Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Strava vs Endomondo – co wybrać na rower?

Data aktualizacji: 03-08-2020

Jeśli jeździsz na rowerze nie od dziś, to zapewne posiadasz zainstalowaną aplikację mobilną, która na bieżąco monitoruje pokonywane przez Ciebie kilometry, czy prędkość, z jaką jedziesz. Jest to pomocne narzędzie, dzięki któremu możesz ustalać nowe cele, poprawiać swoje wyniki czy rywalizować z innymi użytkownikami. Jeśli jednak stoisz przed wyborem – Endomondo czy Strava, podpowiadamy, na którą z nich warto się zdecydować.

zawody kolarskieJeśli trenujesz kolarstwo zawodowo postaw na aplikację Strava.

Aplikacje mobilne monitorujące aktywność fizyczną na dobre zagościły w naszych smartfonach. Za ich pomocą jesteśmy w stanie m.in. rejestrować i monitorować treningi, czy analizować swoje postępy. Większość z nich pozwala również na udostępnianie zapisanych danych znajomym, dzięki temu w prosty sposób możemy zmotywować osoby ze swojego otoczenia do podjęcia aktywności. To również świetny sposób na sportową rywalizację. Z tego typu aplikacji korzystają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Wybór może okazać się trudny z uwagi na ogrom dostępnych możliwości. W poniższym artykule skupimy się na porównaniu tych, które cieszą się największą popularnością w kolarskim świecie.

Czym są aplikacje fitness?

Można śmiało powiedzieć, że współcześnie pełnią one funkcję trenerów personalnych. Nie tylko pomagają w utrzymaniu ustalonego planu treningowego, ale również z coraz większą dokładnością monitorują najważniejsze parametry naszego organizmu. Dzięki temu możemy uzyskać informację m.in., ile kalorii zostało spalonych podczas wykonywania aktywności, czy jaką uzyskaliśmy prędkość. Wszystkie te informacje są oczywiście zapisywane w aplikacji tak, aby po zakończonym treningu przeanalizować, jak nam poszło, czy coś możemy poprawić, a także jak wypadliśmy na tle pozostałych.

Co wybrać na rower – Endomondo czy Strava?

Endomondo
Strava
Przeznaczona do celów amatorskich.Przeznaczona dla rowerzystów i biegaczy z myślą o osiąganiu sportowych celów i ustanawianiu rekordów życiowych.
Monitorowanie 70 różnych aktywności fizycznych.Monitorowanie 24 różnych aktywności fizycznych.
Podstawowa wersja jest bezpłatna, możliwość wykupienia Endomondo Premium.Aplikacja jest bezpłatna, istnieje możliwość przejścia na wersję premium.
Brak funkcji.Możliwość podziału trasy na segmenty. W bezpłatnej wersji widok tylko 10 najlepszych wyników na wybranym odcinku trasy.
Możliwość tworzenia tras.Funkcja możliwa jest wyłącznie w wersji premium.FUNKCJE WSPÓLNE
Możliwość publikacji treningów m.in. na Facebook’u i dodawania komentarzy (peptalks) do treningów znajomych w czasie rzeczywistym.
Trener Audio, który co kilometr lub jedną milę informuje o poczynionych postępach.
Historia treningów, dzięki której przeanalizujesz swoje postępy.
Pozwala tworzyć indywidualne plany treningowe – funkcja ta dostępna jest po wykupieniu wersji premium.

Strava czy Endomondo?

Biorąc pod uwagę ilość pobrań obu aplikacji, jednogłośnie zwyciężyłoby Endomondo. Niemniej jednak skupimy się przede wszystkim na tym, co mają do zaoferowania obie z nich. Zacznijmy od Endomondo, stworzonej w 2007 roku duńskiej aplikacji fitness, dzięki której możliwe jest monitorowanie siedemdziesięciu aktywności fizycznych. Rejestrowanie treningów przy pomocy GPS, statystyki, czy wyznaczanie celów sprawnościowych, to tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Ponadto Endomondo możesz połączyć również z serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook, czy Twitter.

Jak założyć konto?

W celu zainstalowania wchodzimy na stronę www.endomondo.com, gdzie zakładamy konto. Kolejno pobieramy aplikację na telefon. Następnie po kliknięciu ikony Endomondo, która znajduje się na naszym pulpicie, logujemy się przy pomocy: Facebook’a lub e-mail’ a. Gotowe! Możesz śmiało korzystać z aplikacji zarówno na smartfonie, jak i innych urządzeniach mobilnych wyposażonych w system Android oraz iOS. Jest ona kompatybilna również ze smartwatchami.

Podstawowa wersja jest bezpłatna i oferuje:

  • Monitorowanie za pomocą GPS prawie 70 aktywności fizycznych.
  • Podsumowania treningu, dzięki którym sprawdzisz: czas, dystans, tempo i prędkość, kalorie, czy puls przy pomocy dodatkowego czujnika.
  • Informacje audio o pokonanej odległości, tempie i prędkości po każdym kilometrze/mili.
  • Ręczny zapis treningów halowych.
  • Możliwość prowadzenia dzienników treningów.
  • Powiadomienia o nowych rekordach życiowych.
  • Możliwość dzielenia się swoimi osiągnięciami ze znajomymi za pomocą mediów społecznościowych.

Niemniej, jednak jeśli masz większe wymagania, postaw na Endomondo Premium, które oferuje plan treningowy dopasowany indywidualnie do Twoich potrzeb. Decydując się na rozszerzoną wersję, zyskujesz możliwość jeszcze bardziej rozbudowanych statystyk, co pozwoli Ci na dokładniejszą analizę. Przydatne mogą okazać się również funkcje motywacyjne. W chwili, gdy dopadnie Cię kryzys, aplikacja pomoże przetrwać najtrudniejsze momenty podczas treningu.

