Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki rower dla 5-6 latka lub starszego dziecka w wieku szkolnym? Porady i polecane modele

Data aktualizacji: 03-06-2022

Rower dla 5-latka raczej nie będzie pasować na swojego właściciela za kilka lat, kiedy ten podrośnie o kilkanaście centymetrów. Dzieci podczas rowerowej przygody zazwyczaj czekają 2-3 przesiadki, zanim dorosną one do pełnowymiarowego modelu, który zostanie z nimi na dłużej.

dzieci w wieku szkolnym na rowerachJaki rower dla 5-latka i starszej pociechy warto wybrać?

Widok pociechy chętnie jeżdżącej na rowerze może napawać dumą. Kiedy samodzielnie garnie się na przejażdżki i oddaje się tej aktywności na świeżym powietrzu, warto wspierać ją w tym działaniu. Naukę jazdy, przypominającą tę na dorosłym modelu dobrze jest rozpocząć od rowerka z kółkami bocznymi, a po pewnym czasie zdemontować je i uczyć malucha łapania równowagi. Przyjdzie jednak taki czas, że i taki jednoślad stanie się za mały, wiec wymiana będzie nieunikniona. Dlatego nie warto z nią zwlekać. Zarówno 5-6 lat, jak i więcej – 7 czy 8 lat – to dobry czas na zmianę rowerku. Jeżeli dziecko lubi jeździć, nie musi wypatrywać dopiero roweru na komunię. Może dostać go wcześniej, który posłuży na kilka lat doskonałej zabawy.

Wybieramy rowery dla ośmiolatków i nieco młodszych dzieci – czym się kierować?

Sugerowanie się przy wyborze roweru wiekiem przyszłego użytkownika, nie jest trafne. Jego rozbieżność może być naprawdę duża, zwłaszcza wśród pociech w przedziale od 5 do 8 lat, a nawet pomiędzy rówieśnikami. Podstawą, od której powinniśmy wychodzić, jest znajomość wzrostu dziecka, który pozwala dobrać odpowiedni rozmiar ramy i kół. W wieku szkolnym najczęściej wybór pada na 16-, 18-, 20-calowe rowerki dziecięce i niekiedy 24-calowe modele młodzieżowe. Wymiar dotyczy rozmiaru kół, czyli parametr rzutujący na wielkość całej konstrukcji. Aby uniknąć pomyłek, producenci często zaznaczają w ofertach zakres wzrostu, jaki jest odpowiedni dla danego typu jednośladu.

Krąg naszych poszukiwań może zawęzić kryterium podziału ze względu na płeć. Rower dla 6-latka będzie pod względem konstrukcji nieco różnić się od modeli przeznaczonych dla dziewczynek, jak ma to miejsce w jednośladach dla dorosłych – nieco obniżona górna rura, często lekko wygięta w kierunku siodełka świadczy o modelu damskim, a prosta – męskim. Również malowania ram celowo będą dobrane pod przyszłego użytkownika lub użytkowniczki. Oznacza to tyle, że nikogo nie powinien dziwić rowerek dla 5-latki w kolorze różowym, a niebieskim dla chłopca. Oczywiście wariantów kolorystycznych jest na tyle dużo, nie każdy musi stawiać na stereotypowy wybór – wszystko jest kwestią gustu.

Pozostając w wątku ramy, ta musi być lekka, co rzutuje na ogólną wagę jednośladu. Najczęściej do jej wykonania stosuje się klasycznie aluminium o dobrym stosunku masy do wytrzymałości, ale pojawiają się też stalowe, nie najlżejsze, ale za to trwałe konstrukcje. Warto pamiętać, że ciężki jednoślad raczej nie będzie najlepszym towarzyszem, zwłaszcza jeżeli jego młody kolarz waży od niego niewiele więcej. Lekki rower dla 5-latka i dziecka w podobnym wieku zdecydowanie ułatwi użytkowanie. 

