Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowerek biegowy – od kiedy dziecko może na nim jeździć?

Data aktualizacji: 19-05-2022

Maluchy z upływem czasu coraz chętniej się przemieszczają i śmielej poznają świat. Rodzice natomiast, obserwując pociechę, zaczynają rozważać zakup rowerka biegowego. W jakim wieku dziecko może zacząć na nim jeździć, a kiedy powinno się przesiąść na większy jednoślad? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te i na inne pytania, a także pokazać, jak pierwszy rowerek biegowy wpływa na życie przyszłego rowerzysty. Poznamy również opinię fizjoterapeuty.  

Bartosz Huzarski uczy dziecko jazdy na rowerze.To, od kiedy rowerek biegowy będzie odpowiedni dla naszego dziecka, jest kwestią indywidualną. (fot. Bartosz Huzarski)

Rowerek biegowy – od kiedy dziecko może z niego korzystać?

Szacuje się, że pierwszy rowerek biegowy można kupić, gdy dziecko skończy 18 miesięcy. Należy przy tym pamiętać, że rozwój każdego malca przebiega nieco inaczej. Niektóre pociechy wsiadają na rowerek biegowy od 1 roku życia, a inne są jeszcze wtedy na to za małe. Zanim sięgniemy po biegówkę, można też wypróbować jeździk. Ten przeznaczany jest dla większości rocznych maluchów.

Aby móc sprawnie poruszać się na rowerku, pociecha musi dobrze opanować sztukę chodzenia, a po tym, jak usiądzie na siodełku, powinna odpychać się całą stopą od podłoża. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć wad postawy i niebezpiecznych sytuacji.

Rowerek biegowy dla 2-latka potrzebującego zajęcia, które rozładuje nadmiar jego energii, jest świetnym pomysłem na prezent. Niemniej kupując pierwszy jednoślad, powinniśmy pamiętać, że najważniejsze są chęci dziecka. Nie szukajmy na forach internetowych, od kiedy rowerek biegowy będzie sprawdzał się w przypadku naszego malca. Obserwując go na pewno wyczujemy, czy jest już gotowy na nową aktywność.

dziecko na drewnianym rowerku biegowymJazda na rowerku biegowym wymaga opanowania sztuki chodzenia.

Jazda na rowerku biegowym – jakie niesie za sobą korzyści?

Mówiąc o korzyściach z jazdy na rowerku biegowym, warto zacząć od wpływu na zdrowie oraz rozwój dziecka. Balansowanie ciałem poprawia koordynację ruchową i umiejętność utrzymywania równowagi. Regularne odpychanie się od podłoża wzmacnia mięśnie nóg oraz przyczynia się do polepszenia kondycji malca. Sam ruch na świeżym powietrzu pozytywnie oddziałuje na odporność, jak również na wydolność serca i układu oddechowego.

Rowerek biegowy nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne dziecka – pomaga też w kształtowaniu jego poczucia niezależności oraz zacieśnianiu więzi z rodzicami. Pilnowanie malucha podczas jazdy, wspieranie go i motywowanie, doda mu pewności siebie oraz zachęci go do dzielenia się swoimi pierwszymi doświadczeniami. Rodzicom umożliwi to też poznawanie jego możliwości.

Co ważne, aby rzeczywiście tak było, trzeba wiedzieć, jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać. Tylko odpowiednio dopasowany sprawi, że malec będzie czuł się komfortowo.

Co o rowerkach biegowych sądzą fizjoterapeuci?

Chcąc zyskać pewność, że rowerki biegowe są dobrym i zdrowym wyborem dla maluchów, poprosiliśmy o opinię fizjoterapeutkę Oktawię Bogulską.

– Na co dzień pracuję ze sportowcami lokalnych klubów sportowych oraz narodowych kadr koszykarskich, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest to, czym „skorupka nasiąkła za młodu” - mówi Oktawia Bogulska. – Prawidłowy rozwój motoryczny od pierwszych miesięcy i lat życia rzutuje na późniejsze osiągnięcia. W czasach, kiedy 90% naszego czasu spędzamy w pozycji siedzącej, edukacja ruchowa jest szczególnie ważna. Na szczęście wyrzuciliśmy już na śmietnik chodziki i inne „unieruchamiacze”. Cieszę się, że producenci zwrócili się w kierunku zdrowych artykułów dla dzieci. Polecam rowerki biegowe wszystkim rodzicom, którzy wierzą w balans między ciałem a duchem i chcą, żeby ich dziecko rozwijało się wszechstronnie.

Rower biegowy – do jakiego wieku dziecko może z niego korzystać?

Między trzecim a czwartym rokiem życia malucha zachodzi potrzeba, aby kupić mu nowy jednoślad. Można przerzucić się wtedy na większy rowerek biegowy lub przemyśleć kupno modelu wyposażonego w napęd oraz doczepiane kółka boczne. Przed dokonaniem wyboru warto mieć na uwadze fakt, że pojazdy bez pedałów lepiej sprawują swoją funkcję, kiedy zależy nam, aby nauczyć dziecko utrzymywania równowagi. Rowerek biegowy dla 3- i 4-latka jest nie tylko gwarancją bezpiecznego poruszania się. Pozwala również zwiększyć zakres możliwości ruchowych malca.

