Rodzinne wycieczki, czyli trasy rowerowe dla dzieci
13-08-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Każdy młody człowiek dorasta, a jego potrzeby ulegają zmianie. Jeżeli maluch od najmłodszych lat lubi jeździć na rowerze, warto regularnie sprawdzać, czy pasuje mu on pod względem rozmiaru i funkcjonalności. Zwłaszcza w wieku szkolnym pojawiają się poważne zmiany, stąd rodzice powinni wiedzieć, jaki rower dla 7-latka będzie najlepszy – 20 czy 24. Poznaj nasze propozycje dla dzieci w wieku 7-8 lat.
Spis treści:
Jaki rower dla 7-latka – 20” czy 24”?
Rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniego roweru dla 7-latka, czyli dziecka w wieku szkolnym należy rozpocząć od zmierzenia przyszłego użytkownika. Aby idealnie dopasować wielkość pojazdu, warto zweryfikować:
Mniejsze dzieci mogą nadal korzystać z modeli na kołach 18-cali – zwyczajowo opisywane jako rowery dla 5-latków, a większe z nawet 24-calowych. Jednak dla zdecydowanej większości wygodniejszym rozmiarem będą rowerki 20-calowe. Możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy pozwala na łatwe dopasowanie ich ustawienia do potrzeb rozwijającego się dziecka.
Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?
Podział rowerów ze względu na płeć w przypadku modeli dziecięcych (coraz częściej również tych dedykowanych dorosłym) należy do zwyczajowych. W wieku 7 lat średnice różnice we wzroście chłopców i dziewczynek są na tyle niewielkie, że modele dziewczęce nie mają mniejszych rozmiarów.
Istnieją jednak inne różnice. Jedną z najważniejszych z nich jest kształt ramy roweru. Te dla dziewczynek mają nieco obniżoną górną rurę. Ponadto, projektanci starają się dopasować wzornictwo i kolorystykę do preferencji dzieci – stąd wyraźny podział na jasne i ciemne barwy.
Warto podkreślić, że dużo produktów cechuje się uniwersalnością. Rower dla 7-letniej dziewczynki może pod względem kolorystyki kojarzyć się ze sportem. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby chłopiec wybrał model biały. Ważne jednak, aby nowy pojazd przypadł młodym kolarzom do gustu, ponieważ to jeden z kluczowych czynników, który może przekonać ich do jazdy.
Wiele osób zastanawia się, jaki rower dla 7-latka wybrać. Pomijając kwestie designu, warto zwrócić uwagę na parametry, które zagwarantują dziecku wygodę i bezpieczeństwo w trakcie każdej wyprawy. Bez względu na konkretny wzrost pociechy, powinieneś zwrócić uwagę na elementy, takie jak:
Obecnie najczęściej produkowane są ramy aluminiowe. Łączą w sobie dwie pożądane cechy – niską masę z dużą wytrzymałością, dzięki czemu zapewniają juniorowi komfort jazdy. To ważne, aby wybrany rower nie ważył niemal tyle samo, co jego właściciel. Nad ciężkim pojazdem będzie dziecku trudniej zapanować. Z drugiej strony, nadal dostępne są niezwykle wytrzymałe modele z ramą stalową, które są dobrym wyborem dla żywiołowych użytkowników.
Zdecydowanie warto zainwestować w komponenty dobrej jakości od renomowanych producentów, np. Shimano. Zagwarantują one płynną pracę elementów i pozwolą na przyjemną jazdę. Jednym z dziecięcych marzeń 7-latków są rowery z przerzutkami. Dostępne są wersje z napędem w konfiguracji 3x7 (jak w dorosłych wersjach) oraz 1x6, które sprawdzą się u juniorów pierwszy raz korzystających z tego udogodnienia.
Hamulce. Bezpieczeństwo na trasie zapewniają dziecku solidne hamulce rowerowe. Najczęściej stosuje się połączenie klasycznego torpedo (hamulec nożny) z szczękowym v-brake (obsługiwanym za pomocą dźwigni). Sporadycznie stosowane są wersje tarczowe. Wybierając nowy pojazd, zwróć uwagę nie tylko na rodzaj hamulców, ale także wielkość dźwigni. Powinna być dostosowana do niewielkich dziecięcych rączek, aby użytkownik miał możliwość zatrzymania roweru w sytuacjach tego wymagających.
