Czym jest pomiar mocy i jak z nim trenować?
22-05-2020Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Nawigacja rowerowa z GPS to obecnie sprzęt, bez którego większość kolarzy nie wyobraża sobie wyjścia na trening czy nawet wycieczkę po okolicy. Nowoczesne urządzenia wyposażone w zaawansowane technologie pełnią podwójną funkcję – prowadzą po wyznaczonym śladzie, dlatego pomagają odnaleźć się na nieznanych trasach, a także rejestrują wszystkie najważniejsze dane na temat jazdy, podobnie jak rozbudowane liczniki. Możemy dzięki temu dokładniej monitorować swój wysiłek, a także pochwalić się swoimi osiągami na Stravie.
W ostatnich latach wybór większości kupujących ogranicza się do pytania – Garmin czy Wahoo? – któremu z dwóch najsłynniejszych producentów zaufać. Wszystkie modele od tych marek to światowej klasy produkty, jednak na rynku dostępne są także mniej znane, często tańsze, a dobrze działające urządzenia – komputery rowerowe Bryton, Sigma czy Lezyne.
Postanowiliśmy przygotować poradnik zakupowy na temat najlepszych nawigacji rowerowych, aby przybliżyć kupującym możliwości najciekawszych urządzeń. Polecane modele uszeregowaliśmy w formie rankingu, aby jeszcze bardziej ułatwić kolarzom podjęcie jak najlepszej decyzji!
W przypadku prostego licznika rowerowego sprawa okazuje się zdecydowanie prostsza. Brak GPS-a powoduje, że zadanie urządzenia ogranicza się jedynie do zliczania podstawowych danych z czujników, dlatego nie wymaga dużej mocy obliczeniowej ani zaawansowanego oprogramowania. Z tego powodu podstawowe liczniki rowerowe są zdecydowanie tańsze, a wiele firm ma swojej ofercie solidne modele.
Zupełnie inaczej wygląda to kwestii nowoczesnej nawigacji, czyli rozbudowanego komputera rowerowego. Oferowane przez nie funkcje możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie.
Pojęcie nawigacji rowerowej jest na tyle pojemne, że znajdziemy pod nim zarówno urządzenia lepsze do treningu, jak i nawigowania w terenie. Wyłącznie najlepiej wyposażone, a przy tym najdroższe produkty, potrafią doskonale połączyć jedno z drugim. Dlatego kupując nowy model (lub nawet pierwszy zaawansowany komputer rowerowy), warto zastanowić się nad tym, jakie atrybuty i funkcje okażą się najodpowiedniejsze do konkretnych wymagań.
Przygotowaliśmy listę najważniejszych atrybutów, które zawsze warto brać pod uwagę:
WAHOO ELEMNT Bolt GPS V2
Odświeżona wersja Bolta – GPS V2 – to w tym momencie najpopularniejszy model w ofercie Wahoo. Nie jest najbardziej zaawansowaną nawigacją na rynku, ale wyróżnia ją intuicyjna obsługa, płynność działania oraz elegancki wygląd.
ELEMNT BOLT V2 cechuje: łatwość obsługi, elegancja oraz dobra aerodynamika. Zaawansowane oprogramowanie świetnie współpracuje z aplikacją w telefonie, a także intuicyjnie prowadzi po trasie. Użytkownicy bardzo cenią rozwiązanie, dzięki któremu po opuszczeniu wyznaczonego szlaku nawigacja automatycznie proponuje nową drogę, a nie każe wracać się do punktu zjazdu z zapisanego wcześniej tracka GPS.
Wahoo Elemnt Bolt GPS V2 ma kolorowy ekran o wielkości 2,2”, a także przyciski do sterowania. Wbudowane 16 GB pamięci RAM pozwala na przechowywanie ogromnej liczby danych.
GARMIN Edge 1030 Plus
To najbardziej zaawansowany komputer rowery od Garmina. Nie ma drugiego urządzenia oferującego tyle możliwości, jednak wysoka cena sprawia, że sięgają po niego przede wszystkim najbardziej wymagający kolarze.
Edge 1030 Plus nadaje się zarówno do dynamicznej jazdy – w tym wyścigów – jak i turystycznych wypraw. Wytrzymała bateria (nawet do 24 godzin pracy), szeroki ekran o przekątnej 3,5”, a także wysoka dokładność map sprawiają, że jest to model bezkonkurencyjny pod względem „czystego” nawigowania.
Do zarządzania urządzeniem służy dotykowy wyświetlacz oraz dodatkowe przyciski. Garmin w wersji z czujnikami dostarcza także bardzo rozbudowanych informacji na temat wysiłku oraz formy kolarza. Podczas jazdy może przypomnieć o konieczności uzupełnienia płynów lub zjedzenia posiłku, a po zakończonym treningu dostarczyć jego szczegółową analizę wraz ze wskazówkami na temat dalszych ćwiczeń.
GARMIN Edge 830
Pod względem parametrów i możliwości Garmin Edge 830 potrafi zrobić równie wiele, co Edge 1030. Najważniejsza różnica dotyczy żywotności baterii – w Edge’u 1030 Plus według specyfikacji pozwala na 4 godziny pracy więcej. Oprócz tego 830 jest bardziej kompaktowa – ma mniejszy wyświetlacz (2,6”), dlatego okazuje się bardziej aerodynamiczna oraz lżejsza (tylko 75,8 g). Z tego powodu najchętniej sięgają po nią kolarze, którym zależy na jak najlepszych wynikach, a także zawodowcy.
Pod względem monitorowania stanu wytrenowania czy efektywności jazdy, a także szczegółowości nawigacji modele 830 i 1030 Plus oferują to samo. Dlatego, jeżeli potrzebujesz mocniejszej baterii i większego ekranu, to sięgnij po wyższą wersję. Jeżeli bardziej zależy Ci na lekkości oraz dynamice jazdy, wówczas warto pozostać przy modelu Edge 830.
WAHOO Elemnt Roam GPS
Flagowa nawigacja od Wahoo – odpowiednia zarówno do treningów, jak i nawigowania w terenie. Na pełnej baterii może działać nawet do 17 godzin, co należy uznać za świetny wynik, jak na kompaktowe urządzenie z kolorowym wyświetlacz w rozmiarze 2,7”.
Duży i czytelny ekran pozwala na swobodne odczytanie informacji z urządzenia w każdych warunkach świetlnych. Podobnie, jak w przypadku Bolta, nawigacja pozwala w aplikacji na dostosowanie tego, co ma wyświetlać się w czasie jazdy. Jeżeli dodamy do tego zaawansowane opcje treningowe, to otrzymamy jeden z najlepszych komputerów rowerowych na rynku.
GARMIN Edge 530
Naszą opinię o Garminie Edge 530 przedstawiliśmy już krótko po jego premierze w osobnym artykule. Dlatego teraz przypomnimy tylko najważniejsze informacje. Urządzenie ma ekran w rozmiarze 2,6”, któremu brakuje sterowania dotykowego, dlatego do oługi służą wyłącznie przyciski. Jest jednak kolorowy i wyświetla mapę w przejrzysty sposób, dlatego bez trudu można zorientować się w okolicy.
Bateria wystarcza maksymalnie do 20 godzin pracy, zupełnie jak Edge 830. Nawigacja bazuje na platformie Open Streets Map, czyli dokładnych i często aktualizowanych mapach.
Większość kolarzy poszukujących sprawdzonej nawigacji rowerowej zastanawia się nad wyborem pomiędzy Garminem i Wahoo. Obaj producenci dostarczają na rynek produkty niezwykle zaawansowane, a także podobne wypadające pod względem cenowym, dlatego nie da się obiektywnie odpowiedzieć, który z producentów jest lepszy.
Najlepszy komputer rowerowy najprawdopodobniej pochodzi od jednej z tych firm, jednak trudno wskazać konkretny model. Wiele zależy od przyzwyczajeń oraz preferencji, a zarówno wszystkie Garminy z serii Edge, jak i Bolt oraz Roam od Wahoo mają swoje zalety.
W zestawieniu znalazło się także miejsce dla nawigacji od marki Bryton. Choć producent słynie przede wszystkim z nieco tańszych liczników i komputerów rowerowych, to najnowszy model Rider S500E rzuca wyzwanie Garminowi i Wahoo.
Produkty od Brytona są dobrze znane w Europie od przynajmniej kilku lat. Firma nawiązała nawet współpracę z belgijską drużyną Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, która należy do World Touru. A jeśli korzystają z niego kolarze ścigający się na wyścigach takich, jak Tour de France czy Giro Italia, to znaczy, że mamy do czynienia z najwyższej klasy sprzętem.
BRYTON Rider S500E ma bardzo pojemną baterię (do 24h pracy), dokładną nawigację oraz dotykowy wyświetlacz (2,6”) z opcją wyszukiwania głosowego, która w pewnych okolicznościach zdecydowanie ułatwia sterowanie.
Producent zadbał także o dedykowaną aplikację z całą serią funkcji treningowych. Szczególnie ciekawą opcją jest Climb Challange, czyli podglądanie na ekranie najważniejszych danych na temat zbliżających się odcinkach pokonywanego podjazdu (przewyższenie, nachylenie, estymowany czas do wjazdu na szczyt). Świetnie przydaje się to do zdobywania KOM-ów w ramach usługi Strava Live Segments.
POLECAMY
Nowość
14 opinii
OKAZJE
47 opinii
PREZENTY
56 opinii
7 opinii
Nowość
7 opinii
5 opinii
Nowość
2 opinie