Czy Strava to dobra alternatywa dla Endomondo?

Drugą aplikacją fitness jest amerykańska Strava, a właściwie Strava Running and Cycling GPS, która w 2009 roku powstała z myślą o biegaczach i rowerzystach, nie bez powodu przez wielu nazywana jest „kolarskim Facebookiem”. Korzystają z niej zarówno zawodowi kolarze szosowi, jak i zawodnicy MTB.

czerwony rower canondaleEndomondo to świetna opcja dla osób, które chcą monitorować swoją aktywność.

Podobnie jak Endomondo ma ona na celu monitorowanie aktywności fizycznych, do wyboru na ten moment mamy około 24 warianty. Przy pomocy GPS trening zostaje zarejestrowany, zapisana zostaje zarówno trasa, czas, jak i prędkość. Tutaj również możliwe jest połączenie jej z serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook czy Twitter.

Jak założyć konto w aplikacji Strava?

Cały proces rejestracji jest bardzo prosty, odbywa się on za pośrednictwem adresu e-mail lub konta na Facebooku. Wystarczy podać imię, nazwisko i płeć, a następnie wybrać dyscyplinę, jaką mamy zamiar uprawiać i gotowe! Z aplikacji Strava możesz korzystać na smartfonie, ale nie tylko, bez problemu skonfigurujesz ją z innymi urządzeniami mobilnymi, które zostały wyposażone w system Android oraz iOS. Podobnie jak w przypadku Endomondo, możesz korzystać z niej również na smartwatchach.

Co oferuje Strava?

Przede wszystkim tak zwane segmenty, czyli wybrane odcinki tras, które cieszą się dużą popularnością wśród biegaczy i rowerzystów. Jest to najbardziej charakterystyczna opcja, jaką ma do zaoferowania aplikacja. Daje ona możliwość tworzenia własnych segmentów, a ich zapisanie pozwala na późniejszą analizę. Niemniej jednak istnieje również możliwość korzystania z odcinków, które zostały wcześniej utworzone przez innych użytkowników. To także świetny sposób na rywalizację z pozostałymi osobami na konkretnym wycinku trasy.

Ważne! Strava wprowadziła znaczące zmiany w bezpłatnej wersji aplikacji. Jednym z ograniczeń jest wprowadzenie limitu najlepszych wyników, jakie można zobaczyć w tabelach liderów na poszczególnych odcinkach tras. Obecnie dla użytkowników darmowej wersji widocznych jest dziesięć najlepszych rezultatów. Szczegółowe wyniki dostępne są wyłącznie dla użytkowników, którzy wykupili abonament premium w sekcji Strava Live Segments. Jeszcze jedną istotną zmianą, jaka została wprowadzona, jest brak możliwości utworzenia trasy przez Internet. Tutaj trzeba będzie posiłkować się inną aplikacją.

Jak to działa w praktyce?

Jeśli masz wersję bezpłatną, możesz po treningu sprawdzić swój czas „na segmencie”. Opcja płatna jest bardziej rozbudowana. Podczas jazdy segmentem na ekranie telefonu wyświetlają się informacje, dotyczące danego odcinka. Są to między innymi długość, czas przejazdu, porównanie Twoich osiągów z wynikiem zwycięzcy.

Poza wspomnianymi już segmentami Strava oferuje monitorowanie około 24 różnych aktywności fizycznych za pomocą GPS. Tutaj podobnie jak w Endomondo możliwe są podsumowania treningów. Dzięki czemu możesz sprawdzić swój czas, pokonany dystans, tempo i prędkość, kalorie, puls.

Strava daje również możliwość udostępnienia wyników swoich treningów np. znajomym na Facebooku. Dzięki opcji „obserwuj” jesteśmy w stanie śledzić na bieżąco poczynania wybranych przez nas osób. W licznym gronie znaleźć można m.in. najlepszych kolarzy zawodowych, takich jak Michał Kwiatkowski.

rowerzysta na drodze asfaltowejStrava daje możliwość tworzenia tzw. segmentów.

Jeśli razem ze znajomymi lubicie ze sobą rywalizować, to świetnie sprawdzi się u Was opcja stworzenia własnego klubu. Polega ona na tym, że po dodaniu wybranej grupy osób możecie nie tylko ścigać się między sobą, to również ciekawa propozycja na wspólny trening. Strava daje bowiem możliwość śledzenia wyników pod względem różnych kryteriów.

Zdecydowanie tym, co przekona rowerzystów do skorzystania ze Stravy, będzie funkcja My Gear, która umożliwia monitorowanie stanu zużycia części rowerowych. Co prawda najpierw trzeba się trochę namęczyć nad wprowadzeniem do aplikacji poszczególnych elementów. Niemniej jednak Strava odwdzięczy nam się powiadomieniami, chociażby o tym, kiedy należałoby zmienić np. łańcuch.

Podsumowując, jeśli jeździsz na rowerze rekreacyjnie lub amatorsko i nie zależy Ci na rywalizowaniu z innymi użytkownikami czy ustanawianiu coraz to nowych rekordów życiowych – wybierz aplikację Endomondo. Będzie ona również świetnym wyborem dla wszystkich osób, które przykładają szczególną wagę do aktywnego trybu życia.

Jeśli jesteś zawodowym kolarzem lub zaawansowanym rowerzystą, a rejestrowanie treningów jest dla Ciebie ważne, ponieważ chcesz stale poprawiać swoje wyniki – wybierz Stravę. Okaże się ona idealnym narzędziem do monitorowania swoich postępów, rywalizowania z najlepszymi zawodowymi kolarzami czy analizowania swoich statystyk.