Tło

1.04 otwieramy sklep w Warszawie. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Pierwszy rower dla dziecka – jak wybrać odpowiedni dla 2, 3 lub 4-latka?

Data aktualizacji: 07-06-2022

Decyzja dotycząca tego, jaki pierwszy rower dla dziecka wybierzemy, może mieć wpływ nie tylko na jego teraźniejszość, ale i przyszłość. Dlatego, kiedy przyjdzie czas na wymianę biegówki na rower z pedałami dla 2-latka, 3-latka czy 4-latka dobrze przemyślmy wybór konkretnego modelu. 

dziewczynki jadące na rowerkach z bocznymi kółkamiRowerek musi być dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka.

Rowerek dla małych dzieci – kiedy zamienić na większy?

Im dzieci są starsze, tym bardziej rozwinięte są ich zdolności motoryczne. Mają też coraz więcej chęci oraz odwagi do tego, aby poznawać otaczający je świat. Kiedy rodzice szukają pierwszego rowerka – dla rocznego dziecka, skupiają się na tym, że malec dopiero uczy się utrzymywać równowagę, dlatego potrzebuje stabilnego pojazdu, który da mu poczucie bezpieczeństwa. Wówczas decydują się na jeździk będący lepszą i zdrowszą alternatywą dla popularnych niegdyś chodzików.

Kolejnym etapem jest zakup rowerka biegowego dla 2-latka. Wówczas cztery lub trzy koła zamieniane są na dwa, a pociecha nabywa kolejne umiejętności, które już wkrótce pomogą jej przesiąść się na pojazd wyposażony w napęd. Może więc powiedzieć, że okres nauki jazdy na rowerze trwa w najlepsze. Niemniej trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i zanim zrobi się kolejny krok, należy upewnić się, że to odpowiedni moment. Wiąże się to zarówno z jego fizycznymi możliwościami, jak i psychiczną gotowością.

Z czasem, kiedy malec wyrośnie z biegówki, przychodzi pora na już nieco bardziej dorosły jednoślad. Rower z bocznymi kółkami dla 3-latka lub 4-latka często jest już dobrym wyborem, choć niewykluczone, że trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Zdarza się, że nawet do 5. lub 6. roku życia, dlatego warto wykazać się cierpliwością i w razie potrzeby kupić większy rowerek biegowy. A kiedy już pociecha będzie dobrze sobie radzić i utrzymywać równowagę, można powoli myśleć nad odkręceniem bocznych kółek oraz zakupem pierwszego roweru z pedałami i napędem bez dodatkowego wsparcia.

Jak się okazuje, rower z bocznymi kołami (tzw. czterokołowy) nie zawsze musi być pierwszym zetknięciem malca z pojazdem wyposażonym w prosty, bo prosty, ale napęd – na rynku nietrudno znaleźć rower z pedałami dla 2-latka. Różnica jest jednak taka, że zazwyczaj będzie on miał trzy zamiast dwóch kółek, stąd przeznaczenie dla młodszych użytkowników.

Ważne, aby każda zmiana pojazdu następowała naturalnie i nie za szybko. Dziecko samo powinno chcieć korzystać z nowej zabawki, w czym oczywiście mogą mu pomóc rodzice, okazując wsparcie i chwaląc nawet najmniejsze sukcesy. Jeżeli pociecha będzie miała pozytywne skojarzenia z jazdą na rowerze, przechodzenie do kolejnych etapów powinno odbywać się gładko.Rowerek dla maluszka – na to zwróć uwagę!

Kupując pierwszy rower dla 2, 3 lub 4-latka dobrze jest przeanalizować następujące elementy:

  • rozmiar;
  • możliwość regulacji;
  • materiał, którego wykonana jest rama;
  • rodzaj hamulca;
  • elementy zwiększające bezpieczeństwo;
  • dodatkowe wyposażenie;
  • jakość wykonania;
  • wygląd.

Zadanie wydaje się o tyle prostsze, w stosunku do zakupu roweru dla 5-latków i starszych dzieci, że na tym etapie nie trzeba się jeszcze zastanawiać, co jest lepsze – MTB, BMX czy może miejski jednoślad. Konstrukcje przeznaczone dla najmłodszych są uniwersalne i nieskomplikowane, bo przede wszystkim służą do nauki podstaw: utrzymywania równowagi, pedałowania czy obsługi hamulca.

W jakie koła powinien być wyposażony rowerek dla 3-latka?

Teoretycznie rower dla 3-latka z 14-calowymi kołami powinien być w sam raz, jednak dla drobniejszego dziecka prawdopodobnie okaże się on za duży. Wówczas należy poszukać modelu z nieco mniejszymi, bo 12-calowymi kółkami. Z drugiej strony dla wyższego 3-latka rower z 16-calowymi kołami będzie lepszym wyborem. Wynika z tego, że sugerowanie się samym wiekiem dziecka może być mylące. Przymierzając się do zakupu małego pojazdu, trzeba wziąć pod uwagę wzrost pociechy oraz długość jej nóżek po wewnętrznej stronie.

chłopiec jadący na pierwszym rowerku z pedałami i bocznymi kółkamiWielkość kół należy dobrać do aktualnego wzrostu dziecka.

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy. Trzeba to powtarzać i podkreślać, ponieważ ma to niezwykle istotny wpływ na komfort maluszka. Za tym idzie też jego zaangażowanie w rozwijanie nowych umiejętności – jazda na za małym lub za dużym rowerze nie będzie ani najłatwiejsza, ani najprzyjemniejsza, dlatego może powodować u malca zniechęcenie. Rowerek dla 2-latka powinno się kupować z myślą o aktualnych potrzebach dziecka, zamiast planować, że dany pojazd ma służyć jeszcze przez następne lata.

Jeżeli zależy nam na tym, aby rower był dłużej w użyciu, poszukajmy modelu z regulowanym siodełkiem i kierownicą, który przez jakiś czas będzie rósł wraz z pociechą. Zasada ta odnosi się też do starszych dzieci – 4, 8 czy nawet 10-letnich.Idealny rowerek z bocznymi kółkami dla 3-latka i 4-latka

Biegówki są lżejsze od rowerków z dodatkowymi kółkami, przez co łatwiej się je prowadzi, a manewrowanie wymaga włożenia mniejszej siły. Za duży rower może okazać się zbyt ciężki, a maluszek może mieć problem z jego prowadzeniem. Wpływ na masę pojazdu ma nie tylko jego wielkość, ale i materiał, z którego jest wykonany. Lekki rowerek dla 3-latka czy 4-latka wyposażony będzie w aluminiową ramę. To materiał lżejszy niż stal, ale równie wytrzymały.

Przed zakupem konkretnego modelu przyjrzyjmy się także zastosowanym przez producenta hamulcom. W rowerkach dla małych dzieci najczęściej spotkamy hamulec w piaście, czyli torpedo. Aby go uruchomić trzeba zacząć kręcić korbą do tyłu. O ile w rowerku z pedałami dla 2-latka to rozwiązanie wydaje się wystarczające, o tyle w przypadku nieco starszych pociech warto zastanowić się nam zakupem pojazdu wyposażonego w hamulec typu v-brake. Dzięki temu maluch opanuje obsługę manetek, co z całą pewnością pomoże mu przesiąść się na młodzieżowy jednoślad. Obecnie wiele modeli dostępnych na rynku oferuje oba rozwiązania, dlatego dziecko może zdecydować, z którego woli korzystać.

Nie tylko pierwszy rowerek dla dziecka, ale i każdy kolejny wyposażony w napęd powinien mieć zamontowane elementy zwiększające bezpieczeństwo. Zaliczymy do nich oświetlenie przednie i tylne, odblaski, a także osłonę łańcucha, która uniemożliwia wkręcenie się nogawek czy sznurówek. Często stosowane są specjalne ochraniacze na kierownicę, mające zastosowanie w razie wywrotki. Poza tym przydatne okazują się błotniki, chroniące ubranie przed błotem wyrzucanym spod kół.