– Nieważne, czy w przyszłości Wasze dziecko będzie zdobywało szczyty sportowe, czy naukowe, jego ciało będzie musiało mu w tej drodze towarzyszyć, dlatego dopilnujcie, by było silne i wytrzymałe przez długie lata – radzi fizjoterapeutka Oktawia Bogulska. – Wspieram każdą formę aktywizowania dzieci, a rowerek biegowy jest do tego wspaniałym narzędziem.

Potrzebujesz pomocy w dopasowaniu modelu do wieku dziecka? Zapoznaj się z naszymi artykułami:

Od kiedy rowerek biegowy jest w użyciu, dziecko zyskuje nie tylko nowe umiejętności, ale i pewność siebie, dlatego już około 5. roku życia może być gotowy na to, aby przesiąść się na tradycyjny jednoślad. Jeżeli malec nie czuje się na siłach lub nie ma dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi, należy zdecydować się na mniejszy model, np. z 16-calowymi kołami i bocznymi kółkami, lub poczekać z kupnem pojazdu do 7-8 roku życia. Jest to czas, kiedy mózg człowieka jest na tyle ukształtowany, by podołać wyzwaniom wymagającym koordynacji ruchowej. To, do jakiego wieku można korzystać z rowerka biegowego, a kiedy nadchodzi czas, by sięgnąć po zwykły rower, okazuje się być zawsze kwestią indywidualną. Więcej miejsca poświęciliśmy temu tematowi w artykule na temat doboru rozmiaru roweru dla dziecka.

Ułatwiamy wybór!

W podjęciu decyzji o wyborze najlepszych produktów pomoże Ci ranking rowerków biegowych. Zestawiliśmy w nim najlepsze biegówki dla dwulatków i trzylatków, dzięki czemu szybko znajdziesz model, który spełni Twoje wymagania.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym?

Rodzice zastanawiając się, kiedy sięgnąć po rowerek biegowy do nauki jazdy w przypadku ich dziecka, rozważają różne opcje. Jednak bez względu na wybrany moment, najważniejsze jest to, aby nauka była połączona z zabawą. Unikajmy sytuacji, które przestraszą szkraba i pozbawią go chęci do kształtowania nowej umiejętności. Zwłaszcza na początku pomagajmy mu, asekurujmy oraz dbajmy o to, aby czuł się maksymalnie bezpiecznie.

 Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym?

Planując, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym, warto rozważyć przeprowadzenie pierwszych prób w domu. Wówczas maluch zacznie się oswajać z pojazdem na znanym sobie gruncie, dzięki czemu poczuje się bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest także wyjście do parku czy na plac zabaw, gdzie dziecko będzie mogło swobodnie i komfortowo się poruszać.

Niezależnie od tego, gdzie dziecko uczy się jeździć, zawsze trzeba pamiętać, by nałożyć mu kask chroniący głowę w razie upadku.

Jak wybrać kask dla dziecka?

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego jednośladu, na którym malec będzie mógł pewnie odpychać się od ziemi. Zachowanie delikatnie pochylonej postawy ciała pozwoli mu na swobodne manewrowanie pojazdem. Na początku sprawdzić się może jeździk dziecięcy PUKY Pukylino, odpowiedni dla maluchów między pierwszym a drugim rokiem życia, których wzrost nie przekracza 80 centymetrów. Model wyposażony w cztery kółka ułatwia dziecku utrzymywanie równowagi i dobrze przygotowuje je do jazdy na biegówce, a następnie rowerze z napędem. Jest lekki, wytrzymały oraz ma wygodne siodełko. Na późniejszych etapach warto sięgnąć po rowerek biegowy PUKY lub innego renomowanego producenta.

Matka ucząca jeździć swoje dziecko na jego pierwszym rowerku biegowym.Uczenie dziecka jazdy na rowerku biegowym pozwala także rodzicom miło spędzić czas.

Rowerek biegowy a sztuka wyrabiania nawyków od najmłodszych lat

Rodzice powinni bacznie obserwować rozwój pociechy i czekać na moment, w którym będzie gotowa na korzystanie z pojazdu. Istotne jest to, by maluch od samego początku czuł radość płynąca z aktywności, co będzie procentowało w kolejnych latach. Jednocześnie nie można zapomnieć, że mały rowerzysta już niedługo będzie uczestnikiem ruchu, dlatego warto od małego wpajać mu podstawowe zasady poruszania się w przestrzeni publicznej.

Nastolatkowie, którym rodzice nie mówili o tym, jak ważne jest, aby nosić kask, po zdobyciu karty rowerowej niechętnie wkładają nakrycie ochronne na głowę. Dzieje się tak dlatego, że dzieci nie były wcześniej uczone dobrych nawyków. Z tego powodu ważne jest, aby wpajać je pociechom już na etapie nauki na rowerku biegowym. Zacznijmy od pokazania maluchowi, że trzeba jeździć w kasku, a później stopniowo, przystąpmy do omawiania znaków i przepisów ruchu drogowego. Dzięki temu nasz potomek nauczy się schematów, które potrzebne mu będą w dorosłym życiu.  

Polecane rowerki biegowe dla najmłodszych dzieci:

5,0

2 opinie

229 ,99 zł
Cena katalogowa: 299,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

4 opinie

349 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

6 opinii

399 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Nowość

469 ,99 zł
Cena katalogowa: 599 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

1 opinia

649 ,99 zł
Cena katalogowa: 819 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,0

2 opinie

699 ,99 zł
Cena katalogowa: 859 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!