Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki rower dla 5-latka i 6-latka wybrać? Porady i polecane modele

Data aktualizacji: 18-04-2023

Rower dla 5-latka raczej nie będzie pasować na swojego właściciela za kilka lat, kiedy ten podrośnie o kilkanaście centymetrów. Dzieci podczas rowerowej przygody zazwyczaj czekają 2-3 przesiadki, zanim dorosną one do pełnowymiarowej ramy, która zostanie z nimi na dłużej.

dzieci w wieku szkolnym na rowerachJaki rower dla 5-latka i starszej pociechy warto wybrać?

Widok pociechy chętnie jeżdżącej na rowerze może napawać dumą. Kiedy samodzielnie garnie się na przejażdżki i oddaje się tej aktywności na świeżym powietrzu, warto wspierać ją w tym działaniu. Naukę jazdy, przypominającą tę na dorosłym modelu dobrze jest rozpocząć od rowerka z kółkami bocznymi, a po pewnym czasie zdemontować je i uczyć malucha łapania równowagi. Przyjdzie jednak taki czas, że i taki jednoślad stanie się za mały, wiec wymiana będzie nieunikniona. Dlatego nie warto z nią zwlekać.

Około 5-6 lat to wiek idealny na zmianę rowerku. Bez obaw można już w tym okresie sięgnąć po model wyższej jakości – lżejszy i z lepszy osprzętem, który bez uszczerbku posłuży przez przynajmniej kilka sezonów, a zastąpi go dopiero rower na komunię.  Dobrze pamiętać też o tym, że kiedy dziecko wyrośnie z ramy, to dobrej klasy sprzęt łatwiej sprzedać znajomym czy na popularnym portalu aukcyjnym.

Wybieramy rowery dla 6-latka – czym się kierować?

Sugerowanie się przy wyborze roweru wiekiem przyszłego użytkownika, nie jest trafne. Jego rozbieżność może być naprawdę duża, zwłaszcza wśród pociech w przedziale od 5 do 8 lat, a nawet pomiędzy rówieśnikami. Określanie pewnych modeli jako idealnych rowerków dla pięcio- czy sześciolatków jest pewnym uproszczeniem, które ułatwia rodzicom orientację. Można od tego punktu zacząć szukanie idealnego produktu, jednak podstawą jest znajomość wzrostu dziecka, a następnie dobranie do niego odpowiedniego rozmiaru ramy oraz kół. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najczęściej wybór pada na 16-, 18-, 20-calowe rowerki dziecięce. Wymiar dotyczy średnicy obręczy, czyli parametr rzutujący na wielkość całej konstrukcji. Aby uniknąć pomyłek, producenci często zaznaczają w ofertach zakres wzrostu, jaki jest odpowiedni dla danego typu jednośladu. Oczywiście zdarza się, że dziecko wysokie w stosunku do rówieśników szybko będzie potrzebowało ramy na 24 lub 26-calowych kołach, czyli tzw. rower na komunię.

Jaki rower dla 7-latka wybrać?

Krąg naszych poszukiwań może zawęzić kryterium podziału ze względu na płeć. Rower dla 6-latka będzie pod względem konstrukcji nieco różnić się od rowerków dla dziewczynek, zupełnie jak przy ramach dla dorosłych – nieco obniżona górna rura, często lekko wygięta w kierunku siodełka świadczy o modelu damskim, a prosta – męskim. Również lakierowanie będzie dobrane pod przyszłego użytkownika lub użytkowniczki. Oznacza to tyle, że nikogo nie powinien dziwić rowerek dla 5-latki w kolorze różowym, a niebieskim dla chłopca. Oczywiście wariantów kolorystycznych jest na tyle dużo, nie każdy musi stawiać na stereotypowy wybór – wszystko jest kwestią gustu.

Pozostając w wątku ramy, ta musi być lekka, co rzutuje na ogólną wagę. Najczęściej do jej wykonania stosuje się klasycznie aluminium o dobrym stosunku masy do wytrzymałości, ale pojawiają się też stalowe, nie najlżejsze, ale za to trwałe konstrukcje. Warto pamiętać, że ciężki rowerek raczej nie będzie najlepszym towarzyszem, zwłaszcza jeżeli jego młody kolarz waży od niego niewiele więcej. Lekki rower dla 5-latka i dziecka w podobnym wieku zdecydowanie ułatwi użytkowanie. 

chłopiec jedzie na rowerze i nie trzyma kierownicyDobrze dobrany rower górski dla 6-latka wystarczy na przynamniej kilka sezonów.

Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

Jak znaleźć lekki rower dla 5 latka? Szukaj ramy z aluminium, sztywnego widelca i markowego osprzętu

Przechodząc dalej, dochodzimy do tematu osprzętu. W modelach dla pięciolatków często pojawia się już napęd zaznajamiający dzieci z przerzutkami i techniką zmiany biegów. Z początku będzie on pewnie służył do zabawy, ale taka forma też jest dobrą formą nauki, która owocuje w przyszłości. Na wyposażeniu często znajdziemy manetki Shimano dostosowane do mniejszych dłoni oraz nieskomplikowane w obsłudze przerzutki z odpowiednio dobraną liczbą przełożeń.

Nie dziwi też fakt, że większe rowery dla sześciolatków – np. z 20” lub 24” kołami – mogą mieć napęd w konfiguracji 3x7, jak w dorosłych wersjach, a mniejszym pociechom na początek w zupełności wystarczy jednorzędowa wersja 1x6. Do bezpiecznego wytracania prędkości, a także zatrzymywania się, producenci celują zwykle w łatwe w obsłudze, ale zarazem skuteczne hamulce Torpedo i v-brake. Nielicznie spotykane są wersje tarczowe mechaniczne. Można je spotkać na przykład w Orbei Laufey 20 H20, czyli świetnie wyposażonym rowerze dla wyrośniętego 6-latka.

Jakie kwestie warto mieć również na uwadze? Chociażby na możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy, dzięki czemu po pierwsze rower zostanie z dzieckiem na dłużej, a po drugie będzie lepiej dopasowany. W dalszej kolejności patrzmy na dodatkowe wyposażenie, takie jak koszyk, błotniki, podpórkę, czy dzwonek. Jeżeli jakiegoś rowerowego akcesorium do dziecięcego rowerka nam brakuje, np. oświetlenia, czy bidonu zawsze można dokupić. Na koniec pozostaje jeszcze spojrzeć na estetykę i jakość wykonania roweru. 

Dowiedź się, jak dobrać rower do wzrostu dziecka. Opisaliśmy tam sprawdzoną metodę obliczenia przekroku i dopasowania do niego rozmiaru kół.


dziewczynka jeźdżąca na rowerze pod opieką osoby dorosłejJaki rower dla 6-latki będzie odpowiedni?

Jaki rower dla 5- albo 6-latka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na z pozoru proste pytanie – rower dla 5-latka, ile cali powinny mieć koła? Pięcio- i sześcioletnie dziecko może czuć się dobrze zarówno na 16-, jak i 18-calowym rowerze – jak wspominaliśmy wyżej, kluczową rolę odgrywa tutaj wzrost. Małe rowerki, np. te od marki Woom z 14-calowymi obręczami będą już oczywiście za małe. Dochodzą do tego jeszcze nabyte do tej pory umiejętności, jak utrzymywanie równowagi. Oznacza to tyle, że niektórzy mali rowerzyści mogli już opanować poruszanie się na dwóch kółkach, a wielu jeszcze tego nie potrafi. Jeżeli Twój maluch należy do tej drugiej grupy, zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze.  

Zarówno wśród rowerów z 16- i 18-calowymi kołami znajdziemy propozycje mające kółka boczne takie jak w Emmie od Kellysa, a czasami nawet prowadnicę do trzymania przeznaczoną do rodziców. Jedno i drugie rozwiązanie znajduje się na wyposażeniu Tabou Lite 18, występującym również w wersji z 16-calowymi kołami. Te akcesoria zawsze można zdemontować, ale na początkowym etapie nauki, kiedy dziecko nie potrafi utrzymywać się na dwóch kółkach, są one nieocenione. Jeżeli nasz maluch świetnie czuje się jednak bez nich i dobrze radzi sobie z samodzielną jazdą, kupmy mu Amulet Youngster Brelt 16 lub Puky Cycke 18. To doskonałe rowery górskie dla 6-latka, a także o rok młodszego dziecka.

Godnych polecenia rowerów należy szukać w ofertach marek Puky, Tabou czy Kellys.

