Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Montaż bagażnika rowerowego - krok po kroku

Data aktualizacji: 28-07-2022

Przewożenie roweru na bagażniku samochodowym to jedyny słuszny sposób na zabranie ze sobą dwóch kółek w dalszą podróż. W ferworze euforii na samą myśl o wyjeździe nie zapomnijmy jednak o prawidłowym montażu akcesorium do auta, a także stabilnym przymocowaniu rowerów. Ma to niebagatelne znacznie nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, pozwala ustrzec się przed uszkodzeniami w czasie podróży. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego nie zaszkodzi przed wyjazdem nawet dwa razy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. 

Jak zamontować bagażnik rowerowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku dostępne są trzy podstawowe typy uchwytów, co warunkuje inny sposób mocowania. Czasami to właśnie mocowanie przemawia za zakupem konkretnego modelu – łatwiej jest poradzić sobie z założeniem bagażnika na hak niż umieszczać go na dachu i podnosić nad głowę ciężkie rowery.

samochód z bagażnikiem rowerowymJak założyć bagażnik na rower? 

Montaż bagażników dachowych – co trzeba wiedzieć?

Po bagażnik dachowy sięga naprawdę sporo osób, których nie zraża konieczność „wrzucania” rowerów na wysoko zamieszczone uchwyty. Głównie z tego powodu montaż roweru na dachu nie należy do najłatwiejszych, ale sama instalacja konstrukcji akcesorium nie powinna sprawiać większych problemów.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na dachu? 

Wiele zależy od tego, czy nasz samochód został wyposażony w zintegrowane relingi – profile znajdujące się przy bocznych krawędziach dachu. Ich brak będzie wiązał się z koniecznością mocowania specjalnych belek bazowych (poprzecznych) do otworów w rynienkach lub też na boku dachu.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z montażem bagażnika dachowego na relingi, czy w odpowiednich otworach auta, zawsze pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności przymocować podstawę akcesorium, czyli bazowe belki poprzeczne. Stanowią one główną konstrukcję, do której będzie przytwierdzany właściwy produkt, czyli w tym przypadku uchwyt na rower. Belki sprzedawane są osobno, więc trzeba mieć na uwadze, że należy je dokupić – inaczej nie ma mowy o prawidłowym montażu bagażnika rowerowego. Thule jest jednym z producentów, który oferuje swoim klientom możliwość wyboru różnych belek dachowych w wielu szerokościach, co warunkuje idealnie dopasowanie do danego auta.

Elementy te najpierw składamy według dołączonej do zestawu instrukcji, a następnie ustawiamy na górze samochodu w odpowiedniej odległości. W zależności od wybranej wersji belek te będą przyczepione do relingów przez specjalne szczęki, przypięte do punktów montażowych znajdujących się w listwach lub trzymały się skraju dachu oraz rynienek dachowych. Aby nie wpadły one w niepowołane ręce, warto wyposażyć się w modele z antykradzieżowym zamkiem zabezpieczającym, którego otwarcie możliwe jest po włożeniu dedykowanego kluczyka. 

Jeżeli etap montażu belek poprzecznych mamy już za sobą, pora przejść do samego bagażnika rowerowego. Jak zamontować go na dachu? Tutaj znów wiele zależy od wybranej przez nas wersji, ale zazwyczaj instalacja produktu nie jest skomplikowana. W górnej części belki znajdują się przydatne szyny, w które należy wsunąć uchwyt na rower, a następnie zablokować go, zaciskając przystosowane do tego celu dźwignie, umieszczone z przodu i z tyłu bagażnika. Jeżeli występuje zabezpieczenie antykradzieżowe, na koniec przekręcamy kluczyk, aby akcesorium nie padło łupem złodziei, co wbrew pozorom zdarza się dosyć często. Dopiero teraz możemy przejść do przypięcia roweru.

Wybierając bagażnik rowerowy na dach, możesz zdecydować się na różne rodzaje mocowania – za przedni widelec, ramę lub koło. 

Zobacz montaż bagażnika dachowego Thule ProRide 598


Jak przebiega montaż bagażnika rowerowego na hak?

Choć zamontowanie tego typu bagażnika nie jest uważane za skomplikowane, to nie należy niczego wykonywać intuicyjnie, bez spoglądania w instrukcję. Wówczas łatwo o pomyłkę lub pominięcie jakiegoś kroku, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Wybierając bagażnik rowerowy na hak, koniecznie pamiętaj o przytwierdzeniu w dedykowane miejsce dodatkowej (trzeciej) tablicy rejestracyjnej!

Czynności montażowe rozpoczynamy od nałożenia akcesorium na kulę haka holowniczego. Następnie zaciskamy dźwignię, co spowoduje unieruchomienie bagażnika. Jeżeli model wyposażony został w system antykradzieżowy, należy pamiętać o uruchomieniu blokady poprzez przekręcenie kluczyka. Kolejnym krokiem będzie podłączenie wtyczki do gniazda elektrycznego, pozyskując w ten sposób prąd do zasilania świateł. Jedną z końcowych czynności jest przymocowanie ramienia (lub ramion) ze specjalnym zaciskiem na ramę rowerową. Niekiedy może być ono już założone, co odrobinę skraca montaż. Jeszcze tylko przytwierdzenie rowerów i można ruszyć w drogę.

Zobacz montaż bagażnika na hak Thule EuroRide 940

Jak zamontować bagażnik rowerowy na klapę? Oto kilka sprawdzonych porad

Ostatnim typem samochodowego bagażnika rowerowego będzie ten, który przytwierdzamy do tylnej klapy auta. W zależności od wybranej przez nas wersji, jego montaż może przebiegać niego inaczej – choć podstawowe czynności wyglądają podobnie. Mimo wszystko polecamy zapoznać się z instrukcją obsługi producenta, aby niczego nie pominąć.

Zwróć uwagę, jak założyć bagażnik rowerowy na klapę. Pamiętaj o niezasłanianiu tablicy ani świateł, a także uważaj, aby nie zarysować lakieru!

Na samym początku dobrze jest umyć dokładnie auto, aby pozbyć się zanieczyszczeń karoserii. Po pierwsze ten krok uchroni nas przed pobrudzeniem rąk i ubrania, a po drugie poszczególne elementy bagażnika stykające się bezpośrednio z klapą będą lepiej przylegały. Gdy ten etap mamy za sobą, pora na właściwy montaż akcesorium.

Przykładamy stelaż do samochodu, a następnie stabilizujemy. Najwygodniej jest zacząć od jego dolnej części. Niektóre modele trzeba będzie złapać za krawędź klapy – wszystko zależy od wybranej wersji. Następnie rozkładamy i zaczepiamy pozostałe paski bądź linki w szczelinach. Mogą one się znajdować od góry między dachem a klapą, po bokach między klapą a reflektorami, od dołu między klapą a błotnikiem pojazdu. Te elementy odpowiednio naprężamy i blokujemy, aby bagażnik trzymał się stabilnie i nie poruszał podczas jazdy. Na koniec wystarczy rozłożyć ramię i rozsuwane szyny (jeżeli model jest w nie wyposażony). Teraz akcesorium jest gotowe do użycia.

Zobacz montaż bagażnika na klapę Thule ClipOn 9105/9106