Ciekawostka!
O ile rower biegowy dla 7-latka, to sprawa niespotykana, o tyle można jeszcze znaleźć modele dla dzieci w tym wieku z dodatkowymi kółkami. Sprawdzą się do nauki jazdy na rowerze bez dodatkowego wsparcia. Co ważne, gdy udoskonalą swoje umiejętności, można je odpiąć w kilka chwil.
Poszukując idealnego pojazdu dla dziecka w wieku szkolnym, dobrze pamiętać o tym, że nie warto decydować się na najtańsze modele z marketu lub od nikomu nieznanej marki. Lepszym rozwiązaniem jest wybór produktu renomowanego producenta specjalizującego się w rowerkach dla młodych kolarzy lub firmy, która specjalizuje się w pełnowymiarowych ramach dla dorosłych. Dzięki temu mamy pewność, że zastosowano najwyższej jakości rozwiązania. Łatwiej będzie także taki rower odsprzedać, gdy dziecko z niego wyrośnie.
Orbea MX 20 XC
Hiszpańska marka Orbea cieszy się popularnością wśród osób bezwarunkowo poszukujących rowerów wysokiej jakości. Dziecięcy model Orbea MX 20 XC stanowi więc doskonałą propozycję dla najbardziej wymagających. Jeżeli chcesz pokonywać z dzieckiem trudne technicznie trasy, to będzie idealny wybór. Aluminiowa rama i lekkie komponenty, solidne hamulce v-brake i napęd 1x8 z tylną przerzutką Shimano Altus sprawiają, że to warty uwagi rower MTB dla 7-latków.
Oxfeld Kosmo 20
Jeżeli chcesz kupić prezent dziecku, które kocha wyścigi, to Oxfeld Kosmo 20 będzie strzałem w dziesiątkę. Przystępna cena, solidna jakość i komponenty dostosowane do potrzeb 7-letniego dziecka sprawiają, że to jedna z ciekawszych propozycji w segmencie budżetowym. Oprócz dobrej jakości komponentów z przerzutkami Shimano (obsługiwanymi za pomocą manetki obrotowej), plusem tego modelu są sportowe, krótkie błotniki.
Ciekawą alternatywę dla miłośników kosmosu stanowi bliźniaczy model Wrumm 20.
Romet Jolene 20 KID 2
Pastelowa kolorystyka modeli Jolene 20 KID 2 przypadnie do gustu dziewczynkom i ich mamom. To model wzorowany na propozycjach skierowanych do dorosłych kobiet, który zachwyca oryginalnym wzornictwem i wysoką jakością wykonania. Pod względem wyposażenia jest to rower przygotowany do jazdy po leśnych ścieżkach. Atrakcyjna geometria i terenowe opony sprawią, że dziecko swobodnie poradzi sobie poza asfaltem. Napęd 1x6 z biegami obsługiwanymi za pomocą manetki obrotowej nie sprawia trudności w obsłudze. Dzięki temu to jeden z ciekawszych rowerów z przerzutkami dla 7-latki.
Jaki rower dla 8 latka – 20" czy 24"?
Jak ustaliliśmy, najbezpieczniejszą opcją dla siedmiolatka będzie 20”, jednak przy zakupie roweru dla 8-latka w większości przypadków można pokusić się o wybór większych kół – o średnicy 24”. Oczywiście wcześniej trzeba upewnić się, że pociecha mieści się w tabelce rozmiarów opisanych przez producenta.
Przykład:
W przypadku 24-calowego roweru Kross Lea JR 1.0 zalecany przez producenta wzrost dziecka powinien mieścić w zakresie od 130 do 150 cm. Jeśli nasza 8-latka w momencie wybierania ramy ma 132 cm wzrostu, to po odpowiednim ustawieniu siodełka i kierownicy będzie pasować idealnie. Dodatkową zaletą modelu z większymi kolami jest fakt, że posłuży on przez przynajmniej kilka sezonów, nawet do 12 roku życia.
