Jesienna kolekcja odzieży rowerowej Silvini – opinia po 45 dniach testowania
13-10-2022Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rowerzyści mają twardy orzech do zgryzienia w kwestii tego, jaką bluzę na rower warto zakupić do swojej kolekcji. Rynek odzieży sportowej przepełniony jest mnóstwem propozycji dla szosowców, gravelowców, kolarzy górskich czy po prostu rekreacyjnych użytkowników. Jak w tym gąszczu odnaleźć pasujący produkt? Dowiesz się z tego z krótkiego poradnika!
Dobra bluza może być jednym z najważniejszych elementów stroju na rower, a dla wielu kolarzy to absolutnie podstawowy produkt. Powód takiego myślenia jest niemalże oczywisty. Jazda w samej koszulce nie zawsze będzie dobrym pomysłem, zwłaszcza kiedy termometr wskazuje niewiele stopni powyżej zera. Aby uniknąć wyziębienia, dodatkowa warstwa ocieplenia w postaci bluzy rowerowej to świetne rozwiązanie. Co ważne, modele zazwyczaj oferują lepszą oddychalność niż lekkie kurtki. W przypadku takiej aktywności, jak jazda na rowerze to bardzo istotny aspekt, na który wielu zwraca uwagę.
Sportowa garderoba nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego kompletu. Do takiego stwierdzenia z pewnością przychyli się niejeden rowerzysta celujący w profesjonalny strój kolarski. Ta niepisana zasada dotyczy nie tylko kompletowania dolnych partii stroju, ale też górnych, w tym bluz. Już kilka egzemplarzy (2 lub 3) o różnych właściwościach w zupełności wystarczą, aby przed wyjściem na rower nie zastanawiać się nad tym, czy odzież zdążyła wyschnąć po praniu. Zimowa bluza kolarska latem będzie mało praktyczna, za to wersję letnią trzeba będzie zestawić z czymś cieplejszym. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby postawić na dobrej jakości uniwersalne modele, w których można chodzić przez cały rok.
Przeczytaj nasze kompendium wiedzy na temat tego, jakie spodenki rowerowe wybrać, by stworzyć wraz z bluzą funkcjonalną stylizację na rower.
Mogłoby się wydawać, że odzież z długim rękawem do jazdy rowerem latem nie ma racji bytu. Nic bardziej mylnego. Ocieplaną bluzę rowerową najlepiej zostawić na jesień, ale cienkie i dobrze wentylowane wersje sprawdzą się w czerwcu, lipcu czy sierpniu. To dwie kluczowe cechy, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze tej partii odzieży rowerowej na sezon letni. W praktyce takie bluzy są niemalże bliźniacze z koszulkami z długim rękawem i ich stosowanie zamiennie jest dobrym pomysłem.
Protest Prtgerrie czy Silvini Valfuro ograniczają przegrzewanie się ciała i dobrze odprowadzają wilgoć, na co latem zwraca się szczególną uwagę. Wiele modeli oferują marki SISU, Quest czy Trofeo. Przed zakupem warto uważnie zapoznać się z informacjami producenta, aby dobrać model do własnych potrzeb. Na sezon letni odpowiednimi koszulkami rowerowymi z długim rękawem są casualowa wersja Viking Lako Bamboo Man, sportowa POC MTB Pure LS czy propozycja dla kolarzy szosowych Rogelli Core.
Kompletując odzież rowerową na jesień, w tym w szczególności bluzy należy stosować się do kilku praktycznych zasad, by bez ryzyka o dyskomfort cieplny siadać na siodełku. Zmieniające się o tych porach roku warunki atmosferyczne mogą spowodować, że jednego dnia słońce pojawi się na niebie, a kolejnego może się mocno ochłodzić. Trzeba więc przygotować się na każdą ewentualność, a nawet wybrać kamizelkę, jako dodatek do uzupełnienia stroju.
Najlepszym rozwiązaniem na jesień i wiosnę będzie wybór bluzy rowerowej ocieplanej albo skutecznie chroniącej przed lekkim wiatrem, np. Rogelli Caluso 2.0 czy Endura Xtract Roubaix. Obie propozycje wyróżniają dobre właściwości termiczne, a rowerzysta nie przemarznie. W klasyfikacji wersji typowo przeciwwiatrowych znajdują się także Endura MT500 Thermo II. Warto zwrócić uwagę, czy dana bluza ma elementy odblaskowe. Krótsze, jesienne dni i szybciej zapadający zmrok przemawiają za wyborem modelu, który zwiększy widoczność rowerzysty na drodze. Mając na sobie model Eyen Vern 2.0 Silvini Varano lub Assos Mille GT Spring Fall z pewnością nie przejedziemy niezauważeni.
Ubiór rowerowy na zimę powinien składać się z odzieży dającej odpowiedni poziom ciepła i niedopuszczającej do przemarznięcia. W temacie bluz warto rozejrzeć się za modelami przystosowanymi do noszenia z kurtką, co pozwala stworzyć doskonale izolujące przed zimnem warstwy. Zarówno Shimano Kaede Wind, jak i Assos Equipe RS Winter LS sprawdzą się zimą. Kiedy termometr będzie wskazywał temperaturę powyżej zera, niektórym mogą okazać się one wystarczające. W mroźne dni przyda się dodatkowo ciepła kurtka na wierzch.
Kolarze preferują też podkoszulki termoaktywne jako warstwę bazową. Na taką odzież wystarczy nałożyć zimową bluzę kolarską, np. FOX Ranger Fire mającą podszewkę z polaru odpowiadającą za komfort cieplny. Kompletując strój rowerowy na najzimniejsze dni w roku, warto zwrócić uwagę także na aspekt dobrego odprowadzania wilgoci. Na szczęście producenci wiedzą o tym doskonale i już na etapie produkcji bluz stosują odpowiednie tkaniny oraz pochylają się nad odpowiednimi konstrukcjami.
Jeżeli dostosujesz się do naszych porad, bez problemu znajdziesz w sklepie CentrumRowerowe.pl bluzę rowerową na daną porę roku, która spełni indywidualne wymagania.