Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Strava Live Segments - przewodnik krok po kroku

Data aktualizacji: 03-09-2020

Współczesna technologia oferuje osobom aktywnym wiele ciekawych rozwiązań. Rynek zasypywany jest mnóstwem nowoczesnych urządzeń i aplikacji, bez których większość nie wyobraża sobie odbycia efektywnego treningu.  Do tego grona należy także Strava Live Segments. Dla kogo oferowane udogodnienie i jego dostępne opcje będą praktyczne? 

Osoby aktywne zwykle mają konta na wybranych przez siebie, popularnych platformach do monitorowania swoich wyników. Jeżeli uprawiasz sport na poważnie – śledzisz swoje poczynania, planujesz każdy trening, lubisz rywalizację i dążysz do bycia jak najlepszym – to z pewnością te czynności nie są Ci obce.

osoby aktywne w parkuStrava Live Segments jest idealna dla biegaczy i rowerzystów.

Strava – poradnik dla początkujących

Oprogramowania Strava nie trzeba przedstawiać żadnemu kolarzowi, ani biegaczowi. Statystyki pokazują, że od momentu powstania, czyli od 2009 roku zainteresowanie nią jest na tyle jest ogromne, że ciągle przybywają tysiące nowych kont. Miliony użytkowników na niemalże całym świecie gromadzi tam miliardy danych na temat swoich poczynań i bez urządzenia z aplikacją rowerową w ogóle nie rusza się z domu, traktując ją jako swojego osobistego trenera personalnego.

Jeżeli i Ty chcesz dołączyć do tego grona i „na żywo” móc rywalizować nie tylko ze znajomymi, ale również z nieznajomymi z innych kontynentów, wystarczy zaopatrzyć się w kompatybilne urządzenie sportowe oraz wykupić konto Strava Premium. Cena za miesięczną subskrypcję może nie należy do najdroższej – w chwili obecnej to około 20 zł – ale w skali roku robi się już dość spora suma. Możemy także z góry zapłacić za dostęp na 12 miesięcy. To korzystniejsza opcja niż comiesięczne uiszczanie wpłaty. Wielu użytkowników narzekało, że do Stravy wprowadzono wiele zmian, ale niestety niekorzystnych i za dostęp do podstawowych funkcji wymagana jest opłata. Mimo wszystko znajdują się zwolennicy, którzy wolą Stravę od Endomondo. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu.

Wahoo czy Garmin – ranking najlepszych nawigacji rowerowych

Strava Live Segments – co to takiego?

Dla subskrybentów Strava Premium dostępnych jest wiele dodatkowych opcji, między innymi Strava Live Segments, z której korzystają najczęściej kolarze, ale i też osoby biegające. To nic innego jak płatna, dodatkowa opcja, dzięki której możemy ścigać z innymi użytkownikami na zaplanowanych przez nas trasach (segmentach) i to w czasie rzeczywistym! Ci, którzy uwielbiają rywalizację i ducha adrenaliny, mają je zagwarantowane. Dołączając do społeczności Live Segments możemy wymieniać się również doświadczeniami z innymi pasjonatami, które mogą okazać się pomocne przy tworzeniu planów treningowych. Istnieje także opcja tworzenia własnych segmentów, na których można rywalizować z innymi, jadąc na rowerze lub biegając.

Aby stać się jednym z uczestników wirtualnego wyścigu, musimy posiadać kompatybilne urządzenie, wyposażone w GPS – najczęściej będzie to nawigacja rowerowa lub smartfon (nie wystarczy prosty licznik rowerowy, bez GPS-a). Bez jednego z nich nie jesteśmy w stanie zawalczyć o jak najlepsze miejsce. Jeżeli kolarz zbliża się do danego segmentu, który wcześniej sobie oznaczył w aplikacji Strava, otrzyma specjalne powiadomienie. To do niego należy decyzja, czy chce spróbować swoich sił i być może pobić czas dotychczasowego rekordzisty.

Informacje, jakie będą się wyświetlać w trakcie wyścigu najlepiej ustawić według indywidualnych potrzeb. W zależności od urządzenia widoczne mogą być: trasa i jej profil, nasz czas oraz najlepszego zawodnika czy dystans, jaki dzieli nas do mety czy prędkość. Po każdej takiej sesji możemy porównać swoje wyniki i gromadzić statystyki.

rowerzysta z telefonemLicznik rowerowy lub smartfon - jedne z tych urządzeń zabierz na trening ze Stravą.

Jak połączyć Garmin ze Strava Live Segments?

Nie jest to skomplikowana czynność. Wystarczy przejść przez proces konfiguracji z segmentami, by mieć dostęp do większych możliwości platformy Strava. Garmin posiada w swojej ofercie wiele modeli sprzętu elektronicznego dla sportowców, w których płatna opcja Live Segments będzie działać, np. w większości licznikach (np. Garmin Edge 530), zegarkach Fenix czy Forerunner. Dokładne informacje znajdują się w centrum pomocy Strava. Na ich stronie internetowej określimy ile segmentów chcemy mieć widocznych i wybrać odpowiednie dla nas. Te oznaczone gwiazdką pojawią się wówczas na urządzeniu.

Strava segmenty – co jeszcze warto wiedzieć?

Możliwość rywalizacji o tytuł King of the Mountain (tzw. KOM), bądź Queen of the Mountain (tzw. QOM) z innymi pasjonatami jest niewątpliwie doskonałą mobilizacją. Możemy nie tylko polepszyć swoje wyniki, a przy tym doskonale się bawić. Jeżeli ktoś stawia sobie za cel bycie najlepszym to zdecydowanie powinien skorzystać z Live Segments. Jest jednak „ale”. Tworząc własne trasy pamiętajmy, by przebiegały one bezpiecznie i nie kończyły się przykładowo na środku skrzyżowania. Przy dużej prędkości o wypadek nietrudno. Użytkownicy, którzy przetestowali aplikację polecają, aby nie kreować krótkich segmentów oraz blisko siebie, ponieważ system GPS może w każdej chwili odmówić posłuszeństwa i zaburzyć nasze wyniki. Pamiętajmy, prowadzi nas tylko technologia!