Pierwszy rower dla dziecka – jak wybrać odpowiedni dla 3 lub 4-latka?
07-02-2024Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Maluchy z upływem czasu coraz chętniej się przemieszczają i śmielej poznają świat. Rodzice obserwujący ich szybki rozwój zazwyczaj decydują się na zakup pojazdu, który ułatwi dzieciom zabawę. Od kiedy można zacząć jazdę na rowerku biegowym, a w jakim momencie najlepiej zamienić go na model z pedałami? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te i na inne pytania. Poznamy również opinię fizjoterapeuty na temat zalet rowerków biegowych.
Szacuje się, że pierwszy rowerek biegowy można kupić, gdy dziecko skończy 18 miesięcy. Należy przy tym pamiętać, że rozwój każdego malca przebiega nieco inaczej. Niektóre pociechy wsiadają na biegówkę od 1 roku życia, a inne są jeszcze wtedy na to za małe. Zanim sięgniemy po biegówkę, można też wypróbować jeździk. Ten przeznaczany jest dla większości rocznych maluchów.
Aby móc sprawnie poruszać się na rowerku, dziecko musi dobrze opanować sztukę chodzenia, a po tym, jak usiądzie na siodełku, powinno odpychać się całą stopą od podłoża. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć wad postawy i niebezpiecznych sytuacji. Na tak wczesny etapie najlepiej sprawdzają się najmniejsze modele, takie jak Rebel Kidz Magnesium Alloy czy Woom 1 G. Ich producenci projektują je z myślą o 1,5-rocznych rowerzystach.
Rowerek biegowy dla 2-latka potrzebującego zajęcia, które rozładuje nadmiar jego energii, jest świetnym pomysłem na prezent. Niemniej kupując pierwszy rowerek balansowy, powinniśmy pamiętać, że najważniejsze są chęci dziecka. Nie szukajmy na forach internetowych, od kiedy rower biegowy będzie sprawdzał się w przypadku naszego malca. Obserwując go, na pewno wyczujemy, czy jest już gotowy na nową aktywność.
Jaki rowerek biegowy dla dwulatka wybrać?
Mówiąc o zaletach jazdy na rowerku biegowym, warto zacząć od wpływu na zdrowie oraz rozwój dziecka. Balansowanie ciałem poprawia koordynację ruchową i umiejętność utrzymywania równowagi. Regularne odpychanie się od podłoża wzmacnia mięśnie nóg oraz przyczynia się do polepszenia kondycji malca. Sam ruch na świeżym powietrzu pozytywnie oddziałuje na odporność, jak również na wydolność serca i układu oddechowego.
Rowerek biegowy nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne dziecka – pomaga też w kształtowaniu jego poczucia niezależności. Pilnowanie malucha podczas jazdy, wspieranie go i motywowanie, doda mu pewności siebie oraz zachęci go do dzielenia się swoimi pierwszymi doświadczeniami. Rodzicom umożliwi to też poznawanie możliwości szkraba.
Co ważne, aby rzeczywiście tak było, trzeba wiedzieć, jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać. Tylko odpowiednio dopasowany model sprawi, że malec będzie czuł się komfortowo.
Chcąc zyskać pewność, że rowerki biegowe są dobrym i zdrowym wyborem dla maluchów, poprosiliśmy o opinię fizjoterapeutkę Oktawię Bogulską.
– Na co dzień pracuję ze sportowcami lokalnych klubów sportowych oraz narodowych kadr koszykarskich, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest to, czym „skorupka nasiąkła za młodu” - mówi Oktawia Bogulska. – Prawidłowy rozwój motoryczny od pierwszych miesięcy i lat życia rzutuje na późniejsze osiągnięcia. W czasach, kiedy 90% naszego czasu spędzamy w pozycji siedzącej, edukacja ruchowa jest szczególnie ważna. Na szczęście wyrzuciliśmy już na śmietnik chodziki i inne „unieruchamiacze”. Cieszę się, że producenci zwrócili się w kierunku zdrowych zabawek dla dzieci. Polecam rowerki biegowe wszystkim rodzicom, którzy wierzą w balans między ciałem a duchem i chcą, żeby ich dziecko rozwijało się wszechstronnie.