Najlepsze rowery dla 9- i 10-latków
Dziecięce modele z 24” kołami pod wieloma względami młodzieżowe rowery 26”. Dlatego można wśród nich wyróżnić różne podrodzaje:
Większa specjalizacja osprzętu umożliwia lepsze dopasowanie możliwości rowerku do upodobań dzieci. Jeżeli pociecha wykazuje szczególną chęć do jazdy po lesie albo zabawy na torze pumptrackowym, to możemy dobrać mu do tego odpowiedni sprzęt.
W kwestii innych parametrów należy trzymać się wskazówek, jakie przedstawiliśmy przy okazji listy polecanych rowerków dla 7-latków.
W ostatnich latach większość producentów mocno rozwinęła swoją ofertę dla najmłodszych. Bez względu na to, czego szukasz – roweru dla 8-latka lub 8-latki – z łatwością znajdziesz model dopasowany nie tylko do potrzeb dziecka, ale także swojego budżetu.
Orbea MX 24 Team Disc
Imponująco wyposażony MTB dla 8-latków. Śmiało można go uznać za rower przygotowany do jazdy po wymagających trasach albo nawet juniorskich treningów cross-country. Wykorzystuje rozwiązania stosowane w modelach dla dorosłych, zapewniając niesamowitą jakość jazdy. Lekka aluminiowa rama o sportowej geometrii ze sztywnym widelcem, napęd Shimano 1x8 oraz solidne opony gwarantują maksymalne wrażenia z pokonywania leśnych ścieżek. Co więcej, to jeden z niewielu rowerów dziecięcych wyposażonych hydrauliczne hamulce tarczowe, czyli technologii o dobrej modulacji i ogromnej sile zatrzymywania.
Kross Hexagon JR 1.0
Propozycja zdecydowanie tańsza, a świetnie nadająca się do zabawy lub codziennych dojazdów do szkoły. Sportowy design z ciekawym lakierowaniem w połączeniu z dobrym osprzętem Shimano Tourney to cechy, które sprawiły, że juniorski Hexagon jest godny polecenia dla 8-latkóów. Napęd 1x8 sprawdzi się idealnie dla dzieci rozpoczynających swoją szkolną przygodę, ćwiczące swoje umiejętności jazdy. Świetna trakcja, dobra przyczepność i komfort zachęcą do eksplorowania świata na dwóch kółkach.
Puky Skyride 24-7
Ciekawą propozycję skierowaną głównie do 8-letnich dziewczynek stanowi model Skyride 24-7 od marki Puky, czyli specjalistów w projektowaniu rowerów dla dzieci. Prosta konstrukcja idealnie sprawdzi się do jazdy po mieście, a stylowy design wpadnie w oko każdej młodej rowerzystce. Bogate wyposażenie fabryczne (kolorowy dzwonek, pełne błotniki, szeroka osłona łańcucha, komplet oświetlenia oraz pojemny bagażnik) zwiększa funkcjonalność podczas podróżowania.
Ogromnym atutem tej wersji jest również jednorzędowy napęd z 7-biegową przerzutką w piaście. Pozwala ono cieszyć się szerokim zakresem przełożeń bez konieczności okresowego regulowania ani czyszczenia mechanizmu.
Romet Rambler 24
Uniwersalny rower od sprawdzonej firmy jest bardzo pewnym wyborem dla niemal każdego 8-latka. Seria Rambler swoją dużą popularność zawdzięcza przede wszystkim dobremu stosunkowi ceny do jakości. Wersja z 24-calowym kołami jest świetnym wyborem dla dzieci marzących o swoim pierwszym MTB. Ramę wykonano z trwałego aluminium, dzięki czemu nie musimy obawiać się o uszkodzenie czy wykrzywienie jej przy upadku. Solidny osprzęt od japońskiej marki Shimano zapewni optymalną płynność jazdy. Manetki Revoshift i tylne przerzutki Tourney są bardzo intuicyjne w obsłudze.
Superior F.L.Y. 24 VB
Superior to kolejna renomowana marka w tym zestawieniu. Górski model F.L.Y. 24 VB zachwyca nie tylko sportowym wzornictwem, ale również nowoczesnymi technologiami. Szeroka kierownica zapewnia dobrą stabilność w terenie, a opony w dużym rozmiarze (24x1,75”) skutecznie amortyzującą wstrząsy na nierównościach. Aluminiowa rama z obniżonym przekrokiem oraz komponenty z dużym zakresem regulacji powodują, że konstrukcja będzie pasowała dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat.