Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowerek biegowy – od kiedy dziecko może zacząć jazdę?

Data aktualizacji: 10-08-2021

Każde dziecko jest wyjątkowe i wymaga indywidualnego podejścia. Maluchy dorastając, chcą się przemieszczać i poznawać świat. Rodzice widząc, że ich pociecha lubi aktywnie spędzać czas, rozważają zakup rowerka biegowego. Kiedy dziecko może zacząć jazdę i w jakim wieku powinno się przerzucić na tradycyjny jednoślad? Postaramy się odpowiedzieć na te i na inne pytania, a także pokazać jak pierwszy rowerek biegowy wpływa na życie przyszłego rowerzysty. 

Pierwszy rowerek biegowy – od jakiego wieku?

Szacuje się, że pierwszy rowerek biegowy można nabyć, gdy dziecko skończy 18 miesięcy, ale trzeba pamiętać, że rozwój każdego malca przebiega nieco inaczej. Niektóre maluchy boją się korzystać z tego typu pojazdów, podczas gdy inne chętnie próbują nieznanych im dotąd form rozrywki i rekreacji. 

Aby móc jeździć, nasza pociecha musi mieć dobrze opanowaną sztukę chodzenia, a po tym, jak usiądzie na siodełku, powinna odpychać się całą stopą od podłoża. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć wad postawy i niebezpiecznych sytuacji. Zazwyczaj jako prezent kupuje się rowerek biegowy dla dwulatka, potrzebującego zajęcia, które rozładuje nadmiar jego energii. Zatem nabywając pierwszy jednoślad, powinniśmy kierować się przede wszystkim chęciami dziecka. Obserwując swoją pociechę, wyczujemy, czy jest już gotowa na taką aktywność.  

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym?

Rodzice zastanawiają się, kiedy sięgnąć po rowerek biegowy do nauki jazdy w przypadku ich dziecka. Rozważają różne pory roku, chcąc, aby ich pociecha uczyła się w jak najbardziej dogodnych warunkach. Jednak musimy pamiętać, że niezależnie od miesiąca, w terenie można natknąć się na przeszkody, które przestraszą szkraba i pozbawią motywacji do kształtowania nowej umiejętności. Dlatego planując, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym, warto rozważyć przeprowadzenie pierwszych prób w domu. Maluch zacznie się oswajać się z obecnością pojazdu, a dzięki podejściom na znanym gruncie poczuje się bezpieczniej. W zamkniętej przestrzeni opiekunowi łatwiej będzie kontrolować ruch i trasę swojej pociechy, dzięki czemu szkrab zdoła uniknąć bolesnych upadków i nie zniechęci się do dalszej jazdy.  

Bartosz Huzarski uczy dziecko jazdy na rowerze.Ważne jest, aby wspierać dziecko w nauce jazdy i zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa (fot. Bartosz Huzarski)

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego jednośladu, na którym malec będzie mógł pewnie odpychać się od ziemi. Zachowanie delikatnie pochylonej postawy ciała pozwoli mu na swobodne manewrowanie pojazdem. Na początku sprawdzić się może jeździk dziecięcy PUKY Pukylino, odpowiedni dla maluchów między pierwszym a drugim rokiem życia, których wzrost nie przekracza 80 centymetrów. Model ten pozwala dziecku zachować równowagę. Jest lekki, wytrzymały i ma wygodne siodełko, na którym dziecku będzie się komfortowo siedziało. Niezależnie od tego, gdzie dziecko uczy się jeździć, trzeba pamiętać, by nałożyć mu kask ochronny, zabezpieczający głowę podczas upadku. 

Rower biegowy – do jakiego wieku dziecko może z niego korzystać?

Między trzecim a czwartym rokiem życia malucha zachodzi potrzeba, aby kupić mu nowy jednoślad. Można przerzucić się wtedy na większy rowerek biegowy lub przemyśleć kupno modelu przypominającego tradycyjny rower, ale wyposażonego w dwa dodatkowe kółka z tyłu pojazdu. Przed dokonaniem wyboru warto mieć na uwadze fakt, że pojazdy bez pedałów lepiej sprawują swoją funkcję, kiedy zależy nam, aby nauczyć dziecko zachowywania równowagi. Rowerek biegowy dla 3 latka jest nie tylko gwarancją bezpiecznego poruszania się. Pozwoli on również zwiększyć zakres możliwości ruchowych malca.  

Gdy dziecko stopniowo nabiera wprawy w jeździe, zastanawiamy się nad zmianą rowerka biegowego. Do jakiego wieku można z niego korzystać, a kiedy nadchodzi czas, by sięgnąć po zwykły rower? Pewne siebie pociechy już około 5 roku życia mogą odczuwać potrzebę, by przerzucić się na tradycyjny jednoślad. Jeżeli malec nie czuje się na siłach lub nie ma dobrze rozwiniętej równowagi, należy poczekać z kupnem pojazdu do 7 lub 8 roku życia. Jest to czas, kiedy mózg człowieka jest na tyle ukształtowany, by podołać wyzwaniom wymagającym koordynacji ruchowej.  

Jazda na rowerku biegowym – jakie niesie ze sobą korzyści?

Mówiąc o korzyściach z jazdy na rowerku biegowym, warto zacząć od wpływu na zdrowie i rozwój dziecka. Regularne odpychanie się od podłoża pomaga ukształtować mięśnie nóg i przyczynić się do poprawy kondycji malca. Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie oddziałuje na odporność, jak również na wydolność serca i układu oddechowego. Rowerek biegowy dla 4 latka zadba nie tylko o jego zdrowie fizyczne. Pozwoli również zacieśnić więzi między rodzicem a dzieckiem. Cztery lata to wiek, kiedy pociecha chętnie wymienia się z dorosłym swoimi doświadczeniami. Pilnowanie malucha podczas jazdy, wspieranie go i motywowanie, doda mu pewności siebie i pozwoli poznać lepiej jego możliwości.   

Matka ucząca jeździć swoje dziecko na jego pierwszym rowerku biegowym.Uczenie dziecka jazdy na rowerku biegowym pozwala obu stronom miło spędzić czas. 

Sztuka wyrabiania nawyków od najmłodszych lat

Dziesięciolatkowie, którym rodzice nie mówili o tym, jak ważne jest aby nosić kask, po zdobyciu karty rowerowej niechętnie wkładają nakrycie ochronne na głowę. Dzieje się tak dlatego, że dzieci nie były wcześniej uczone dobrych nawyków. Dlatego ważne jest, by pociechy uczyły się, jak należy zachowywać się w terenie już w momencie, gdy dostają pierwszy rowerek biegowy. Zacząć powinno się od tego, by pokazać maluchowi, że trzeba jeździć w kasku. Stopniowo, gdy dziecko dorasta, przystąpić można do nauki znaków i przepisów ruchu drogowego. Dzięki temu nasz potomek nauczy się schematów, które potrzebne mu będą przez całe dorosłe życie.      

dziecko na drewnianym rowerku biegowymDziecko powinno uczyć się dobrych nawyków od momentu, kiedy dostaje pierwszy rowerek biegowy.

Rodzice zastanawiający się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym, chcą, by ich pociecha wyrosła na dobrego rowerzystę, znającego przepisy ruchu drogowego. Równie istotne jest to, by maluch od samego początku czuł przyjemność płynącą z poruszania się jednośladem. Dlatego powinniśmy bacznie obserwować rozwój swojej pociechy i czekać na moment, w którym będzie ona gotowa na korzystanie z pojazdu.