Oprócz tego niezbędny jest dzwonek, którym dziecko będzie mogło sygnalizować swoją obecność na ścieżce. Ten fabrycznie zamontowany można wymienić na kolorowy klakson, taki jak Hornit Mini z wbudowaną lampką, oferujący ponad dwadzieścia zabawnych dźwięków do wyboru.

Akcesorium niezwykle lubianym przez dzieci jest też koszyk, do którego zmieszczą się skarby znalezione podczas przejażdżki czy ulubione zabawki.

Zanim wybierzesz rowerek dziecięcy 

Przyglądając się poszczególnym elementom wyposażenia, warto również dokonać ogólnej oceny rowerku dziecięcego. Dla 3-latka czy 4-latka znaczenie będzie miał jego wygląd, dobrze więc pozwolić maluchowi wybrać choćby kolor. Na pewno to go ucieszy! Z drugiej strony, jeżeli podobają nam się rowerki w stylu retro, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takiego poszukać.

Estetyka to nie wszystko – tak jak w przypadku jakichkolwiek innych produktów dla dzieci, niezwykle ważna jest jakość ich wykonania. Rowerek dla dwulatka wykonany niestarannie i z nienajlepszych materiałów może działać mało płynnie, skutecznie zniechęcając malca do jazdy. Dochodzi do tego też kwestia bezpieczeństwa. Dlatego rekomendujemy wybieranie modeli od sprawdzonych producentów, których pojazdy spełniają wymagane normy. Polskie firmy, mające w swojej ofercie godne polecenia lekkie rowerki dla dzieci to m.in. Romet i Tabou. Spośród zagranicznych firm wymienić można m.in. PUKY czy KELLYS.

Pierwszy rower z pedałami – polecane modele

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka nie należy do najłatwiejszych, dlatego wytypowaliśmy trzy modele, które sprawdzą się podczas nauki jazdy. Są one wyposażone w koła o różnej średnicy, dlatego któryś z nich powinien być odpowiedni dla naszej pociechy.

Najmłodszym rowerzystom, którzy rwą się do jazdy, dedykowany jest model PUKY Youke 12. To lekki rowerek dla 3-latka, a nawet 5-latka, do którego można przymocować boczne kółka. Wyposażony jest w 12-calowe koła, dwa hamulce: nożny (torpedo) oraz v-brake na przednim kole. Kierownica i siodełko są regulowane. Producent zadbał o osłonę łańcucha czy oświetlenie. Model dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, dlatego będzie dobrym wyborem i dla chłopca, i dla dziewczynki.

Propozycją na większych, bo 14-calowych kołach jest BON BON Boy. Ten kolorowy rower dla 4-latka posiada boczne kółka ułatwiające naukę jazdy. Rama wygięta jest w taki sposób, aby wsiadanie i zsiadanie nie sprawiało kłopotów małemu użytkownikowi, a opony amortyzują wstrząsy oraz zapewniają dobrą przyczepność do podłoża. I w tym przypadku producent nie zapomniał o zabezpieczeniu takich elementów jak kierownica oraz łańcuch.

Jeżeli interesuje nas uniwersalny rower dla 4-latka z 16-calowymi kołami, to KELLYS Wasper może być tym, czego szukamy. Pomimo że ramę wykonano z aluminium, jest on nieco cięższy niż wcześniej wymieniane, ale to normalne w przypadku kół o większej średnicy. Jednobiegowy napęd typu single-speed pracuje płynnie, a hamulce w standardowym kładzie torpedo + v-brake działają efektywnie, pozwalając na skuteczne sterowanie prędkością.

Modele dobre do nauki jazdy:

POLECAMY

Nowość

5,0

1 opinia

499 ,99 zł 499,99
Dostawa GRATIS
449 ,99 zł 449,99
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS

Nowość

499 ,99 zł 499,99
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

648 ,99 zł 648,99
Dostawa GRATIS
5,0

3 opinie

1 849  zł 1849
Dostawa GRATIS