko rozwiązać problem, a koszt samej usługi nie nadwyręży portfela.

Jak wymienić pedały w rowerze? Przykręcanie krok po kroku

Przykręcanie pedałów nie powinno przysporzyć problemów żadnemu z rowerzystów. Zadanie to ogranicza się do: 

 1. Oczyszczenia gwintów korby z zanieczyszczeń. 
 2. Nałożenia na gwint korby nowej warstwy smaru stałego. 
 3. Pedał oznaczony literą „R” osadzamy po prawej stronie roweru (tej, na której znajduje się łańcuch). Pedał oznaczony literą „L” z lewej strony roweru. 
 4. Pedały zawsze wkręcamy w kierunku przodu roweru. Początkowo dłonią, a następnie dokręcamy kluczem.
dokręcanie pedałów w rowerzeDo wymiany pedałów wystarczą podstawowe narzędzia.

Warto pamiętać o tym, że nie warto dokręcać pedałów ze zbyt dużą siłą. Mają być one stabilnie osadzone, jednak „uwieszanie” się na kluczu może spowodować uszkodzenia. Warto zachować zdrowy rozsądek.

Poznaj trzy najczęstsze błędy przy montażu rowerów:

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania, dotyczące odkręcania pedałów 

Poniżej znajdziesz skondensowane odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wymiany pedałów w rowerze. 

Ile kosztuje wymiana pedałów w serwisie? 

Wymiana pedałów nie jest drogą usługą. Dla przykładu serwisie CentrumRowerowe.pl (CH Okęcie Park, sklep rowerowy Warszawa) zapłacisz za nią 19 zł.

Czy do wymiany pedałów potrzebuję specjalistycznych narzędzi? 

Nie. Wystarczą: standardowy klucz płaski 15 mm, klucz imbusowy 6- lub 8-milimetrowy. Jeżeli jednak jeździmy regularnie, warto zainwestować w profesjonalny zestaw. Są one dłuższe i smuklejsze niż wersje uniwersalne, dzięki czemu łatwiej przeprowadzić serwis. 

Dlaczego podczas wymiany pedałów należy korzystać ze smaru stałego? 

Smar stały przez dłuższy czas niż wersje płynne utrzymuje się na miejscu aplikacji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie wypłynie, a ryzyko zapieczenia się gwintów pedałów rowerowych się zmniejsza. 

W którą stronę odkręcać, a w którą przykręcać pedały? 

Pedały przykręcamy: prawy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lewy przeciwnie. 

Czy są różnice w odkręcaniu pedałów platformowych i SPD? 

Nie. Zarówno klasyczne pedały platformowe, jak i SPD odkręcamy za pomocą tych samych narzędzi.