Przechodząc dalej, dochodzimy do tematu osprzętu. W modelach dla pociech w wieku szkolnym pojawia się już napęd, zaznajamiający dzieci z przerzutkami i techniką zmiany biegów. Z początku będzie on pewnie służyły do zabawy, ale taka forma też jest dobrą formą nauki, która owocuje w przyszłości. Na wyposażeniu często znajdziemy manetki Shimano dostosowane do mniejszych dłoni oraz nieskomplikowane w obsłudze przerzutki z odpowiednio dobraną liczbą przełożeń.

chłopiec jedzie na rowerze i nie trzyma kierownicyRower górski dla 7-latka i starszego chłopca jest świetnym pomysłem.

Nie dziwi też fakt, że rowery dla siedmiolatków mogą mieć napęd w konfiguracji 3x7, jak w dorosłych wersjach, a mniejszym pociechom na początek w zupełności wystarczy wersja 1x6. Do bezpiecznego wytracania prędkości, a także zatrzymywania się, producenci celują zwykle w łatwe w obsłudze, ale zarazem skuteczne hamulce Torpedo i v-brake. Nielicznie spotykane są wersje tarczowe mechaniczne. Można je spotkać na przykład w Romecie Ramblerze Fit 24, czyli rowerze dla 8-latka.

Jakie kwestie warto mieć również na uwadze? Chociażby na możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy, dzięki czemu po pierwsze rower zostanie z dzieckiem na dłużej, a po drugie będzie lepiej dopasowany. W dalszej kolejności patrzmy na dodatkowe wyposażenie, takie jak koszyk, błotniki, podpórkę, czy dzwonek. Jeżeli jakiegoś rowerowego akcesorium do dziecięcego rowerka nam brakuje, np. oświetlenia, czy bidonu zawsze można dokupić. Na koniec pozostaje jeszcze spojrzeć na estetykę i jakość wykonania roweru. 

Dowiedz się więcej, jak dobrać rower dla dziecka.

Jaki rower dla 5-6 latka i starszego o rok dziecka?

Pięcio- i sześcioletnie dziecko może czuć się dobrze zarówno na 16-, jak i 18-calowym rowerze – jak wspominaliśmy wyżej, kluczową rolę odgrywa tutaj wzrost. Popularne biegówki, np. te od marki Woom z 14-calowymi obręczami będą już za małe. Dochodzą do tego jeszcze nabyte do tej pory umiejętności, jak utrzymywanie równowagi. Oznacza to tyle, że niektórzy mali rowerzyści mogli już opanować poruszanie się na dwóch kółkach, a wielu jeszcze tego nie potrafi. Jeżeli Twój maluch należy do tej drugiej grupy, zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze.  

Zarówno wśród rowerów z 16- i 18-calowymi kołami znajdziemy propozycje mające kółka boczne takie jak w Emmie od Kellysa, a czasami nawet prowadnicę do trzymania przeznaczoną do rodziców. Jedno i drugie rozwiązanie znajduje się na wyposażeniu Tabou Lite 18, występującym również w wersji z 16-calowymi kołami. Te akcesoria zawsze można zdemontować, ale na początkowym etapie nauki, kiedy dziecko nie potrafi utrzymywać się na dwóch kółkach, są one nieocenione. Jeżeli nasz maluch świetnie czuje się jednak bez nich i dobrze radzi sobie z samodzielną jazdą, kupmy mu Amulet Youngster Brelt 16 lub Puky Cycke 18. To doskonałe rowery górskie dla 6-latka, a także o rok młodszego dziecka.

Godnych polecenia rowerów należy szukać w ofertach marek Puky, Tabou czy Kellys.

Wybieramy rower dla dziecka 8 lat 

Jakie będą najlepsze rowery dla dzieci 7- i 8-letnich? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W tym wieku wybór może być podyktowany wieloma czynnikami. Pociechy mogą mieć już swoje upodobania czy oczekiwania do przyszłego roweru, dlatego nie dziwi fakt pojawienia się większej różnorodności modeli. Producenci proponują więc crossy, MTB oraz miejskie mające najczęściej 20-calowe obręcze. Jeżeli wzrost małego użytkownika na to pozwala, rower dla 7-latka 24 cale również może okazać się trafnym wyborem.  

dziewczynka jeźdżąca na rowerze pod opieką osoby dorosłejJaki rower dla 8-latki będzie odpowiedni?