Między trzecim a czwartym rokiem życia dziecka przychodzi czas na zmianę zabawki. Można przerzucić się wtedy na większy rowerek biegowy lub przemyśleć kupno modelu wyposażonego w napęd oraz doczepiane kółka boczne. Przed dokonaniem wyboru warto mieć na uwadze fakt, że pojazdy bez pedałów lepiej spełniają swoją funkcję, kiedy dziecko nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi. Rowerek biegowy dla 4-latka jest nie tylko gwarancją bezpiecznego poruszania się. Pozwala również zwiększyć zakres możliwości ruchowych malca.
– Nieważne, czy w przyszłości Wasze dziecko będzie zdobywało szczyty sportowe, czy naukowe, jego ciało będzie musiało mu w tej drodze towarzyszyć, dlatego dopilnujcie, by było silne i wytrzymałe przez długie lata – radzi fizjoterapeutka Oktawia Bogulska.
– Wspieram każdą formę aktywizowania dzieci, a rowerek biegowy jest do tego wspaniałym narzędziem.
Od kiedy rowerek biegowy jest w użyciu, dziecko zyskuje nie tylko nowe umiejętności, ale i pewność siebie, dlatego już między czwartym a piątym rokiem życia może być gotowe na to, aby przesiąść się na tradycyjny rower z napędem. Jeżeli malec nie czuje się na siłach lub nie opanował jeszcze dobrze balansowania, to należy zdecydować się na mniejszy model, np. z 16-calowymi oponami i bocznymi kółkami, lub poczekać z kupnem pojazdu do 6-7 roku życia. Jest to czas, kiedy mózg człowieka jest na tyle ukształtowany, by podołać wyzwaniom wymagającym koordynacji ruchowej.
To, do jakiego wieku można korzystać z rowerka biegowego, a kiedy nadchodzi czas, by sięgnąć po zwykły rower, okazuje się być zawsze kwestią indywidualną.
Rodzice zastanawiając się, kiedy sięgnąć po rowerek biegowy do nauki jazdy w przypadku ich dziecka, rozważają różne opcje. Jednak bez względu na wybrany moment, najważniejsze jest to, aby nauka była połączona z zabawą. Unikajmy sytuacji, które przestraszą szkraba i pozbawią go chęci do kształtowania nowej umiejętności. Zwłaszcza na początku pomagajmy mu, asekurujmy oraz dbajmy o to, aby czuł się maksymalnie bezpiecznie.
Planując, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym, warto zadbać o znalezienie odpowiedniego miejsca. Wówczas maluch zacznie się oswajać z pojazdem na znanym sobie gruncie, dzięki czemu poczuje się bezpiecznie. Dobrym pomysłem wyjście do okolicznego parku czy na plac zabaw, gdzie dziecko będzie mogło swobodnie i komfortowo się poruszać. Więcej praktycznych porad znajdziesz w naszym poradniku dotyczącym nauki jazdy na rowerku biegowym.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego jednośladu, na którym malec będzie mógł pewnie odpychać się od ziemi. Zachowanie delikatnie pochylonej postawy ciała pozwoli mu na swobodne manewrowanie pojazdem. Na początku sprawdzić się może rowerek biegowy z 12-calowami kołami oraz mocno obniżonym przekrokiem, jak w modelach od marek Rebel Kidz czy Woom.
Niezależnie od tego, gdzie dziecko uczy się jeździć, zawsze trzeba pamiętać, by nałożyć mu kask chroniący głowę w razie upadku.
Rodzice powinni bacznie obserwować rozwój pociechy i czekać na moment, w którym będzie gotowa bezpieczną jazdę. Istotne jest to, by maluch od samego początku czuł radość płynąca z aktywności, co będzie procentowało w kolejnych latach. Jednocześnie nie można zapomnieć, że mały rowerzysta już niedługo będzie uczestnikiem ruchu, dlatego warto od małego wpajać mu podstawowe zasady poruszania się w przestrzeni publicznej.
Nastolatkowie, którym rodzice nie mówili o tym, jak ważne jest, aby nosić kask, po zdobyciu karty rowerowej niechętnie wkładają nakrycie ochronne na głowę. Dzieje się tak dlatego, że dzieci nie były wcześniej uczone dobrych nawyków. Z tego powodu ważne jest, aby wpajać je pociechom już na etapie nauki na rowerku biegowym. Zacznijmy od pokazania maluchowi, że trzeba jeździć w kasku, a później stopniowo, przystąpmy do omawiania znaków i przepisów ruchu drogowego. Dzięki temu nasz potomek nauczy się schematów, które potrzebne mu będą w dorosłym życiu.