Jaki rower dla wysokiego 6-latka będzie odpowiedni? Warto spojrzeć na propozycję marki Dema. Ich Racer 20 z napędem 1x7 został skierowany dla chłopców, którzy lubią jeździć po różnorodnym terenie i czują sportowego, rowerowego ducha. Istnieje też w wersji z 24-calowymi obręczami, który może okazać się dobrym rowerem dla 9-latka. Dziewczynkom spodobają się, np. Arcore Gemini czy Unity Polka 20 ze względu na kolorystykę ram. Obie propozycje zaliczamy do segmentu MTB/cross, co czyni je bardzo uniwersalnymi. To świetne rowery dla 6-latki, które na pewno posłużą przez parę sezonów.

Lekki rower dla dziecka – przegląd oferty

Jeżeli w grę wchodzą bardziej dziewczęce jednoślady, miejskie rowery młodzieżowe mogą wywołać szybsze bicie serca i ekscytację w oczach. Z tyłu głowy trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że to większe modele mające 24-calowe obręcze. Dla tych, którzy mają problem z samodzielnym utrzymaniem się na dwóch kółkach, Romet Tom pomoże doskonalić technikę jazdy.

Polecane rowery dla dzieci w wieku 5-6 lat:

PUKY Youke 18

Rodzice myślący o wersji stylizowanej na model miejski, zainteresują się Puky Youke 18, mającym całkowicie obniżoną górną rurę, błotniki, osłonę łańcucha, bagażnik, podpórkę i dzwonek. To idealny rowerek dla dziewczynki 5-6 lat i chłopca do codziennych przejażdżek z rodzicami oraz zabaw ze znajomymi. Ma regulowane wysokości kierownicy i siodełka, dlatego zostanie z dzieckiem na dłużej.

Romet Jolene i Rambler

Wymarzony rower dla chłopca w wieku 6 lat? Proponujemy Romet Rambler 20 Kid z napędem 1x6, dopasowanym do potrzeb młodych rowerzystów. Umożliwia pokonanie różnorodnych odcinków, trudniejszych wzniesień czy nierównej nawierzchni dając mnóstwo satysfakcji. Jaki rower dla 6-latki wybrać, aby mogła rozwijać swoje pasje? Jolene 20 Kid 1 będzie idealnym odpowiednikiem wspomnianego modelu, wykonanym z myślą o dziewczynkach, o czym świadczy jego design.  

ORBEA MX 20 Dirt

To lekki rower dla 5- i 6-latka, przygód, pasjonata wzniesień, zjazdów i pokonywania rozmaitych dróg. W tym modelu pojawia się amortyzacja i napęd 1x7, co najbardziej zbliża go do dorosłych wersji MTB. Zdecydowanie będzie to najbardziej trafny model dla aktywnych juniorów, którzy sami szukają sobie wyzwań, a jazda po asfalcie nie wzbudza tylu emocji, co miejscowa górka.

Rowery polecane dla 6-latków:

4,8

5 opinii

649 ,99 zł
Dostawa GRATIS
Tylko stacjonarnie

POLECAMY

1 099  zł
-35% Najniższa cena: 1 695 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

5,0

1 opinia

1 769  zł
Cena katalogowa: 2 099 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

5,0

2 opinie

1 799  zł
Cena katalogowa: 1 999 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

5,0

2 opinie

1 849  zł
-12% Najniższa cena: 2 099 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

5,0

1 opinia

1 919  zł
Cena katalogowa: 2 399 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

5,0

2 opinie

2 099  zł
Cena katalogowa: 2 499 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
3 659  zł
Cena katalogowa: 4 299 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
Tylko stacjonarnie

Nowość

3 799  zł
Cena katalogowa: 3 899 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

PREZENTY

5,0

2 opinie

449 ,99 zł
-25% Najniższa cena: 599 zł
Dostawa GRATIS

Nowość

5,0

4 opinie

519 ,99 zł
Dostawa GRATIS
2,0

1 opinia

549 ,99 zł
-27% Najniższa cena: 749,99 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

Nowość

5,0

3 opinie

549 ,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

599 ,99 zł
-14% Najniższa cena: 699,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

699 ,99 zł
Cena katalogowa: 949 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

719 ,99 zł
Cena katalogowa: 949 zł
Dostawa GRATIS