Dla miłośników rowerowych wojaży polecamy modele MTB, które świetnie nadają się na codzienne podróże do szkoły, ale też do zabawy z rówieśnikami. Okoliczne wzniesienia czy przejażdżki po lasach z rodziną będą satysfakcjonowały jak nigdy dotąd. Wszystko za sprawą pojawienia się napędu. To jego obecność najbardziej ekscytuje. Pozwala zaznajomić się z obsługą przerzutek, które występują już w modelach od 20-calowych kół wzwyż - zazwyczaj producenci stawiają na prostszy napęd 1x6 lub 1x7, a brak przedniej przerzutki nie jest wadą, a zaletą. Pociecha sama zauważy, że jedzie jej się lżej i dojdzie do tego, co należy przestawić, aby obciążenia były większe. Taka techniczna wiedza przyda się w kolejnych latach, dzięki której zmiana biegów będzie intuicyjna.

Jaki rower dla 7-latka będzie odpowiedni? Warto spojrzeć na propozycję marki Dema. Ich Racer 20 z napędem 1x7 został skierowany dla chłopców, którzy lubią jeździć po różnorodnym terenie i czują sportowego, rowerowego ducha. Istnieje też w wersji z 24-calowymi obręczami. Dziewczynkom spodobają się, np. Arcore Gemini czy Amulet Fun 20 ze względu na kolorystykę ram. Obie propozycje zaliczamy do segmentu MTB/cross, co czyni je bardzo uniwersalnymi. To świetne rowery dla 8-latki, które na pewno posłużą przez parę sezonów.

Jeżeli w grę wchodzą bardziej dziewczęce jednoślady, miejskie rowery młodzieżowe mogą wywołać szybsze bicie serca i ekscytację w oczach. Z tyłu głowy trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że to większe modele mające 24-calowe obręcze. Dla tych, którzy mają problem z samodzielnym utrzymaniem się na dwóch kółkach, Romet Tom pomoże doskonalić technikę jazdy.

Roweru dla dziecka 8 lat i młodszego rocznikowo należy szukać wśród ofert marek Amulet, Dema, Romet czy Superior.  

Polecane modele dla dzieci w wieku szkolnym

PUKY Youke 18

Rodzice myślący o jednośladzie stylizowanym na model miejski, zainteresują się Puky Youke 18, mającym całkowicie obniżoną górną rurę, błotniki, osłonę łańcucha, bagażnik, podpórkę i dzwonek. To idealny rowerek dla dziewczynki 5-6 lat i chłopca do codziennych przejażdżek z rodzicami oraz zabaw ze znajomymi. Ma regulowane wysokości kierownicy i siodełka, dlatego zostanie z dzieckiem na dłużej.

Romet Jolene i Rambler

Wymarzony rower górski dla 7 i 8-latka? Proponujemy Romet Rambler 20 Kid z napędem 1x6, dopasowanym do potrzeb młodych rowerzystów. Umożliwia pokonanie różnorodnych odcinków, trudniejszych wzniesień czy nierównej nawierzchni dając mnóstwo satysfakcji. Jaki rower dla 7-latki wybrać, aby mogła rozwijać swoje pasje? Jolene 20 Kid 1 będzie idealnym odpowiednikiem wspomnianego modelu, wykonanym z myślą o dziewczynkach o czym świadczy jego design.  

TABOU Poison 24 2.0

To rower górski dla 8-latka, poszukiwacza przygód, pasjonata wzniesień, zjazdów i pokonywania rozmaitych dróg. W tym modelu pojawia się amortyzacja i napęd 1x7, co najbardziej zbliża go do dorosłych wersji MTB. Zdecydowanie będzie to najbardziej trafny model dla aktywnych juniorów, którzy sami szukają sobie wyzwań, a jazda po asfalcie nie wzbudza tylu emocji, co miejscowa górka.